Сучасні погляди на лікування епілепсії у пацієнтів із цереброваскулярними та серцево-судинними захворюваннями
сторінки: 18-25
Зміст статті:
- Взаємозв’язок епілепсії та коморбідної патології
- Супутні захворювання в пацієнтів з епілепсією та зумовлені ними особливості фармакотерапії
- Висновки
Епілепсія вважається другим за поширеністю хронічним неврологічним захворюванням після болей голови (Treiman, 2010). Однією з найчастіших причин розвитку симптоматичної епілепсії є цереброваскулярні захворювання.
Результати епідеміологічних досліджень свідчать, що для осіб похилого віку характерна найвища захворюваність на епілепсію серед усіх вікових груп. Як зазначили A.M. Feyissa et al. (2019), близько 10 % усіх епілепсій та 55 % уперше діагностованих епілептичних нападів у пацієнтів віком від 60 років трапляються після перенесеного інсульту.
В осіб віком від 60 років 40-45 % поодиноких або повторних епілептичних нападів пов’язані з ішемічним або геморагічним інсультом. Згідно з результатами дослідження J. Zelano etal. (2016), постінсультна епілепсія збільшує ризик смерті на 68 %. Тому надзвичайно важливою є рання діагностика і ретельне лікування цього ускладнення інсульту.
Дані досліджень, проведених у США, Швеції та Ісландії, підтвердили, що частота виникнення неспровокованих епілептичних нападів вища в популяції осіб похилого та старечого віку [7].
Причинами розвитку епілептичних нападів у представників цієї вікової категорії передусім були органічні ураження головного мозку:
- на частку ішемічних чи геморагічних інсультів припадало 40-45 % поодиноких чи повторних нападів;
- пухлини чи метастази головного мозку спричинювали напади у 20 % випадків.
За результатами дослідження E. L. Johnson etal. (2016) нейрокогнітивні розлади, зокрема хвороба Альцгеймера, зумовлюють 10-20 % епілептичних нападів в осіб похилого віку. Своєю чергою, інсультна епілепсія розвивається протягом першого року після інсульту в 6-8 %, а впродовж наступних п’яти років — у 10-12 % пацієнтів.
Взаємозв’язок епілепсії та коморбідної патології
вгоруУ пацієнтів з епілепсією поширеність коморбідних захворювань є вищою, ніж у загальній популяції. Крім інсульту, в осіб з епілепсією в анамнезі найчастіше зазначені серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, бронхіальна астма, хронічний бронхіт, виразка шлунка/кишечника, артрит, захворювання щитоподібної залози, мігрень, хвороба Альцгеймера та онкопатологія [39].
Супутні захворювання можуть бути безпосередньою причиною епілепсії (інсульт), мати комплексні зв’язки з епілепсією (психічні розлади) або асоційованими з епілепсією без явних взаємозв’язків (серцеві захворювання) [33].
Загалом пацієнти з епілепсією мають гірший стан здоров’я і частіше повідомляють про погану якість життя, пов’язану зі здоров’ям, аніж представники загальної популяції. Контроль нападів є основною клінічною метою. Призначаючи оптимальне лікування епілепсії, необхідно брати до уваги супутні захворювання, потенційні побічні ефекти та взаємодію з іншими лікарськими засобами [13].
Власне, вибір протиепілептичного препарату (ПЕП) має сприяти поліпшенню загального стану здоров’я та якості життя пацієнтів з епілепсію. Останнім часом з’явилися «нові» ПЕП, які загалом не є набагато ефективнішими за «старі», проте мають поліпшений фармакокінетичний профіль і їх краще переносять пацієнти.
Такі переваги, як зазначають дослідники, роблять вказані препарати потенційно кориснішими для лікування пацієнтів з епілепсією та іншими супутніми захворюваннями [31].
Першочерговим завданням лікаря є запобігання виникненню нападів, проте виявлення й терапія коморбідностей також мають бути клінічної метою. Сьогодні бракує систематичних досліджень, присвячених визначенню оптимальних ПЕП для лікування пацієнтів з епілепсією та іншими коморбідностями.
J. Ruiz-Gimenez etal. (2010) проаналізували публікації, присвячені дослідженням щодо лікування епілепсії в осіб із супутніми патологіями, у базі даних Medline, Кокранівській бібліотеці та інших вебджерелах, для виявлення доступних клінічних рекомендацій, які ґрунтуються на доказових даних.
Дослідники дійшли висновку, що значна частка пацієнтів з епілепсією мають коморбідну патологію, що є важливим чинником під час вибору належних ПЕП. Нині рівень наукових доказів щодо лікування епілепсії у пацієнтів з іншими супутніми захворюваннями низький і рідко підтверджується даними клінічних досліджень, тож є потреба в оцінюванні наявних даних, які демонструють ефективність і безпечність використання певних ПЕП за наявності певних захворювань.
Тож на підставі доступних наразі даних вони створили перелік ПЕП, застосування яких рекомендовано в конкретних ситуаціях, а також тих препаратів, яких слід уникати, відповідно до наявних доказів.
Супутні захворювання в пацієнтів з епілепсією та зумовлені ними особливості фармакотерапії
вгоруІнсульт
Ішемічний інсульт визнаний одним з основних чинників ризику розвитку структурної епілепсії, особливо в осіб похилого віку [6]. У пацієнтів літнього віку, за даними досліджень, інсульти можуть стати причиною епілепсії у понад 30 % випадків [9, 22].
Епілептичні напади у таких пацієнтів можуть виникати як у ранній (гострі симптоматичні напади — до 7 діб після інсульту), так і в пізній постінсультний період.
Ранні напади зазвичай пов’язані з початковими змінами в перифокальній ділянці: внутрішньоклітинна біохімічна дисфункція призводить до тимчасової періінфарктної деполяризації та підвищення позаклітинної концентрації глутамату, наслідком чого є електрична гіперзбудливість тканин мозку та епілептиформні розряди нейронів.
Пізні напади, як правило, зумовлені виразнішою перебудовою нервової тканини, зокрема:
- деаферентацією;
- зміною властивостей мембран нейронів;
- селективним зниженням кількості нейронів у певних ділянках мозку [4].
За різними наявниними нині даними, від 1,1 до 10 % пацієнтів з інсультом страждають на гострі симптоматичні напади, а у 3-25,2 % осіб після інсульту розвивається епілепсія [6, 37, 16, 5].
Гострі симптоматичні напади, як зазначають дослідники, є серйозним ускладненням інсульту і пов’язані з підвищеним ризиком виникнення епілепсії. Негайні наслідки гострих симптоматичних нападів, зокрема аспіраційна пневмонія та епілептичний статус, можуть мати тяжкий характер [36].
У масштабному дослідженні J.-P. Zöllner etal. (2020) аналізували частоту гострих симптоматичних нападів після ішемічного інсульту в популяції країн Центральної Європи та оцінювали їхній вплив на захворюваність і смертність.
Шкала Національного інституту охорони здоров’я (NIHSS) є найчастіше використовуваним інструментом у всьому світі для оцінювання клінічної тяжкості інсульту. Зокрема, результати попередніх досліджень підтвердили зв’язок між гострими симптоматичними нападами після інсульту та гіршими показниками за цією шкалою на вихідному рівні.
Дослідники визначали частоту гострих нападів після ішемічного інсульту за 2004-2016 рр. у центральноєвропейському регіоні за даними масштабного популяційного реєстру та встановлювали чинники ризику цих нападів. Також вони визначали вплив нападів на захворюваність і смертність. Аналіз даних щодо 135 117 клінічних випадків продемонстрував, що частота таких нападів становила 1,3 %. Зокрема, ризик нападів варіював від 0,6 % (для пацієнтів із початковим бальним показником за NIHSS < 3 балів) до 7,0 % (для осіб із початковим показником за NIHSS > 31).
Крім того, ризик нападів був значно вищим за наявності гострих неврологічних інфекцій (відношення шансів: 3,4; 95 % ДІ 2,8-4,1). Нижчий преморбідний функціональний рівень також суттєво збільшував ризик розвитку нападів (ВР: 1,7; 95 % ДІ 1,4-2,0).
Смертність пацієнтів із гострими симптоматичними нападами була майже вдвічі вищою порівняно з особами групи контролю, зіставними за віком, статтю та тяжкістю інсульту.
Тож дослідники дійшли висновку, що гострі симптоматичні напади збільшують захворюваність і смертність у випадку ішемічного інсульту, а ризик їх розвитку корелює зі збільшенням кількості балів за шкалою NIHSS на початковому рівні.
Найважливіші висновки цього дослідження полягають у тому, що ризик гострих симптоматичних нападів зростає з підвищенням бального показника за шкалою NIHSS на момент госпіталізації: на 9,2 % за кожне підвищення значення на один бал.
Окрім того, учені виявили, що ризик нападів зростає за наявності гострої інфекції (наприклад, пневмонії, інфекції сечовивідних шляхів, сепсису).
До того ж було продемонстровано, що гострі симптоматичні напади пов’язані зі збільшенням смертності від ішемічного інсульту після виписки з лікарні, навіть після коригування даних щодо тяжкості інсульту, преморбідного функціонального стану, віку та статі.
У таблиці наведено частку пацієнтів з епілептичними нападами у загальній популяції осіб з інсультом і відмінності за частотою клінічних характеристик між цими групами (із/без епілептичних нападів) за певними показниками.
Пацієнти з ішемічним інсультом із гострими симптоматичними нападами також частіше потрапляли до відділення інтенсивної терапії та потребували штучної вентиляції легень, аніж особи групи контролю.
Дослідники зазначають, що під час аналізу не брали до уваги низку важливих чинників, зокрема етіологію інсульту, розмір вогнища ураження та його розташування, інформацію про попередні напади, тип нападів і застосовувані ПЕП.
Інформацію про результати електроенцефалографії (ЕЕГ) також не розглядали, тож дані щодо розвитку післяінсультних нападів, на думку вчених, можуть бути дещо заниженими [3].
Протиепілептична терапія у пацієнтів з інсультом
Через різні причини такі традиційні ПЕП, як бензодіазепіни, карбамазепін, фенітоїн, фенобарбітал і вальпроєва кислота, є менш рекомендованими для терапії осіб після інсульту. Передусім це зумовлено наявністю повідомлень про затримку функціонального відновлення внаслідок їх використання у пацієнтів з інсультом [24].
Крім того, вказані ПЕП можуть значуще взаємодіяти із саліцилатами та пероральними антикоагулянтами. Однак фенітоїн і вальпроєва кислота для внутрішньовенного введення є варіантами вибору в гострих клінічних ситуаціях.
Такі ПЕП, як леветирацетам, ламотриджин, габапентин, окскарбазепін та топірамат, імовірно, не взаємодіють з антиагрегантами чи антикоагулянтами та не чинять вплив на функціональний прогноз після інсульту, як вважають дослідники [26].
Дані дослідження впливу леветирацетаму і габапентину в осіб, які перенесли інсульт, підтвердили ефективність вказаних препаратів та їхню безпечність для таких пацієнтів [19, 2].
За результатами клінічних досліджень, як зазначають вчені, застосування ламотриджину і габапентину було дієвішим за карбамазепін в осіб літнього віку з епілепсією після інсульту [30].
У проспективному рандомізованому дослідженні за участю 64 пацієнтів з інсультом, які мали перший епілептичний напад, підтверджено, що учасники краще переносили лікування ламотриджином, ніж карбамазепіном, за відсутності суттєвих відмінностей щодо ефективності цих препаратів [11].
Як відомо, найрекомендованішими протиепілептичними препаратами для лікування пацієнтів з епілепсією після перенесеного інсульту, за даними дослідження J. Ruiz-Gimenez etal. (2010), є леветирацетам, ламотриджин і габапентин (як засіб додаткової терапії).
Менш дієвим є застосування окскарбазепіну, фенітоїну, топірамату, вальпроєвої кислоти, карбамазепіну. Наприклад, відомо про погану сумісність останнього з антикоагулянтами, що збільшує ризик остеопорозу та знижує ефективність застосування статинів.Призначення таким пацієнтам бензодіазепінів, фенобарбіталу та примідону слід уникати.
Серцево-судинні захворювання
Ішемічна хвороба серця та інфаркт міокарда часто поєднуються з кардіоемболічними або гемодинамічними ішемічними інсультами. Гіпертрофія лівого шлуночка, спричинена артеріальною гіпертензією, також збільшує ризик епілептичних нападів.
Ще більшою частотою церебральних ускладнень характеризується дилатаційна кардіоміопатія, особливо в разі її поєднання з фібриляцією передсердь [32].
Як зазначали дослідники, при інфекційному ендокардиті у 11 % хворих можуть розвиватися епілептичні напади через емболізацію септичним матеріалом, формування церебральних абсцесів або розрив мікотичних аневризм [35].
За даними епідеміологічних досліджень, частота соматичної коморбідності епілепсії порівняно із загальною популяцією є вищою для:
- захворювань серця — в 1,8-2,5 раза;
- серцевої недостатності — в 1,7 раза;
- артеріальної гіпертензії — в 1,9 раза;
- цукрового діабету — у понад 1,6 раза [10].
У Нідерландах результати дослідження С. Kendir etal. (2018) за участю майже 68 тис. пацієнтів встановили, що серцево-судинні захворювання найчастіше асоціюються з епілепсією (відношення ризиків [ВР] 4,09; 95 % довірчий інтервал [ДІ] 3,29-5,10) і кардіальними аритміями (ВР 2,23; 95 % ДІ 1,99-2,50).
Наприклад, поширеність структурних захворювань серця серед осіб, що страждають на епілепсію, майже у 8 разів вища за загальну популяцію. Поєднання епілепсії та міокардіальної дисфункції може бути зумовлене вродженою структурною патологією серця, що нерідко зумовлюють кардіальні аритмії з ішемією мозку. Останні, своєю чергою, спричиняють емболії, які призводять до інсультів і розвитку постінсультної епілепсії [10].
Дослідники зауважують, що до розвитку серцево-судинних захворювань та епілепсії також можуть призводити генетично детерміновані каналопатії із залученням Na+ каналів мозку та серця [28].
З епілептичними нападами, що являють собою серйозні стреси, у популяції цих пацієнтів можуть бути пов’язані:
- вегето-вісцеральні дисфункції [20];
- фатальні аритмії [18];
- синдром такоцубо (стрес-індукована кардіоміопатія з дисфункцією верхівки та середніх сегментів міокарда), що може призвести до розвитку гострої серцевої недостатності [40];
- інфаркт міокарда [20].
Відомо, що серцеві аритмії є одними з найпоширеніших ускладнень і причин смерті у пацієнтів з епілепсію.
У дослідженні за участю 1 424 320 осіб з епілепсією експерти оцінювали тягар різних підтипів аритмій. Зокрема, було проаналізовано частоту аритмій, їхні гендерні відмінності за підтипами, результати лікування та прогнози щодо смертності.
Близько чверті (n = 277 230; 23,9 %) пацієнтів мали серцеві аритмії.
Найчастіше дослідники фіксували:
1) фібриляцію передсердь — у 9,7 %;
2) аритмії неуточненого генезу — у 7,3 %;
3) раптову зупинку серця — в 1,4 %;
4) атріовентрикулярну блокаду — в 1,2 %;
5) шлуночкову тахікардію — в 1 %.
Чоловіки частіше страждали як на серцеві аритмії загалом (відношення шансів: 1,1; р < 0,001), так і на аритмії, пов’язані із загрозою для життя.
Тож вчені дійшли висновку, що розроблення методів ранньої діагностики та оперативних терапевтичних заходів для зменшення негативних результатів лікування через супутні аритмії у пацієнтів з епілепсією є вкрай важливим завданням [8].
Серед пацієнтів з епілепсією виділяють групи осіб високого індивідуального ризику кардіоваскулярних ускладнень, зумовлених лікарськими препаратами, а саме:
- похилого та дитячого віку, із супутньою серцево-судинною патологією (захворювання серця, аритмії, брадикардія < 50 ударів на хвилину);
- із генетичними ушкодженнями іонних каналів серця (вроджений, зокрема латентний, і набутий синдром подовження інтервалу QT);
- з електролітним дисбалансом (гіпокаліємія, гіпокальціємія, гіпомагніємія, гіпоцинкемія);
- із низьким рівнем метаболізму («повільні» метаболізатори P450);
- із дисфункцією автономної нервової системи;
- із вираженими порушеннями функції печінки і нирок;
- які отримують одночасно препарати, що подовжують інтервал QT, і/або інгібують цитохром Р450 [29].
Необхідно також згадати про проблему раптової несподіваної смерті при епілепсії, частота якої у пацієнтів із цією недугою у 20 разів вища порівняно із загальною популяцією.
Дані численних досліджень протягом останніх років підтвердили її високе медичне та соціальне значення. Зокрема, доведено зв’язок такої смерті із генералізованим тоніко-клонічним нападом, що свідчить про реальну потенційну загрозу життю пацієнтів за несприятливого фармакорезистентного перебігу хвороби [45].
У контексті з’ясування причинно-наслідкового зв’язку між генералізованим тоніко-клонічним нападами як основним чинником ризику раптової несподіваної смерті при епілепсії та летальним кінцем після нього розглядають кілька ланок такого процесу: розлади центральних мозкових механізмів, надалі — порушення залежних від них дихальних і серцево-судинних функцій, тобто руйнування так званих нейро-кардіо-респіраторних зв’язків [21].
P. Ryvlin etal. (2013) на підставі даних спостереження за 16 випадками раптової несподіваної смерті при епілепсії описали послідовність подій так:
1) розвиток генералізованого тоніко-клонічного нападу з подальшою негайною та короткою фазою прискореного дихання з переходом у брадипное;
2) брадикардія, пригнічення активності на ЕЕГ;
3) кінцеве апное й асистолія.
Отже, основні чинники раптової несподіваної смерті при епілепсії — порушення з боку дихальної, серцево-судинної та центральної нервової систем — є тісно пов’язаними та взаємно обтяжуючими.
Протиепілептична терапія у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями
До кардіологічно безпечних і таких, що швидко стабілізують стан хворого ПЕП, належать леветирацетам, габапентин, тіагабін (в Україні не зареєстрований), вальпроєва кислота.
Тож для пацієнтів із хронічними стабільними серцевими хворобами слід підбирати ПЕП із низькою взаємодією з кардіологічними лікарськими засобами.
Як наголошує Н. М. Грицай (2015), слід уникати застосування таких препаратів, як:
- карбамазепін, фенітоїн, фенобарбітал та його деривати, що є індукторами цитохрому Р450 у печінці;
- фенітоїн та вальпроєва кислота, яким притаманний високий ступінь зв’язування з протеїнами плазми.
За невідкладної терапії епілептичного статусу фенітоїн для внутрішньовенного введення може спричинити аритмії та гіпотонію. Цей ризик вищий, якщо в анамнезі є захворювання серця або якщо інфузія препарату здійснюється швидко.
У разі, якщо внутрішньовенне застосування фенітоїну необхідне пацієнтові із серцевими захворюваннями, швидкість інфузії не має перевищувати 10 мг/хв. Крім того, у таких пацієнтів слід проводити моніторинг електрокардіографічних показників та артеріального тиску. Внутрішньовенне застосування фенітоїну або фосфенітоїну протипоказане пацієнтам із тяжкими захворюваннями серця та атріовентрикулярною блокадою II або III ступеня [1].
Препарати вальпроєвої кислоти є хорошою альтернативою застосування фенітоїну, оскільки вони не спричиняють відхилень у частоті серцевих скорочень або артеріального тиску, навіть за швидкої внутрішньовенної інфузії.
Леветирацетам, судячи з наявних результатів досліджень, є безпечним для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, хоча даних щодо його використання для невідкладної допомоги бракує.
Бензодіазепіни можливо застосовувати за умови ретельного контролю дихальної функції [27, 14, 25].
Деякі ПЕП, як зазначають дослідники, можуть викликати побічні ефекти з боку серцево-судинної системи. Найчастішими кардіоваскулярними ускладненнями при застосуванні протиепілептичної терапії є артеріальна гіпотензія й аритмія, особливо в разі швидкого введення парентеральних препаратів.
Власне, симптоматичну серцеву блокаду було описано під час використання протиепілептичних препаратів із вольтаж-залежною блокадою натрієвих каналів, особливо — карбамазепіну [38].
Порушення серцевого ритму і провідності, особливо брадикардія та атріовентрикулярна блокада, є протипоказанням для призначення карбамазепіну, оскільки у пацієнтів, які приймали цей ПЕП, достовірно частіше спостерігали:
- синусову брадикардію;
- атріовентрикулярну блокаду і блокаду ніжок пучка Гіса;
- шлуночкову екстрасистолію;
- синдром слабкості синусового вузла.
У пацієнтів, що приймали вальпроати, достовірно частіше виникали синусова тахікардія та суправентрикулярна екстрасистолія.
Леветирацетам є препаратом вибору для лікування пацієнтів з епілепсією та кардіальними порушеннями, оскільки він не чинить вплив на діяльність серцево-судинної системи, не взаємодіє з іншими препаратами, не має впливу на ферментативну систему печінки, не потребує титрування дози і, отже, дає можливість швидше скоротити частоту епілептичних нападів, а значить, і ризик фатальних аритмій [44].
Відповідно до оновлених 2013 р. настанов Міжнародної протиепілептичної ліги (ILAE, 2013), леветирацетам має найвищий рівень доказовості (А) за початкової монотерапії фокальних нападів у дорослих, а при лікуванні літніх пацієнтів (яким найчастіше притаманні коморбідні серцево-судинні захворювання) із фокальними епілептичними нападами таку ефективність доведено для ламотриджину й габапентину.
За довгострокового протиепілептичного лікування пацієнтам із хворобами серця слід з обережністю застосовувати карбамазепін, окскарбазепін, фенітоїн та уникати їх використання в разі порушення атріовентрикулярної провідності [17].
Прегабалін варто використовувати з обережністю особам із серцевою недостатністю внаслідок систолічної дисфункції лівого шлуночка [23].
Також, як зазначають автори окремих досліджень, необхідно уникати призначення ПЕП, що індукують ферменти, через їхні численні взаємодії з лікарськими засобами, які зазвичай використовують за серцево-судинних захворювань [26].
Рекомендованими ПЕП для таких пацієнтів є леветирацетам, ламотриджин, топірамат, препарати вальпроєвої кислоти та зонізамід. Габапентин може бути корисним як препарат додаткової терапії.
Висновки
вгоруСеред осіб з епілепсією поширеність супутніх захворювань, передусім цереброваскулярних і серцево-судинних, є суттєво вищою, ніж у загальній популяції.
Така коморбідність зумовлена як комплексними зв’язками патологій на структурному та функціональному рівнях, так і віковими особливостями цих пацієнтів.
Основною клінічною метою лікування пацієнтів з епілепсією є контроль нападів, проте призначаючи оптимальну фармакотерапію, обов’язково слід брати до уваги супутні патології, потенційні побічні ефекти та взаємодії протиепілептичних препаратів з іншими лікарськими засобами.
Література
1. Adams B. D., Buckley N. H., Kim J. Y. et al. Fosphenytoin may cause hemodynamically unstable bradydisrhythmias. J Emerg Med. 2006. Vol. 30. P. 75-9.
2. Belcastro V., Costa C., Galletti F. et al. Levetiracetam in newly diagnosed late-onset post-stroke seizures: a prospective observational study. Epilepsy Res. 2008. Vol. 82, № 2-3. Р. 223-6.
3. Bentes C. et al. Post-stroke seizures are clinically underestimated. J. Neurol. 2017. Vol. 264. Р. 1978-1985.
4. Beghi E. et al. Recommendation for a definition of acute symptomatic seizure. Epilepsia. 2010. Vol. 51. Р. 671-675.
5. Bryndziar T. et al. Seizures Following Ischemic Stroke: Frequency of Occurrence and Impact on Outcome in a Long-Term Population-Based Study. J. Stroke. Cerebrovasc Dis. 2016. Vol. 25. Р. 150-156.
6. Camilo O., Goldstein L. B. Seizures and epilepsy after ischemic stroke. Stroke. 2004. Vol. 35. Р. 1769-1775.
7. Cloyd J., Hauser W., Towne A. et al. Epidemiological and medical aspects of epilepsy in the elderly. Epilepsy Res. 2006 Jan. Vol. 68, № 1. Р. S39-48.
8. Desai R., Rupareliya C., Patel U. et al. Burden of Arrhythmias in Epilepsy Patients: A Nationwide Inpatient Analysis of 1.4 Million Hospitalizations in the United States. Cureus. 2017 Aug 8. Vol. 9, № 8: e1550.
9. Forsgren L., Bucht G., Eriksson S., Bergmark L. Incidence and clinical characterization of unprovoked seizures in adults: a prospective population-based study. Epilepsia. 1996 Mar. Vol. 37, № 3. Р. 224-9.
10. Gaitatzis A., Carroll K., Majeed A. W., Sander J. The epidemiology of the comorbidity of epilepsy in the general population. Epilepsia. 2004 Dec. Vol. 45, № 12. Р. 1613-22.
11. Gilad R., Sadeh M., Rapaport A. et al. Monotherapy of lamotrigine versus carbamacepine in patients with poststroke seizure. Clin Neuropharmacol. 2007. Vol. 30. Р. 189-95.
12. Glauser T., Ben-Menachem E., Bourgeois B. et al. ILAE Subcommission on AED Guidelines. Updated ILAE evidence review of antiepileptic drug efficacy and effectiveness as initial monotherapy for epileptic seizures and syndromes. Epilepsia. 2013 Mar. Vol. 54, № 3. P. 551-63.
13. Hinnell C., Williams J., Metcalfe A. et al. Health status and health-related behaviors in epilepsy compared to other chronic conditions. A national population-based study. Epilepsia. 2010 (Article online in advance of print. Published Online: January 7 2010).
14. Hulhoven R., Rosillon D., Bridson W. E. et al. Effect of levetiracetam on cardiac repolarization in healthy subjects: a single-dose, randomized, placebo- and active-controlled, four-way crossover study. Clin Ther. 2008. Vol. 30, № 2. Р. 260-70.
15. Johnson E. L., Krauss G. L., Kucharska-Newton A. et al. Dementia in late-onset epilepsy: The Atherosclerosis Risk in Communities study. Neurology. 2020 Dec 15. Vol. 95, № 24: e3248-e3256.
16. Jungehulsing G. J., Heuschmann P. U., Holtkamp M. et al. Incidence and predictors of post-stroke epilepsy. Acta. Neurol. Scand. 2013. Vol. 127. Р. 427-430.
17. Kaul S., Meena A. K., Murthy J. M. Carbamazepine induced bradicardia. Neurol India. 2000. Vol. 48, № 4. Р. 403-4.
18. Kendir C., van den Akker M., Vos R., Metsemakers J. Cardiovascular disease patients have increased risk for comorbidity: A cross-sectional study in the Netherlands. Eur J Gen Pract. 2018 Dec. Vol. 24, № 1. Р. 45-50.
19. Kutlu G., Gomceli Y. B., Unal Y. et al. Levetiracetam monotherapy for late poststroke seizures in the elderly. Epilepsy Behav. 2008. Vol. 13. Р. 542-4.
20. Lotufo P. A., Valiengo L., Benseñor I. M., Brunoni A. R. A systematic review and meta-analysis of heart rate variability in epilepsy and antiepileptic drugs. Epilepsia. 2012 Feb. Vol. 53, № 2. Р. 272-82.
21. Manolis T., Manolis A., Melita, H., Manolis A. Sudden unexpected death in epilepsy: The neuro-cardio-respiratory connection. Seizure. 2019. Vol. 64. Р. 65-73.
22. Menon B., Shorvon S. D. Ischaemic stroke in adults and epilepsy. Epilepsy Res. 2009. Vol. 87. Р. 1-11.
23. Murphy N., Mockler M., Ryder M. et al. Decompensation of chronic heart failure associated with pregabalin in patients with neuropathic pain. J Card Fail. 2007. Vol. 13. Р. 227-9.
24. Naidech A. M., Kreiter K. T., Janjua N. et al. Phenytoin exposure is associated with functional and cognitive disability after subarachnoid hemorrhage. Stroke. 2005. Vol. 36. Р. 583-7.
25. Nau K. M., Divertie G. D., Valentino A. K. et al. Safety and efficacy of levetiracetam for critically ill patients with seizures. Neurocrit Care. 2009. Vol. 11, № 1. Р. 34-7.
26. Patsalos P. N., Perucca E. Clinically important drug interactions in epilepsy: interactions between antiepileptic drugs and other drugs. Lancet Neurol. 2003. Vol. 2. Р. 473-81.
27. Ramael S., Daoust A., Otoul C. et al. Levetiracetam intravenous infusion: a randomized, placebo controlled safety and pharmacokinetic study. Epilepsia. 2006. Vol. 47. Р. 1128-35.
28. Ravindran K., Powell K. L., Todaro M., O’Brien T. J. The pathophysiology of cardiac dysfunction in epilepsy. Epilepsy Res. 2016 Nov. Vol. 127. Р. 19-29.
29. Reilly J. G., Ayis S. A., Ferrier I. N. et al. QTc-interval abnormalities and psychotropic drug therapy in psychiatric patients. Lancet. 2000 Mar 25. Vol. 355, № 9209. Р. 1048-52.
30. Rowan A. J., Ramsay R. E., Collins J. F. et al. New onset geriatric epilepsy. A randomized study of Gabapentin, Lamotrigine, and Carbamazepine. Neurology. 2005. Vol. 64. Р. 1868-73.
31. Ruiz-Gimenez J., Sanchez-Alvarez J.C., Canadillas-Hidalgo F., Serrano-Castro P. J. Antiepileptic treatment in patients with epilepsy and other comorbidities. Seizure. 2010. Vol. 19. Р. 375-382.
32. Russell J. W., Biller J., Hajduczok Z. D. et al. Ischemic cerebrovascular complications and risk factors in idiopathic subaortic stenosis. Stroke. 1991. Vol. 22. Р. 1143.
33. Ryvlin P. Optimizing therapy of seizures in specific clinical situations. Are the exceptions the rule? Neurology. 2006. Vol. 67, № 4: S1-2.
34. Ryvlin P., Nashef L., Lhatoo S. et al. Incidence and mechanisms of cardiorespiratory arrests in epilepsy monitoring units (MORTEMUS): a retrospective study. The Lancet Neurology. 2013. Vol. 12, № 10. Р. 966-977.
35. Salgado A. V., Furlan A. J., Keys T. F. et al. Neurologic complications of endocarditis: a 12-year experience. Neurology. 1989. Vol. 39. Р. 173.
36. Strzelczyk A. et al. Costs, length of stay, and mortality of super-refractory status epilepticus: A population-based study from Germany. Epilepsia. 2017. Vol. 58. Р. 1533-1541.
37. Szaflarski J. P. et al. Incidence of seizures in the acute phase of stroke: a population-based study. Epilepsia. 2008. Vol. 49. Р. 974-981.
38. Takyanagi K., Hisauchi I., Watanabe J. et al. Carbamazepine-induced sinus node dysfunction and atrioventricular block in elderly women. Jpn Heart J. 1998. Vol. 39. Р. 469-479.
39. Tellez-Zenteno J.F., Matijevic S., Wiebe S. Somatic comorbidity of epilepsy in the general population in Canada. Epilepsia. 2005. Vol. 46, № 12. Р. 1955-62.
40. Wan S., Liang J. Takotsubo cardiomyopathy: etiology, diagnosis, and optimal management. Research Reports in Clinical Cardiology. 2014. Vol. 5. P. 297-303.
41. Zelano J., Redfors P., Åsberg S., Kumlien E. Association between poststroke epilepsy and death: A nationwide cohort study. Eur Stroke J. 2016 Dec. Vol. 1, № 4. Р. 272-278.
42. Zöllner J.-P., Misselwitz B., Kaps M. et al. National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) on admission predicts acute symptomatic seizure risk in ischemic stroke: a population-based study involving 135,117 cases. Scientific Report. 2020. Vol. 10. Р. 3779.
43. Грицай Н. М. Хвороби серцево-судинної системи та епілепсія. Здоров’я України. Неврологія. Психіатрія. Психотерапія. 2015 Березень. Вип. 5, № 1.
44. Литовченко Т.А., Гримайло В.Н. Кардиальные нарушения у пациентов с эпилепсией. Применение леветирацетама в терапии эпилепсии у пациентов с кардиальными нарушениями. Міжнародний неврологічний журнал. 2015. Вип. 1, № 71. Р. 19-24.
45. Мар’єнко Л.Б., Мар’єнко К. М. Раптова несподівана смерть при епілепсії: огляд літератури та власні спостереження. Запорізький медичний журнал. 2019. Вип. 21, № 6. Р. 843-852.