Розлади сну у людей похилого віку
страницы: 9
Розлади сну — одна з найпоширеніших і найважливіших проблем сучасної медицини. До того ж частота таких порушень значно зростає з віком і сягає, за різними даними, 28–45 % (NIHS, 2005). Етіологія розладів сну у людей похилого віку є багатофакторною. Зазвичай їх характер визначається комбінацією нормальних вікових змін структури сну; його порушень, зумовлених соматичними, неврологічними або психічними захворюваннями; патологічними синдромами, що виникають уві сні (наприклад, апное). Порушення сну значно впливають на якість життя індивіда.
Важливо відрізняти нормальні вікові зміни сну від патологічних. Загальновідомо, що з віком змінюється як тривалість сну, так і його структура та хронобіологічні характеристики. Сон у літніх осіб, як правило, скорочується в середньому до шести годин на добу. Крім цього, при фізіологічному старінні змінюється його структура: збільшується час засинання, кількість пробуджень і час неспання всередині періоду сну; зростає тривалість його поверхневих стадій, збільшується рухова активність уві сні. (Полуэктов, Стрыгин, 2014).
Хронобіологічні показники сну зі збільшенням біологічного віку людини змінюються: відзначається поява дрімання у денний час, формування поліфазного сну (коли він реалізується в кілька епізодів протягом доби), зсув циклу сну й неспання на більш ранній час, тобто посилення сонливості увечері й більш раннє пробудження зранку.
Вікові зміни хронобіологічних характеристик циклу сну й неспання пов’язують насамперед зі зменшенням ефективності дії світла, соціальними чинниками, а також із віковим погіршенням роботи «внутрішнього годинника» — супрахіазматичних ядер — і зниженням нічної секреції епіфізом гормону сну мелатоніну. Літні люди з низьким рівнем секреції мелатоніну частіше скаржаться на порушення сну й мають більшу кількість супутніх захворювань (Gallucci etal., 2014). Саме пацієнти старших вікових груп переважно мають більший «інсомнічний потенціал», зумовлений не лише фізіологічними віковими змінами циклу сну й неспання, але й супутніми соматичними захворюваннями, які можуть бути причиною порушень процесу сну. Як результат скарги на поганий нічний сон в осіб віком від 60 років зустрічаються в 3–4 рази частіше, ніж у середньому віці.
Інсомнія (безсоння) є одним із найпоширеніших порушень сну, яке потребує чіткої стратегії та планування. Хронічна інсомнія xарактеризується тривалістю понад місяць, розладом ініціації сну, його підтримки і зниження якості, а також порушенням соціальної, професійної та побутової адаптації. В осіб віком від 65 років інсомнія спостерігається щонайменше в 40 % випадків (Датиева и соавт., 2015). Окрім вікових змін циклу сну й безсоння, провідними причинами розвитку інсомнії у літніх особ є порушення розпорядку й гігієни сну — найчастіше через втрату «дисциплінувальної» ролі виробничої діяльності та зниження рівня фізичної активності (Полуэктов, Стрыгин, 2014).Негативний вплив на сон має коморбідна соматична, неврологічна та психічна патологія — за рахунок аферентної стимуляції (біль у спині та суглобах, серцеві аритмії, соматоформна дисфункція тощо); депресивні прояви — як у структурі розладів психіки, так і реакції на зміну соціального статусу, брак підтримки близьких, власна незатребуваність.
Лікування пацієнтів літнього віку з порушеннями сну залишається складною проблемою. Незалежно від причин інсомнії, передусім рекомендовано застосовувати методи поведінкової модифікації: коригування режиму сну й безсоння (зменшення перебування часу в ліжку, виключення денного сну, збільшення фізичної активності тощо), належне дотримання правил гігієни сну. Крім того, важливою є соціальна адаптація — літня людина має відчувати власну затребуваність та підтримку близьких. Відомо, що особи похилого віку з високою соціальною активністю, як правило, значно рідше страждають на інсомнії (Hellström etal., 2014).
Підходи до лікувальної тактики включають усунення зовнішніх і внутрішніх чинників, що негативно позначаються як власне на процесі сну, так і на активних діях щодо здатності засинання та його структури. Нині використовують як медикаментозні, так і немедикаментозні підходи, причому сучасні методики спрямовані саме на відновлення структури сну, максимально наближеної до природної. В ідеалі слід лікувати не інсомнію, а психічне або соматичне захворювання, до структури якого вона входить, оскільки лише 12–25 % інсомній, за клінічними даними, належать до первинних (Arroll etal., 2012). На практиці зазвичай утруднене саме виявлення етіологічного чинника, адже причини інсомнії численні, тож основною метою лікаря стає призначення снодійних засобів.
При цьому необхідно дотримуватися таких принципів, як:
- надавати перевагу препаратам короткотривалої дії;
- тривалість призначення медикаментозної терапії не має перевищувати трьох тижнів, протягом яких лікар установлює причини інсомнії;
- коригувати дозування препарату з огляду на вік пацієнта і медикаментозні взаємодії;
- при суб’єктивній незадоволеності сном, тривалість якого перевищує 6 год, призначення снодійних неефективне.
Так, за даними одного з досліджень, снодійні засоби постійно приймають 18 % чоловіків і 23 % жінок віком 60–70 років. Переважно це доступніші й дешевші препарати перших генерацій, що спричинюють швидкий розвиток феноменів звикання й залежності (Swift and Shapiro, 1993). Зокрема, при гострій (адаптаційній) інсомнії найчастіше використовують агоністи бензодіазепінових рецепторів, або так звані Z-препарати (золпідем, зопіклон, залеплон), а також бензодіазепіни із седативною дією (діазепам, клоназепам, феназепам) і небензодіазепінові ГАМКергічні засоби. Z-препарати слід призначати короткими курсами, враховуючи їх взаємодію з антигіпертензивними препаратами, серцевими глікозидами та цукрознижувальними препаратами, які найчастіше приймають пацієнти літнього віку. Не рекомендовано застосовувати бензодіазепіни у літніх пацієнтів при хронічній інсомнії через такі побічні ефекти, як зниження пам’яті, уваги, швидкості реакції, денна сонливість, запаморочення, атаксія і сухість у роті (Ляшенко и соавт., 2015).
Одним із напрямів лікування інсомнії є застосування агоністів мелатоніну та його рецепторів, які діють через механізм «внутрішнього годинника». Доведено різноманітні біологічні ефекти мелатоніну. Крім снодійної, він має антиоксидантну, протипухлинну, адаптогенну, синхронізаційну, антистресову, антидепресивну та імуномодулювальну дію, не викликає звикання й рикошетного ефекту, не вступає у взаємодію з антигіпертензивними, антидіабетичними, гіполіпідемічними і протизапальними засобами, відіграє важливу роль в терапії багатьох неврологічних захворювань, що особливо важливо при лікуванні літніх осіб (Датиева и соавт., 2015).
Підготувала Наталія Купко