Порівняння ефективності кветіапіну з модифікованим і негайним вивільненням у лікуванні пацієнтів із ранньою стадією психозу
сторінки: 22-24
Топірамат — препарат для моно- та комбінованої протисудомної терапії, є часто застосовуваним антиконвульсантом широкого спектра дії (Nevitt etal., 2019).
Як антиконвульсант другої генерації топірамат діє за множинними механізмами:
- обмежує повторні розряди нейронів, впливаючи на вольтаж-залежні натрієві канали;
- потенціює гальмування, опосередковане γ-аміномасляною кислотою (ГАМК), чинить вплив на ГАМК-рецептори;
- блокує глутамат-опосередковане збудження нейронів через дію на рецептори α-аміно-3-гідрокси-5-метилізоксазол-4-пропіонової кислоти (AMPA) та каїнатні рецептори;
- помірно знижує амплітуди вольтаж-залежного кальцієвого току завдяки взаємодії з кальцієвими каналами;
- є антагоністом ізоензимів II і IV, оскільки впливає на фермент карбоангідразу.
Зазначені механізми дії визначають ефективність топірамату при різних типах нападів та епілептичних синдромах — фокальних, середньо-генералізованих, деяких ідіапатичних генералізованих епілепсіях. Препарат застосовують і в дітей, і в дорослих пацієнтів як для монотерапії, так і як засіб допоміжної терапії (Омельяненко и соавт., 2012; Okuyama etal., 2016).
Розлади епілептичного генезу
вгоруЕпілепсія характеризується стійкою схильністю до виникнення епілептичних нападів, а також нейробіологічними, когнітивними, психічними і соціальними порушеннями (Fisher et al., 2005).
Міжнародна асоціація дитячих неврологів (ICNA) рекомендує топірамат як препарат першої лінії для лікування генералізованих тоніко-клонічних судом, міоклонічних нападів, синдрому Драве, синдрому Леннокса—Гасто, міоклонічно-астатичної епілепсії.
ICNA рекомендує топірамат як препарат другої лінії для терапії абсансів, тонічних і атонічних нападів, дитячої та ювенільної абсансної епілепсії, ювенільної міоклонічної епілепсії, роландичної та потиличної епілепсії, інфантильних спазмів, синдрому Ландау–Клеффнера, синдрому Патрі.
У цих настановах топірамат не згадується як препарат, призначення якого слід уникати за окремих форм епілепсій, тобто він має низьку ймовірність агравації нападів (ICNA, 2001). Для топірамату накопичено хорошу доказову базу щодо застосування при первинно-генералізованих судомних нападах (клас І) (Striano etal., 2012; Biton and Bourgeois, 2005; Biton etal., 1999).
На сьогодні даних досліджень ефективності топірамату за міоклонічних нападів ще недостатньо, однак у рекомендаціях Національного інституту охорони здоров’я та клінічного вдосконалення Великої Британії (NICE, 2012) він зазначений як препарат першої та другої ліній для лікування міоклоній із застереженням, що вказаний препарат не є ліцензованим для цього показання і необхідне підписання інформованої згоди.
Значна кількість досліджень присвячена ефективності та переносимості топірамату при резистентних формах епілепсій (Mikaeloff etal., 2003).
Результати проведеного в Італії багатоцентрового ретроспективного відкритого дослідження топірамату як засобу додаткової терапії в дітей із резистентними епілепсіями за участю 277 пацієнтів віком від 1 до 16 років і тривалістю лікування від 24 до 61 місяців підтвердили його ефективність як за генералізованих, так і за фокальних форм епілепсії (частка респондерів становила 24 %, рівень утримання на терапії до 30-го місяця — 20 %. Побічні явища переважно були незначними й минущими за сповільнення темпів титрування або зниження дозування препарату (Grosso etal., 2005).
Група італійських дослідників узагальнила досвід застосування топірамату в 59 дітей віком до 2 років:
1) у 22 — фокальна епілепсія;
2) у 23 — генералізована епілепсія;
3) у 6 — синдром Драве;
4) у 8 — некласифіковані форми епілепсії.
Середній термін спостереження становив 11 місяців, частка респондерів — 47 %, зокрема 13 % дітей із повним припиненням нападів. Переносимість топірамату була доброю, тож автори дійшли висновку, що препарат можливо застосовувати у пацієнтів цієї вікової групи за різних форм епілепсії (Grosso, Galimberti etal., 2005).
Топірамат, як зауважують науковці, у неврологічній практиці використовують не лише для лікування епілепсії, але і за різних неепілептичних станів, наприклад гіпокаліємічного періодичного паралічу, пароксизмального кінезіогенного хореоатетозу, альтернуючої геміплегії у дітей і тикозного гіперкінезу (Евтушенко и соавт., 2018).
Мігрень
вгоруНайбільш вивченим аспектом неепілептологічного застосування топірамату залишається профілактична терапія мігрені та інших форм головного болю. Мігрень є поширеним неврологічним захворюванням, якому притаманні епізодичні або регулярні однобічні напади інтенсивного головного болю пульсуючого характеру. При мігрені мета лікування – полегшити стан і поліпшити якість життя таких пацієнтів за допомогою скорочення частоти нападів, їх тяжкості, тривалості та непрацездатності під час/між нападами (Труфанов, 2017).
Утім, попри досягнення в терапії мігрені, захворювання продовжує бути складним для лікування. Нині належну профілактичну терапію отримують близько третини пацієнтів. Водночас продемонстровано достатню ефективність певних лікарських засобів при лікуванні мігрені. Одним із таких препаратів є топірамат.
Сьогодні накопичено результати багатьох досліджень, зокрема подвійних сліпих контрольованих плацебо, де підтверджено достатню ефективність і хорошу переносимість терапії топіраматом як для профілактики мігрені, так і лікування хронічного головного болю (Jayapal and Maheshwari, 2011; Borzy etal., 2005).
Доведено, що топірамат (50–200 мг/добу) сприяє значному зниженню частоти нападів мігрені у дорослих пацієнтів, до того ж ефект зберігався навіть після припинення застосування препарату (Zesiewicz and Kuo, 2015).
Так, за результатами трьох рандомізованих контрольованих багатоцентрових досліджень (MIGR-001, MIGR-002 і MIGR-003) було встановлено, що у 46,3 % пацієнтів, які приймали топірамат, кількість нападів мігрені зменшилася на 50 %, а у 6 % такі напади зникли повністю. Відповідно до результатів спостереження пацієнтів із мігренню у віддалений період (через 6 місяців від початку застосування топірамату), виявлено прогресивне зниження частоти нападів зі збільшенням тривалості приймання препарату (Brandes etal., 2004; Diener etal., 2004; Silberstein etal., 2004).
З урахуванням класифікації доказової бази Американської академії неврології (ANN) топірамат зазначений як препарат для лікування мігрені з доведеним рівнем ефективності (> 2 досліджень класу I); через ризик виникнення вроджених дефектів у плоду його не слід призначати жінкам із дітородним потенціалом, якщо вони не застосовують надійних засобів контрацепції (AHS, 2019).
Тикові розлади
вгоруТики, або гіперкінези — це поширені хронічні комплексні розлади розвитку центральної нервової системи, які переважно характеризуються множинними руховими та звуковими проявами.
Як зазначають C. S. Yang etal. (2016), захворюваність на тикові розлади серед дітей у Китаї становить близько 6,1 %. Для лікування тикових розладів широко застосовують антипсихотичні препарати, такі як рисперидон, галоперидол, тіаприд та сульпірид. Однак їх використання обмежене через часте виникнення таких побічних явищ, як екстрапірамідні реакції, надлишкова маса тіла та нудота (Quezada and Coffman, 2018).
На думку науковців, сьогодні спостерігається незадоволена потреба в ефективніших і безпечніших препаратах для лікування тиків, особливо в дітей.
Топірамат сприяв статистично значущому зниженню балів за Єльською загальною шкалою оцінювання тяжкості тиків (YGTSS) порівняно з плацебо (Jankovic etal., 2010). За результатами двох метааналізів, ефективність цього препарату за тикових розладів вища, ніж галоперидолу або тіаприду, і топірамат спричиняє менше побічних явищ (Yang etal., 2013; Zheng etal., 2015).
Останніми роками в Китаї було проведено декілька рандомізованих контрольованих досліджень (РКД) із застосуванням топірамату для лікування тикових розладів у дітей. Для підтвердження ефективності та безпеки препарату L. Yu etal. (2020) здійснили метааналіз результатів цих РКД, а також публікацій із баз даних PubMed, Web of Science, бази даних національної інфраструктури знань Китаю (CNKI) та відповідних посилань. Якість досліджень оцінювали за Кокрейнівським керівництвом щодо систематичних оглядів втручань і модифікованою шкалою Джадада. Коефіцієнт ризику (RR) використовували для оцінювання величини ефекту та безпечності топірамату. Загалом проаналізовано дані 15 РКД за участю 1 070 пацієнтів. Як препарати порівняння брали галоперидол або тіаприд.
Так, за результатами оцінювання ефективності топірамату, отриманими на підставі застосування моделі з фіксованим ефектом, RR становив 1,13 (95 % довірчий інтервал (ДІ) 1,06–1,20; індекс гетерогенності (I2) = 36 %; Q-критерій Кокрана (Q) = 20,31; p = 0,09). Ці дані підтверджують вищу ефективність топірамату, ніж препаратів контролю.
Аналіз безпечності застосування топірамату за лікування тикових розладів у дітей на підставі моделі випадкових ефектів дав такі результати: RR = 0,56; 95 % ДІ (0,44–0,72) (Q = 25,49; I2 = 45 % і p = 0,03), що свідчить про відносно високу гетерогенність, тобто різні умови порівняння могли позначитися на показниках безпеки вказаного препарату.
Результати метааналізу L. Yu etal. (2020) теж продемонстрували ефективність топірамату, де вчені надали нові доказові дані на користь його використання для лікуванні тиків. Порівняно з галоперидолом і тіапридом, топірамат мав вищу ефективність та спричиняв меншу кількість негативних реакцій.
Нині для терапії тикових розладів широко застосовують атипові антипсихотичні засоби. У Японії, арипіпразол є засобом першої лінії для лікування тиків (Yang etal., 2019; Hamamoto etal., 2019). Хоча у дослідженні, присвяченому порівнянню ефективності арипіпразолу й топірамату не виявлено суттєвої різниці між ними (Wang, 2015).
Вчені зазначають, що для підтвердження ефективності топірамату порівняно з арипіпразолом або рисперидоном потрібно отримати додаткові доказові дані.
Зокрема, дані метааналізу L. Yu etal. (2020) засвідчили, що топірамат добре переноситься порівняно з тіапридом і галоперидолом. Ознаки несприятливих ефектів при застосуванні топірамату незначні: сонливість або втома, головний біль, акатизія, розлад шлунково-кишкового тракту, тривожність або депресія; лише інколи повідомляли про серйозніші несприятливі ефекти, як-от втрата апетиту, парестезія, нирковий літіаз та інші (Nevitt etal., 2019). Натомість застосування антипсихотичних препаратів спричиняло екстрапірамідні побічні ефекти та збільшення маси тіла, які можуть призводити до серйозних функціональних порушень у пацієнтів із тиковими розладами (Oliveira etal., 2019).
Деякі дослідники повідомляють, що топірамат може посилювати транспортування глюкози та дію інсуліну, пригнічуючи апетит через антагонізм до гіпоталамічних рецепторів АМРА (Cicek etal., 2018).
Можливо використовувати топірамат як допоміжний засіб для терапії атиповими антипсихотичними препаратами у пацієнтів із тиковими розладами, які схильні до збільшення маси тіла, особливо за резистентних до лікування випадків, оскільки він підсилює дію антипсихотиків. Завдяки клінічному ефекту щодо зменшення ваги топірамат є перспективним для лікування пацієнтів із тикозними розладами та ожирінням (Guerdjikova etal., 2018). Дозування топірамату, яке добре переносилося, становило 25–150 мг/добу, а при застосуванні понад 200 мг/добу частота побічних ефектів зростала (Pringsheim etal., 2019).
Результати низки досліджень свідчать про те, що топірамат, як і модулятори глутамату або протисудомні засоби, може розглядатися як потенційний препарат для лікування обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) (Vlcek etal., 2018). Автори зазначають, що топірамат може бути використаний для лікування ОКР, особливо в разі терапевтично стійкої його форми (Berlin etal., 2011; Afshar etal., 2014).
За даними нещодавно проведеного метааналізу, топірамат можливо застосовувати як препарат для посилення ефективності терапії за стійких до лікування компульсивних розладів (Zhou etal., 2019). Як зауважують експерти, симптоми ОКР часто асоціюються з тиковими розладами, тобто топірамат може бути препаратом вибору для лікування пацієнтів із ОКР і тиками (Rothenberger and Roessner, 2019).
ANN оновила практичні настанови щодо методів лікування тикових розладів (Pringsheim etal., 2019). Поведінкова терапія та α-агоністи (гуанфацин і клонідин) рекомендовані як засоби першої лінії терапії при тикових розладах легкого та середнього ступенів тяжкості. Запропоновано застосовувати топірамат у пацієнтів із тиками середньої тяжкості, які є обтяжливими, якщо бракує задовільної відповіді на втручання або наявні несприятливі наслідки інших методів лікування. Дані досліджень підтверджують, що топірамат ефективніший, ніж галоперидол і тіаприд при лікуванні тикових розладів у дітей, а також він є перспективним за лікування пацієнтів із тиками, які страждають на ожиріння або ОКР.
Есенціальний тремор
вгоруЩе однією сферою застосування топірамату є лікування есенціального тремору — одного з найчастіших неврологічних захворювань, що проявляється повільно прогресувальним кінетичним і постуральним тремором верхніх кінцівок та іноді — тремором голови.
Зазвичай кінетичний тремор є єдиним проявом, проте, на думку вчених, есенціальний тремор не може розглядатися як моносимптомне захворювання. Морфологічні зміни при цьому розладі мають нейродегенеративний характер; у разі окремих фенотипів, крім тремору, можуть бути й інші клінічні ознаки, як-от: атаксія, постуральна нестійкість, порушення нюху й слуху, когнітивні розлади, депресія, тривога, фобії та зміни особистості (Труфанов, 2017).
AAN розробила практичні параметри лікування есенціального тремору, які базуються на сучасних наукових знаннях і практичному досвіді. Таке лікування охоплює фармакологічний і нейрохірургічний підходи, зокрема глибоку стимуляцію базальних гангліїв (Zesiewicz etal., 2005).
Серед засобів фармакотерапії топірамат увійшов до препаратів першої лінії. Так, у Кокранівському огляді підходів до лікування пацієнтів з есенціальним тремором було зазначено, що пропранолол і примідон можуть бути неефективними у 25–55 % пацієнтів і нерідко призводити до серйозних побічних ефектів, тоді як топірамат запропонований як потенційно ефективний препарат.
Дані аналізу трьох досліджень за участю 309 осіб засвідчили значне зменшення тремору і зниження функціональної інвалідизації у пацієнтів, які отримували топірамат порівняно з тими, хто приймав плацебо. Серед основних побічних реакцій спостерігали: парестезії, втрату апетиту, зменшення маси тіла і погіршення пам’яті (Bruno etal., 2017).
Висновки
вгоруРезультати досліджень ефективності протиепілептичного препарату топірамату із широким спектром дії підтверджують, що вказаний лікарський засіб сприяє клінічному поліпшенню при таких станах, як епілепсії у дорослих і дітей, мігрені, тикозні розлади, а також есенціальний тремор.
Накопичена натепер значна база даних щодо балансу основної дії топірамату та побічних ефектів свідчить на користь його застосування як засобу першої лінії терапії при низці неврологічних розладів.
Підготувала Наталія Купко