сховати меню

Міжнародний день боротьби з епілепсією

сторінки: 6

nn20_2_67_f.jpg

 

Епілепсія — найпоширеніше неврологічне захворювання у світі. Вона проявляється судомними нападами, спричиненими аномальною активністю клітин кори головного мозку, які майже завжди є несподіваними як і для самого хворого, так і для оточуючих. Попри те, що епілепсія є одним із найстаріших відомих розладів в історії людства, описаним ще за 4 тис. років до нашої ери, у суспільстві вона досі сприймається з острахом та нерозумінням її природи, що нерідко призводить до дискримінації таких пацієнтів.

У всьому світі 10 лютого 2020 року було відзначено Міжнародний день боротьби з епілепсією, який проводиться щороку в другий понеділок лютого. Ініціа­торами запровад­жен­ня такого дня є Міжнародне бюро з епілепсії (IBE) та Міжнародна протиепілептична ліга (ILAE), а Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) підтримує в усьому світі проведення заходів, спрямованих на ­поширення інформації про це захворювання та подолання проблем, з якими стикаються пацієнти. Цей захід нагадує про необхідність дослід­жен­ня природи епілепсії та підвищення обізнаності громадськості. Представництва IBE і ILAE, які є у понад 120 краї­нах світу, працюють над висвітленням проб­лем, із якими стикаються пацієнти, члени їхніх родин і доглядальники, а ВООЗ співпрацює з міністерствами охорони здоров’я та партнерськими організаціями для поліпшення доступності та ефективності лікування ­епілепсії.

В Україні цього року Міжнародний день боротьби з епілеп­сією було відзначено вперше за ініціативою Української проти­епілептичної ліги, Інституту неврології, психіатрії та нарко­логії НАМН України та Українського Бюро з ­епілеп­сії. У заходах взяли активну участь студенти вищих навчальних закладів та представники волонтерських організацій. Метою проведення Міжнародного дня боротьби з ­епілепсією було привернути увагу суспільства до ­проблеми цього захворювання в країні, поліпшити якість життя пацієнтів, інформувати громадськість щодо природи та особливостей перебігу цього розладу та запобігти дискримінації тих, хто на нього страждає.

За даними ВООЗ, щороку в усьому світі епілепсію діагностують приблизно у 5 млн осіб. У країнах із високим рівнем доходу частота захворюваності становить 49 на 100 тис., а в країнах із низьким і середнім рівнями доходу може ­сягати 139 на 100 тис. Це, ймовірно, пов’язано з підвищеним ризиком розвитку ендемічних станів, таких як малярія або нейро­цистицеркоз; більшою частотою пологових травм і травматизму при дорожньо-транспортних аваріях; браком належних профілактичних програм охорони здоров’я та доступної допомоги.

Ключові факти щодо епілепсії:

  • Епілепсія є найпоширенішим хронічним захворюванням мозку, яке вражає людей будь-якого віку.
  • Понад 50 млн осіб у всьому світі страждають на епілеп­сію, причому близько 80 % із них проживають у країнах із низьким та середнім рівнями доходу.
  • До 70 % пацієнтів із епілепсією можуть позбутися нападів за умов правильно встановленого діагнозу та призначення відповідного лікування.
  • Майже три чверті осіб із епілепсією в країнах із ­низьким рівнем доходу не отримують адекватного лікування (іноді до 90 %); медичні працівники не мають належної підготовки для розпізнавання, діагностування та лікування епілепсії, а протиепілептичні засоби недоступні.
  • Пацієнти з епілепсією та члени їхніх родин часто страждають від стигми та дискримінації, оскільки справжня природа епілепсії спотворюється міфами, страхом і помилковими уявленнями про природу цього розладу.

Один судомний напад ще не означає, що людина страждає на епілепсію (до 10 % осіб у світі мають один приступ за життя). Епілепсію встановлюють при щонайменше двох неспровокованих нападах з інтервалом більше 24 годин. За переглянутим нині практичним визначенням, епілепсію можна вважати наявною після одного неспровокованого нападу в осіб, які мають інші чинники, що призводять до стійкого ­зниження судомного порогу і, отже, високого ризику рецидиву. Такий ризик має бути еквівалентним ризику рецидиву третього нападу в пацієнтів із двома неспровокованими присту­пами, і становити не менше 60 % (Fisher etal., 2014).

В Україні День боротьби з епілепсією відзначали за межами медзакладів, щоб показати: пацієнти не є ­небез­печними, вони мають перебувати у соціумі, незважаючи на своє захворювання. Провідні фахівці Інституту ­неврології, психіат­рії та наркології й інших медичних установ спілкувалися з паці­єнтами та їхніми родичами, обговорювали ­нагальні питання, надавали ­поради щодо отримання необхідної допомоги.

Підготувала Наталія Купко

nn20_2_67_sh.jpg

 

Наш журнал
у соцмережах:

Випуски поточного року

7 (118)

Зміст випуску 7 (118), 2020

  1. Герхард Дамманн, Вікторія Поліщук

  2. М. М. Орос, О. О. Орлицький, О. С. Вансович, С. Р. Козак, В. В. Білей

  3. С. Г. Бурчинський

  4. Ю. О. Сухоручкін

6 (117)
5 (116)
4 (115)
3 (114)
1
2 (113)
1 (112)