Коморбідність великого депресивного розладу та обструктивного апное уві сні
сторінки: 5-8
Зміст статті:
- Двоспрямований зв’язок
- Клінічний випадок
- Обговорення
- Лікування
- Довгостроковий курс і подальше спостереження
- Висновки
Великий депресивний розлад та обструктивне апное уві сні можуть бути взаємопов’язаними та призводити до негативних наслідків для здоров’я. Раннє їх виявлення та ефективне лікування сприяють зменшенню ускладнень. До вашої уваги представлено огляд клінічного випадку пацієнта, який страждав на великий депресивний розлад і обструктивне апное уві сні, описаного у статті C. Chinvararak and D. Garcia-Borreguero «Comorbid major depressive disorder and obstructive sleep apnea» видання Case Rep Psychiatry (2022 Nov 1;2022:2943059), де автори обговорюють наявні клінічні інструменти оцінювання стану пацієнта та підходи до ефективного лікування обох станів.
Депресія є одним із найпоширеніших психічних розладів. Як зазначала Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), 12-місячна поширеність великого депресивного розладу (ВДР) становить приблизно 6 % (WHO, 2008). J. R. Read etal. (2017) виявили, що мультиморбідність або хронічні фізичні захворювання вдвічі-втричі підвищують ризик розвитку депресії. Крім того, тривала нелікована депресія пов’язана зі збільшенням ризику суїцидальності (Malhi and Mann, 2018).
Обструктивне апное уві сні (ОАС) належить до найпоширеніших розладів дихання, пов’язаних зі сном. Його кардинальними характеристиками є повторювані часткові або повні колапси верхніх дихальних шляхів під час сну, пов’язані з пробудженнями з/без десатурації кисню. Поширеність ОАС у загальній популяції, оцінена з використанням індексу апное-гіпопное (AHI) ≥ 5 подій на годину, становить 9–38 % (Senaratna etal., 2017). За даними низки досліджень, ОАС пов’язана із серцево-судинними та метаболічними захворюваннями, депресією та нейрокогнітивними розладами (Lajoie etal., 2020; Walia, 2019; Kerner and Roose, 2016; Jehan etal., 2017). Багато симптомів є загальними для депресії та ОАС, як-от безсоння, втома, денна сонливість і низька концентрація уваги (Jehan etal., 2017; Ejaz etal., 2011; Harris etal., 2009). За даними M. A. Gupta і F. C. Simpson (2015), клінічна поширеність коморбідної ВДР у пацієнтів з ОАС сягає до 66 %, а популяційна поширеність — 7,4–44 %. Механізми коморбідності депресії та ОАС досі лишаються неясними, хоча в багатьох дослідженнях виявлено двоспрямований зв’язок між ними (Fang etal., 2019; Pan etal., 2016; Winokur, 2015; Sutton, 2014). ОАС призводить до більшої тяжкості депресії, а депресія, своєю чергою, погіршує прихильність до лікування ОАС. На думку C. Chinvararak andD. Garcia-Borreguero, у клінічній практиці вкрай важливо лікувати обидва захворювання одночасно.
Двоспрямований зв’язок
вгоруОАС може збільшити ризик депресії через такі механізми: фрагментація сну та періодична гіпоксія є причиною частого нічного збудження та поганої якості сну; періодична гіпоксія призводить до продукування прозапальних цитокінів, як-от інтерлейкін (ІЛ-)1, ІЛ-6 і фактор некрозу пухлин α (ФНП-α) (Fang etal., 2019; Pan etal., 2016; Grandner and Malhotra, 2017). До того ж гіпоксія спричиняє пошкодження нейронів. Нейровізуалізаційні дослідження виявили структурні та функціональні аномалії головного мозку у пацієнтів з ОАС у лобово-стріатальній та лімбічній ділянках, які відіграють значущу роль в емоційній регуляції.
Загальні біологічні аномалії, виявлені при ОАС і депресії, — це порушення серотонінергічної нейротрансмісії та гіперзбудження, спричинене продукуванням кортизолу. Так, знижена функція серотоніну була виявлена за обох станів. Серотонін залучений до регуляції настрою, циклу сну / неспання та контролю моторних нейронів, відповідальних за дилатацію верхніх дихальних шляхів. Наприклад, зниження серотонінергічної функції пов’язане з депресивним настроєм і підвищеним ризиком колапсу верхніх дихальних шляхів. Гіперзбудження кори призводить до труднощів із засинанням і підтримкою сну. Коли симптоми безсоння посилюються, перебіг депресії також погіршується. Як зазначають дослідники, низький поріг збудження також може погіршити тяжкість ОАС через дестабілізацію контролю вентиляції дихальних шляхів (Harris and Glozier, 2009; Gupta and Simpson, 2015).
Депресія також може мати вплив на тяжкість ОАС. За даними досліджень архітектури сну, у пацієнтів із депресією збільшується тривалість фази швидкого сну (REM-сну, англ. rapid eye movement sleep — фаза сну зі швидкими рухами очей). Це явище призводить до тривалішого періоду атонії м’язів упродовж REM-сну, що посилює симптоми ОАС (Baglioni etal., 2016; Krystal, 2012). Крім того, втрата інтересу до повсякденної діяльності та зниження фізичної активності в осіб із депресією або гіперсомнія та підвищений апетит у пацієнтів з атиповою депресією можуть призвести до збільшення ваги та ожиріння, які є важливими чинниками ризику ОАС.
Клінічний випадок
вгоруПацієнт — 30-річний неодружений таєць, який страждає на алергічний риніт і гіперхолестеринемію (останню контролював у належний спосіб, приймаючи симвастатин у дозуванні 10 мг/добу).
Поточне захворювання
За два роки до першого візиту молодого чоловіка до психіатричної клініки його мати помітила, що він голосно хропе. У пацієнта була закладеність носа, але не спостерігалося задишки чи хапання повітря ротом, він не прокидався, не відвідував ванну кімнату серед ночі. Після пробудження вранці чоловік скаржився на сухість у горлі, прозорі виділення з носа, головний біль. Удень він відчував втому, попри достатній сон упродовж 8–9 год, але вдень не спав. Чоловік не вживав напоїв, що містять кофеїн чи інші тонізувальні речовини. Такі симптоми були майже щодня. У нього не було бруксизму, періодичних рухів кінцівками уві сні, парасомнії, сонного паралічу, катаплексії та гіпнагогічних або гіпнопомпічних галюцинацій.
Приблизно за півроку до першого звернення до психіатричної клініки у пацієнта був сильний стрес після переїзду на нове місце роботи. Він почувався пригніченим, не хотів ходити на роботу й виходити на вулицю. Раніше він щодня виконував фізичні вправи увечері протягом 40–60 хв, але припинив це робити. Зокрема, він хвилювався з приводу свого виходу на роботу, втрачав концентрацію уваги та постійно звинувачував себе в тому, що змінив роботу. Під час стресу він став їсти більше, що призвело до збільшення ваги на 4 кг за місяць. Наявність суїцидальних ідей та маніакальних / гіпоманіакальних епізодів пацієнт заперечував.
Зі слів пацієнта, він страждав як на початкове безсоння, так і на «безсоння підтримки сну». Чим тяжчими ставали ознаки інсомнії, тим тривожнішим і неспокійнішим був стан пацієнта. Симптоми безсоння почастішали і, зрештою, були наявні майже щодня, тому він звернувся до психіатра. У нього було діагностовано ВДР із тривожним дистресом, призначено лікування (по 10 мг есциталопраму та 2 мг клоназепаму на добу).
Після безперервного приймання ліків упродовж двох місяців його настрій трохи поліпшився. Спочатку пацієнт міг спати, але все ще мав проблеми через фрагментований сон, часто прокидаючись вночі. Зокрема, він відчував, що вночі задихається, до того ж помітив, що його хропіння стало набагато голоснішим.
Якщо він прокидався серед ночі, йому було потрібно більше години, щоб знову заснути. Це змусило пацієнта хвилюватися з приводу того, що він знову почуватиметься вдень виснаженим, втратить здатність концентрувати увагу та не зможе ефективно працювати, якщо не буде достатньо спати.
Згодом він почав самостійно приймати додатково 2–4 мг клоназепаму щодня з побічним ефектом (сонливістю наступного дня та дріманням упродовж години — між 17:00 та 18:00). Психіатр скерував пацієнта до центру з розладів сну, щоб оцінити подальші можливі проблеми зі сном.
Сімейний анамнез
Батьки пацієнта хропуть, але ніколи не зверталися по медичну допомогу з цього приводу. До того ж вони страждають на гіперліпідемію та цукровий діабет (ЦД) 2-го типу, лікуються пероральними препаратами.
Анамнез щодо сну
У робочі дні пацієнт переважно лягав спати о 23:00 і прокидався о 7:00, у святкові дні — лягав опівночі й прокидався о 10:00. Перед сном чоловік зазвичай дивився телевізор, грав на мобільному телефоні, мав латентність сну 20 хвилин. Коли він не міг заснути, завжди залишався в ліжку. Час від часу у нього виникала проблема безсоння, коли йому доводилося бувати в різних місцях. Однак це не заважало його повсякденній діяльності. На думку самого пацієнта, він належить до проміжного хронотипу.
Оцінювання сну пацієнта
Стан пацієнта оцінив сомнолог. Його індекс маси тіла (ІМТ) становив 26,8 кг/м2. Показник щодо ОАС за Опитувальником STOP-BANG становив 3 із 8 балів, що виявило проміжний ризик розвитку ОАС. Зокрема, за результатами оцінювання верхніх дихальних шляхів, у пацієнта виявлено набряк обох нижніх носових раковин із прозорими виділеннями з носа, III положення язика за Фрідманом, гіпертрофію мигдалин 1-го ступеня, високе дугоподібне піднебіння та неправильний прикус.
Фахівці зі сну встановили попередній діагноз ОАС і запропонували нічну полісомнографію; однак пацієнт втратив можливість спостерігатися в центрі з розладів сну. Він продовжував приймати по 10 мг есциталопраму та 4–6 мг клоназепаму щодня. Через пів року в пацієнта виникли симптоми поліфагії, ненавмисної втрати ваги (5 кг/міс.), полідипсії, поліурії та ніктурії. Тому він звернувся на консультацію до терапевта. Рівень цукру в крові пацієнта натще становив 10,6 ммоль/л, показник глікованого гемоглобіну (HbA1C) — 12,7 %, наявна глюкозурія, ЦД 2-го типу.
Пацієнту призначили ін’єкцію ліраглутиду плюс пероральні цукрознижувальні препарати; лікар-терапевт також порадив повернутися чоловікові до центру розладів сну, продовжувати спостереження у психіатра й припинити самостійно регулювати дозування клоназепаму. Зрештою, йому було поставлено діагноз тяжкго ОАС з індексом апное–гіпопное 45,7 подій/годину та найнижчою десатурацією кисню 93 %, що відображало тяжке ОАС із помірною десатурацією кисню.
Титрування позитивного тиску в дихальних шляхах (PAP) свідчило, що показники дихальних розладів і збудження нормалізувалися при встановленні безперервного позитивного тиску в дихальних шляхах (CPAP) 10 см вод.ст. Крім того, було усунено хропіння, а насичення киснем підтримувалося вище 95 %.
На рисунку 1 представлено стислу хронологію основних моментів хвороби пацієнта, а на рисунку 2 — концептуалізацію клінічного випадку пацієнта.
Обговорення
вгоруПредставлений випадок яскраво демонструє коморбідність ВДР, ОАС та ЦД 2-го типу. Зокрема, БДР і ОАС можуть мати спільні клінічні характеристики. Без лікування обидва захворювання призвели до нового розладу (або спровокували його), а саме ЦД 2-го типу (Walia, 2019).
Якщо пацієнт не реагує на лікування ВДР, лікар має переглянути схему терапії. Перше й головне запитання: «Чи правильно встановлено діагноз пацієнта?». Наступні: «Чи надане лікування є оптимальним і відповідним?». «Чи є супутня патологія, яка спричинила появу симптомів у пацієнта або заважає призначеному раніше лікуванню?» (Lam etal., 2016).
На думку C. Chinvararak andD. Garcia-Borreguero, симптоми пацієнта відповідали критеріям ВДР із тривожним дистресом згідно з Діагностичним і статистичним посібником з психічних розладів 5-го перегляду (DSM-5) (APA, 2013). Однак сильне хропіння, безсоння середньої тяжкості, ніктурія, ранковий головний біль із сухістю в горлі, а також сімейний анамнез пацієнта мали змусити лікаря запідозрити супутній діагноз ОАС у цьому випадку. Скринінгові опитувальники щодо ОАС, зокрема STOP-BANG, Берлінський опитувальник і шкала оцінювання сонливості Епворта (ESS), можуть бути корисними для скринінгу на ОАС і денну сонливість (Epstein etal., 2009). Системне фізикальне обстеження є обов’язковим інструментом для оцінювання ознак звуження верхніх дихальних шляхів і виявлення чинників ризику ОАС, як-от ожиріння, артеріальна гіпертензія, ЦД, респіраторні, серцево-судинні та неврологічні аномалії (Walia, 2019; Epstein etal., 2009). Згідно з рекомендаціями Американської академії медицини сну (AASM, 2021) для підтвердження діагнозу ОАС необхідне виконання полісомнографії або домашнього тесту на апное уві сні (HAST) (PSG etal., 2017; Caples etal., 2021).
Диференціальна діагностика
По-перше, у пацієнта встановлено хронічний розлад безсоння, оскільки у нього була початкова інсомнія та безсоння підтримки сну» в поєднанні з денними наслідками, як-от втома, погіршення уваги, порушення настрою та занепокоєння щодо його сну: ці симптоми зберігалися понад три місяці, що відповідає критеріям Міжнародної класифікації порушень сну (ICSD-3) (AASM, 2014). Провокувальним чинником став психологічний стрес через зміну роботи. Чоловік міг адаптуватися; проте саме лише хронічне безсоння може недостатньо пояснити розвиток депресії та апное уві сні. Синдром хронічного безсоння може бути супутнім захворюванням у пацієнта, якщо неможливо у належний спосіб впоратися із чинником, що посилює його ознаки.
По-друге, був запідозрений генералізований тривожний розлад (ГТР) як диференціальний діагноз ВДР через надмірну тривожність, безсоння, неспокій і порушення концентрації уваги. Ці симптоми зберігалися понад шість місяців. Однак розгляду цього варіанта було приділено менше уваги, оскільки тривога пацієнта була специфічною лише для проблеми безсоння й не поширювалася на інші сфери (APA, 2013).
По-третє, внаслідок приймання ліків (бензодіазепінів) підтверджено гіперсомнію: як випливало з анамнезу пацієнта, він сам збільшив дозу клоназепаму, що викликало денну сонливість, оскільки цей препарат має тривалий період напіврозпаду — понад 20 год (Soyka, 2017).
Лікування
вгоруНині бракує стандартних методів терапії для пацієнтів з ОАС із коморбідною депресією, але лікування обох станів паралельно, з дотриманням стандартів щодо кожного розладу, безумовно, забезпечує кращі терапевтичні результати.
Клінічно цікавими моментами в лікуванні цих станів є:
- За даними декількох досліджень, лікування пацієнтів з ОАС із супутньою депресією за допомогою CPAP може поліпшити настрій, когнітивні функції та сприяти редукції симптомів безсоння (Jackson etal., 2021; Zheng etal., 2019; Bargalló etal., 2015; Povitz etal., 2014).
- Ефективне лікування депресії може поліпшити вплив лікування ОАС і підвищити мотивацію до нього (наприклад, до дотримання режиму CPAP).
- Застосування седативних / снодійних засобів, особливо бензодіазепінів, для поліпшення сну або зменшення тривоги може погіршити ознаки ОАС через розслаблення м’язів і пригнічення дихання. Ці ліки також можуть призвести до денної сонливості. Власне, тривале приймання бензодіазепінів порушує архітектуру сну, зокрема зменшує фазу 3 сну без швидких рухів очей (nonREM3) і сну зі швидкими рухами очей (REM) (Mendonça etal., 2021).
- Безсоння є поширеним симптомом, який чинить вплив як на депресію, так і на ОАС. Безсоння негативно корелює з дотриманням режиму CPAP і зменшенням ознак депресії. Наразі бракує стандартних рекомендацій щодо лікування обох супутніх захворювань, проте результати дослідження засвідчили, що когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), крім позитивного впливу на симптоми безсоння, також поліпшує настрій (Jehan etal., 2017; Ejaz etal., 2011). Лікарям за можливості слід розглядати КПТ як один із варіантів лікування (Edinger etal., 2021).
- Небензодіазепінові снодійні засоби, або так звані z-препарати, а саме золпідем, залеплон і есзопіклон, допомагають пацієнтам швидше засинати, не позначаючись на архітектурі сну та індексі апное-гіпопное. D. Wang etal. (2021) виявили, що застосування есзопіклону збільшило час і поліпшило послідовність застосування CPAP. Проте досі немає чітких доказів того, що золпідем і залеплон сприяють дотриманню режиму CPAP.
- Інформування щодо застосування CPAP залишається стандартним підходом для поліпшення прихильності всіх пацієнтів з ОАС, які застосовують цей метод лікування (Patil etal., 2019; Caples etal., 2021).
- Вплив селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) на симптоми ОАС досі неясний. Теоретично СІЗЗС діють через серотонінергічну нейротрансмісію, внаслідок чого виникає пригнічення фази швидкого сну та посилення функції м’яза-розширювача верхніх дихальних шляхів, що може зменшити колапс останніх. Утім, жодне дослідження не продемонструвало значної ефективності СІЗЗС у лікуванні пацієнтів з ОАС (Abdel Fattah etal., 2020). До того ж лікарі мають бути обережними при призначенні антидепресантів із сильним антигістамінергічним ефектом через потенційні наслідки значного збільшення ваги. Тобто слід регулярно контролювати вагу пацієнта та метаболічні параметри.
Довгостроковий курс і подальше спостереження
вгоруПісля титрування есциталопраму до 20 мг пригнічений настрій пацієнта поліпшився; він став активнішим, повернувся до практики ходьби впродовж 30–40 хв на день. Щоб уникнути пригнічення дихання, седативний препарат було замінено з клоназепаму на тразодон (50 мг) і золпідем (5–10 мг), якщо це було необхідно за нечастого безсоння. Крім того, було надано деякі елементи КПТ, як-от інформування щодо гігієни сну, методи навчання релаксації та психологічна підтримка для боротьби зі щоденним стресом. Шкалу Гамільтона для оцінювання депресії (HRSD) було використано для моніторингу відповіді на лікування ВДР (Hamilton, 1960).
Оцінка за HRSD становила < 7 балів упродовж 6-місячного спостереження, що свідчило про повну ремісію. Пацієнт міг використовувати CPAP на рівні 10 см вод. ст. довше, ніж у середньому 5–6 год на день, майже щодня (> 70 % днів на тиждень), і мав < 5 випадків апное-гіпопное на годину без апное центрального походження уві сні, потенційно пов’язаного з лікуванням (TECSA). Крім того, контроль симптомів алергічного риніту міг поліпшувати дотримання режиму CPAP завдяки зменшенню закладеності носа, що знижувало ступінь тяжкості ОАС (Chirakalwasan and Ruxrungtham, 2014).
Пацієнт міг контролювати рівень цукру в крові (дотримуючись показника HbA1C < 6 %). Лікування ЦД було змінено з ін’єкцій ліраглутиду та пероральних препаратів на лише пероральні препарати. Рівень вмісту ліпопротеїдів низької щільності був під контролем (< 2,59 мм/л) завдяки прийманню 10 мг симвастатину на добу. Мультидисциплінарна команда та пацієнт були задоволені результатом лікування. Зокрема, медичний огляд виконували що шість місяців.
Висновки
вгоруЯк зазначають C. Chinvararak and D. Garcia-Borreguero, важливо знати, що депресія та ОАС дуже часто можуть співіснувати, до того ж ці два стани можуть мати двоспрямований зв’язок. Для встановлення достовірного діагнозу рекомендовано виконувати повне оцінювання стану пацієнта, паралельне лікування обох станів має вирішальне значення для досягнення належного ефекту.
Підготувала Наталія Купко