Сучасне лікування епілепсії: ефективність фармакотерапевтичних підходів залежно від вікових і гендерних аспектів
сторінки: 7-13
Зміст статті:
- Ефективність медикаментозного лікування за різних типів нападів
- Особливості етіології епілепсії та її лікування в пацієнтів похилого віку
- Ефективність і безпека протинападових препаратів за постінсультної епілепсії
- Протинападова терапія в пацієнток дітородного віку
- Резистентна до лікування епілепсія та стратегії її подолання
- Висновки
Епілепсію як захворювання можна розглядати як гетерогенну групу станів, зумовлених різними причинами, зокрема, як суто генетичними, так і внаслідок уражень головного мозку (інсультом) або іншими патологіями (як-от пухлини, енцефаліти тощо) (Nevitt etal., 2022).
У світі на епілепсію страждають близько 70 млн осіб. Постійні напади пов’язані з ризиком тілесних ушкоджень (переломів, опіків, черепно-мозкових травм) у 20–40 % пацієнтів. Основною метою лікування епілепсії є припинення нападів і поліпшення якості життя пацієнтів. Застосування фармакотерапевтичних підходів має поєднуватися з мінімізацією побічних ефектів протинападових препаратів (ПНП) (Kanner and Bicchi, 2022).
Приблизно в 70 % осіб з епілепсією напади можливо ефективно контролювати, причому в більшості випадків — за допомогою одного ПНП. Відповідно до настанови Національного інституту охорони здоров’я та клінічної досконалості Великої Британії (NICE, 2022) як препарати першої лінії для лікування осіб із нещодавно діагностованими фокальними нападами незалежно від віку рекомендовано застосовувати ламотриджин або леветирацетам. Таке призначення для пацієнтів із нещодавно діагностованими генералізованими нападами відбувається з урахуванням статі — для чоловіків препаратом першої лінії є вальпроат натрію, а для жінок дітородного віку — ламотриджин; також використовують низку інших ПНП (NICE, 2022). Майже 30 % пацієнтів з епілепсією страждають на резистентну форму та потребують терапії за допомогою комбінації ПНП чи альтернативних методів лікування, як-от хірургічні втручання (Kwan and Brodie, 2000).
Вибір першого ПНП для пацієнтів із нещодавно діагностованими нападами має велике значення, і його слід робити, зважаючи на високоякісні докази ефективності призначеного препарату для контролю нападів різного типу та інформацію щодо можливих побічних ефектів. За останні десятиліття ПНП другого покоління (ламотриджин, окскарбазепін, габапентин, топірамат) і третього покоління (леветирацетам, зонісамід, еслікарбазепіну ацетат і лакосамід) ліцензовано як засоби монотерапії після демонстрації в дослідженнях їхньої ефективності порівняно з традиційними ПНП.
Ефективність медикаментозного лікування за різних типів нападів
вгоруВибір ПНП, які є основою лікування, залежить від типів нападів і епілептичних синдромів (Pitkanen, 2010). Питання, коли саме слід розпочинати лікування після «першого нападу», досі лишається дискусійним, але численні дані рандомізованих контрольованих досліджень (РКД) за участю пацієнтів різних вікових груп засвідчили, що ранній початок лікування сприяє зменшенню частоти рецидивів принаймні протягом двох років після першого нападу (Marson etal., 2005). Пероральні ПНП часто застосовують упродовж тривалого часу для запобігання рецидиву нападів. Нині в клінічній практиці перевагу надають монотерапії, оскільки це допомагає зменшити кількість побічних ефектів. Близько 30 % пацієнтів для контролю нападів потребують одночасного застосування кількох ПНП. Про наявність фармакорезистентної епілепсії свідчить невдача адекватного лікування двома переносимими, відповідно підібраними і використаними лікарськими засобами (у монотерапії або в комбінації) для досягнення стійкого контролю нападів (Kwan et al., 2010).
T. Hakami (2021) здійснив аналіз ефективності й переносимості застосування ПНП для початкової монотерапії епілептичних нападів і синдромів за даними понад 100 публікацій із результатами РКД, обсерваційних досліджень і доказових метааналізів. Результати цього дослідження наводимо нижче.
Фокальні напади
Близько 60 % випадків усіх епілепсій становлять фокальні форми. У РКД і метааналізах було продемонстровано порівнянну ефективність застосування кількох ПНП для контролю фокальних нападів. Зокрема, препаратом першого вибору є ламотриджин. Серед найбільш широко використовуваних препаратів першої лінії для лікування пацієнтів із фокальними нападами є леветирацетам і зонісамід. Через несприятливе співвідношення ефективності та переносимості карбамазепін належить до засобів другої лінії лікування. Також можливе використання окскарбазепіну, топірамату і вальпроату, але їх застосування може бути не таким ефективним, як лікування ламотриджином і карбамазепіном.
Генералізовані тоніко-клонічні напади
Препаратом першої лінії лікування за генералізованих тоніко-клонічних нападів залишається вальпроат (через дозозалежний тератогенний профіль його не рекомендовано призначати жінкам дітородного віку). Ламотриджин, леветирацетам, бріварацетам, топірамат, клобазам і зонісамід належать до найбільш широко використовуваних препаратів для монотерапії. Вважається, що комбінація ламотриджину та вальпроату є особливо ефективною. Також леветирацетам ефективний за медикаментозно-резистентних нападів, власне, як генералізованих тоніко-клонічних, так і ювенільних міоклонічних.
Міоклонічні напади
За міоклонічних нападів у клінічній практиці широко застосовують вальпроат, крім того, можуть бути ефективними ламотриджин, леветирацетам, бріварацетам, зонісамід, топірамат і клоназепам.
Абсанси
Препаратом першої лінії в разі розвитку абсансів є етосуксимід. Ламотриджин, леветирацетам і зонісамід також застосовують за абсансних нападів, але вони не настільки ефективні, як етосуксимід або вальпроат. За можливості слід застосовувати ламотриджин для жінок дітородного віку завдяки його кращій переносимості та меншому ризику для плода порівняно з вальпроатом.
Інші епілептичні синдроми
Найчастіше для лікування атонічних нападів (наприклад, за синдрому Леннокса–Гасто) у клінічній практиці використовують вальпроат у поєднанні з ламотриджином і бензодіазепінами. Для лікування інфантильних спазмів (як-от синдром Веста) ефективними є вальпроат, топірамат, зонісамід або бензодіазепіни. За синдрому Драве (тяжка міоклонічна епілепсія дитинства) використовують вальпроат, топірамат і клобазам, проте їхня ефективність є помірною.
Епілептичний статус
У клінічній практиці за епілептичного статусу, який є небезпечним для життя станом і потребує негайного лікування, препаратами першої лінії є бензодіазепіни (або внутрішньовенний лоразепам, або внутрішньовенний діазепам, або внутрішньом’язовий мідазолам).
Особливості етіології епілепсії та її лікування в пацієнтів похилого віку
вгоруЗахворюваність і поширеність епілепсії є найвищими серед осіб похилого віку (посідає третє місце після цереброваскулярних захворювань і деменцій), а її етіологія відрізняється від такої в інших вікових групах пацієнтів (Літовченко та Пасюра, 2020). Діагностування та лікування епілепсії в цій популяції можуть бути доволі складними через відмінності в клінічних характеристиках і фізіологічних змінах, пов’язаних зі старінням.
Причини виникнення епілепсії змінюються впродовж життя. В осіб похилого віку найпоширенішою причиною епілепсії є інсульт, який належить до основної патології майже в половині клінічних випадків. Також важливою причиною розвитку нападів є деменція. Епілепсія, зумовлена генетичними чинниками, яка відносно поширена в ранньому віці, рідко виникає в осіб віком > 65 років. Серед інших поширених причин гострих симптоматичних нападів є токсично-метаболічні події та травми (Lee, 2019; Seo etal., 2020).
Найчастіші причини епілепсії та нападів у пацієнтів літнього віку наведено в таблиці 1. Інформацію про причини вперше виниклих нападів епілепсії в літніх осіб та їхню частоту представлено на рисунку 1.
У дослідженні L. Linka etal. (2024) вивчали супутні захворювання, а також типи уражень головного мозку в пацієнтів віком > 60 років з епілептичними нападами (рис. 2 і 3).
![](/uploads/issues/2025/1%28156%29/images/nn241-156713r3_.jpg)
Супутні кардіологічні захворювання були найпоширенішими в усіх вікових групах, а поширеність нейродегенеративних захворювань (як-от деменції) зростала з віком. Як правило, лікування епілепсії в осіб похилого віку пов’язане з трьома актуальними питаннями, а саме: змінами фармакокінетичних параметрів, політерапією і сприйнятливістю до побічних ефектів ліків. Два найважливіші чинники, які необхідно брати до уваги під час вибору ПНП для таких осіб: фармакокінетична взаємодія ліків і побічні ефекти. Тому для цієї категорії пацієнтів необхідні ПНП із меншою кількістю виникнення небажаних явищ, зокрема щодо когнітивних функцій, оскільки пацієнти похилого віку більш схильні до них. За даними ретроспективного дослідження, у якому порівнювали ефективність застосування десятьох ПНП в осіб віком > 55 років, показник утримання на терапії впродовж 12 місяців був найвищим для ламотриджину — 79 %, що значно перевищувало показники карбамазепіну, габапентину, окскарбазепіну, фенітоїну й топірамату. Цей показник для леветирацетаму (73 %) був другим за значенням і значно перевищував карбамазепін та окскарбазепін (Arif etal., 2010). У таблиці 2 наведено дані про переваги та недоліки застосування ПНП у літніх осіб.
V.-H.V. Nguyen etal. (2024) здійснили масштабний аналіз наявних доказів щодо ефективності застосування ПНП у пацієнтів похилого віку, згідно з яким найчастіше призначуваними й дієвими препаратами є леветирацетам, ламотриджин і лакосамід.
Леветирацетам
Леветирацетам доступний у формах як для перорального застосування, так і внутрішньовенного введення з подібною біодоступністю, що важливо для осіб похилого віку. Вказаний препарат переважно виводиться в незміненому вигляді нирками, не впливаючи на ферменти системи CYP450 або уридиндифосфат-глюкуронозилтрансферазу, йому практично не притаманні лікарські взаємодії. Дозування леветирацетаму для пацієнтів похилого віку має становити 25–75 % стандартної дози (залежно від кліренсу креатиніну); для досягнення тривалого контролю нападів часто достатньо дози 250–500 мг двічі на добу (Shen etal., 2023). Нейротоксичний ефект препарату є мінімальним, що особливо важливо для літніх осіб зі зниженням когнітивних, моторних і сенсорних функцій. Також продемонстровано сприятливий вплив застосування леветирацетаму на когнітивні показники пацієнтів похилого віку, зокрема з когнітивними порушеннями (Lin etal., 2024). За лікування леветирацетамом порушення поведінки, які в літніх осіб можуть бути у вигляді ажитації, апатії чи пригніченого настрою, фіксували лише у 6 % учасників відповідної вікової категорії (порівняно з 13 % у загальній популяції дорослих пацієнтів) (French etal., 2001).
Ламотриджин
Застосування ламотриджину має сприятливий профіль побічних ефектів щодо когнітивних функцій, настрою та поведінки. Є дані щодо нейтрального або позитивного впливу на когнітивні функції в літніх осіб з епілепсією та супутньою деменцією або без неї (Cumbo and Ligori, 2010). Терапія ламотриджином також може сприяти поліпшенню рівня сприйнятливості, концентрації уваги, успішності навчання та соціального функціонування, зниженню млявості (Eddy etal., 2012). У дорослих пацієнтів без серцевих захворювань високі дози препарату можуть призводити до помірного скорочення інтервалу QT і подовження інтервалу PR. Літнім людям із кардіологічними проблемами (як-от блокада серця другого й третього ступеня, синдром Бругада, аритмогенна шлуночкова кардіоміопатія) ламотриджин рекомендовано застосовувати з обережністю та моніторингом електрокардіографічних параметрів, оскільки є дані, що перша монотерапія в літніх людей цим ПНП може бути ускладнена фібриляцією передсердь (Kim et al., 2025). За даними досліджень, 80 % пацієнтів похилого віку, отримують монотерапію ламотриджином у дозуваннях 50–100 мг/добу, а середня терапевтична доза становить 75 мг/добу (Lott, 2003; Satajovic etal., 2007).
Лакосамід
Для лікування фокальної епілепсії використовують лакосамід — ПНП третього покоління, схвалений як допоміжний засіб або монотерапія; завдяки хорошій переносимості він є прийнятним варіантом для пацієнтів похилого віку. Виводиться лакосамід переважно нирками і не має клінічно значущої взаємодії з іншими ПНП або препаратами, часто застосовуваними літніми пацієнтами (Rosenow etal., 2020).
Ефективність і безпека протинападових препаратів за постінсультної епілепсії
вгоруПостінсультна епілепсія (ПІЕ), що спричиняє 30–49 % усіх нових епілептичних нападів в осіб віком > 65 років, нині вважається важливою клінічною проблемою. Висока частота рецидивів нападів і розвитку фармакорезистентності (до 20 %) негативно позначаються на відновленні та якості життя тих, хто переніс інсульт. Схему розвитку постінсультної епілепсії наведено на рисунку 4.
Y. Winter etal. (2022) у багатоцентровому обсерваційному дослідженні порівнювали ефективність і безпеку використання монотерапії різними ПНП у пацієнтів із ПІЕ. Аналіз даних 207 осіб із ПІЕ (середній вік 68 ± 8,2 року), які не змінювали початкову монотерапію впродовж перших 12 місяців, представлено на рисунку 5.
![](/uploads/issues/2025/1%28156%29/images/nn241-156713r5_.jpg)
Найчастіше рекомендованими ПНП для лікування пацієнтів з епілепсією після перенесеного інсульту є леветирацетам, ламотриджин і габапентин (останній як засіб додаткової терапії) (Ruiz-Gimenez etal., 2010). У пацієнтів із ПІЕ показники утримання на терапії є найвищими для леветирацетаму та ламотриджину, а найнижчими — для карбамазепіну та фенітоїну (Larsson etal., 2020).
Відповідно до настанови Міжнародної протиепілептичної ліги (ILAE, 2013), леветирацетам має найвищий рівень доказовості (А) щодо ефективності за початкової монотерапії дорослих із фокальними нападами (Glauser etal., 2013). Леветирацетам належить до засобів вибору для терапії пацієнтів з епілепсією та кардіальними порушеннями, оскільки він не чинить негативного впливу на функціонування серцево-судинної системи, ферментативну систему печінки, не взаємодіє з іншими ліками, не потребує титрування дози, що допомагає швидше зменшити частоту епілептичних нападів і ризик фатальних аритмій (Літовченко та Гримайло, 2015).
Протинападова терапія в пацієнток дітородного віку
вгоруНині вальпроат вважається найефективнішим препаратом для лікування генералізованих нападів, проте через тератогенні ефекти він не рекомендований пацієнткам дітородного віку. У багатоцентровому ретроспективному когортному дослідженні вивчали порівняльну ефективність леветирацетаму та ламотриджину як засобів початкової терапії ПНП у пацієнток дітородного віку з ідіопатичною генералізованою епілепсією.
Терапія леветирацетамом сприяла зниженню ризику неефективності лікування; високу ефективність леветирацетаму було підтверджено в пацієнток із ювенільною міоклонічною епілепсією. Частіше побічні ефекти фіксували в разі застосування леветирацетаму порівняно з ламотриджином, проте показники утримання на терапії були подібними для обох препаратів (Irelli etal., 2023).
Результати дослідження свідчать про доцільність застосування леветирацетаму як засобу початкової альтернативної монотерапії в пацієнток жіночої статі з ювенільною міоклонічною епілепсією. Використання вальпроату становить особливий ризик щодо вад розвитку та когнітивних / поведінкових розладів у дітей матерів з епілепсією. У разі застосування інших ПНП (наприклад, ламотриджину й леветирацетаму) цей ризик є низьким (Liand Meador, 2022).
Y. C. Kaplan та O. Demir (2021) виконали масштабний аналіз даних досліджень щодо можливостей застосування низки ПНП під час вагітності та годування грудьми, оцінюючи ризик вроджених вад розвитку, дозозалежність, ефективність монотерапії порівняно з політерапією, фармакокінетику та клінічні наслідки.
Основні вади розвитку були такими:
- Із найвищим ризиком серйозних вад розвитку в дитини пов’язане використання вальпроату, тому його слід уникати по можливості. Якщо це єдиний вибір, дозу слід мінімізувати (< 600 мг/добу), забезпечуючи при цьому оптимальний контроль нападів.
- Ризик серйозних вад розвитку за використання фелбамату та фенобарбіталу під час вагітності вищий, ніж за ламотриджину, леветирацетаму та карбамазепіну, але нижчий за лікування вальпроатом.
- Дані щодо ламотриджину й леветирацетаму вказують на відсутність або мінімальний ризик структурних вад у разі застосування під час вагітності.
Крім того, було оцінено дозозалежний ризик серйозних вад розвитку. Застосування вальпроату пов’язане з дозозалежним ризиком серйозних вад розвитку, тому його дозу слід мінімізувати (< 600 мг/день). Хоча дані деяких досліджень свідчили про дозозалежне збільшення ризику серйозних вад розвитку за використання ламотриджину, карбамазепіну, фенітоїну та фенобарбіталу, інші дослідження не підтвердили такий зв’язок.
Для леветирацетаму жодне дослідження не продемонструвало залежного від дози збільшення частоти основних вад розвитку. Нині також не підтверджено дозозалежне збільшення частоти основних вад розвитку за терапії фенітоїном, фенобарбіталом, карбамазепіном, ламотриджином і леветирацетамом, проте автори вважають, що вказані препарати слід застосовувати у найнижчих ефективних дозуваннях, які можуть забезпечити оптимальний контроль нападів у вагітних жінок (Kaplan and Demir, 2021).
Резистентна до лікування епілепсія та стратегії її подолання
вгоруБлизько 70 % пацієнтів з епілепсією можна успішно лікувати ПНП, проте майже третина осіб не досягає належного її контролю за допомогою однієї або двох правильно підібраних схем протинападової терапії.
Фармакорезистентна епілепсія належить до тяжких форм захворювання та пов’язана з низькою якістю життя пацієнтів і підвищеним рівнем смертності. Тож є гостра потреба в розробці нових терапевтичних стратегій, здатних зменшити частку пацієнтів, що не відповідають на лікування. Низка гіпотез пояснюють розвиток резистентної до лікування епілепсії, зокрема через змінені мішені ПНП, роль транспортерів (їх надмірної експресії), початкову високу частоту нападів, аберантних нейронних мереж, залученість генетичного поліморфізму та інші.
Пошук новітніх ПНП може забезпечити ефективне лікування пацієнтів із фармакорезистентною епілепсією. Також можуть бути ефективними комбінації ПНП, які, згідно з даними доклінічних і клінічних досліджень, виявляють синергію (ламотриджин + вальпроат, леветирацетам + вальпроат, топірамат + карбамазепін). Водночас необхідно уникати антагоністичних комбінацій (ламотриджин + карбамазепін, ламотриджин + окскарбазепін) (Lukawski and Czuczwar, 2021).
Висновки
вгоруЕпілепсія — гетерогенна група станів, зумовлених різними причинами, тому необхідні пошуки різноманітних стратегій лікування. Причиною епілепсії в осіб літнього віку найчастіше є інсульт і деменція, а їх лікування може бути складним через відмінності в клінічних характеристиках і фізіологічних змінах, пов’язаних зі старінням.
Леветирацетам і ламотриджин є ефективними й безпечними ПНП для лікування пацієнтів із постінсультною епілепсією, літніх осіб, пацієнток дітородного віку, зокрема вагітних і жінок, що годують грудьми. Ці препарати нині успішно застосовують у клінічній практиці для комбінованої терапії пацієнтів із фармакорезистентною епілепсією.