Особливості фармакотерапії епілепсії у пацієнтів літнього віку
сторінки: 14-17
Зміст статті:
- Діагностика: клінічні ознаки хвороби у літніх пацієнтів
- Фармакологічні міркування
- Ефективність лікування і клінічні дані
- Переносимість пацієнтами протиепілептичних препаратів
- Коморбідні захворювання і лікарські взаємодії
- Висновки
Нині захворюваність на епілепсію є найвищою серед осіб літнього віку, а етіологія відрізняється від такої в інших вікових групах. Через різницю в клінічних характеристиках і фізіологічні зміни, зумовлені старінням діагностувати та лікувати епілепсію у пацієнтів похилого віку може бути складно.
Мою увагу привернула стаття J.-G. Seo etal. «Pharmacological treatment of epilepsy in elderly patients», опублікована у виданні Journal ofClinical Neurology (2020; 16 (4): 556–561), яка присвячена підходам до фармакологічного лікування епілепсії у пацієнтів літнього віку.
Із віком, як правило, частіше розвиваються або поглиблюються різні хронічні захворювання, зокрема неврологічні. Саме на похилий вік (від 65 років) припадає «другий пік» захворюваності на епілепсію, майже в два рази вищий, ніж у дітей, і з віком кількість хворих прогресивно збільшується. Тож частота епілепсії в осіб віком від 80 років утричі вища, ніж у дітей.
Кількість пацієнтів похилого віку, як зазначають учені, збільшується в міру старіння населення в усьому світі, що призводить до підвищення кількості випадків епілепсії серед літніх людей (Stephen and Brodie, 2000).
Як свідчить практика, етіологія епілепсії у літніх пацієнтів істотно відрізняється від такої в інших вікових групах. Найчастіше захворювання розвивається на тлі цереброваскулярних, нейродегенеративних захворювань, пухлин головного мозку і черепно-мозкових травм (Pugh etal., 2009).
До того ж метаболічні порушення й інфекції центральної нервової системи також можуть спричинити судоми у літніх людей (Lee, 2019). Попри проведені до сьогодні дослідження, етіологія епілепсії у літніх пацієнтів приблизно в 50 % випадків залишається невизначеною (Tanaka etal., 2013).
За наявними даними, причиною 15–40 % випадків епілепсії у літніх пацієнтів є саме цереброваскулярні захворювання (Tanaka etal., 2013; Ramsay etal., 2004; Cloyd etal., 2006).
Судоми, як відомо, можуть виникати через інфаркт мозку, субарахноїдальний і внутрішньомозковий крововилив, причому, як наголошують дослідники, в разі геморагічного інсульту напади більш імовірні, ніж за інфаркту головного мозку (Benbir etal., 2006; Bladin etal., 2000).
Наприклад, за результатами проведеного метааналізу, підтверджено, що ранні судоми, ураження кори головного мозку і крововиливи в мозок збільшують ризик розвитку постінсультної епілепсії. Відповідно до отриманих натепер даних, підвищена збудливість нейронів у зміненій інсультом тканині також може призводити до розвитку нападів (Ferlazzo etal., 2016).
Автори дійшли висновку, що артеріальна гіпертензія є основним чинником розвитку цереброваскулярних захворювань і лейкоареозу, який, своєю чергою, часто розвивається при епілепсії. Зокрема, артеріальна гіпертензія і лейкоареоз можуть мати вплив на схильність до нападів, можливо, через церебральні ренін-ангіотензинові системи (Gasparini etal., 2015, 2019).
Відповідно до результатів досліджень нейродегенеративні захворювання становлять 10–20 % етіології випадків епілепсії у пацієнтів похилого віку (Martin etal., 2014; Mendez and Lim, 2003).
У літніх осіб із деменцією, за літературними даними, ризик виникнення епілепсії зростає в 2–10 разів (Pugh etal., 2009). Також є повідомлення про аналогічні ризики розвитку епілепсії в пацієнтів із хворобою Альцгеймера і судинною деменцією (Imfeld etal., 2013).
Крім того, за спостереженнями вчених, пухлини головного мозку спричиняють 5–11,8 % випадків епілепсії у літніх пацієнтів, причому у 20–45 % пацієнтів зі згаданою патологією саме судоми є одним із ранніх симптомів (Tanaka etal., 2013; Ostrom etal., 2019).
Як зазначають дослідники, також існує залежність від типу новоутворення. Наприклад, епілепсія розвивається у 65–95 % пацієнтів з астроцитомою, олігодендрогліомою і менінгіомою; у 15–25 % — зі злоякісними гліомами (Kargiotis etal., 2011).
Черепно-мозкові травми призводять до розвитку майже 20 % випадків епілепсії у літніх пацієнтів, а вік > 65 років є чинником ризику розвитку епілепсії після травми голови (Brodie etal., 2009).
Діагностика: клінічні ознаки хвороби у літніх пацієнтів
вгоруІснує кілька відмінностей щодо клінічних ознак епілепсії в літніх осіб. Зокрема, найпоширенішим типом нападів у пацієнтів згаданої вікової категорії є саме вогнищеві напади; натомість генералізовані припадки частіше виникають у дорослих пацієнтів молодшого віку. Такі припадки, як зазначають дослідники, найчастіше відбуваються без втрати свідомості, і хоча епілепсія у літніх пацієнтів може проявлятися як генералізований тоніко-клонічний напад, здебільшого згодом виявляється, що це був не розпізнаний раніше фокальний або білатеральний тоніко-клонічний припадок (Collins etal., 2004).
Клінічні симптоми вогнищевого нападу в літніх пацієнтів значно різноманітніші й атипові. Для них характерніші менш специфічні симптоми припадків і аури порівняно з молодими дорослими пацієнтами, не спостерігаються ороаліментарний і ручний автоматизми. Навпаки, єдиною ознакою фокальних припадків із порушенням свідомості можуть бути короткочасне запаморочення і нерухомий погляд із подальшим короткочасним порушенням свідомості або сплутаністю свідомості (Collins etal., 2006).
Розпливчасті симптоми і брак типового автоматизму теж ускладнюють діагностування таких нападів. У літніх осіб зазвичай тривалість постіктальної сплутаності свідомості більша, ніж в інших дорослих пацієнтів; іноді вона може тривати декілька днів або навіть тижнів.
Літні пацієнти, як зазначають дослідники, більш схильні до травмувань, спричинених судомами; зокрема падіння може призвести до травм голови або переломів кісток (Cloyd etal., 2006).
На додаток до раніше згаданих клінічних характеристик, як зауважують вчені, частота епілептичного статусу вища серед літніх пацієнтів, аніж в інших вікових групах (Rohracher etal., 2016).
Смертність, пов’язана з епілептичним статусом, залежить від віку і становить приблизно 50 % серед осіб віком від 80 років (Leppik, 2018).
Міжнародна протиепілептична ліга (ILAE) і Американське товариство з вивчення епілепсії/Американська академія неврології (AES/AAN) на підставі переконливих доказових даних рекомендували ламотриджин і габапентин як ефективні монотерапевтичні засоби для нелікованих пацієнтів із нещодавно діагностованими фокальними пароксизмами (Glauser etal., 2013; Kanner etal., 2018).
Проте досі немає жодних рекомендацій для пацієнтів похилого віку з іншими типами нападів. Літні пацієнти чутливі до побічних реакцій протиепілептичних препаратів, а на ефективність лікування епілепсії більший вплив мають несприятливі явища цих лікарських засобів і пов’язані з ними порушення безперервності терапії, ніж дієвість медикаментозних заходів.
Тому на початку лікування епілепсії у літніх пацієнтів необхідно брати до уваги фармакодинамічні та фармакокінетичні параметри протиепілептичних препаратів, супутні розлади та супутнє лікування.
За клінічними даними, «нові» протиепілептичні препарати підходять для лікування епілепсії у літніх пацієнтів краще за «старі», завдяки меншому ризику побічних ефектів і лікарських взаємодій (Kaur etal., 2019).
Фармакологічні міркування
вгоруСтаріння супроводжується певними фізіологічними змінами, що позначаються як на фармакодинамічних, так і фармакокінетичних параметрах протиепілептичних препаратів. До таких фармакодинамічних змін належить зменшення кількості та чутливості рецепторів, а також здатності підтримувати стабільні рівні протиепілептичних засобів. Це своєю чергою призводить до того, що побічні ефекти вказаних препаратів у літніх осіб, як правило, є серйознішими, ніж у інших дорослих пацієнтів. Тож клініцистам зазвичай необхідно призначати літнім пацієнтам протиепілептичні препарати, починаючи з низького рівня їхнього дозування, і діяти повільно, щоб звести до найменшого ризику небажаних реакцій (Brodie etal., 2009).
Фармакокінетичні зміни також позначаються на часі абсорбції, розподілу, метаболізму та виведення протиепілептичних препаратів в осіб похилого віку. Наприклад, нирковий кліренс зменшується з віком, тому в літніх пацієнтів дозування цих препаратів слід коригувати відповідно до кліренсу креатиніну (Italiano and Perucca, 2013; Lee, 2019).
Деякі протиепілептичні засоби метаболізуються в печінці і, оскільки функція печінки також прогресивно погіршується з віком, подальше зниження сироваткового альбуміну може призвести до збільшення вільної фракції згаданих препаратів, підвищуючи у такий спосіб ризик несприятливих ефектів (Italiano and Perucca, 2013).
Якщо лікар вибирає протиепілептичні препарати для літнього пацієнта, також важливо пам’ятати про можливість лікарської взаємодії, адже більшість із цих пацієнтів приймає інші медикаментозні засоби проти супутніх захворювань. Приймання таких протиепілептичних препаратів, як індукторів або інгібіторів ферментів, збільшує ймовірність взаємодії з іншими ліками.
Карбамазепін, фенітоїн і фенобарбітал є індукторами ферментів, які можуть знижувати рівні одночасно призначених препаратів, як-от пероральних антикоагулянтів, антидепресантів, протимікробних, психотропних і серцево-судинних.
На відміну від індукторів ферментів, вальпроат є інгібітором ферментів, який збільшує концентрацію супутніх лікарських засобів (Perucca, 2006).
Вчені також наголошують, що нові протиепілептичні препарати з відносно невеликою кількістю лікарських взаємодій, як-от ламотриджин і леветирацетам, можуть бути більш придатними для лікування літніх пацієнтів (Ramsay etal., 2004).
Протиепілептичні препарати без значних фармакокінетичних взаємодій годяться для літніх пацієнтів, які приймають декілька препаратів для лікування інших захворювань. Як зазначають дослідники, протиепілептичні препарати без фермент-індукувальних ефектів завдяки тому, що вони чинять менший (або не чинять взагалі) шкідливий вплив на розвиток атеросклерозу і метаболізму кісток, мають перевагу при застосуванні їх для лікування цієї категорії пацієнтів (Chuang etal., 2012).
Ефективність лікування і клінічні дані
вгоруНастанови та рекомендації щодо застосування певних лікарських засобів можуть відрізнятися залежно від країни. Для жодного з «новіших» протиепілептичних препаратів не продемонстровано більшу ефективність порівняно зі «старими» (Kwan and Brodie, 2003).
У кількох клінічних дослідженнях експерти вивчали ефективність фармакотерапії епілепсії в літніх пацієнтів. Дані подвійного сліпого рандомізованого дослідження, у якому порівнювали застосування ламотриджину і карбамазепіну в 150 пацієнтів літнього віку з нещодавно діагностованою епілепсією, продемонстрували, що час без нападів не відрізнявся за час лікування вказаними препаратами (Brodie etal., 1999).
Результати іншого дослідження, у якому зіставляли ефективність карбамазепіну, ламотриджину і габапентину в 593 літніх пацієнтів з епілепсією, яка виникла вперше, засвідчили, що частота випадків контролю нападів за використання згаданих препаратів теж істотно не різнилася (Rowan etal., 2005).
ILAE присвоїло рекомендаціям щодо використання ламотриджину й габапентину в літніх осіб із фокальними припадками рівень доказовості A, тоді як рекомендаціям щодо застосування карбамазепіну — рівень доказовості C (Glauser etal., 2013).
Згідно з настановами AES/AAN ламотриджин (рівень доказовості B) і габапентин (рівень доказовості C) можна розглядати як препарати першої лінії лікування пацієнтів віком ≥ 60 років із фокальною епілепсією, що виникла вперше (Kanner etal., 2018).
Дані рандомізованого подвійного сліпого дослідження ефективності карбамазепіну, ламотриджину і леветирацетаму підтвердили, що частота випадків досягнення контролю нападів істотно не залежала від самого препарату (Werhahn etal., 2015).
У дослідженні KOMET (Keppra vs. Older Monotherapy in Epilepsy Trial) вчені зауважили, що час без нападів був однаковим за лікування леветирацетамом і карбамазепіном або вальпроатом (Pohlmann-Eden etal., 2016).
Відповідно до результатів недавнього метааналізу ймовірність контролю припадків була вищою для леветирацетаму, ніж для ламотриджину, і істотно не різнилася для леветирацетаму й карбамазепіну (Lezaic etal., 2019).
Нещодавно в Південній Кореї було проведене експертне опитування для оцінювання вподобань епілептологів щодо застосування протиепілептичних препаратів у різних клінічних ситуаціях, залежно від типу нападів, груп населення та супутніх станів (Byun etal., 2020).
Стало відомо, що 42 південнокорейські епілептологи рекомендували леветирацетам і ламотриджин як препарати вибору для літніх пацієнтів, причому в цій країні раніше жодного разу не проводили клінічні дослідження ефективності згаданих засобів.
Переносимість пацієнтами протиепілептичних препаратів
вгоруУ літніх пацієнтів при лікуванні протиепілептичними препаратами частіше виникають несприятливі реакції. Наприклад, фенітоїн може чинити вплив на серцеву провідність, викликати когнітивні порушення, диплопію і ністагм. Приймання карбамазепіну та окскарбазепіну призводить до гіпонатріємії, порушень провідності серця, збільшення маси тіла та висипу.
Як свідчать отримані дані, терапія вальпроатом, прегабаліном і габапентином може супроводжуватися збільшення маси тіла; вальпроат додатково може спровокувати тремор, а прегабалін — сонливість. Основний побічний ефект ламотриджину — висип, леветирацетаму — дисфорія. Приймання топірамату й зонісаміду може призвести до когнітивних порушень, сечокам’яної хвороби і зниження ваги, а лікування топіраматом — до глаукоми.
Використання «новіших» протиепілептичних препаратів є одним із найкращих виборів для літніх пацієнтів завдяки їхній кращій переносимості порівняно зі «старішими».
У попередніх клінічних дослідженнях, як зазначають автори, було продемонстровано нижчу частоту розвитку висипу й сонливості порівняно з терапією карбамазепіном (Brodie etal., 1999).
За лікування карбамазепіном, як зазначають дослідники, спостерігались значно вищі показники переносимості ламотриджину й габапентину — завдяки меншій кількості побічних реакцій (Rowan etal., 2005).
Проте рівні утримання пацієнтів на лікуванні ламотриджином і карбамазепіном із пролонгованим вивільненням були менш значущими, що можна пояснити різними формулами, швидкостями вивільнення і дозуванням (Saetre etal., 2007).
На додаток до ламотриджину й габапентину, леветирацетам є доцільним і безпечним вибором для літніх пацієнтів (Ferrendelli etal., 2003; Alsaadi etal., 2004).
Дані рандомізованого подвійного сліпого дослідження підтвердили, що показник безперервного лікування протягом року був вищим за використання леветирацетаму, ніж карбамазепіну з контрольованим вивільненням (Pohlmann-Eden etal., 2016).
У дослідженні KOMET також було виявлено, що час до припинення лікування в разі застосування леветирацетаму був більшим, аніж для карбамазепіну (Lezaic etal., 2019).
Коморбідні захворювання і лікарські взаємодії
вгоруВисока поширеність супутніх захворювань у популяції літніх пацієнтів підвищує ймовірність одночасного застосування декількох лікарських засобів упродовж тривалого часу. Як наслідок, це може призводити до дуже високої частоти небажаних медикаментозних взаємодій.
Наприклад, за результатами недавнього дослідження, у 98 % пацієнтів із побічними реакціями на ліки фіксували поліпрагмазію (Kaur etal., 2018).
Отже, літнім пацієнтам з епілепсією слід призначати протиепілептичні препарати, які не взаємодіють з іншими лікарськиси засобами або такі, що не чинять вплив на супутні захворювання. Пацієнти із цереброваскулярними захворюваннями, які є найчастішою етіологією епілепсії в літніх осіб, зазвичай приймають декілька лікарських засобів, як-от антиагреганти, гіпотензивні та антиаритмічні препарати, статини і психотропні засоби.
Як свідчить практика, приблизно половина літніх пацієнтів з епілепсією стикається з лікарськими взаємодіями (Pugh etal., 2010).
Причому протиепілептичні препарати першого покоління найчастіше пов’язані з взаємодією з іншими ліками. Наприклад, протиепілептичні засоби першого покоління, що індукують ферменти, як-от фенітоїн, фенобарбітал і карбамазепін, призводять до зниження плазмових концентрацій «старих» і «нових» пероральних антикоагулянтів (Zaccara etal., 2018).
Тож нові протиепілептичні препарати, як-от габапентин, леветирацетам, прегабалін і ламотриджин у низькому дозуванні, дія яких пов’язана з менш тяжкими лікарськими взаємодіями, можуть бути слушними альтернативними варіантами для мінімізації лікарських взаємодій (Díaz etal., 2008; Ryvlin etal., 2006; Mintzer and Mattson, 2009).
Хоча більшість протиепілептичних препаратів другого і третього поколінь не мають фермент-індукувальних ефектів, леветирацетам знижує дію нових пероральних антикоагулянтів, індукуючи Р-глікопротеїн (Zaccara and Perucca, 2014; Steffel etal., 2018).
Крім фізіологічного зниження ниркового і печінкового метаболізму, у літніх осіб підвищується поширеність хронічних захворювань нирок і печінки. «Старі» протиепілептичні препарати зазвичай метаболізуються в печінці та міцно зв’язуються з альбуміном, що потенційно погіршує перебіг супутніх захворювань печінки або, можливо, збільшує токсичність застосованих згаданих препаратів (Boggs, 2011).
Зниження дозування або перехід на нові протиепілептичні препарати, що виводяться через нирки, як-от габапентин, топірамат або леветирацетам, є сприятливою стратегією лікування пацієнтів із захворюванням печінки.
Вчені вкотре також наголошують на тому, що дозування призначуваних протиепілептичних препаратів, які виводяться нирками, необхідно скориговувати у відповідний спосіб, зокрема у пацієнтів із захворюванням нирок і, можливо, збільшувати після гемодіалізу (Lacerda etal., 2006).
Експерти зазначають, що пацієнтам із захворюваннями печінки й нирок слід рекомендувати нижчі дози цих препаратів і повільнішу швидкість титрування.
Оскільки когнітивні порушення поширені серед людей похилого віку, протиепілептичні препарати з відповідними побічними ефектами (наприклад, топірамат і зонісамід) не є пріоритетними для лікування пацієнтів цієї вікової категорії (Brodie etal., 2009).
Фенітоїн і карбамазепін можуть чинити вплив на атріовентрикулярну провідність, тому клініцистам необхідно з обережністю застосовувати вказані протиепілептичні засоби для лікування пацієнтів із серцевою аритмією (Stefan, 2011).
Також протиепілептичні препарати можуть чинити вплив на ліпідний профіль, при цьому карбамазепін, можливо, збільшує рівні ліпопротеїнів низької та високої щільності, а окскарбазепін, леветирацетам і топірамат, імовірно, підвищують рівень ліпопротеїнів низької щільності (Svalheim etal., 2010; Kim etal., 2013).
Фермент-індукувальні протиепілептичні препарати, як-от фенітоїн і карбамазепін, можуть знижувати рівень вітаміну D. Як зазначають дослідники, вальпроат пошкоджує кісткову тканину, безпосередньо пригнічуючи остеобласти (Petty etal., 2007).
Щодо застосування «новіших» протиепілептичних препаратів, то є тільки поодинокі дані про те, що вони погіршують стан кісткової системи.
Зокрема, наявні нині результати про вплив леветирацетаму і топірамату на зниження щільності кісток дещо суперечливі. І тільки для ламотриджину, який застосовують у клінічні практиці як засіб монотерапії, немає доказів впливу на щільність кісткової тканини (Sheth and Hermann, 2007).
Висновки
вгоруНасамкінець, підсумовуючи отримані дані огляду згідно з результатами проведених досліджень і чинними рекомендаціями, можна зробити висновки, що:
- Епілепсія у літніх пацієнтів має зовсім іншу етіологію, клінічні ознаки і потребує певного вибору протиепілептичних препаратів порівняно з іншими дорослими пацієнтами.
- Крім ефективності протиепілептичних препаратів, під час їх вибору для лікування епілепсії у літніх пацієнтів слід брати до уваги побічні ефекти і лікарські взаємодії, а також супутні захворювання та економічний статус.
- Протиепілептичні препарати, які придатні для лікування епілепсії у літніх пацієнтів, не мають:
1) взаємодіяти з іншими засобами або протиепілептичними препаратами;
2) зв’язуватися з білками (або ж зв’язуватися лише незначною мірою;
3) призводити до значної кількості побічних чи небажаних реакцій;
значуще позначатись на когнітивних функціях.
- Фармацевтичний комітет Корейського товариства з вивчення епілепсії рекомендує ламотриджин або леветирацетам для лікування епілепсії у літніх пацієнтів.