Потенційна роль мемантину в профілактиці та лікуванні COVID‑19
сторінки: 44
Нещодавно було висунуто гіпотезу про те, що антагоністи α7-вмісних нікотинових холінорецепторів можуть зменшувати експресію рецепторів ангіотензинперетворювального ферменту в дихальному епітелії, а отже, запобігати інвазії вірусу SARS-CoV-2 в клітини епітелію легень (Leung et al., 2020). S. Hasanagic and F. Serdarevic у своїй статті «Potential role ofmemantine in the prevention and treatment of COVID-19: its antagonism of nicotinic acetylcholine receptors (nAChR) and beyond», опублікованій у виданні Eur Respir J (2020; in press), дали теоретичну оцінку цій гіпотезі, зробивши внесок у пошук потенційних ліків для зменшення вірулентності й патогенності збудника COVID-19.
Як зазначають автори цієї публікації, куріння може бути пов’язане з прогресуванням і негативними наслідками COVID-19 (Leung etal., 2020). Домен S-протеїну (так званий шип) на поверхні SARS CoV-2, що зв’язується з рецепторами, взаємодіє з рецептором ангіотензинперетворювального ферменту (ACE2), який є точкою входу вірусу в клітини дихального епітелію хазяїна (Lietal., 2020). На клітинах дихального епітелію курців і пацієнтів із хронічними обструктивними захворюваннями легень спостерігається вища експресія цього «вірусного рецептора» (рецептора ACE2). Власне, нікотин зв’язує і стимулює нікотинові холінорецептори (nAChR), зокрема α7-вмісний підтип (α7-nAChR), які локалізовані в легенях і різних інших тканинах, особливо в центральній нервовій системі (ЦНС). Підвищена експресія рецепторів ACE2 опосередковується стимуляцією α7-nAChR. Завдяки агонізму щодо α7-nAChR нікотин може сприяти проникненню SARS-CoV-2 у дихальний епітелій через рецептори ACE2 (Leung etal., 2020).
З іншого боку, деякі дані свідчать про те, що SARS-CoV-2, як і інші коронавіруси людини, є нейротропним і нейровірулентним (Liet al., 2020). Тому надзвичайно важливим є пошук ліків, які матимуть захисний ефект як на периферії, у точці входу SARS-CoV-2, так і в ЦНС, де може поширюватися вірусна інфекція.
Мемантин сприяє зменшенню ексайтотоксичності у ЦНС завдяки своєму неконкурентному антагонізму щодо глутаматних рецепторів N-метил-D-аспартату (NMDA). Препарат має більшу спорідненість до екстрасинаптичних, аніж до синаптичних NMDA-рецепторів, що дає змогу глутамату відігравати фізіологічну роль у процесах навчання, формування пам’яті та пластичності нейронів, через стимулювання синаптичних NMDA-рецепторів. В умовах надмірного позаклітинного накопичення глутамату внаслідок різних запальних та окиснювальних процесів мемантин значуще блокує екстрасинаптичні NMDA-рецептори, захищаючи клітини від ексайтотоксичності глутамату (McShane etal., 2019).
Ефективність мемантину при лікуванні нервово-психічних розладів (від різних форм деменції, розладів аутистичного спектра, шизофренії, депресії до нейропатичного болю та хвороби Паркінсона) перевіряли у понад 100 дослідженнях. Його застосування як безпечного та ефективного препарату схвалене Управлінням із контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA) і Європейським агентством з оцінювання якості медичних препаратів (EMEA) для лікування середньої та тяжкої форми хвороби Альцгеймера (McShane etal., 2019).
Крім неконкурентного антагонізму щодо NMDA-рецепторів, мемантин є дуже потужним антагоністом α7-nAChR. Завдяки своєму антагонізму щодо α7-nAChR він блокує нейроінвазію збудника менінгіту – штаму Escherichia coli K1 – у мишей (Yuet аl., 2015). Препарат також може чинити захисну протизапальну дію завдяки пригніченню експресії цитокінів, як було продемонстровано на експериментальній моделі ураження легень (Cheng etal., 2019).
Як і амантадин, мемантин пригнічує реплікацію штаму коронавірусу людини OC43 (HCoV-OC43) у культурі клітин після прикріплення вірусу до клітинного рецептора, тобто діє як противірусний препарат (Brison etal., 2014).
Інфікування HCoV-OC43, зокрема з мутацією поверхневого S-протеїну, підвищує рівень запалення через вивільнення прозапальних цитокінів, як-от фактор некрозу пухлин α, інтерлейкіни 1 і 6, та індукує гіперактивацію мікрофагів / клітин мікроглії у ЦНС (Jacomy etal., 2010; Brison etal., 2014).
Мемантин здатний протидіяти цим шкідливим ефектам, пригнічуючи активність мікроглії (Wuet al., 2009; Jacomy etal., 2010). Нейроінвазія HCoV-OC43 з мутацією поверхневого S-протеїну призводила до паралічу експериментальних тварин через ексайтотоксичність глутамату.
Як свідчать результати досліджень, мемантин полегшував ці моторні порушення, знижував смертність і дозозалежно пригнічував швидкість реплікації коронавірусу в ЦНС (Wuetal., 2009; Brison etal., 2014).
Крім того, мемантин може чинити протизапальну дію завдяки зменшенню ангіогенезу та інфільтрації мозку лімфоцитами; це було продемонстровано у мишей, інфікованих вірусом японського енцефаліту (JEV) (Sun etal., 2019).
Зрештою автори S. Hasanagic and F. Serdarevic висловили припущення, що мемантин здатний зменшувати вірулентність і патогенність SARS-Cov-2 та потенційно чинити ефекти як у легенях, так і в мозку. Тому ці твердження потребують подальшого ретельного експериментального, епідеміологічного та клінічного підтвердження.
Підготувала Наталія Купко