Тривожність під час війни: підтримка літніх людей за кризових обставин
сторінки: 6
Війна здатна дестабілізувати кожного. Однак люди похилого віку як найбільш вразливі нині потребують особливої підтримки, адже їм складніше, ніж іншим, вдається зараз дбати про себе. Тривога та страх позначаються не лише на їхній емоційній сфері, але й на фізичному стані. На тлі війни, що триває, люди похилого віку стикаються з дедалі зростаючими проблемами в доступі до системи охорони здоров’я та інших соціальних послуг.
Усі, хто живуть в Україні, відчули вплив цієї війни. За даними Держкомстату України, кожен п’ятий — особа похилого віку, шоста їх частина є самотніми. Майже половина з них потребує допомоги у повсякденному житті. У людей похилого віку наслідки є більш безпосередніми та негативними через зниження фізіологічної стійкості — здатності організму протистояти несприятливим умовам та пристосовуватися до них. У цей непростий час їм дуже потрібна наша увага та допомога. Стрес і тривога в умовах війни є більш провокативними для здоров’я людини, ніж у мирний час. Війна в Україні суттєво позначилась на житті літніх людей, викликала багато негативних емоцій: сум, страх, розчарування, страждання від самотності тощо.
З початку війни гуманітарні організації та агентства Організації Об’єднаних Націй надають підтримку цивільним особам, які постраждали від насильства, зокрема людям похилого віку. Але оскільки війна триває, дуже важливо, щоб ці зусилля не втрачали обертів, зважаючи на численні потреби тих, кого це безпосередньо торкнулося.
Щоб допомогти літнім людям впоратися з тривожністю, особливо під час війни, необхідно:
- Підтримувати постійний зв’язок із літніми членами родини, не демонструвати власної тривоги чи страху, намагатись бути впевненими та спокійними; проговорити план дій у разі складної ситуації, адже послідовність і чіткість дій заспокоїть літніх людей.
- Допомагати літнім особам придбавати необхідні продукти та ліки.
- Вибирати правильну інформацію для сприйняття новин; порадити надійні джерела новин, які доступні літнім і допомагатимуть розширити їхнє уявлення про ситуацію.
- Частіше обіймати своїх літніх близьких; це допоможе особам похилого та старечого віку відчувати захищеність і впевненість.
- Заохочувати до компанії та спілкування; люди літнього віку потребують спілкування, тому не потрібно обмежувати своїх близьких у дзвінках та зустрічах із ними.
Ризик для осіб літнього віку в Україні реальний, і нехтувати ним не можна. Спільна програма зі здорового старіння працює над захистом прав і збереженням фізичного та ментального здоров’я та добробуту літніх осіб, зокрема, через покращення та підтримку систем охорони здоров’я і соціальної допомоги. І надалі продовжуватиме співпрацювати з партнерами, щоб забезпечити медичне та соціальне обслуговування літніх осіб.
Підготувала Лариса Мартинова
За матеріалами moz.gov.ua