Еволюція епілепсії: складні питання нейропсихіатричних розладів
За матеріалами XXV Конференції Української протиепілептичної ліги з міжнародною участю «Еволюція епілепсії від народження до похилого віку» (22–24 квітня 2021 р., Ужгород–Київ–Харків, Україна)
страницы: 14-18
Зміст статті:
- Інтраопераційний нейрофізіологічний моніторинг під час хірургії епілепсії
- Патофізіологічні особливості епілептогенезу в незрілому мозку
- Пароксизмальні стани та спонтанна рухова активність новонароджених і немовлят
- Епілепсія дитячого віку
Закінчення. Початок у № 4(125) і 6(127) 2021
Інтраопераційний нейрофізіологічний моніторинг під час хірургії епілепсії
вгоруУ рамках XXV конференції Української протиепілептичної ліги (УПЕЛ) Смоланка Володимир Іванович, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету, представив доповідь на тему «Інтраопераційний нейрофізіологічний моніторинг під час хірургії епілепсії: потрібен чи ні? Сьогодні інтраопераційний нейромоніторинг, як зазначив доповідач, стає невід’ємною складовою в практиці нейрохірурга та надає можливість вберегти пацієнта від можливих неврологічних порушень після операції та прискорити реабілітаційний період. Його широко застосовують у розвинутих країнах світу під час проведення хірургічних втручань, а в деяких, як-от США, він входить до списку обов’язкового обладнання нейрохірургічної операційної.
Основні етапи хірургії епілепсії: інтерпретація первинних даних (підтвердження фармакорезистентності до терапії, визначення потенційних кандидатів); передопераційне обстеження (локалізація епілептогенної зони, визначення ризику когнітивних розладів, впливу хірургії на психічні функції та ризику нового неврологічного дефіциту); хірургічне втручання (ідентифікація функціонально важливих ділянок мозку, верифікація та видалення епілептогенної зони, постійний моніторинг провідних та асоціативних шляхів).
Процес хірургії епілепсії передбачає:
- Оцінювання первинних даних пацієнта (епілептолог).
- Дообстеження пацієнта (епілептолог, нейропсихолог, нейрорадіолог, нейрофізіолог).
- Мультидисциплінарний аналіз (епілептолог, нейропсихолог, нейрорадіолог, нейрофізіолог, нейрохірург).
- Хірургічне втручання (нейрофізіолог, нейрохірург).
- Контрольні обстеження (епілептолог, нейропсихолог, нейрорадіолог, нейрофізіолог).
- Корекція лікування (епілептолог).
Система інтраопераційного нейрофізіологічного моніторингу включає операційний мікроскоп, ендоскопічні стійки (для можливості ендоскопічної асистенції), інтраопераційний нейрофізіологічний моніторинг (з можливістю інтраопераційної кортикографії), нейронавігацію / інтраопераційну ультразвукову діагностику, ультразвуковий аспіратор. Як заначив пан Смоланка, ідеальними кандидатами на хірургію епілепсії є пацієнти з каверномою, із гіпокампальним склерозом, із пухлинами та з фокальними кортикальними дисплазіями. Цінність такого моніторингу полягає в процесі інтраопераційної ідентифікації функціонально важливих ділянок мозку, який дає можливість досягнути максимально безпечного об’єму резекції. Завдяки появі цього обладнання стало можливим проведення інтраопераційного нейрофізіологічного моніторингу — безперервного спостереження за станом структур нервової системи пацієнта для своєчасного виявлення небезпечних відхилень від вихідного рівня функціонування під час оперативного втручання для запобігання неврологічному дефіциту.
Такий моніторинг передбачає постійний контроль функціональної цілісності нервової системи і можливість ідентифікації нервової тканини в рані. В разі загрози виникнення неврологічного дефіциту хірург вчасно може зупинитися або «зробити крок назад», щоб не порушити основні функції нервової системи пацієнта. Із появою згаданого обладнання в операційній хірург діє набагато впевненіше під час роботи на функціонально значущих зонах пацієнта. Це суттєво розширило спектр операцій, адже сьогодні стало можливо оперувати пухлини головного і спинного мозку, вроджені вади ЦНС, а також здійснювати оперативні втручання при лікуванні епілепсії.
Серед цікавих відібраних кейсів як приклад пан Смоланка представив учасникам заходу хірургічні опції при видаленні каверноми в ділянці центральної борозни. Каверноми головного мозку — група судинних ушкоджень головного мозку. Їх частка у структурі судинних мальформацій ЦНС становить 5–10 %. До появи методів нейровізуалізації каверноми вважали рідкісним захворюванням, а діагноз встановлювали під час операції або автопсії. Консервативна тактика лікування є доцільною у пацієнтів із супратенторіальними каверномами глибинної локалізації за відсутності неврологічної симптоматики. Хірургічне лікування пацієнтів із поверхневими супратенторіальними каверномами є ефективним і безпечним. Завдяки спеціальному обладнанню можливо відстежувати функції, за які відповідає та чи інша ділянка мозку. Лікар-нейрофізіолог попереджає нейрохірурга про можливі ризики, що дає змогу забезпечити повноцінне життя для пацієнта після втручання.
Нині інтраопераційний нейрофізіологічний моніторинг є необхідним компонентом сучасної хірургії епілепсії, оскільки дає змогу якісно ідентифікувати вогнища запалення, чітко визначати межі його резекції та прогнозувати результати такого лікування.
Патофізіологічні особливості епілептогенезу в незрілому мозку
вгоруМартинюк Володимир Юрійович, кандидат медичних наук, доцент, завідувач кафедри неврології і медико-соціальної реабілітації Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, представив доповідь на тему «Патофізіологічні особливості епілептогенезу в незрілому мозку та діагностично-лікувальний алгоритм епілептичних нападів у дітей», над якою він працював у співавторстві зі Швейкіною Вікторією Борисівною, кандидаткою медичних наук, старшою науковою співробітницею відділу неонатології ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України імені академіка О. М. Лук’янової». Під час виступу доповідач розповів про актуальну проблему неонатології та дитячої неврології — судоми в новонароджених і дітей раннього віку. Більша частка неонатальних судом обумовлена незрілістю нейрогліальних структур (переважно кори головного мозку), механізмів гальмівного контролю за нейрональною активністю, недостатністю процесів мієлінізації, високою гідрофільністю мозкової паренхіми, проникністю клітинних мембран, лабільністю поза- і внутрішньочерепних гомеостатичних механізмів. Доповідач проаналізував наукову літературу про патогенетичні механізми розвитку епілептичного процесу, що базується на особливостях анатомо-фізіологічних механізмів функціонування клітин головного мозку, зокрема, у новонароджених і дітей раннього віку, та описав нові патофізіологічні дані щодо підвищеної збудливості мозку, який розвивається.
Формування епілептичної системи
Реалізація механізму підвищеної збудливості фетального мозку може бути обумовлена особливостями функціонування NMDA, AMPA, каїнатних рецепторів, особливостями локалізації іонних каналів у різних структурах мозку. Наприклад, парадоксальна (збуджувальна, деполяризуюча) роль γ-аміномасляної кислоти зумовлена особливостями активації хлорних ко-транспортерів. Завершення формування епілептичної системи супроводжується: порушенням обмінних, і нейромедіаторних процесів; розладами мікроциркуляції в головного мозку; наростанням атрофії мозку та активації імунних реакцій нейроспецифічної спрямованості. Пан Мартинюк зосередив увагу на особливостях формування епілептичного процесу в новонароджених і дітей раннього віку. У неонатальному періоді в пірамідальних клітинах гіпокампа є збільшений профіль експресії Са2+ проникних АМРА-рецепторів, що забезпечує, з одного боку, активацію синаптогенезу, а з іншого — сприяє підвищенню збудливості незрілого мозку.
Вікозалежні особливості функціонування незрілих нейронів
Серед причини розвитку судом у новонароджених: гіпоксично-ішемічне ушкодження (40–53 %); внутрішньочерепний крововилив (7–17 %); ішемічний інсульт (6–17 %); порушення розвитку мозку (3–17 %); менінгіт / сепсис (2–14 %); гіпоглікемія (0,1–5 %); гіпокальціємія, гіпомагніємія (4–22 %); вроджені порушення метаболізму (зокрема, дефіцит піридоксину, транспортера глюкози, некетотична гіпергліцинемія, пропіонноваацидурія та ін. (3–4 %); білірубінова енцефалопатія (1 %); скасування протиепілептичних препаратів (ПЕП), які застосовувала мати (4 %); ідіоматичні причини (2 %); доброякісні ідіопатичні неонатальні судоми (1 %).
Класифікація й клінічні фенотипи неонатальних судом
Судоми в новонароджених рідко мають розгорнуту клінічну картину і часто представлені абортивними або фокальними нападами, що пов’язано з онтогенетичними особливостями фетального мозку, а саме: незавершеністю до моменту народження корково-нейрональної організації, синаптогенезу й мієлінізації його структур, недостатністю розвитку комісуральних міжпівкульних зв’язків, нерівномірною представленістю у корі іонних каналів разом із відносно добре сформованою лімбіко-ретикулярною системою та її зв’язком зі стовбуровими структурами. Доповідач наголосив, що, попри різноманітні клінічні ознаки, у новонароджених виокремлюють чотири основні типи нападів: субтильні (стерті, абортивні, фрагментарні), клонічні, тонічні та міоклонічні. Судоми у новонароджених та дітей раннього віку спостерігаються при таких групах хвороб і синдромів, як-от: хвороби порушення обміну речовин; ранні епілептичні енцефалопатії; моногенні вроджені вади головного мозку; моногенні синдроми, що супроводжуються інтелектуальним дефіцитом; хромосомні аномалії (зокрема, мікроструктурні перебудови). Каталог захворювань, асоційованих із генетичним компонентом (ОМІМ) Університету Джона Гопкінса (США), нині уміщує понад 600 генів, мутації у яких призводять до виникнення моногенних захворювань, що супроводжуються судомами.
Епілептична енцефалопатія
Епілептична енцефалопатія — це гетерогенна група захворювань, яка характеризується частими епілептичними нападами, резистентними до протисумної терапії, «агресивною» міжприступною епілептиформную активністю та виразною затримкою нейропсихічного розвитку. Епілептичні енцефалопатії становлять до 15 % усіх форм епілепсії дитячого віку і близько 40 % усіх форм судом, які виникають у перші три роки життя дитини. Серед епілептичних синдромів з енцефалопатичним перебігом вирізняють: ранню міоклонічну енцефалопатію; ранню інфантильну епілептичну енцефалопатію (синдром Отахари); мігруючу фокальну епілепсію у дітей раннього віку (синдром Коппала–Дюлака); інфантильні спазми (синдром Веста); синдром Айкарді; злоякісну міоклонічну епілепсію раннього віку (синдром Драве); міоклонічно-астетичну епілепсію (синдром Дузе); синдром Леннокса–Гасто; синдром Ландау–Клеффнера; епілепсії з феноменом електричного, епілептичного статусу сну (ЕЕСС, СSWS); фебрильно-асоційовані епілептичні синдроми — AEIMSE (FIRES, DESC, IHHE); прогресуючі міоклонічні епілепсії; енцефаліт Расмуссена (синдром Кожевнікова).
Нозологічні форми метаболічних порушень, які супроводжуються неонатальними судомами, належать до групи курабельних захворювань: порушення обміну речовин; піридоксин-залежні судоми; піридоксальфосфат-залежні судоми; судоми чутливі до фолієвої кислоти; дефіцит транспортера глюкози, тип 1 (GLUT1); фенілкетонурія (класична, атипові форми). Дані досліджень розширюють уявлення про особливості епілептогенезу, зокрема в незрілому мозку, завдяки чому з’являється можливість своєчасної діагностики та визначення підходів до раціональної терапії в цій, дуже вразливій, групі пацієнтів.
Поліетіологічний синдром
Судоми у новонароджених — це поліетіологічний синдром, який визначає доцільність використання діагностичного алгоритму, передусім: магнітно-резонансної томографії (МРТ) головного мозку (не менше 3 Тесла), метаболічних і молекулярно-генетичних досліджень за умови наявної фармакорезистентності до терапії. Вікові анатомо-фізіологічні особливості функціонування ЦНС у новонароджених та немовлят супроводжуються парадоксальним дисбалансом збуджувальних і гальмівних нейротрансмітерів, що обумовлює диференційоване призначення ПЕП, насамперед фенобарбіталу. Перспектива підвищення ефективності лікування судом у новонароджених і немовлят передусім пов’язана з використанням таргетної терапії, що зумовлює доцільність подальшого впровадження нейрогенетичних досліджень.
Пароксизмальні стани та спонтанна рухова активність новонароджених і немовлят
вгоруПанасюк Людимила Афанасіївна, кандидатка медичних наук, доцентка Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, у доповіді «Пароксизмальні стани та спонтанна рухова активність новонароджених і немовлят: диференційний діагноз, тактика терапії» розповіла про пароксизмальні стани у плода, новонароджених і немовлят. Для кращого інформування учасників заходу вона використала відеоперезентації пароксизмів про диференційний діагноз. Вибір діагностичної тактики у дітей із пароксизмальними станами становить певні труднощі через брак специфічних маркерів і клінічний поліморфізм судом. Пароксизмальні стани поділяють на неонатальні судоми (симптоматичні — 90–95 %; епілепсії, епілептичні синдроми — 5–10 %) і неепілептичні (фізіологічні й патологічні).
Диференційний діагноз
Для неепілептичних нападів характерні стимул-залежні припадки; відсутність клінічної стереотипності; можливість зупинити пароксизми легким згинанням або стисканням кінцівки; відсутність порушення свідомості, вегетативних реакцій, очних феноменів; міоклонії сну, які зупиняються при пробудженні дитини; відсутність змін на електроенцефалографії (ЕЕГ); неефективність проти судомної терапії. Тоді як неонатальні судоми виникають спонтанно; мають виразну клінічну стереотипність пароксизму; зупиняються спонтанно; супроводжуються порушенням свідомості, вегетативними реакціями, очними феноменами; наявні епілептиформні зміни на ЕЕГ; контролюються ці судоми проти судомною терапією. Хибна діагностика призводить до неадекватного лікування, спотворює прогноз захворювання, зумовлюючи негативні соціальні наслідки. Особливим підходом до вивчення генералізованих («масивних») рухів є метод відеозапису генералізованих рухів немовляти.
У країнах Західної Європи для оцінювання спонтанної рухової активності дитини грудного віку застосовують метод Прехтла. Спостереження за дитиною проводять упродовж 30–60 хвилин (за допомогою відеозапису), потім заповнюють таблицю різних видів рухів з оцінкою в балах. Оцінювання генералізованих рухів (GMs) за методом Прехтла: концепція загальних рухів від 7–9 тижнів гестації до 6 місяців постнатально перші рухи головою; 9 тижнів — 38–40 тижнів — рухи плода та передчасно народжених; 0–8 тижнів «корчі (зведений судомою)»; 9–20 тижнів неспокійні рухи (до 24 тижнів для передчасно народжених); після 20 тижнів стартує програма спрямованих рухів, координованих рухів, утримання пози в просторі (програма готується з 3 місяців життя); 3–6 місяців — концепція великої неврологічної трансформації. Репертуар рухів плода до 20 тижнів: рука–обличчя; ретрофлексія голови; ангефлексія голови; повороти голови; потягування; позіхання (зевота); смоктання; ковтання.
Рухи плода та передчасно народжених мають широку амплітуду та високу швидкість. Сила таких рухів збільшується після народження у міру дозрівання нервової системи. Такі рухи виконуються одночасно всім тулубом і кінцівками. Для «корчі, зведених судомою» (0–8 тижнів) характерні невисока амплітуда рухів, мала швидкість (траєкторія форми еліпса) та незграбність. Особливістю неспокійних, метушливих рухів (9–20 тижнів) є маленькі рухи помірної швидкості та варіабельні за прискоренням у шиї, тулубі та кінцівках у всіх напрямках, які зникають у разі збудження чи плачу. За синхронних крампі м’язи напружуються і розслабляються (релаксують) одночасно, спостерігаються стереотипно упродовж тижнів, є високий ризик розвитку дитячого церебрального паралічу.
Показовим є нормальний тип рухової активності в 3–5 місяців, який має назву «метушливість» (fidgety) і являє собою множинні швидкі рухи шиї, голови, плеча, тулуба, стегна, пальців кисті, стопи, особливу увагу звертають на контакт «рука–особа», «рука–рука», «нога–нога». Судомно-синхронні рухи рук і ніг у 2–4 місяці відображають ранні ознаки тетрапарезу. Значне збіднення спонтанних рухів рук і ніг на одному боці тіла в 2–3 місяці життя може в подальшому проявитися спастичним геміпарезом. Маркерами спастичних і дискінетичних форм дитячого церебрального паралічу в 3–5 місяців є відсутність підйому ніг у положенні лежачи на спині, відсутність метушливих рухів (fidgety).
Терапія рухових розладів і порушень психомоторного розвитку
Тактика терапії рухових розладів і порушень психомоторного розвитку уміщує такі кроки:
- Алгоритм діагностики неонатальних судом (диференційний діагноз, етіологія).
- Терапія нозології, у структурі якої виникли неонатальні судоми.
- Лікування неонатальних судом фенобарбіталом.
- За браком контролю неонатальних судом — МРТ головного мозку (епірежим), генетична і метаболічна панелі.
- Протиепілептична терапія — фенобарбітал (PB), фенітоїн (PHT), бензодіазепіни (BSD), вальпроати (VPA), карбамазепін (CMZ), окскарбазепін (OXC), леветирацетам (LEV), ацетазоламід (AZM) (ILAE, МОЗ України).
Епілепсія дитячого віку
вгоруМакедонська Ірина Василівна, кандидатка медичних наук, завідувачка неврологічного відділення молодшого віку КНП «Міська дитяча лікарня № 5» м. Дніпра, лікарка-неврологиня вищої категорії, у доповіді «Результати епілепсії дитячого віку за даними Дніпровського регіону» розповіла про епілепсію як одне з найпоширеніших неврологічних захворювань, що призводить до високого відсотка інвалідизації пацієнтів. Епілепсія — це хронічне захворювання головного мозку з найчастішим дебютом у дитячому віку, але діагностується у всіх вікових групах. Прогредієнтний перебіг хвороби супроводжується змінами клінічної картини епілепсії. Вивчення вікових особливостей епілепсії, причин і напрямів її трансформації допоможе забезпечити адекватну комплексну медико-психологічну допомогу пацієнтам на всіх стадіях хвороби.
Особливістю дитячого віку є безперервний процес розвитку структур і функцій усього організму, зокрема і ЦНС. Здебільшого на еволюцію епілепсії та трансформацію нападів у дітей мають вплив процеси «дозрівання» нервової системи, перинатальні ураження головного мозку, генетичні чинники і гормональні зміни (у підлітків). У процесі хвороби прогресують і порушення вищих психічних функцій. За даними низки авторів, захворюваність на епілепсію у дітей віком до 2 років становить до 70 випадків на 100 тис. дитячого населення, найбільше у дітей першого року життя — від 199 до 233 випадків на 100 тис. На частку епілептичних енцефалопатій припадає до 39 %.
Прояви у малюка епілептичних нападів є ознакою неврологічної дисфункції та прогнозують у подальшому формування неврологічного дефіциту. Як відомо, найчастіше фіксують синдром Веста — 25–42 випадки на 100 тис. дітей. Однією з важливих характеристик епілептичних енцефалопатій є вікова еволюція клінічних симптомів та епілептиформних патернів. Вікозалежні форми епілепсії виникають тільки у дітей, коли мозок ще розвивається.
Епілептичні енцефалопатії
Епілептичні енцефалопатії включають низку вікових епілептичних синдромів, для яких характерні певний тип нападів і специфічні зміни на ЕЕГ. До епілептичних енцефалопатій із раннім початком належать (неонатальна) міоклонічна енцефалопатія, синдром Отахара, епілепсія раннього дитячого віку з мігруючими фокальними нападами, синдром Веста і синдром Драве. Серед епілептичних енцефалопатій виокремлюють синдром Леннокса–Гасто, синдром Ландау–Клеффнера, епілепсію з міоклонічно-атонічними нападами. Зокрема, епілептичні енцефалопатії з раннім початком можуть еволюціонувати в дитячому віці. Синдром Отахара, що дебютує у віці до 2 місяців, еволюціонує у синдром Веста, а потім — у синдром Леннокса–Гасто. Із прогресом медицини і, зокрема, з появою методів нейровізуалізації, молекулярних, генетичних досліджень, описано нові форми дитячої епілепсії, як-от злоякісні мігруючі парціальні напади раннього дитячого віку, синдром Марканда–Блюме–Отахара, а також атипові міксформи епілептичних енцефалопатій раннього дитинства. Генетичні причини епілептичних енцефалопатій можуть бути гетерогенними: мутації в окремих генах (моногенні епілепсії); хромосомні аномалії; уроджені порушення метаболізму.
Рання міоклонічна енцефалопатія
Ранній міоклонічній енцефалопатії притаманні генетично детермінована природа та порушення обміну. Ця патологія має абсолютну резистентність до терапії впродовж усього перебігу хвороби. Крім того, можлива її трансформація у синдром Веста, мультифокальну епілепсію. У процесі динаміки змін клінічної картини епілепсії здебільшого у пацієнтів із ранньою міоклонічною енцефалопатією до основного типу нападів — міоклоній — додаються фокальні приступи, які асоціюються із заміною електроенцефалографічного патерну «спалах–пригнічення» після року життя на атипову гіпсаритмію. Як результат, персистування описаних нападів, резистентних до терапії, а також рання смерть.
Синдром Отахара
Синдром Отахара — генетично детермінована патологія. Відомо, що структурні зміни головного мозку виникають у 85 % пацієнтів (уроджені мальформації, нейрошкірні синдроми, мікроцефалії). Зокрема, спостерігається грубе відставання в моторному та психічному розвитку з високою смертністю у ранньому дитячому віці. Із віком відбувається персистування серійних тонічних спазмів, а на ЕЕГ — поступовий регрес «супресивно-вибухового» патерну з трансформацією у модифіковану гіпсаритмію (75 %) до 11 місяців (еволюція синдрому Отахара в синдром Веста), а у 25 % — у мультирегіональні зміни (трансформація синдрому Отахара у мультифокальну епілепсію).
Синдром Веста
Синдром Веста може розвинутися як у дітей здорових від народження, так і у тих, хто має тяжку органічну патологію головного мозку. Причиною хвороби є вади розвитку головного мозку, хромосомні аномалії, нейронні синдроми, внутрішньоутробні інфекції та вроджені дефекти метаболізму; гіпоксично-ішемічні енцефалопатії новонароджених, інфекції нервової системи, пухлини та інсульти. До 30–40 % усіх епілептичних спазмів генетично детерміновані — це стосується і уроджених дефектів метаболізму, і хромосомних аберацій, і вад розвитку. Значна частка припадає на моногенні генетичні мутації. Найчастіше розвиток хвороби пов’язують із мутаціями у генах: ARX, CDKL5, RCNQ2, FOXG1, GRIN1, GRIN2A, MAGI2C, SLC25F22, SPTAN1, STXBP1. Синдром Веста може еволюціонувати із синдрому Отахара, нині встановлено спільну для них мутацію GABRA1. Вчені виявили понад 200 найрізноманітніших захворювань, які супроводжуються синдромом Веста.
Синдром Драве
Синдром Драве належить до генетично детермінованих патологій. Прогноз хвороби тяжкий. Напади здебільшого продовжуються і у дорослому житті, проте з меншою частотою, ніж у дитинстві, зазвичай — у нічний час. Пацієнти із синдромом Драве є найтяжчою і резистентною до терапії підгрупою. Смертність становить 5,75–17,5 % випадків, переважно це раптова смерть при епілепсії. Частота епілептичних судом, як правило, згасає у дорослому віці до раз на тиждень чи місяць нічних фокальних чи вторинно-генералізованих тоніко-клонічних нападів. Відбуваються зміни у поведінці: гіперактивність змінюється на надмірну повільність і персеверацію рухів, думок і словесних виразів. Може погіршитися хода, нерідко виникає тяжкий кіфосколіоз.
Синдром Леннокса–Гасто
Як зазначила пані Македонська, синдром Леннокса–Гасто є найтяжчим для лікування. Майже у половини генетичних мутацій і в більшості випадків зі структурними змінами головного мозку ремісії досягти неможливо, навіть при застосуванні широкого спектра сучасних ПЕП. До 10 % дітей помирає у перші 10 років життя. Може трапитися трансформація патології у фокальну (частіше лобну) епілепсію.
Синдром Дузе
При епілепсії з міоклонічно-атонічними нападами (синдром Дузе) здебільшого вдається досягти їх контролю, проте, повну ремісію має лише третина таких пацієнтів. Наявність фокальних пароксизмів значно погіршує прогноз захворювання, такі напади є найрезистентнішими до терапії. Із групи пацієнтів з епілептичними енцефалопатіями до дорослого віку доживають із синдромом Драве та Леннокса–Гасто. Решта енцефалопатій, як правило, трансформуються в інші форми епілепсії.
Дитяча абсансна епілепсія
Дитяча абсансна епілепсія належить до доброякісних форм. Практично у всіх випадках за адекватної терапії вдається досягти суттєвого зниження частоти нападів, а здебільшого — повної ремісії (90–97 % випадків). Рецидиви хвороби пов’язані з трансформацією у юнацькі форми ідіоматичних генералізованих епілепсій. Ризик таких трансформацій є надвисоким за наявності у пацієнтів генералізованих судомних нападів, коротких абсансів із міоклонусом повік, коротких розрядів на ЕЕГ пік / поліпік-хвильової активності та фотосенситивності. У таких пацієнтів терапію слід продовжувати до чотирьох років життя, досягаючи купірування інтеріктальної епілептиформної активності.
Юнацька абсансна епілепсія
При юнацькій абсансній епілепсії можливо досягти повної терапевтичної ремісії у 65 % клінічних випадків. Прогноз хвороби суттєво погіршується за доєднання генералізованих судомних нападів. Їх висока частка нерідко стає основною причиною резистентності до терапії, значущо погіршуючи прогноз хвороби. Тому необхідне швидке призначення адекватної терапії. За резистентності до терапії завжди є ймовірність доєднання до абсансів і генералізованих судомних нападів, і міоклонічних пароксизмів із трансформацією у юнацьку міоклонічну епілепсію.
Синдром Дживонса
Дебютує синдром Дживонса зазвичай у дитячому віці. При міоклонії повік з абсансами здебільшого завдяки застосуванню політерапії вдається отримати суттєве зниження частоти нападів, хоча ремісії досягають менше третини пацієнтів. Навіть після довготривалої медикаментозної ремісії в дитинстві напади можуть рецидивувати у пубертатному періоді. У таких клінічних випадках спостерігається швидке долучення міоклонічних пароксизмів і генералізованих судомних нападів, що свідчить про трансформацію синдрома Дживонса у юнацьку міоклонічну епілепсію.
Синдром Янца
Синдром Янца (юнацька міоклонічна епілепсія) — най поширеніший спадковий синдром ідіопатичної генералізованої епілепсії, досягти повної терапевтичної ремісії вдається у 70–90 % випадків. Неблагоприємний прогноз може бути за пізнього початку терапевтичних заходів і високої частоти генералізованих судомних нападів. Попри високий відсоток досягнення медикаментозної ремісії, як зауважила доповідачка, не варто бути занадто оптимістичними щодо прогнозу хвороби. Оскільки основною проблемою високої частоти рецидивів цих нападів є скасування застосування ПЕП; навіть після 3–5-річної ремісії може трапитися рецидив.
Роландична епілепсія
Епілепсія дитячого віку із центрально-скроневими шипами (роландична) є однією з найпоширеніших форм дитячої епілепсії (15–30 % усіх випадків). Її поява пов’язана з гіперзбудливістю центрально-скроневої ділянки кори головного мозку. Хвороба супроводжується нападами, які трапляються досить рідко, здебільшого вночі. Роландична епілепсія відповідає всім критеріям доброякісного епілептичного процесу з перебігом без прогресуючого неврологічного і когнітивного дефіциту, із хорошою реакцією на відносно невеликі дози ПЕП, практично без рецидивів після закінчення лікування.
Дитяча потилична епілепсія
Потилична епілепсія у дітей може розвиватися як у ранньому (3–6 років), так і в більш пізньому віці (6–14 років). Це так звана доброякісна епілепсія з розвитком простих парціальних нападів і зорових розладів. Ремісії досягають у 95 % випадків, навіть за відсутності лікування. При класичній формі синдрому Гасто ремісія настає у пубертатному періоді у 82 % пацієнтів. За раннього дебюту можуть бути одиничні напади упродовж усього перебігу хвороби. Ремісія настає у 92 % осіб у 9 років. Пік-хвильову активність можливо фіксувати ще довгі роки після ремісії, зокрема і в дорослому віці. Клінічна феноменологія дитячої потиличної епілепсії є складнішою, активний перебіг хвороби триває довше за роландичну епілепсію. Перші напади бувають дуже важкими і тривалими. Їх купірувати складніше, ніж при роландичній епілепсії. У міру розвитку хвороби напади стають чутливішими до дії препаратів карбамазепіну і вальпроатів.
Проблема патоморфозу епілепсії не втрачає нині своєї актуальності, адже відбуваються значні зміни щодо поглядів на етіологію і патогенез цього захворювання, а також на прогноз і підходи до його лікування. Сподіваємось, що представлена інформація сприятиме поглибленню розуміння такої багатогранної патології, як епілепсія, а також допомагатиме в практичній і науковій діяльності.
Підготувала Лариса Мартинова