Хвороба мойя-мойя
сторінки: 48-50
Хвороба мойя-мойя — це рідкісне захворювання, що характеризується ураженням судин головного мозку, за якого відбувається поступове звуження внутрішньочерепних сегментів внутрішніх сонних артерій, початкових відділів середніх мозкових артерій і передніх мозкових артерій головного мозку з формуванням стенозів чи навіть оклюзій цих судин. Типовою характерною ангіографічною картиною при цьому захворюванні є формування сітки колатеральних судин на основі головного мозку, що нагадує хмарки диму [1]. Завдяки цій ознаці захворювання 1969 року отримало назву «мойя-мойя» (у перекладі з японської означає «хмарка диму») [2].
Уперше хворобу описали 1957 року Т. Кудо, А. Нішімото та С. Такеуші, тому вона має також назву хвороба Нішімото–Такеуші–Кудо [3]. Ця хвороба має неухильно прогресуючий характер внаслідок поступового звуження вищезазначених відділів інтракраніальних артерій. За статистикою, частота захворювання становить один випадок на 1 млн населення [4, 5].
Артерії вертебробазилярного басейну залишаються відносно інтактними. Клінічно захворювання проявляється періодичними транзиторними ішемічними атаками, ішемічними інфарктами головного мозку та різноманітними внутрішньочерепними крововиливами; можливі також епілептичні напади та когнітивні розлади [6, 7].
Неврологічна симптоматика цієї хвороби може бути різноманітною. Причину хвороби мойя-мойя достовірно не встановлено: припускають генетичну аномалію, аутоімунну чи запальну природу захворювання, можливий рецидивний спазм мозкових артерій [7-9].
Основним лікуванням є хірургічне, спрямоване на поліпшення кровопостачання головного мозку завдяки формуванню шунтів між екстракраніальними та інтракраніальними артеріями, частіше між поверхневими скроневими та середніми мозковими артеріями. Без хірургічного лікування прогноз захворювання є несприятливим. Оперативне втручання значно полегшує перебіг цієї хвороби та запобігає розвиткові тяжких ускладнень [10].
Ознаки хвороби мойя-мойя при магнітно-резонансній томографії
вгоруМагнітно-резонансна томографія (МРТ) із використанням безконтрастної ангіографії в режимі TOF (Time ofFlight) є одним із найінформативніших неінвазивних методів діагностування хвороби мойя-мойя, оскільки допомагає виявити зміни структур головного мозку та характерні зміни інтракраніальних артерій.
Основними ознаками хвороби мойя-мойя є:
1. Підвищення МР-сигналу від конвекситальних борозен обох великих півкуль головного мозку в режимі T2/Flair, що зумовлено повнокров’ям і підвищенням тиску в судинах м’якої мозкової оболонки як реакцією на зниження перфузійного тиску інтракраніальних магістральних артерій (рис. 1).
2. Накопичення контрасту м’якою мозковою оболонкою вздовж конвекситальних борозен обох великих півкуль (лептоменінгіальне контрастування), зумовлене патологічним повнокров’ям судин м’якої мозкової оболонки із формуванням типового «симптому плюща» (рис. 2).
3. У разі проведення МРТ головного мозку в режимі Т2 візуалізуються колатеральні судини, переважно розташовані в проєкції базальних ядер і глибинних структур головного мозку, у вигляді точкових і лінійних ділянок випадіння МР-сигналу (рис. 3).
4. Патологічне стенотичне звуження дистальних відділів внутрішніх сонних артерій і проксимальних відділів передніх та середніх мозкових артерій (рис. 4-6); водночас ураження поширюється на артерії каротидного басейну, а артерії вертебробазилярного басейну, як правило, лишаються інтактними (рис. 7).
5. Наявні патологічно розширені колатеральні судини, переважно лентикулостріарні та таламоперфорувальні артерії, які формують переплетені структури, схожі на «хмарки диму» (рис. 8, 9).
6. В окремих випадках можуть виникати ішемічні інфаркти, перенесені крововиливи та аневризми інтракраніальних артерій.
Для встановлення діагнозу послуговуються радіологічними критеріями Фукуї (1997):
- наявність стенозу чи оклюзії дистальних відділів внутрішніх сонних артерій та проксимальних відділів передніх і середніх мозкових артерій;
- наявність патологічної судинної сітки (судинні колатералі) видимої в ділянці стенозу чи оклюзії;
- виявлені за ангіографії судинні зміни, характерні для хвороби мойя-мойя, мають бути двобічними [11].
Клінічний випадок
вгоруАнамнез та скарги
Дівчинка 13 років скаржилася на періодичні епізоди раптової слабкості в правих кінцівках, виразніші в руці, які виникають із частотою 3-4 рази на місяць, а також супроводжуються утрудненням мовлення: вимовою лише окремих звуків і неможливістю відтворювати слова та речення. Періодично, із частотою 1-2 рази на місяць, виникали напади раптової слабкості в лівих кінцівках без мовних порушень. Вищезгадані епізоди тривали близько 10-30 хвилин, а потім поступово припинялися. Можливість розмовляти та сила в кінцівках, зі слів дівчинки та її матері, повністю відновлювалися. Ці епізоди частіше виникали після стресових ситуацій і фізичного навантаження.
Дівчинка скаржилася на періодичні епізоди головного болю, загальну слабкість, погіршення уваги та пам’яті. Дебютували симптоми хвороби близько 6 місяців тому. Спадковий анамнез не обтяжений.
Неврологічний статус
Свідомість ясна, оцінка за шкалою ком Глазго 15 балів. Очні щілини відносно симетричні (D = S), зіниці округлі, симетричні; пряма та співдружня реакція зіниць на світло збережена повною мірою.
Рухи очних яблук повністю збережені в усіх площинах, ністагму немає. Обличчя симетричне, активні рухи мімічних м’язів збережені. Язик розташований по серединній лінії, атрофій і фасцикуляцій язика не виявлено. Піднебінний рефлекс збережений, симетричний (D = S). Наявний позитивний рефлекс Марінеску–Радовича з обох боків, хоботковий рефлекс негативний. Чутливість обличчя не порушена з обох боків.
Тонус м’язів кінцівок у межах норми, симетричний. Активні рухи в кінцівках збережені, сила м’язів не знижена, становить по 5 балів у верхніх і нижніх кінцівках з обох боків. Глибокі рефлекси живі, асиметричні (D > S), наявні патологічні рефлекси Россолімо–Вендеровича, Якобсона–Ласка та Гофмана в правій руці. Спостерігається патологічний рефлекс Пуссепа в правій стопі.
Черевні рефлекси асиметричні (D < S), помірно знижені. Поверхнева та глибока чутливість не порушена. Координаторні проби виконує задовільно. У позі Ромберга стійка. Менінгеальні знаки негативні.
Психічний статус
Орієнтація в часі, просторі та власній особистості збережена, абстрактне та критичне мислення не порушене. Під час виконання тесту для оцінювання когнітивних функцій MMSE пацієнтка набрала 26 балів із 30 можливих, при виконанні тесту малювання годинника — 9 балів із 10.
Під час проведення батареї тестів на лобну дисфункцію FAB пацієнтка отримала 18 балів із 18 можливих. Експресивне та імпресивне мовлення не порушено. Праксис і гнозис збережені повною мірою.
Зважаючи на оцінки психічного статусу, можна зробити висновок про наявність легких когнітивних порушень, що не сягають ступеня деменції.
Результати лабораторних та інструментальних досліджень
Пацієнтці визначили рівень цукру крові; провели загальний аналіз крові та сечі та аналіз крові на вміст: гормонів щитоподібної залози, антинуклеарних антитіл (для виключення церебрального васкуліту, зумовленого системним червоним вовчаком), С-реактивного білка, серомукоїду, антистрептолізину О. Проведено біохімічне дослідження крові на вміст білірубіну, печінкових трансаміназ, креатиніну та сечовин; виконано експрес-тест на ВІЛ, сифіліс, вірусні гепатити В і С. Усі лабораторні показники в межах референтних значень. Загальний аналіз ліквору (показники якого в межах норми): колір — безбарвний, прозорість — повна, вміст білка — 0,25 г/л, вміст глюкози — 2,5 ммоль/л, цитоз — 3 клітини на 1 мкл (лімфоцити). При МРТ головного мозку з використанням безконтрастної ангіографії інтракраніальних та екстракраніальних артерій (у режимі TOF) виявлено специфічні для хвороби мойя-мойя зміни, у вигляді стенотичного звуження проксимальних відділів передніх і середніх мозкових артерій та дистальних відділів інтракраніальних частин внутрішніх сонних артерій з обох боків (рис. 1-9).
Також наявні типові для патології судинні колатералі (переважно біля основи головного мозку), які формують характерні скупчення у вигляді «хмарок диму». На нативних зображеннях головного мозку з використанням стандартних імпульсних послідовностей даних перенесених крововиливів та ішемічних інфарктів головного мозку не виявлено. Обстеження головного мозку з використанням контрастної речовини підтвердило лептоменінгіальне накопичення контрасту з формуванням характерного «симптому плюща».
Обґрунтування діагнозу
Діагноз хвороби мойя-мойя встановлено на підставі анамнезу та характерної клінічної картини у вигляді епізодів минущих порушень мозкового кровообігу за типом транзиторних ішемічних атак у правому та лівому каротидних басейнах, із виникненням типових вогнищевих неврологічних симптомів (право- та лівобічний центральний геміпарез, моторна афазія). Поза епізодами транзиторних ішемічних нападів наявна незначна вогнищева неврологічна симптоматика: позитивний рефлекс Марінеску–Радовича (симптом ураження кортико-нуклеарних трактів); підвищення глибоких рефлексів справа та наявність патологічних кистьових рефлексів Россолімо–Вендеровича, Якобсона–Ласка та Гофмана в правій руці; патологічний рефлекс Пуссепа в правій стопі; зниження черевних рефлексів справа. Це формує картину правобічної пірамідної недостатності без ознак парезу. Спостерігаються легкі когнітивні порушення. За даними МРТ головного мозку виявлено характерні типові ознаки хвороби мойя-мойя, які відповідають усім трьом діагностичним критеріям Фукуї (1997). Даних на користь інших захворювань, які можуть в окремих випадках мати схожу клінічну картину, не отримано, що дає змогу їх виключити.
У цьому випадку характерна клінічна картина і типові зміни, виявлені під час МРТ головного мозку з використанням МР-ангіографії, дають змогу встановити діагноз хвороби мойя-мойя.
Література
1. Sébire G., Fullerton H., Riou E., deVeber G. Toward the definition of cerebral arteriopathies of childhood. Curr Opin Pediatr. 2004 Dec. Vol. 16, № 6. Р. 617-22.
2. Suzuki J., Takaku A. Cerebrovascular «moyamoya» disease. Disease showing abnormal net-like vessels in base of brain. Arch Neurol. 1969. Vol. 20. Р. 288-99.
3. Takeuchi K., Shimizu K. Hypoplasia of the bilateral internal carotid arteries. Brain Nerve. 1957. Vol. 9. Р. 37-43.
4. Kudo T. Spontaneus occlusion of the cicle of Willis: A disease apparently confined to Japanese. Neurology. 1968. Vol. 18, № 5. Р. 485-496.
5. Nishimoto A., Takeushi S. Abnormal cerebrovascular network related to the internal carotid arteries. J. Neurosurg. 1968. Vol. 29, № 3. Р. 225-230.
6. Cerebrovascular Diseases in Clinical Practice / Ed. by D. Wiebers, V. Feigin, R. Broun. 1997. P. 353-354.
7. Ho C., Baraitser M. Neurological complications in one of a sibpair with aplasia cutis congenita. Clin. Dysmorphol. 1992. Vol.1, № 4. р. 235-239.
8. Gorrotxategi P., Reguilon M., Gaztanaga R. et al. Moyamoya disease in a child with multiple malformation. Rew. Neurol. 1995. Vol. 23, № 120. Р. 403-405.
9. Shanahan P., Hutchinson M., Bohan A. et al. Hemichorea, mouamoua and ulcerative colitis. Mov. Disord. 2001. Vol. 16, № 3. Р. 570-572.
10. Roach E. S., Golomb M. R., Adams R. et al. American Heart Association Stroke Council; Council on Cardiovascular Disease in the Young. Management of stroke in infants and children: a scientific statement from a Special Writing Group of the American Heart Association Stroke Council and the Council on Cardiovascular Disease in the Young. Stroke. 2008 Sep. Vol. 39, 9. Р. 2644-91.
11. Fukui M. Current State of Study on Moya moya Disease in Japan. Surg. Neurol. 1997. Vol. 47. Р. 138-143.