сховати меню
Думка експерта

Шлях до створення Національної програми охорони психічного здоров’я в Україні: 2006–2021 роки

сторінки: 5

Ірина Пінчук
Ірина Пінчук
д-ка мед. наук, директорка Інституту психіатрії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, м. Київ
17 листопада 2021 р.

Цьогоріч Україна зустріла День психічного здоров’я затвер­­джен­­ням Кабінетом Міністрів Плану заходів на 2021–2023 рр. з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 р., який спрямований на створення цілісної та ефективної системи охорони психічного здоров’я в країні та сприятиме підвищенню рівня психічного здоров’я українців та покращенню якості їхнього життя. Це був шлях 15 років завдовжки до затверд­жен­ня згаданого документа.

Згідно з хронікою подій, у січні 2005 р. — наша держава підписала Європейську декларацію і План дій з охорони психічного здоров’я; у лютому 2005 р. — у Києві було відкрито офіс бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні, визначено координатора програм психічного здоров’я; у вересні 2005 р. — розпочато роботу з аналізу організації та стану психіатричної допомоги населенню України; у січні 2006 р. — за наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України № 7-Адм створено робочу групу в Україні, що зібрала провідних фахівців, які почали відпрацьовувати стратегічні питання охорони психічного здоров’я в Україні. Уперше в історії української психіат­ричної служби 2006 р. група фахівців під керівництвом ВООЗ розробила проєкт документа «Концепція Державної цільової комплексної програми розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на 2006–2010 рр.». Цей документ з’явився на сайті МОЗ України 04.04.2006 у статусі: проєкт — громадське обговорення. Його вдосконалення відбувалося до 2008 року. На багатьох конференціях, круглих столах, нарадах обговорювали цей документ, наголошуючи на потребі його затверд­жен­ня на державному рівні. 8 грудня 2008 р. «Концепцію Державної цільової комплексної програми розвитку охорони психічного здоров’я в Україні» розглянули на засіданні круглого столу при Комітеті з питань охорони здоров’я Верховної Ради України. Однак керівництво державою та політична еліта не готові були на той час усвідомити важливість питання охорони психічного здоров’я населення України. Тож документ модернізували в щорічні заходи МОЗ України щодо покращення надання психіат­ричної допомоги.

Другим важливим кроком на шляху лобіювання «Концепції Державної програми розвитку системи охорони психічного здоров’я в Україні до 2020р.» стало обговорення документа Міжвідомчою координаційною радою з питань удосконалення системи надання психіатричної допомоги в Україні (створена в МОЗ України в грудні 2013 р.). Власне, до обговорення документа долучилися представники МОЗ України, уповноважений Верховної Ради України з прав людини, фахівці експертно-методичного відділу Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, уповноважений Президента України з прав дитини, представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Департамент охорони здоров’я та медико-соціального забезпечення Державної пенітенціарної служби України, Департамент охорони здоров’я Міністерства оборони України, державна установа «Центр психіатричної допомоги та професійного психо­фізіологічного відбору Міністерства внутрішніх справ України», Судді судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, керівництво та представники Асоціації психіатрів України, керівництво та представники Всеукраїнської громадської організації осіб з інвалідністю користувачів психіатричної допомоги «Юзер», Асоціації батьків дітей з аутизмом.

2015 р. тричі відбувалися важливі події на шляху до затверд­жен­ня необхідного документа для України. Уперше в історії української психіатрії 20 травня на Парламентських слуханнях на тему «Про військово-медичну доктрину України» було представлено доповідь «Забезпечення національного психічного здоров’я», у якій зроблено акцент на охорону психічного здоров’я певних категорій населення України, зокрема в умовах військових дій і тимчасової окупації частини території. Комітет із питань охорони здоров’я Верховної Ради України 30 жовтня організував Круглий стіл «Психіатрична допомога в Україні. Виклики сьогодення ташляхи реформування». На Парламентських слуханнях «Реформа охорони здоров’я в Україні» вдруге до порядку денного було включено питання про психічне здоров’я в Україні та представлено доповідь «Психічне здоров’я — важлива складова національної безпеки держави та стабільності суспільства», у якій йшлося про нагальність затверд­жен­ня Державної програми з охорони психічного здоров’я населення України.

Саме 2015-й був щедрим на важливі події, що стали базовими для подальших кроків на шляху до затверд­жен­ня Державної програми з охорони психічного здоров’я в Україні. Розпоряд­жен­ням Кабінету Міністрів України від 23.11.2015 № 1393 «Про затверд­жен­ня плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 р.» ухвалено План дій щодо реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 р. Цей документ зобов’язав МОЗ України розробити проєкт комплексної національної стратегії у галузі психічного здоров’я дорослих і дітей в Україні на період до 2020 р. 27 грудня 2017 року, розпоряд­жен­ням Кабінету Міністрів України № 1018-р було схвалено Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 р., а через чотири роки Розпоряд­жен­ням Кабінету Міністрів України затверджено План заходів на 2021–2023 рр. з реа­лізації цієї Концепції. Будемо сподіватися, що цей документ стане першим кроком у переході саме від психіатричної допомоги до збереження психічного здоров’я населення України.

Випуски за 2021 Рік

Зміст випуску 10 (131), 2021

  1. Ю. А. Бабкіна

  2. А.Є. Дубенко

  3. Р. І. Ісаков

  4. Дмитро Ассонов

Зміст випуску 9 (130), 2021

  1. Ю. А. Бабкіна

  2. А. Є. Дубенко

  3. С. О. Мацкевич, М. І. Пархомець

  4. О. О. Хаустова

  5. Ю. О. Сухоручкін

Зміст випуску 8 (129), 2021

  1. Ірина Пінчук

  2. Ю. А. Бабкіна

  3. В. Й. Мамчур, О. В. Макаренко

  4. Л. О. Герасименко

  5. А. Асанова, О. Хаустова, О. Чабан, О. Прохорова, M. Кузьмицький, Є. Тимощук, О. Авраменко

Зміст випуску 7 (128), 2021

  1. Ю. А. Бабкіна

  2. М. М. Орос

  3. І. А. Марценковський, І. І. Марценковська, Г. В. Макаренко, О. С. Ващенко

  4. М.  М. Орос, Т.  В. Опіярі, М.  М. Нодь, А-А. А. Міхальова

  5. Ю. О. Сухоручкін

Зміст випуску 6 (127), 2021

  1. Ю. А. Бабкіна

  2. Тетяна Скрипник

Зміст випуску 5 (126), 2021

  1. Т.О.Скрипник, Г.В.Макаренко, І.А.Марценковський

  2. Г.В. Макаренко, І.А. Марценковський,

  3. В.І. Харитонов, Д.А. Шпаченко, Т.І. Бочарова

  4. Ю.О. Сухоручкін

  5. Ю.О. Сухоручкін

  6. Ю.О. Сухоручкін

  7. Ю.О. Сухоручкін

  8. М. М. Орос, В. В. Грабар

  9. І.В. Хубетова, О.О. Колесник, О.І. Ісайкова, О.В. Величко, А.О. Саламаха, І.З. Федорович, І.В. Ревенюк, О.Ю. Малютенко

Зміст випуску 3 (124), 2021

  1. Ю. А. Бабкіна

  2. С. Г. Бурчинський, Н. Ю. Бачинська

  3. Т. О. Скрипник, Г. В. Макаренко, І. А. Марценковський

Зміст випуску 1, 2021

  1. А. Є. Дубенко, І. В. Реміняк, Ю. А. Бабкіна, Ю. К. Реміняк

  2. Ю. А. Бабкіна

  3. Л. Б. Мар’єнко

  4. С.Г. Бурчинський

  5. Ю.О. Сухоручкін

Зміст випуску 2 (123), 2021

  1. Ю.А. Бабкина

  2. М. М. Орос, Т. В. Опіярі, Д. І. Біляк, Л. В. Луців

Зміст випуску 1 (122), 2021

  1. Ю.А. Бабкина

  2. Г. В. Макаренко, І. А. Марценковський

  3. О. О. Хаустова, Д. О. Ассонов

Випуски поточного року

Зміст випуску 1, 2024

  1. І. М. Карабань, І. Б. Пепеніна, Н. В. Карасевич, М. А. Ходаковська, Н. О. Мельник, С.А. Крижановський

  2. А. В. Демченко, Дж. Н. Аравіцька

  3. Л. М. Єна, О. Г. Гаркавенко,