Актуальні питання медико-психологічної та соціальної допомоги у надзвичайних ситуаціях
За матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції «Медико-психологічна та соціальна допомога в умовах надзвичайних ситуацій» (м. Тернопіль, 23-24 жовтня 2014 р.)
А.В. Чайка,
Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, м. Київ;
С.І. Шкробот,
Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України
У жовтні 2014 р. працівниками кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України та Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України на базі Тернопільської обласної комунальної клінічної психоневрологічної лікарні (ТОККПНЛ) було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Медико-психологічна та соціальна допомога в умовах надзвичайних ситуацій».
У роботі конференції взяли участь понад 290 учасників з різних регіонів України. Серед них були психіатри, невропатологи, сімейні лікарі, священнослужителі, психологи, психотерапевти, соціальні працівники, представники Тернопільського УМВС України в Тернопільській області, управління Державної служби з надзвичайних ситуацій та служби швидкої медичної допомоги у Тернопільській області.
Відкрив захід проректор з наукової роботи, інноваційних та комп’ютерних технологій ТДМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, д.техн.н., професор В.П. Марценюк, який привітав усіх присутніх, звернув увагу на актуальність і сучасну необхідність проведення даної конференції, її науково-практичне значення для розробки нових проектів, спрямованих на підтримку постраждалих у надзвичайних ситуаціях, а також побажав плідної праці й вагомих підсумків роботи.
З вітальним словом до присутніх звернувся заступник директора департаменту охорони здоров’я В.В. Овчарук. У своїй промові Віктор Вікторович наголосив на важливості даного проекту та потребі залучення до надання медико-психологічної допомоги не лише лікарів-психіатрів, а й невропатологів, сімейних лікарів, психологів і соціальних працівників. Головний лікар ТОККПНЛ В.В. Шкробот щиро привітав усіх учасників конференції та зазначив, що це – велика честь проводити такий захід на базі лікарні, де створені центр надання психологічної допомоги та мобільний загін швидкого реагування для надання екстреної допомоги постраждалим у надзвичайних ситуаціях. Пан Шкробот висловив подяку гостям конференції та сподівання на подальшу співпрацю з УНДІ ССПН МОЗ України.
І.Я. Пінчук, д.мед.н., директор УНДІ ССПН МОЗ України, у вітальному слові до учасників проекту підкреслила необхідність покращання якості надання медичної і психологічної допомоги постраждалим у надзвичайних ситуаціях, їхнім дітям та сім’ям переселенців. Ірина Яківна звернула увагу на важливість розгляду і вирішення питань, спрямованих на вивчення психосоціальних факторів та їхнього впливу на психічне здоров’я населення України в умовах сучасності.
Роботу конференції очолили: С.І. Шкробот – заслужений діяч науки і техніки України, д.мед.н., професор, завідувач кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ТДМУ імені І.Я. Горбачевського, О.П. Венгер – доцент кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології, А.А. Гудима – д.мед.н., професор, завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини, а також І.Я. Пінчук.
Серед почесних гостей заходу були присутні: провідний науковий співробітник, керівник відділу психічних розладів дітей та підлітків УНДІ ССПН МОЗ України, головний позаштатний спеціаліст за фахом «дитяча психіатрія» МОЗ України, к.мед.н., професор І.А. Марценковський; завідувач відділу психічних розладів осіб похилого віку УНДІ ССПН МОЗ України, професор, д.мед.н. О.О. Хаустова; завідувач кафедри психіатрії Івано-Франківського національного медичного університету, професор, д.мед.н. М.І. Винник; доцент кафедри психіатрії і психотерапії Львівського національного медичного університету імені Д. Галицького О.І. Мироненко.
Слід відзначити, що програма конференції була насиченою та різноплановою. Під час пленарних засідань заслухано і обговорено виступи фахівців, що стосувалися різних аспектів надання медико-психологічної та соціальної допомоги в умовах надзвичайних ситуацій.
На першому пленарному засіданні з доповіддю «Медичні наслідки соціальних подій в Україні: нові виклики та шляхи їх розв’язання» виступила І.Я. Пінчук. Вона розкрила питання організації психологічної допомоги особам, що постраждали внаслідок бойових дій. Присутніх було ознайомлено з результатами соціологічного дослідження, проведеного в рамках навчальних семінарів для психологів, соціальних працівників та волонтерів, які надавали допомогу внутрішньо переміщеним особам, постраждалим у зонах АТО. Пані Ірина зазначила, що у надзвичайно складних умовах психіатрам, медичним психологам і соціальним працівникам доводиться вирішувати завдання реформування галузі, переходу на нові стандарти надання психіатричної допомоги, європейської та трансатлантичної інтеграції і запропонувала шляхи їх розв’язання.
Окрім того, особливе зацікавлення і підтримку аудиторії викликав виступ голови комісії Української греко-католицької церкви у справах душпастирства охорони здоров’я у Тернопільській області, отця А. Логіна на тему «Важливість духовної підтримки при подоланні посттравматичного стресового розладу». Мова йшла про допомогу людям віднайти сенс життя після травматичних подій, а також важливість впливу релігії у формуванні духовних та моральних цінностей.
Про соціально-психологічний супровід дітей внутрішніх мігрантів у навчальних закладах Тернопільщини розповіла Г.Є. Несмашна, методист психологічної служби освіти Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу. Доповідач окреслила напрямки роботи з внутрішніми мігрантами та їх сім’ями.
На додаток, пан Гудима у своїй розповіді «Загальна характеристика надзвичайних ситуацій і їхні медико-соціальні наслідки» дав оцінку вагомості впливу надзвичайних ситуацій на функціонування та життєдіяльність населення й розповів про потреби залучення усіх можливих ресурсів для подолання небезпечних подій. Продемонстровані доповідачем відеофрагменти викликали жвавий інтерес в учасників конференції. Також Арсен Арсенович вказав на важливість принципів медичного сортування за умов виникнення надзвичайних ситуацій для надання ефективної медичної допомоги.
Необхідно підкреслити, що вперше на науково-практичній конференції відбулися комплексні показові навчання «Організація і надання медичної допомоги постраждалим у надзвичайній ситуації з порушеннями психіки та поведінки». У цьому заході були задіяні всі служби, які рятують людей у надзвичайних ситуаціях, зокрема представники Тернопільського УМВС України, управління Державної служби надзвичайних ситуацій й служби швидкої медичної допомоги в Тернопільській області. Ролі потерпілих виконували студенти 4-го курсу медичного факультету ТДМУ імені І.Я. Горбачевського. Варто відмітити, що їм це вдалося легко, оскільки майбутні лікарі добре знають характер травм і можуть бездоганно відтворювати стан постраждалого. За легендою надзвичайна ситуація відбулася в умовах лікарні – вибухнув кисневий балон у кисневій станції, виявлено травмованих пацієнтів, заблокованих вибухом. Працівники служби надзвичайних ситуацій розблокували двері, і тоді учасники конференції мали можливість побачити різні типи психічних реакцій, що можуть виникати у такий момент: рухове збудження, агресію, галюцинації, маячення, істеричне горе, апатію, ступор, страх, вегетативні порушення та шок.
Завдяки злагодженій співпраці всіх служб на навчаннях було показано, як правильно провести медичне сортування, а також в якій послідовності потрібно надавати медичну й психологічну допомогу. Крім того, було впроваджено алгоритм дій психотерапевтичної та медикаментозної терапії для надання невідкладної допомоги постраждалим у надзвичайних ситуаціях.
У другій частині пленарного засідання пан Марценковський дав характеристику розладів у дітей, що пов’язані зі стресом. Ігор Анатолійович наголосив на питаннях діагностики, виділивши критерії даних порушень у дітей, а також окреслив спектр застосування психологічних методів при терапії та реабілітації даного контингенту постраждалих. На додаток, було запропоновано алгоритм терапії даних порушень.
У свою чергу О.О. Хаустова розповіла про типи травматичних ситуацій та руйнівну дію на особистість екстремальної ситуації антропогенного характеру. Професор підняла проблему первинної психологічної допомоги при посттравматичному стресовому розладі й окреслила підходи для надання допомоги при дезорганізуючій поведінці.
У ході конференції О.І. Мироненко виступив з доповіддю «Психічна травма та емоційний біль. Клінічні і терапевтичні аспекти», в якій детально висвітлив діагностичні й терапевтичні підходи до лікування психотичних розладів, зумовлених травматичними подіями.
Також цікаві наукові доробки на тему «Когнітивні порушення, асоційовані з депресивними розладами у пацієнтів, які пережили надзвичайні ситуації» представили на розгляд аудиторії С.І. Шкробот та О.П. Венгер.
З доповіддю «Психотерапевтично-оздоровчий інтенсив як ефективна форма реабілітації волонтерів психологічної та медичної служби» виступив завідувач денного стаціонару психіатричного профілю ТОККПНЛ О.В. Гуковський, який поділився досвідом роботи центру надання психологічної допомоги постраждалим у надзвичайних ситуаціях.
На пленарному засіданні № 3 були заслухані пізнавальні та актуальні доповіді усіх представників кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ТДМУ імені І.Я. Горбачевського МОЗ України, кафедри психіатрії Івано-Франківського національного медичного університету, а також лікарів ТОККПНЛ, які викликали жваву дискусію серед учасників конференції.
Слід відзначити, що за результатами науково-практичної конференції «Медико-психологічна та соціальна допомога в умовах надзвичайних ситуацій» було прийнято резолюцію щодо покращання надання медико-психологічної та соціальної допомоги в умовах надзвичайних ситуацій.
На додаток, у рамках благодійної акції в холі психоневрологічної лікарні було представлено виставку власних виробів пацієнтів психоневрологічної лікарні, які виступили ініціаторами зібрання коштів на потреби бійцям АТО. У свою чергу гості конференції мали можливість ознайомитися з умовами лікування та перебування пацієнтів психіатричного й неврологічного стаціонарів, а також потужною діагностичною та реабілітаційною базою ТОККПНЛ.