сховати меню
Розділи: Актуально

Програма дій з усунення прогалин в охороні психічного здоров’я 


сторінки: 7-9

nn18-910_79_f1-1-300x185.jpg

 

Психічні, неврологічні розлади та розлади, пов’язані з уживанням психоактивних речовин широко поширені і становлять велику частку тягаря хвороб та інвалідності у всьому світі. Водночас залишається велика прогалина між потребою у наданні послуг з охорони психічного здоров’я та наявними ресурсами систем охорони здоров’я. Усвідомлюючи вказану проблему, 2008 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила Програму дій з усунення прогалин в охороні психічного здоров’я (Mental Health Gap Action Programme, mhGAP). Серед основних цілей mhGAP — підвищення виділення фінансових і людських ресурсів для надання допомоги з приводу психічних, неврологічних розладів та розладів, пов’язаних із вживанням психоактивних речовин, а також розширення охоплення населення згаданими послугами. Для реалізації цієї програми ВООЗ пропонує основані на доказових даних рекомендації та інструменти, одним із яких є Посібник з проведення інтервенцій за програмою mhGAP (mhGAP-IG). mhGAP-IG призначений для надавачів послуг, які працюють у неспеціалізованих закладах охорони здоров’я, з метою надати їм підтримку у веденні пацієнтів із психічними, неврологічними розладами та розладами, пов’язаними з вживанням психоактивних речовин.

За підтримки Міністерства охорони здоров’я України 16–17 жовтня 2018 року у Києві було проведено ­семінар з планування імплементації mhGAP на національному рівні та адаптації mhGAP-IG. Цей захід зібрав разом різні зацікавлені сторони, зокрема надавачів і користувачів ­послуг, місцевих керівників охорони здоров’я, відповідальних за розробку політик, ­міжнародні та національні неурядові організації, донорів, представників сектору освіти та Міністерства охорони здоров’я України.

 

nn18-910_79_f2_.jpg

 

Фасилітаторами заходу були: Фамі Ханна (штаб-квартира ВООЗ), Едіт вант Хоф (штаб-квартира ВООЗ), Аліса Ладик-Бризгалова (Бюро ВООЗ в Україні).

 

nn18-910_79_f3.jpg

 

День 1: Планування

вгору

Під час роботи у групах учасники виконали планування інтеграції програми mhGAP в українську систему охорони здоров’я. Планування зосереджувалося на визначенні ­типів послуг і пріоритетних для інтеграції регіонів. Первинну ланку охорони здоров’я було визначено такою, що передусім потребує інтеграції послуг з охорони психічного здоров’я.

 

nn18-910_79_f4.jpg

 

 

nn18-910_79_f5.jpg

 

День 2: Адаптація

вгору

Використовуючи стандартизовані шаблони ВООЗ з адаптації, учасники адаптували Посібник mhGAP-IG (версія 2.0) та декілька модулів Посібника mhGAP для гуманітарних ситуацій (mhGAP-HIG) відповідно до українського контексту.

 

nn18-910_79_f6.jpg

 

nn18-910_79_f7.jpg

 

Підготувала Анна Борщевська

Наш журнал
у соцмережах:

Партнери