Шлях до створення Національної програми охорони психічного здоров’я в Україні: 2006–2021 роки
страницы: 5
Цьогоріч Україна зустріла День психічного здоров’я затвердженням Кабінетом Міністрів Плану заходів на 2021–2023 рр. з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 р., який спрямований на створення цілісної та ефективної системи охорони психічного здоров’я в країні та сприятиме підвищенню рівня психічного здоров’я українців та покращенню якості їхнього життя. Це був шлях 15 років завдовжки до затвердження згаданого документа.
Згідно з хронікою подій, у січні 2005 р. — наша держава підписала Європейську декларацію і План дій з охорони психічного здоров’я; у лютому 2005 р. — у Києві було відкрито офіс бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні, визначено координатора програм психічного здоров’я; у вересні 2005 р. — розпочато роботу з аналізу організації та стану психіатричної допомоги населенню України; у січні 2006 р. — за наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України № 7-Адм створено робочу групу в Україні, що зібрала провідних фахівців, які почали відпрацьовувати стратегічні питання охорони психічного здоров’я в Україні. Уперше в історії української психіатричної служби 2006 р. група фахівців під керівництвом ВООЗ розробила проєкт документа «Концепція Державної цільової комплексної програми розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на 2006–2010 рр.». Цей документ з’явився на сайті МОЗ України 04.04.2006 у статусі: проєкт — громадське обговорення. Його вдосконалення відбувалося до 2008 року. На багатьох конференціях, круглих столах, нарадах обговорювали цей документ, наголошуючи на потребі його затвердження на державному рівні. 8 грудня 2008 р. «Концепцію Державної цільової комплексної програми розвитку охорони психічного здоров’я в Україні» розглянули на засіданні круглого столу при Комітеті з питань охорони здоров’я Верховної Ради України. Однак керівництво державою та політична еліта не готові були на той час усвідомити важливість питання охорони психічного здоров’я населення України. Тож документ модернізували в щорічні заходи МОЗ України щодо покращення надання психіатричної допомоги.
Другим важливим кроком на шляху лобіювання «Концепції Державної програми розвитку системи охорони психічного здоров’я в Україні до 2020р.» стало обговорення документа Міжвідомчою координаційною радою з питань удосконалення системи надання психіатричної допомоги в Україні (створена в МОЗ України в грудні 2013 р.). Власне, до обговорення документа долучилися представники МОЗ України, уповноважений Верховної Ради України з прав людини, фахівці експертно-методичного відділу Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, уповноважений Президента України з прав дитини, представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Департамент охорони здоров’я та медико-соціального забезпечення Державної пенітенціарної служби України, Департамент охорони здоров’я Міністерства оборони України, державна установа «Центр психіатричної допомоги та професійного психофізіологічного відбору Міністерства внутрішніх справ України», Судді судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, керівництво та представники Асоціації психіатрів України, керівництво та представники Всеукраїнської громадської організації осіб з інвалідністю користувачів психіатричної допомоги «Юзер», Асоціації батьків дітей з аутизмом.
2015 р. тричі відбувалися важливі події на шляху до затвердження необхідного документа для України. Уперше в історії української психіатрії 20 травня на Парламентських слуханнях на тему «Про військово-медичну доктрину України» було представлено доповідь «Забезпечення національного психічного здоров’я», у якій зроблено акцент на охорону психічного здоров’я певних категорій населення України, зокрема в умовах військових дій і тимчасової окупації частини території. Комітет із питань охорони здоров’я Верховної Ради України 30 жовтня організував Круглий стіл «Психіатрична допомога в Україні. Виклики сьогодення ташляхи реформування». На Парламентських слуханнях «Реформа охорони здоров’я в Україні» вдруге до порядку денного було включено питання про психічне здоров’я в Україні та представлено доповідь «Психічне здоров’я — важлива складова національної безпеки держави та стабільності суспільства», у якій йшлося про нагальність затвердження Державної програми з охорони психічного здоров’я населення України.
Саме 2015-й був щедрим на важливі події, що стали базовими для подальших кроків на шляху до затвердження Державної програми з охорони психічного здоров’я в Україні. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.11.2015 № 1393 «Про затвердження плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 р.» ухвалено План дій щодо реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 р. Цей документ зобов’язав МОЗ України розробити проєкт комплексної національної стратегії у галузі психічного здоров’я дорослих і дітей в Україні на період до 2020 р. 27 грудня 2017 року, розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1018-р було схвалено Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 р., а через чотири роки Розпорядженням Кабінету Міністрів України затверджено План заходів на 2021–2023 рр. з реалізації цієї Концепції. Будемо сподіватися, що цей документ стане першим кроком у переході саме від психіатричної допомоги до збереження психічного здоров’я населення України.