Оптимізація терапії пацієнтів із великим депресивним розладом і порушеннями функціонування
За матеріалами VII Науково-практичної конференції з міжнародною участю «Психіатрія XXI століття: інновації у медицині залежностей» (17–19 квітня 2019 р., Київ, Україна)
сторінки: 29-33
Щорічна міжнародна наукова конференція «Психіатрія XXI століття: інновації в медицині залежностей», яку організовує Асоціація психіатрів України, МОЗ України та Державна Установа «Науково-дослідний інститут психіатрії МОЗ України», – це унікальна наукова, освітня та соціальна подія, що традиційно стає важливим заходом у календарі психіатрів і психологів — експертів у галузі психічного здоров’я зі всієї України. Конференція отримала підтримку та статус Всесвітньої психіатричної асоціації (WPA Co-Sponsored Meeting), а також акредитацію Європейської ради з акредитації для продовження медичної освіти (EACCME®). Генеральним спонсором заходу виступила компанія Лундбек — спеціалізована фармацевтична компанія у галузі лікування захворювань центральної нервової системи.
Під час сателітного симпозіуму «Функціональне відновлення при великому депресивному розладі — нова ціль терапії депресії», який відбувся в рамках конференції, д.мед.н., професор Державного закладу «Запорізька медична академія післядипломної освіти» Олег Анатолійович Левада та лікар-психіатр Комунальної установи «Обласна клінічна психіатрична лікарня» (Запоріжжя) Олександра Сергіївна Троян висвітлили у своїх доповідях аспекти оптимізації лікування осіб із великим депресивним розладом (ВДР) і порушеннями когнітивного функціонування.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ, 2012), у світі налічується понад 350 млн осіб, які страждають на депресію, а великий депресивний розлад є провідною причиною втрати працездатності. У пацієнтів із ВДР слід оцінювати й лікувати як емоційні й когнітивні, так і соматичні симптоми. Так, за настановами Канадської мережі з проблем лікування афективних і тривожних розладів (CANMAT), фармакотерапію рекомендовано як стратегію першої лінії терапії при помірному та тяжкому ВДР (Kennedy etal., 2016). Частота досягнення ремісії та функціонального відновлення після курсу антидепресантів залишається невисокою (Soares etal., 2014). Повернення до попереднього рівня функціонування відбувається повільніше порівняно з настанням симптоматичної ремісії та може спостерігатися впродовж близько року після неї (Habert etal., 2016; van der Voort etal., 2015). Отже, постає запитання: чи можливо оптимізувати терапевтичні втручання для мінімізації клінічних і функціональних наслідків ВДР? Доповідач обґрунтував доцільність зміни терапевтичної парадигми. Історично так склалося, що підхід до лікування ВДР передбачає повільний початок — призначення першого антидепресанту впродовж 6–8 тижнів до прийняття рішення щодо його заміни, хоча сьогодні його обґрунтовано критикують. Нині наявні доказові дані стосовно нагальної необхідності у дієвіших терапевтичних заходах, адже несвоєчасне призначення ефективного лікування знижує ймовірність ремісії та функціонального відновлення і відстрочує у такий спосіб їх початок (Bukh etal., 2013; Ghio etal., 2014). Крім того, збільшується кількість негативних змін у мозку пацієнтів із ВДР (Oluboka etal., 2018).
Відповідно до метааналізу 19 нейровізуалізаційних досліджень, ступінь атрофії гіпокампа та інших асоційованих із ВДР ділянок більший саме у пацієнтів із відстроченим ефективним лікуванням (Oluboka etal., 2018). Адже тяжчий перебіг ВДР призводить до значущої втрати об’єму гіпокампа. Нормалізація структурних змін головного мозку залежить від ступеня терапевтичної відповіді та є суттєвішою в разі досягнення ремісії. Тож раннє ефективне медикаментозне втручання сприяє відновленню втрати мозкової тканини, пов’язаної з ВДР.
Посилаючись на дані, отримані O. J. Oluboka et al. (2018), професор О. А. Левада сформулював основні завдання оптимізованої терапії ВДР:
- лікування, спрямоване на відновлення звичайної до хвороби життєдіяльності пацієнтів, а не тільки симптомів захворювання;
- мінімізація побічних ефектів застосування антидепресантів;
- подолання бар’єрів, що зменшують прихильність до лікування;
- використання терапевтичних заходів, скерованих на запобігання релапсам.
Він наголосив на важливості скринінгу великого депресивного розладу. Саме ранній скринінг ВДР є передумовою вчасних терапевтичних втручань. Так, згідно з рекомендаціями CANMAT (2016), до клініко-анамнестичних чинників ризику належать особистий і сімейний анамнези ВДР, психосоціальні проблеми; випадки, коли пацієнти часто користуються медичними послугами; хронічні клінічні стани, як-от цукровий діабет, серцево-судинні, неврологічні захворювання, а також анамнез інших психічних розладів; періоди перебудов гормонального фону тощо. Серед симптомів, що є предикторами ризику ВДР, варто зазначити непояснювані соматичні симптоми; хронічний біль, утомлюваність, інсомнію, тривогу; зловживання психоактивними речовинами (Lam etal., 2016).
За даними Національного інституту здоров’я та клінічного вдосконалення Великої Британії (NICE, 2009) і CANMAT (2016), для скринінгу та моніторингу ВДР використовують спеціальні інструментарії. Серед них — опитувальник щодо стану здоров’я пацієнта (PHQ-9), швидкий опитувальник щодо симптомів депресії для скринінгу й самозвітування (QIDS), клінічно-корисна шкала оцінювання наслідків депресії (CUDOS) (Rush etal., 2003; Zimmerman etal., 2008). Для оцінювання втрати працездатності використовують шкалу непрацездатності Шихана (SDS) (Sheehan, 1996). Ефективними також є шкала оцінювання причин відсутності на роботі та продуктивності праці Лема (LEAPS), шкала оцінювання соціального і професійного функціонування (SOFAS) та європейський опитувальник для оцінювання якості життя за п’ятьма напрямами: 1) мобільність; 2) самообслуговування; 3) повсякденна діяльність; 4) біль/дискомфорт; 5) тривога/депресія (EuroQol-5D) (Lam etal., 2009; Rybarczyk, 2011).
Професор О. А. Левада докладно зупинився на проблемі індивідуалізованої терапії осіб із ВДР. Серед цілей персоналізованого лікування пацієнтів із ВДР — асимптомна ремісія, функціональне відновлення у всіх сферах (роботі, соціумі, родині) та акцент на розумінні пацієнтом власного стану (McIntyre etal., 2015; Zimmerman etal., 2006). Хоча у процесі оптимізації терапії можуть виникати певні труднощі. Адже половина осіб із ВДР, які розпочинають приймати антидепресанти, не досягають ремісії (Machado etal., 2006; Thase etal., 2007). Отже, потрібно якомога раніше встановлювати та усувати ймовірні причини її відсутності. Це можуть бути недостатня ефективність препаратів, порушення режиму лікування, погана переносимість тощо (Habert etal., 2016). Для пацієнтів, які не демонструють адекватної відповіді на початкову терапію, слід розглянути застосування таких стратегій, як нарощування дозування медикаментозного засобу, додаткове лікування та переведення на інший препарат згаданої групи з іншим механізмом дії (Kennedy etal., 2016). На підставі даних I. Romera etal. (2012), функціональні наслідки є достовірно кращими в разі переходу на інший антидепресант на 4-му порівняно з 8-м тижнем. Проте за змоги необхідно розпочинати терапію з найефективнішого антидепресанту.
Зокрема, доповідач висвітлив питання вибору оптимального антидепресанту. Як правило, вибір препарату та його дозування залежать від індивідуальних особливостей пацієнта. Слід уникати загальновживаних тактик призначення ліків за принципом «один підходить для всіх» (NIMH, 2015; Kennedy etal., 2016). Найбільші труднощі при визначенні адекватної стратегії втручань можуть бути пов’язані з клінічною гетерогенністю ВДР і браком загальноприйнятої панелі біомаркерів для підбору належних антидепресантів (Oluboka etal., 2018). Так, згідно з рекомендаціями CANMAT (2016), із-поміж чинників, які можуть впливати на вибір антидепресанту, слід виділити медичні та такі, що пов’язані з пацієнтом. Останні включають особливості клінічної структури депресивного епізоду — основні симптоми й тяжкість, коморбідні стани, медикаментозний анамнез, тобто ефективність і переносимість антидепресантів у межах попередніх стратегій лікування, а також вік, вираженість функціональних порушень, побажання пацієнта. До медичних предикторів належать порівняльна ефективність і переносимість лікувальних засобів, потенціальні взаємодії з іншими препаратами, простота застосування, вартість і доступність (Kennedy etal., 2016).
Як свідчать доказові дані з високим рівнем достовірності, деякі антидепресанти можуть бути ефективніші за інші. Результати систематичного огляду та метааналізу 522 рандомізованих контрольованих досліджень за участю 116 тис. 477 пацієнтів із ВДР підтвердили ефективність агомелатину, амітриптиліну, есциталопраму, міртазапіну, пароксетину, венлафаксину та вортіоксетину. При цьому слід зазначити очевидні переваги вортіоксетину в прямих порівняльних дослідженнях щодо співвідношення ефективності та переносимості (Cipriani etal., 2018).
На завершення доповіді професор О. А. Левада зупинився на особливостях клінічної структури ВДР та пов’язаній із ними ефективності антидепресантів. За даними CANMAT (2016), для поліпшення ефекту терапії слід призначати препарати відповідно до фенотипу депресивних епізодів. Так, депресивні епізоди з тривожними порушеннями зустрічаються досить часто. Дані метааналізу п’яти рандомізованих контрольованих досліджень із застосуванням плацебо підтвердили, що у пацієнтів із ВДР (n = 2105) і високим рівнем тривоги дієвим є вортіоксетин. Цей препарат у дозуванні 5–10 мг сприяв зменшенню показників за шкалою Гамільтона для оцінювання депресії (HAM-D) та шкалою Гамільтона для оцінювання тривоги (HAM-A) (Christensen etal., 2018).
Доповідь лікаря-психіатра, аспірантки кафедри загальної практики — сімейної медицини з курсами дерматовенерології та психіатрії О. С. Троян мала назву «Когнітивно-функціональні зв’язки при великому депресивному розладі: українське дослідження вортіоксетину та есциталопраму». Вона зазначила, що когнітивні розлади — це один з основних чинників, що негативно позначається на загальному функціонуванні пацієнтів із ВДР. Наприклад, 52 % осіб із депресією зазначають, що саме когнітивна дисфункція значно порушує їхнє професійне функціонування (Lam etal., 2012). Слід додати, що когнітивні порушення при ВДР мають дуже стійкий характер до фармакологічного лікування, а саме до селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС). Так, за даними дослідження альтернатив у лікуванні депресії (STAR*D), у 71 % пацієнтів, які відповіли на терапію СІЗЗС, але не досягли ремісії, зберігалися труднощі з концентрацією уваги та прийняттям рішень (McClintock etal., 2011).
Результати дослідження P. L. Rock etal. (2014) вказують, що в осіб із медикаментозною ремісією тривали проблеми з концентрацією уваги, пам’яттю, виконавчим функціонуванням. Когнітивна дисфункція ускладнює ведення пацієнтів із ВДР, знижуючи прихильність до лікування та відповідь на психотерапію (Lam etal., 2012).
Згідно з рекомендаціями CANMAT (2016), вортіоксетин може бути препаратом першої лінії терапії у пацієнтів із когнітивним дефіцитом при ВДР. Оскільки завдяки унікальному механізму дії вортіоксетину блокуються серотонінові рецептори 5-НТ3 і 5-НТ7, зумовлюючи прокогнітивну активність препарату, а саме позитивний вплив на виконавчі функції, когнітивну пам’ять, увагу. Вортіоксетин відновлює когнітивне функціонування пацієнта, що суттєво поліпшує його емоційний стан. Крім того, вказаний препарат чинить вплив на основні когнітивні нейромедіатори — ацетилхолін, дофамін, гістамін, норадреналін у корі головного мозку та гіпокампі, що дає змогу ефективно нормалізувати когнітивні функції. Препарат має пряму нейромодулювальну дію на нейрокогнітивні мережі, що відповідають за функціонування когнітивної пам’яті. Відповідно до отриманих у дослідженнях даних, CANMAT (2016) та Управління з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA, 2018) рекомендують вортіоксетин як препарат із найбільшою доказовою базою даних його ефективності щодо лікування когнітивної дисфункції у пацієнтів із ВДР.
Доповідачка навела дані метааналізу дев’яти рандомізованих контрольованих досліджень, згідно з якими вортіоксетин у дозуванні 5–20 мг/добу поліпшував загальне функціонування пацієнтів із ВДР. Вказаний препарат (10 і 20 мг/добу) достовірно поліпшував показники за шкалою SDS порівняно з плацебо та сприяв збільшенню частоти досягнення функціональної ремісії. Вортіоксетин і як засіб першої лінії терапії, і при переведенні на нього з іншого лікування позитивно впливав на функціонування осіб із ВДР, поліпшував когнітивні функції, працездатніть, знижував вираженість ознак депресії. Саме поліпшення когніцій є значущим предиктором відновлення функцій при ВДР.
Із присутніми доповідачі також поділилися результатами дослідження, проведеного в українській популяції пацієнтів із ВДР (n = 119), згідно з якими вортіоксетин більшою мірою, ніж есциталопрам, поліпшував когнітивні параметри та всі аспекти функціонування (Левада О. А., Троян О. С., 2019). Критеріями включення були: вік від 18 до 65 років; діагноз ВДР, установлений згідно з Діагностичним і статистичним керівництвом із психічних розладів 5-го перегляду (DSM-5); тривалість депресивних епізодів ≥ 8 тижнів; відсутність приймання психотропних засобів упродовж останнього місяця; бал за шкалою Монтгомері–Асберга для оцінювання депресії (MADRS) ≥ 7. Тяжкість ВДР визначали за MADRS і шкалою загального клінічного враження для оцінювання поліпшення стану (CGI–I). Зокрема, когнітивні порушення оцінювали за допомогою тесту Рея на слухове й мовне запам’ятовування (RAVLT), тесту заміни цифрових символів (DSST), тесту на зорово-моторну координацію, варіант В (TMT-B), 5-пунктового опитувальника для оцінювання суб’єктивного дефіциту (PDQ-5), а зниження функціонування — за шкалою SDS.
На рисунку зображено динаміку зміни тяжкості симптомів ВДР за MADRS та PDQ-5 через два місяці лікування вортіоксетином і есциталопрамом у дозуваннях 10–20 мг/добу. Відповідно до отриманих у дослідженні даних, через два місяці лікування пацієнти групи застосування вортіоксетину частіше досягали ремісії депресивних епізодів, аніж ті, хто приймав есциталопрам. Крім того, вортіоксетин був ефективнішим щодо поліпшення депресивних, когнітивних симптомів (оперативної пам’яті, уваги, виконавчих функцій), загального, професійного, соціального, сімейного функціонування та продуктивності. Доповідачка також акцентувала увагу аудиторії на ефективності вортіоксетину щодо поліпшення когнітивних функцій, що відіграє ключову роль у відновленні загального функціонування пацієнтів із ВДР.
О. С. Троян наголосила, що одним із важливих чинників, що позначаються на прихильності до лікування, є переносимість. Побічні ефекти, серед яких седативний ефект, підвищення ваги, сексуальна дисфункція, негативний вплив на сон, гастроінтестинальні порушення, залежать від фармакологічної групи антидепресанту. Взаємодія з іншими препаратами відбувається на рівні фармакодинамічних ефектів і метаболізму (Oluboka etal., 2018). Дані вищезгаданого метааналізу А. Cipriani etal. (2018) свідчать, що найкраща переносимість під час лікування пацієнтів із ВДР притаманна агомелатину, циталопраму, есциталопраму, флуоксетину, сертраліну та вортіоксетину. Зокрема, вортіоксетину не властиві найпоширеніші побічні ефекти, характерні для інших сучасних антидепресантів. У дослідженні за участю близько 7 тис. пацієнтів було підтверджено, що препарат майже не чинить вплив на сон, масу тіла, сексуальну функцію, гормональний статус. Найвираженішим небажаним явищем, яке викликало дискомфорт у пацієнтів, була нудота. Отже, вортіоксетин справедливо вважають одним із найбезпечніших антидепресантів.
Доповідачка зазначила, що рання відповідь у вигляді зниження вираженості симптомів депресії і функціональних порушень пацієнта із ВДР — це надійний предиктор настання ремісії та відновлення. Свідченням цього є зменшення вираженості симптомів ВДР на більш ніж 20–25 %. Так, для оцінювання ранньої відповіді використовують 2-тижневий інтервал від початку терапії (Habert etal., 2016). Упродовж цього періоду здійснюють оптимізацію дозування препарату (Kennedy etal., 2016). Затримання нарощування дозування медикаментозного засобу може спричинити збільшення часу до досягнення відновлення стану пацієнта (Mohr etal., 2015).
Відсутність поліпшення на початковому етапі вказує на необхідність модифікації стратегії лікування. Посилаючись на рекомендації CANMAT (2016), доповідачка обґрунтувала застосування стратегії переведення до четвертого тижня лікування у разі, якщо:
- пройдено лише один курс антидепресивної терапії;
- наявні виражені побічні реакції;
- бракує відповіді на лікування (поліпшення < 20 %) або є можливість очікувати на неї в разі нетяжких симптомів;
- пацієнт бажає змінити препарат.
Натомість за відсутності адекватної відповіді на терапію антидепресантом доцільно розглянути призначення додаткових інтервенцій, якщо:
- застосовано два або більше курси антидепресантів;
- вихідний препарат добре переноситься чи спостерігається часткова відповідь на нього (поліпшення ≥ 25 %);
- наявні специфічні резидуальні симптоми або побічні ефекти вихідного антидепресанту, що можуть стати причиною призначення допоміжного лікування;
- бракує часу на очікування результату при розвитку тяжких симптомів і функціональних порушень;
- пацієнт бажає змінити або додати інший препарат (Kennedy et al., 2016).
Як зазначила О.С. Троян, зниження прихильності до лікування може бути пов’язане з такими чинниками, як: погана переносимість; затримка відповіді на лікування; соціальна стигматизація; недостатня інформованість і низька мотивація пацієнта; когнітивна, соціальна дисфункція; підвищення ваги; нездатність оцінити зміни симптомів (Fortney etal., 2011). Прихильність до лікування другим антидепресантом порушується, якщо синдром відміни першого пацієнт приймає за побічні дії другого засобу, тому іноді виникає потреба у стратегії перехресної відміни. Зниження комплаєнтності зумовлює недостатній ефект терапії, підвищення частоти релапсів, суїцидального ризику і погіршення функціонування (Gopinath etal., 2007; Burton etal., 2007; Ruengorn etal., 2012).
Для підвищення прихильності до лікування слід обирати антидепресант із поліпшеним профілем переносимості, використовувати мінімальну кількість препаратів, підбирати оптимальне дозування, проводити з пацієнтом бесіди для підвищення обізнаності тощо (Oluboka etal., 2018).
На завершення доповіді О. С. Троян розглянула питання довгострокової терапії пацієнтів із ВДР. Одна з передумов для призначення тривалої терапевтичної стратегії — це хронічна природа ВДР. Довгострокові тактики застосовують для запобігання рецидивам, а також для забезпечення повернення до преморбідного рівня функціонування. Тривалі підтримувальні інтервенції передбачають використання фармако-, психотерапії та інших немедикаментозних втручань. Дані метааналізу п’яти досліджень із застосуванням вортіоксетину в дозуванні 5–20 мг/добу впродовж 52 тижнів (n = 1231) продемонстрували хороший профіль переносимості препарату з незначним рівнем побічних реакцій (Vieta etal., 2017). Підтримання досягнутого ефекту під час довгострокового лікування вортіоксетином у дозуванні 2,5–10 мг/добу спостерігали у 52-тижневому рандомізованому подвійному сліпому контрольованому плацебо дослідженні за участю дорослих осіб із ВДР віком < 65 років. Їхній стан вивчали за шкалою MADRS, де середній загальний бал знизився до 5,5 ± 6,0 на 52-му тижні терапії (Baldwin etal., 2012).
Дані, викладені в доповідях, свідчать, що ключовою кінцевою метою оптимізованої терапії пацієнтів із ВДР є функціональне відновлення. Таке лікування має включати ранні та довгострокові стратегії, медикаментозні й немедикаментозні методи, сприяти усуненню індивідуальних симптомів і функціональних порушень, комплаєнтності, запобігати рецидивам. Вортіоксетин — сучасний мультимодальний антидепресант, що максимально відповідає характеристикам оптимального препарату для лікування ВДР. Цей препарат таргетно діє на чинники, що знижують рівень функціонування осіб із ВДР, має високу порівняльну ефективність щодо симптомів депресії та функціональних порушень у різних доменах, а також пов’язаний із мінімальною кількістю небажаних явищ. Лікарський засіб вортіоксетин, що представлений сьогодні на фармацевтичному ринку України, зареєстрований під торговельною назвою Брінтеллікс (Х. Лундбек А/С, Данія).
Брінтеллікс для лікування ВДР у дорослих застосовують внутрішньо (з їжею або без). Початкове та підтримуюче дозування становлять 10 мг раз на добу. Відповідно до індивідуальної чутливості пацієнта, його можна збільшити максимально (до 20 мг/добу) або знизити мінімально (до 5 мг/добу). Зокрема, для осіб літнього віку корекція дозування залежно від віку не потрібна. У разі потреби лікування Брінтелліксом можна припинити одразу, оскільки немає необхідності в поступовому зниженні його дозування.
Отже, застосування вортіоксетину дає змогу оптимізувати терапію пацієнтів із ВДР завдяки впливу на всі симптоми депресивного розладу, поліпшити концентрацію, увагу та пам’ять, а при тривалому лікуванні — відчути власну силу та задоволення від життя.
Підготувала Олена Коробка