Імуногенність препаратів ботулотоксину: потенційні наслідки та шляхи подолання проблеми
страницы: 22-26
Зміст статті:
- Імуногенність і клінічні обмеження застосування біологічних препаратів
- Клінічні виклики імуногенності біологічних препаратів
- Імуногенність та еволюція біологічної терапії ботулінічними нейротоксинами
- Імуногенність та еволюція складу препаратів ботулонейротоксинів: неклінічні дані
- Оцінка імуногенності як ключового чинника при виборі препарату ботулонейротоксину
- Висновки
Частою проблемою при застосуванні багатьох біологічних препаратів, зокрема препаратів ботулінічного токсину, є розвиток імуногенності. Багаторазове використання засобу може призвести до утворення нейтралізуючих антитіл і погіршення результатів такого лікування. До вашої уваги представлено огляд статті W. W. Carr et al. «Immunogenicity of Botulinum Toxin Formulations: Potential Therapeutic Implications», опублікованої онлайн у виданні Advances in Therapy (13 Sept. 2021; https://doi.org/10.1007/s12325–021–01882–9), у якій автори обговорюють стратегії зниження імуногенності препаратів ботулінічного токсину.
Ботулінічні нейротоксини, або ботулотоксини (БоНТ), — це білки, продуковані бактеріями сімейства Clostridium, які при пероральному прийманні викликають нейропаралітичний синдром (ботулізм). Є сім серотипів БоНТ (A, B, C, D, E, F, G). Зокрема, БоНТ-A і БоНТ-B використовують із терапевтичною метою. Ін’єкції БоНТ застосовують для лікування хронічних захворювань за різними показаннями. Як і з іншими біологічними препаратами, після тривалої терапії препаратами БоНТ може виникнути імуногенність, а повторне застосування — спричинити утворення антитіл, що призводить до клінічної нечутливості. Тож ідеальним є підхід, за якого для лікування хронічних станів застосовують форми препаратів БоНТ, які мінімізують стимулювання імунної відповіді пацієнта й водночас дають змогу збалансувати його чутливість до терапії. Імуногенність є клінічним обмеженням у багатьох ситуаціях, коли використовують біологічні препарати. Клінічно значущого зниження імуногенності досягають завдяки розробці білкових препаратів менших розмірів та без непотрібних компонентів. Такий підхід сприяє еволюції лікарських форм БоНТ. Управління з контролю за якістю харчових продуктів та лікарських засобів США (FDA) для терапевтичного застосування схвалив один препарат БоНТ-B та три препарати БоНТ-A: онаботулотоксин А, абоботулотоксин А, інкоботулотоксин А. Власне, імуногенність біологічних препаратів є клінічним обмеженням у багатьох ситуаціях, тож спостереження за розвитком інших методів лікування може дати уявлення про зниження імуногенності в парадигмах лікування БоНТ (van der Veen etal., 2019; Kalden and Schulze-Koops, 2017; Fischer etal., 2017).
Імуногенність і клінічні обмеження застосування біологічних препаратів
вгоруІмуногенність — це здатність будь-якої молекули, наприклад чужорідних білків чи біологічних препаратів, зумовлювати імунну відповідь організму пацієнта (Boehncke and Brembilla, 2018). Будь-який біопрепарат, як-от рекомбінантний терапевтичний протеїн, вектор генної терапії або вакцина, потенційно може стати мішенню для імунної системи, особливо в разі введення повторно або у високих дозах (Pichler etal., 2010; Boehncke and Brembilla, 2018).
Ефект вакцин на основі білка — викликати адаптивний імунітет та продукування специфічних антитіл до потенційних патогенів (Pollard and Bijker, 2021). Імуногенність небажана, якщо продукування антитіл до ліків або інші імунні процеси призводять до втрати терапевтичної ефективності біопрепарату через пряму нейтралізацію, а також зміни у фармакокінетиці (Boehncke and Brembilla, 2018).
Імуногенність у відповідь на біологічні препарати
Розпізнавання біопрепаратів та індукція імунної відповіді опосередковується мережею імунних клітин, зокрема антиген-презентуючих (АПК) Т- та В-клітин (рис. 1) (Leach etal., 2014). Дендритні клітини — це тип АПК, які поглинають чужорідні білки, зокрема й біопрепарати, за допомогою їх захоплення через різні рецептори клітинної поверхні, як-от Toll-подібні, Fc-рецептори та представники сімейства лектинів типу С. У процесі поглинання біопрепарати зв’язуються з різними рецепторами клітинної поверхні, піддаються процесингу й презентуються у вигляді пептидних фрагментів на поверхні клітини за допомогою головного комплексу гістосумісності (ГКГС) (Sethu etal., 2012; Boehncke and Brembilla, 2018). Комплекси пептид-ГКГС презентується для розпізнавання Т-клітинами, які стимулюють В-клітини до клонування й посиленого продукування антигенспецифічних антитіл. Повна активація Т-клітин потребує костимуляції цитокінами. А подальше зростання кількості В-клітин призводить до тривалого та інтенсивного продукування антитіл (Sethu etal., 2012; Leach etal., 2014). Активація Т-клітин також залежить від наявності та зв’язування костимулюючих молекул, зокрема цитокінів. Останні утворюються, коли АПК активуються стимуляцією поверхневих рецепторів (наприклад, Toll-подібних). Натомість подальша активація та експансія В-клітин може призвести до тривалого та інтенсивного продукування антитіл В-клітинами пам’яті або плазматичними клітинами, що є відмінною рисою адаптивного імунітету (Sethu etal., 2012; Leach etal., 2014). Синтез антитіл проти біопрепаратів може відбуватися за допомогою Т-клітинних незалежних шляхів, коли агрегати біопрепарату безпосередньо зв’язуються і стимулюють В-клітини до продукування антитіл (Sethu etal., 2012; Vaisman-Mentesh etal., 2020). Деякі з антитіл, що виробляються як у залежний, так і незалежний від Т-клітин спосіб, є нейтралізуючими антитілами, які можуть інгібувати активність біопрепарату і зводити нанівець його терапевтичний ефект (Boehncke and Brembilla, 2018). На імуногенність можуть мати вплив кілька ключових чинників, такі як: молекулярна маса, складна будова, посттрансляційні модифікації та особливості амінокислотної послідовності (Boehncke and Brembilla, 2018; Doevendans and Schellekens, 2019). Проте менші молекули, які не можуть бути імуногенними поодинці, здатні зв’язуватися з більшими ендогенними білками і бути розпізнаними імунною системою, що призводить до активації дендритних клітин та адаптивної імунної відповіді (Faulkner etal., 2014).
Біопрепарати, які утворюють великі агрегати, також можуть бути здатними до взаємодії та активації В-клітин (Critchfield, 2002; Sethu etal., 2012). Інші компоненти біологічних препаратів, як-от допоміжні речовини (поверхнево-активні) та контамінанти (білки клітин-господарів, зокрема бактеріальний флагелін), наявні в ін’єкційному препараті, можуть стимулювати імунну систему і призводити до збільшення нейтралізуючих антитіл через непередбачуваний ад’ювантний ефект (Singh, 2011; Fischer etal., 2017). Є припущення, що цей ефект ініціює вроджену імунну відповідь після впливу флагеліну через Toll-подібний рецептор-5 (Mizel and Bates, 2010; Naumann etal., 2013).
Після початкової підготовки адаптивної імунної відповіді повторний вплив антигену може призвести до швидшої та сильнішої реакції (Murphy, 2012; Leach etal., 2014). У разі терапії біопрепаратами, зокрема й БоНТ, повторне введення потенційно може спровокувати постійну імунну відповідь та утворення нейтралізуючих антитіл, що призведе до недостатніх клінічних результатів, або резистентності (Herrmann etal., 2000; Lange etal., 2009; Sethu etal., 2012; Ferreira etal., 2012; Przydacz etal., 2019). Загальні ознаки клінічної резистентності включають: необхідність збільшення частоти введення / дозування препарату для отримання результату, повну або часткову відсутність відповіді (рис. 2) (Lange etal., 2009; Kalden and Schulze-Koops, 2017; Samadzadeh etal., 2020).
Клінічні виклики імуногенності біологічних препаратів
вгоруБіопрепарати призвели до революції в лікуванні багатьох захворювань у всіх напрямах медицини (Kalden and Schulze-Koops, 2017). Втім, імуногенність є ключовою клінічною проблемою, пов’язаною із застосуванням багатьох біологічних препаратів (Leach etal., 2014).
Утворення нейтралізуючих антитіл та антитіл проти контамінантів у складі препарату спостерігали зокрема при лікуванні хвороби Фабрі, ревматоїдного артриту, інсулінозалежного діабету, бронхіальної астми, запальних захворювань кишківника, псоріазу та псоріатичного артриту (Schernthaner, 1993; Fisher etal., 2017; Kalden and Schulze-Koops, 2017; van der Veen etal., 2019).
Формування нейтралізуючих антитіл є загальною проблемою у пацієнтів із ревматоїдним артритом, які отримують біологічні інгібітори фактора некрозу пухлин α (ФНП-α), а вторинна втрата відповіді може потребувати переходу на препарати з альтернативним механізмом дії (Kalden and Schulze-Koops, 2017; Rubbert-Roth etal., 2019). Так, 30–40 % пацієнтів припиняють використання біологічних інгібіторів ФНП-α саме через брак відповіді або непереносимість лікування, а ризик розвитку нейтралізуючих антитіл може варіювати залежно від конкретних інгібіторів ФНП-α, частково через відмінності в структурі антитіл.
Зменшення імуногенності було досягнуто завдяки створенню менших за розміром і більш прицільних гібридних білків, а не використання великих химерних або повністю гуманізованих антитіл (Tracey etal., 2008; van Schouwenburg etal., 2013; Kalden and Schulze-Koops, 2017). Імуногенність як загальна клінічна перешкода для терапії багатьма біологічними препаратами позначається на еволюції біологічної терапії різних захворювань. Деякі загальні стратегії зниження імуногенності та поширеності нейтралізуючих антитіл включають розроблення білкових молекул меншого розміру та зменшення контамінантів або компонентів препарату, що не є потрібними (Sethu etal., 2012).
Імуногенність та еволюція біологічної терапії ботулінічними нейротоксинами
вгоруБудова та функція ботулонейротоксинів
Ключовий компонент нейротоксину утворений важким (100 кДа) і легким (50 кДа) ланцюгами, з’єднаними дисульфідним зв’язком (Benefield etal., 2013; Kutschenko etal., 2019). Роль важкого ланцюга полягає в тому, що він зв’язується з пресинаптичними холінергічними закінченнями в нервово-м’язовому синапсі, щоб отримати доступ до клітини й опосередкувати транслокацію дисоційованого легкого ланцюга в цитоплазму. Легкий ланцюг — це цинкова металопротеїназа, яка розщеплює комплекс специфічних цільових розчинних транспортних білків (SNARE), запобігаючи злиттю везикул і подальшому вивільненню ацетилхоліну, результатом чого є атонічний параліч (Benefield etal., 2013). Сім серотипів БоНТ розщеплюють різні компоненти комплексу SNARE для досягнення цього ефекту. БоНТ-A та БоНТ-E — синаптосомально-асоційований білок 25 (SNAP-25); БоНТ-B, БоНТ-D, БоНТ-F і БоНТ-G — синаптобревін; БоНТ-C — і SNAP-25, і синтаксин (Aoki and Guyer, 2001). Блокування вивільнення ацетилхоліну — механізм дії терапевтичних препаратів БоНТ, а серотипи ботулотоксину БоНТ-А і БоНТ-В використовують у клінічній практиці.
Імуногенність та еволюція складу препаратів ботулонейротоксинів: неклінічні дані
вгоруІмуногенність додаткових білків
У складі препаратів БоНТ додаткові білки відіграють нетерапевтичну роль і швидко дисоціюють від нейротоксину за нейтрального рН (Eisele etal., 2011; Kutschenko etal., 2019; Kerscher etal., 2019). Відносну імуногенність кожного препарату БоНТ може визначати загальне навантаження клостридіальними білками (додаткові білки й ключовий компонент нейротоксину) та їхній склад (Frevert, 2015).
Додаткові клостридіальні білки, зокрема НА-1, діють як ад’юванти імунної відповіді; така активація імунної системи може призводити до розвитку терапевтично значущих нейтралізуючих антитіл проти нейротоксину ядра БоНТ (Sayadmanesh etal., 2013; Bryant etal., 2013; Wang etal., 2014; Frevert, 2015; Frevert etal., 2016).
Крім того, додаткові білки можуть зумовлювати інші імуноопосередковані ефекти. За даними досліджень in vitro, додаткові білки препаратів БоНТ чинять вплив на нейронні клітини і збільшують синтез запальних цитокінів, як-от інтерлейкіну ІЛ-6 та ФНП-α.
Також вони зв’язуються з багатьма типами клітин, зокрема фібробластами, лімфобластами та клітинами скелетних м’язів. І навпаки, основний нейротоксин не зв’язується з не нейронними типами клітин і не індукує вивільнення цитокінів (Wang etal., 2014). Характеристики сучасних препаратів БоНТ, зокрема щодо вмісту в них додаткових білків, наведено в таблиці 1 та на рисунку 3.
Дані про імуногенність препаратів БоНТ
Продукування нейтралізуючих антитіл можливе за використання всіх препаратів БоНТ, проте швидкість їх появи та розвиток клінічної резистентності, принаймні частково, залежать від будови препарату БоНТ і корелюють із вмістом білка у його складі (Samadzadeh etal., 2020). Частота випадків змінюється залежно від показань. За даними основних досліджень, на підставі яких FDA схвалив препарати БоНТ для клінічного застосування, нейтралізуючі антитіла були виявлені у пацієнтів, які отримували римаБоНТ-В, абоБоНТ-А, онаБоНТ-А або інкоБоНТ-А (усі пацієнти попередньо отримували онаБоНТ-A чи абоБоНТ-A; табл. 2).
Відмінності у відносній чутливості аналізів, які використовують виробники БоНТ для виявлення наявності нейтралізуючих антитіл, можуть ускладнити проведення прямих порівнянь препаратів (Frevert etal., 2016). У ключових дослідженнях, за даними яких FDA схвалило препарати онаботулотоксину A, абоботулотоксину A та римаботулотоксину B, використовували тест летальності мишей (MPA).
На відміну від цього, у більшості досліджень інкоботулотоксину A застосовували мишачий гемідіафрагмальний тест (MHDA), який принаймні вп’ятеро чутливіший за MPA. Тест виявив найнижчі показники утворення нейтралізуючих антитіл (табл. 2) (Frevert etal., 2016; Samadzadeh etal., 2020). Доведено, що зменшення вмісту нейтралізуючих антитіл в осіб, які отримували інкоботулотоксин A, — спостерігається в дослідженнях реальної клінічної практики з тривалим подальшим аналізом (Fabbri etal., 2016; Walter etal., 2020; Rahman etal., 2021).
За даними ретроспективного метааналізу, вищий вміст нейтралізуючих антитіл мали пацієнти, які отримували онаботулотоксин A (~1,5 %) та абоботулотоксин A (~1,7 %) проти інкоботулотоксину A (0,5 %). Хоча загальна частота розвитку нейтралізуючих антитіл низька, вона була значно вищою серед пацієнтів із вторинною імунологічною резистентністю: 32,5 і 56,7 % в осіб, які отримували онаботулотоксин А та абоботулотоксин А відповідно. Жоден із пацієнтів, які отримували інкоботулотоксин А, не демонстрували вторинної імунологічної резистентності (Fabbri etal., 2016).
Оцінка імуногенності як ключового чинника при виборі препарату ботулонейротоксину
вгоруПри застосуванні БоНТ із часом може спостерігатися накопичувальний імуногенний ефект у пацієнтів із захворюваннями, що потребують такого лікування протягом усього життя, як-от дистонія м’язів шиї, а також у тих, які отримують множинні дози препаратів БоНТ за різними показаннями (як естетичними, так і терапевтичними) (Niet al., 2018; Hefter etal., 2019). FDA і Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) рекомендують оцінювати несприятливі імунологічні реакції, пов’язані з терапевтичними білковими продуктами, та сприяти зменшенню й зниженню ризику їх розвитку (FDA, 2014; EMA, 2017). Тому за порівнянної ефективності й безпеки препаратів БоНТ слід розглядати як терапію першої лінії засіб, що потенційно рідше спричинятиме імуногенність (Hefter etal., 2020; Samadzadeh etal., 2020). Дані клінічних досліджень із порівняння онаботулотоксину А та інкоботулотоксину А демонструють подібну ефективність та безпеку в разі їх застосування в однакових дозах за низкою показань (Wabbels etal., 2011 Saad and Gourdeau, 2014 Castelаo etal., 2017 Park etal., 2020). Початок лікування БоНТ-A другого покоління, що має меншу потенційну імуногенність (інкоботулотоксин А), може зменшити ризик продукування нейтралізуючих антитіл та запобігти терапевтичній невдачі в майбутньому (Hefter etal., 2020; Park etal., 2020).
Для пацієнтів, які розпочали лікування більш імуногенним препаратом БоНТ (онаботулотоксином А чи абоботулотоксином А), перехід на менш імуногенний засіб може стати відповідним вибором, оскільки процес розвитку нейтралізуючих антитіл може розпочатися дуже рано — ще до появи очевидних клінічних ознак резистентності (Santamato etal., 2012; Hefter etal., 2014, 2021; Grosset etal., 2015; Dressler etal., 2018; Samadzadeh etal., 2020). Важливо вчасно розпізнавати ознаки клінічної резистентності, як-от потребу в збільшенні дози та скороченні інтервалів між введеннями препарату (Lange etal., 2009; Hefter etal., 2014; Samadzadeh etal., 2020).
Перехід на менш імуногенну форму є виправданим і в ідеалі має відбуватися досить рано, щоб бути ефективним для відновлення оптимальної клінічної відповіді (Santamato etal., 2012; Shinn etal., 2019). Із погляду імунології переведення на препарати БоНТ-B небажане, оскільки вони мають вищу імуногенність за препарати БоНТ-A (табл. 2) (Jankovic etal., 2006; Bentivoglio etal., 2015). В осіб, які переходять із БоНТ-A на БоНТ-B, згодом спостерігали знижену відповідь і на БоНТ-B, а упродовж кількох циклів лікування може розвинутися резистентність (Bentivoglio etal., 2015; Hefter etal., 2020). За браком можливості комерційного тестування на нейтралізуючі антитіла, як зазначають дослідники, для прийняття відповідних рішень слід користуватися наявними доказами щодо відмінностей в імуногенному потенціалі між препаратами БоНТ і змін клінічної відповіді упродовж часу. Нині бракує даних довгострокових досліджень у педіатричних пацієнтів, які мають отримувати таке лікування протягом життя; це зумовлює більший ризик розвитку хронічного запалення та інших потенційних ускладнень через повторювану стимуляцію імунної системи.
Висновки
вгоруІмуногенність є загальним клінічним бар’єром при застосуванні багатьох біологічних препаратів. Повторний вплив біологічної терапії, зокрема препаратами БоНТ, може спровокувати постійну імунну відповідь, яка призводить до утворення нейтралізуючих антитіл і зниження ефективності (чи до неефективності) лікування.
Стратегією зменшення імуногенності є розробка препаратів зі зниженим вмістом додаткових білків та інших потенційних ад’ювантів. Препарат БоНТ другого покоління інкоботулотоксин A містить лише терапевтичний нейротоксин, що зумовлює його клінічну ефективність і безпеку та низьку імуногенність.
Підготувала Наталія Купко