Поетапний підхід до терапії хвороби Паркінсона
страницы: 24-28
Зміст статті:
- Рання стадія хвороби Паркінсона
- Розгорнута стадія хвороби Паркінсона
- Пізня стадія хвороби Паркінсона
- Нефармакологічні методи лікування моторних і немоторних симптомів хвороби Паркінсона
- Висновки
Хвороба Паркінсона — нейродегенеративний розлад, для якого характерні моторні та немоторні симптоми, зумовлені прогресуванням дегенерації дофамінергічних нейронів у базальних гангліях. Симптоматична медикаментозна та немедикаментозна терапія є найкращими стратегіями щодо поліпшення якості життя осіб із хворобою Паркінсона та зменшення тягаря хвороби. До вашої уваги представлено огляд статті C. Carrarini et al. «A Stage-Based Approach to Therapy in Parkinson’s Disease», опублікованої в журналі Biomolecules (2019; 9 (388): 1-32), де розглянуто методи терапії моторних і немоторних симптомів хвороби Паркінсона на різних стадіях захворювання.
Відповідно до критеріїв Міжнародного товариства з вивчення хвороби Паркінсона (ХП) та рухових розладів (MDS-PD), клінічний діагноз ХП базується на трьох основних моторних симптомах: брадикінезія, м’язова ригідність і тремор спокою (Postuma etal., 2015). Немоторні симптоми, які включають безсоння, депресію, тривогу, зниження когнітивних функцій, апатію, нервово-психічні розлади, порушення контролю над імпульсами та вегетативну дисфункцію, можуть бути наявні як на початку, так і за прогресування хвороби (Gjerstad etal., 2007; Beaulieu-Boire, Lang, 2015).
На ранній стадії симптоми здебільшого мають легку та однобічну природу із хорошою відповіддю пацієнта на лікування. Проте за розвитку патології ефективність терапії зменшується, а протипаркінсонічні препарати можуть потенційно викликати розвиток побічних ефектів. За тривалого перебігу ХП нерідко супроводжують кілька немоторних симптомів, за яких сучасні методи лікування досить обмежені (Sveinbjornsdottir, 2016). Середня тривалість хвороби становить від 6,9 до 14,3 року, а розвиток деменції є найбільшим предиктором підвищення ймовірності смерті (Macleod etal., 2014).
Рання стадія хвороби Паркінсона
вгоруДля ранньої стадії захворювання характерні такі немоторні симптоми та ознаки, як розлад нюху, порушення поведінки під час фази сну зі швидкими рухами очей (REM-фази), закрепи, тривога й депресія (Berg etal., 2015; Postuma etal., 2012).
Сьогодні доступно чимало лікарських засобів для симптоматичного лікування ХП на ранніх стадіях залежно від індивідуальних особливостей пацієнта та ознак хвороби. Через її варіабельність єдиної оптимальної стратегії терапії наразі немає. Визначення ступеня тяжкості симптомів має базуватися на комплексній оцінці, зокрема даних неврологічного обстеження й детальному аналізі їх впливу на щоденні функції та якість життя пацієнта (DeDeurwaerdère etal., 2017).
Лікування немоторних симптомів на ранній стадії хвороби Паркінсона
Порушення нюху. Гіпосмія є типовою для пацієнтів із ХП на ранній стадії та має тенденцію безпосередньо впливати на тривалість і тяжкість захворювання (Harding etal., 2002). Окрім того, гіпосмія призводить до підвищення ризику когнітивної дисфункції, а отже, є продромальним симптомом розвитку ХП, що супроводжується деменцією. Натепер порушення нюху не піддається лікуванню жодним препаратом (Gjerde etal., 2018; Doty, 2012).
Розлад поведінки у REM-фазі сну. Ця парасомнія спостерігається у до 50 % пацієнтів із ХП і за кілька років може передувати виникненню ХП, деменції з тільцями Леві та множинної системної атрофії (Iranzo etal., 2006). Окремі дані свідчать, що розлад поведінки у REM-фазі сну є потенційним предиктором тяжкості захворювання, якому притаманні виражена вегетативна дисфункція та підвищення ризику когнітивних порушень або деменції. Діагноз має ґрунтуватися на даних полісомнографії, щоб виключити інші парасомнії, які можуть імітувати цей стан (Postuma etal., 2008, 2012).
Клоназепам і мелатонін — препарати першої лінії при розладах поведінки у REM-фазі сну. Сьогодні доказові дані ефективності клоназепаму базуються лише на результатах спостережних і клінічних досліджень із залученням невеликої когорти пацієнтів без використання полісомнографії для оцінювання відповіді на лікування. За поганої переносимості або наявності протипоказань до клоназепаму, як-от деменція, обструктивне апное сну та високий ризик падінь, призначають мелатонін (Aurora etal., 2010).
Відомо, що дофамінергічні препарати демонструють різний профіль ефективності. Так, є дані про появу розладу через рік лікування леводопою у п’яти з 15 осіб із ХП (Garcia-Borreguero etal., 2002). В іншому дослідженні у пацієнтів із ХП і порушенням поведінки у REM-фазі сну застосовували вище дозування леводопи порівняно з тими, які мали лише ХП (Ozekmekci etal., 2005).
Застосування праміпексолу перед сном було ефективним у 62-89 % пацієнтів з ідіопатичною формою розладу, пов’язаними з ним незначними когнітивними порушеннями або легкими проявами ХП (Sasai etal., 2013). Інгібітори ацетилхолінестерази донепезил і ривастигмін є ймовірно ефективними. Вплив антагоніста NMDA-рецепторів мемантину на порушення сну оцінювали в багатоцентровому дослідженні (Fantini etal., 2006). Обґрунтованість зменшення ознак розладу в разі використання препарату обмежена відсутністю проведення полісомнографії для підтвердження діагнозу. Також зафіксовано низку випадків ефективного застосування оксибату натрію у монотерапії або як додаткового засобу (Shneerson, 2009; Moghadam etal., 2013).
Закреп. За даними K. Seppi etal. (2019), пребіотичні волокна та пробіотики ефективні для лікування закрепу, що виникає у 29 % пацієнтів із ХП. Макрогол, осмотичне проносне, є альтернативним варіантом із хорошим профілем дії та безпеки. Лубіпростон — кишковий секретоген, який активує хлоридні канали типу 2 на апікальному боці кишкових епітеліоцитів і поліпшує транзит рідини в кишківнику (Muller etal., 2013). Проте нині його використання дозволене не у всіх країнах. Користь протипаркінсонічних засобів при закрепах досі лишається предметом суперечливих дискусій. Деякі автори вважають ефективною дофамінергічну терапію, натомість інші припускають, що шлунково-кишкові симптоми може поліпшити прийом леводопи (Pagano etal., 2015; Tateno etal., 2011). Антихолінергічні препарати протипоказані пацієнтам із ХП, які страждають на закрепи (Barone, 2010).
Депресія та тривога. У 30 % осіб із ХП депресія може передувати моторним симптомам. Зафіксовано кореляцію між тяжкістю захворювання та депресією (Lieberman, 2006). Поширеність тривоги у пацієнтів із ХП становить 25-40 %, що переважно характеризується панічними атаками, фобіями та генералізованим тривожним розладом (Muller etal., 2013).
Приблизно у 92 % пацієнтів тривожні розлади супроводжуються депресією. Трициклічні антидепресанти (ТЦА) вважають імовірно корисними у лікуванні депресії. Наразі доказових даних щодо використання амітриптиліну бракує, хоча A. Cipriani etal. (2018) установили, що він ефективніший, аніж інші антидепресанти. Лікування ТЦА може спричинити розвиток психозу, седації, денної сонливості та когнітивної дисфункції чи делірію у пацієнтів із деменцією при ХП. Щодо селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) і селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну/норадреналіну (СІЗЗСН), то венлафаксин має кращий профіль ефективності, хоча інші антидепресанти, такі як циталопрам, сертралін, пароксетин і флуоксетин, імовірно, можуть бути корисними в умовах клінічної практики.
У дослідженнях, які проводили у психіатричній популяції, застосування СІЗЗС демонструвало кращий профіль безпеки порівняно з ТЦА. Хоча СІЗЗС можуть погіршувати тремор при ХП у 5 % пацієнтів та інші ознаки паркінсонізму (Seppi etal., 2011). Серотоніновий синдром може розвинутися в разі монотерапії СІЗЗС або СІЗЗС разом з інгібіторами моноаміноксидази В (іМАО-В), такими як селегілін і разагілін (Poewe, 2007).
Тривожні розлади у пацієнтів із ХП призводять до зниження когнітивних, рухових функцій і якості життя. Фармакологічні засоби, зокрема бензодіазепіни, буспірон і СІЗЗС, можуть знизити інтенсивність тривоги. Проте тривале використання бензодіазепінів (наприклад, бромазепаму) пов’язане з розвитком сплутаності свідомості, порушенням ходи та підвищеним ризиком падінь. Через брак доказових даних ефективності та безпеки, як зазначають автори, перед призначенням фармакотерапії слід провести ретельне оцінювання стану пацієнта (Rana etal., 2015).
Розлад контролю над імпульсами. Порушення, якому притаманні гіперсексуальність, схильність до азартних ігор, переїдання, компульсивне здійснення покупок тощо, частіше виникає у молодих пацієнтів чоловічої статі (Martinez-Castrillo etal., 2019). Основні чинники ризику його розвитку включають замісну терапію дофамінергічними препаратами та тривалість захворювання. У цих пацієнтів терапію дофамінергічними препаратами слід припинити (або принаймні зменшити до зникнення ознак розладу контролю над імпульсами) з пропорційним коригуванням дозування леводопи. У деяких випадках може бути наявним синдром відміни агоністів дофамінових рецепторів зі зниженням настрою, погіршенням сну, вегетативною дисфункцією, що потребують ретельного симптоматичного лікування (Molde etal., 2018).
Лікування моторних симптомів на ранній стадії хвороби Паркінсона
Леводопа. Сьогодні леводопа залишається одним з ефективних засобів лікування ХП. Основне питання щодо використання препарату полягає в тому, коли слід розпочати такі інтервенції з огляду на небажані явища за тривалого їх застосування (Isaacson and Hauser, 2009).
Відомо, що рання терапія леводопою, особливо у пацієнтів молодого віку, призводила до розвитку довгострокових побічних ефектів, як-от дискінезії та моторні флуктуації. Тому в цій віковій категорії осіб за високої ймовірності згаданих проявів, пов’язаних із прийманням леводопи, деякі автори рекомендують застосовувати інші протипаркінсонічні засоби (Alexander etal., 1997).
Препарати леводопи переважно приймають з інгібіторами периферичної дофа-декарбоксилази (частіше карбідопою або бензеразидом) для інгібування периферичного метаболізму леводопи.
Агоністи дофамінових рецепторів. Як відомо, агоністи дофамінових рецепторів неефективні у пацієнтів, які не мають терапевтичної відповіді на леводопу, але можуть виявитися корисними за прогресування ХП як лікування моторних ускладнень, пов’язаних із леводопою (Borovac, 2016). Приймання агоністів дофамінових рецепторів зазвичай варто уникати пацієнтам віком від 70 років через погану переносимість. Агоністи дофамінових рецепторів, що не містять алкалоїдів ріжків, а саме праміпексол, ропінірол і трансдермальний ротиготин є ефективними при ХП як засоби монотерапії на ранній стадії захворювання (Stowe etal., 2008).
Побічні ефекти, спричинені вказаними засобами, подібні до таких при терапії леводопою та включають нудоту, блювання, сонливість, ортостатичну гіпотензію, сплутаність свідомості, галюцинації. Зокрема, периферичний набряк зустрічається при тривалому застосуванні агоністів дофамінових рецепторів, але не виникає у пацієнтів, які застосовують леводопу в монотерапії. Попри це, більшості небажаних явищ можна уникнути, якщо починати лікування з малих дозувань і повільно титрувати до терапевтичного рівня впродовж декількох тижнів. Агоністи дофамінових рецепторів, що є похідними алкалоїдів ріжків, — бромокриптин, каберголін, перголід і лізурид — це клас препаратів першого покоління, що рідко застосовують через повторювані побічні ефекти. Тому замість них варіантами вибору часто стають агоністи дофамінових рецепторів, що не містять алкалоїдів ріжків.
Відомо, що використання перголіду і каберголіну було асоційоване із серцевим, легеневим, перитонеальним фіброзом і вадою серця через тривале застосування (Zanettini etal., 2007). Ці небажані явища є рідкісними в разі приймання бромокриптину, який можливо призначати в поєднанні з леводопою на ранній і розгорнутій стадіях ХП.
Інгібітори моноаміноксидази. Дані дослідження Parkinson Study Group (1989) селегіліну продемонстрували позитивні результати щодо затримання прогресування ХП на етапі, коли пацієнти потребували потужної симптоматичної дофамінергічної терапії. Натомість ефект застосування разагіліну засвідчив помірні переваги, хоча його нейропротекторні властивості досі обговорюють. Через суперечливість наявних даних постає завдання щодо додаткових досліджень для вивчення дії іМАО-В.
Антихолінергічні засоби. Група антихолінергічних препаратів є альтернативою при ХП, хоча вони менш ефективні, ніж агоністи дофамінових рецепторів (частіше використовують тригексифенідил). Найбільшу користь ці ліки мають щодо зменшення тремору й ригідності (Muller etal., 2013).
Через психоневрологічні побічні ефекти (сплутаність свідомості, погіршення короткочасної пам’яті, галюцинації та психоз) переважно їх застосовують у популяції пацієнтів молодого віку зі збереженою когнітивною функцією.
Розгорнута стадія хвороби Паркінсона
вгоруУ розгорнутій стадії ХП ефективність препаратів може зменшитися через прогресування дегенерації дофамінергічних нейронів, тому лікування моторних симптомів ускладнюється (Braak etal., 2003). Здебільшого у таких пацієнтів спостерігаються падіння, порушення рівноваги й ходи, мовлення. Дистонія також належить до поширених симптомів у цій популяції. Частими є немоторні ознаки: галюцинації, психоз, вегетативна дистонія, розлади настрою та деменція.
Моторні симптоми
На думку дослідників, у пацієнтів із ХП розгорнутої стадії доцільно розглянути комбіноване застосування лікарських засобів. Поєднання інгібіторів катехол-О-метилтрансферази толкапону або ентакапону з леводопою/інгібітором дофа-декарбоксилази збільшує тривалість протипаркінсонічної дії, поліпшує рухові функції (Davie, 2008). Відомі випадки гепатоксичності в разі використання толкапону, тому лікування ним було визначене як «малоймовірно доцільне» (Borges, 2005; Warre, 2000). На відміну від нього, завдяки сприятливому профілю безпеки ентакапон є препаратом вибору.
Сьогодні на фармацевтичному ринку доступна потрійна комбінація ентакапону/леводопи/карбідопи в одному препараті*. У дослідженнях W. C. Koller etal. (1999) і H. Nissinen etal. (2009) оцінювали його ефективність для зменшення моторних флуктуацій. Завдяки тонічній стимуляції дофамінових рецепторів у стріатумі препарат забезпечував більш стабільний рівень леводопи у плазмі крові та знижував ризик розвитку моторних ускладнень (дискінезії, феномен увімкнення/вимкнення). Для лікування ХП на розгорнутій стадії нещодавно затвердили новий інгібітор катехол-О-метилтрансферази опікапон. У дослідженнях BIPARK 1 і 2, у яких опікапон порівнювали з ентакапоном у понад 250 пацієнтів, період увімкнення збільшувався на годину, а вимкнення — зменшувався на дві години порівняно з плацебо, причому частота дискінезій не зростала, а користь зберігалася впродовж щонайменше року терапії без збільшення дози леводопи (Less etal., 2017).
* В Україні потрійна комбінація леводопа/карбідопа/ентакапон добре відома і відтепер доступна під торговельною назвою Конфунудус® Тріо. Фінальна стадія виробництва медикаментозного засобу відбувається з оригінального препарату компанії Оріон на потужностях одного з найвідоміших виробників ліків в Україні — фармацевтичної компанії ТОВ «Кусум Фарм» у рамках підписаної офіційної угоди.
На пізній стадії ХП нерідко використовують комбінування іМАО з леводопою. За даними N. J. Ivesetal. (2004), іМАО-B можуть уповільнити прогресування інвалідності, пов’язаної з ХП, без істотних побічних ефектів або збільшення смертності. Підтверджено користь застосування інгібіторів ацетилхолінестерази для запобігання падінням, а доказові дані щодо зменшення холінергічного дефіциту й когнітивної дисфункції у пацієнтів із ХП є перспективними. Ефективною при дистонії може бути замісна терапія леводопою або агоністи дофамінових рецепторів.
Немоторні симптоми
Інгібітори ацетилхолінестерази (донепезіл, галантамін, ривастигмін), як зазначають автори, можуть зменшити легкі когнітивні порушення в осіб із ХП та з деменцією при ХП (Rolinski etal., 2012).
Дані застосування мемантину не засвідчили суттєвого поліпшення когнітивних функцій та інших немоторних симптомів (втомлюваність, апатія, зниження настрою та якості сну) порівняно з контролем. Певні переваги щодо виконавчих функцій та поліпшення уваги демонстрував разагілін (Hanagasi etal., 2011; Frakey etal., 2017). Трансдермальний ривастигмін ефективний у зниженні апатії в осіб із ХП без деменції та депресії. Зменшенню апатії при ХП також сприяли агоністи дофамінових рецепторів пірибедил, ропінірол і ротиготин, а також інгібітор дофамінового транспортера метилфенідат (Ravina etal., 2007). Як зауважують дослідники, прийом антидепресантів не рекомендований, оскільки може виникати погіршення симптому.
Фармакотерапія психотичних розладів при ХП зазвичай включає антипсихотичні засоби. Однак через погіршення моторних функцій слід уникати призначення типових антипсихотиків (галоперидолу, хлорпромазину) (Aarsland etal., 2005). Відомо, що атипові антипсихотики, наприклад клозапін, ефективні у таких пацієнтів (Eng etal., 2010).
Клозапін вважають лікуванням другої лінії через потребу в щотижневому контролі аналізу крові. Кветіапін належить до препаратів першого вибору завдяки хорошій переносимості. Пімавансерин, селективний інгібітор серотонінових 5-НТ2А-рецепторів, також може бути рекомендований для лікування психотичних розладів при ХП завдяки хорошій ефективності та переносимості (у країнах, де він доступний для використання) (Meltzer etal., 2009; Cummings etal., 2014; Combs etal., 2017).
Пацієнти, які отримують кветіапін або пімавансерин, мають пройти електрокардіографічне обстеження через ризик подовження інтервалу QT (Muller etal., 2013). Симптоми вегетосудинної дистонії, що виникають за розгорнутої стадії ХП, включають ортостатичну гіпотензію та порушення сечовипускання. Дроксидопа як монотерапія або додатковий засіб може зменшити ортостатичне запаморочення та відчуття дезорієнтації (Kremens etal., 2017).
Альтернативними препаратами є флудрокортизон (у деяких країнах) і мідодрин (лікування другої лінії). Застосування дроксидопи пов’язане з ризиком серцево-судинних подій, флудрокортизону — із гіпокаліємією (протипоказаний у пацієнтів із серцевою або нирковою недостатністю), мідодрину — із розвитком або погіршенням затримання сечі (Hauser etal., 2018; Biaggioni etal., 2014). Як відомо, ТЦА можуть погіршити порушення сечовипускання у пацієнтів із ХП. Для зменшення гіперактивності сечового міхура частіше застосовують антихолінергічні препарати оксибутинін і толтеродин. Соліфенацин також є ефективним препаратом, що меншою мірою пов’язаний із сухістю в роті (Madhuvrata etal., 2012).
У разі призначення антимускаринових засобів можливе зниження когнітивного функціонування. Альтернативою при гіперактивному сечовому міхурі в осіб із ХП є мірабегрон, до того ж він не збільшує когнітивний дефіцит (Chapple, 2017; Deeks, 2018). Інтраназальне введення десмопресину може зменшити ознаки ніктурії. Ризик порушення когнітивних функцій і гіпонатріємії обмежує його використання в сучасній клінічній практиці (Palma etal., 2018).
Пізня стадія хвороби Паркінсона
вгоруФармакотерапія моторних ускладнень
Моторні флуктуації виникають приблизно в 50 % пацієнтів на пізніх стадіях ХП. Найпоширенішим є феномен виснаження ефекту дози; спостерігаються відновлення симптомів наприкінці дії дозування лікарського засобу; дискінезії, спричинені леводопою; застигання під час ходьби тощо. Жоден із препаратів не здатний повністю контролювати моторні флуктуації, а побічні ефекти можуть обмежувати призначення оптимальної дози засобу (Freitas etal., 2017).
Фармакотерапія моторних флуктуацій передбачає підвищення дозування та частоти приймання леводопи, призначення леводопи з модифікованим вивільненням та інших методів лікування, зокрема агоністів дофамінових рецепторів, амантадину, іMAO-B та інгібіторів катехол-О-метилтрансферази (Cabreira etal., 2019). Не виявлено ефективності агоністів дофамінових рецепторів щодо скорочення тривалості періодів вимкнення (крім апоморфіну).
Інгібітори катехол-О-метилтрансферази ефективні при феномені виснаження ефекту дози (підвищують біодоступність леводопи). Як зазначають дослідники, опікапон є більш потужним і безпечним препаратом, що не підвищує частоти дискінезій (Ferreira etal., 2019).
Безперервна інфузія леводопи знижує частоту й вираженість дискінезії та тривалість періоду вимкнення. Комбінування леводопи/карбідопи у вигляді безперервної внутрішньокишкової інфузії ефективніше, ніж пероральне застосування леводопи щодо моторних флуктуацій, проте таке втручання потребує спеціального моніторингу для уникнення можливих ускладнень (Fox etal., 2018).
Тривале лікування леводопою становить ризик щодо розвитку індукованих згаданим препаратом дискінезій після 4-5 років застосування (до 45 %), що здебільшого пов’язане з піковими плазмовими концентраціями леводопи. Ведення таких пацієнтів передбачає делікатний терапевтичний баланс за допомогою оптимізації дози, але за наявності ризику збільшення тривалості періоду виснаження ефекту дози.
Загальна терапевтична стратегія при дискінезіях пікової дози полягає в поступовому зниженні дозування леводопи та збільшенні інтервалів між її прийомами. Антагоніст NMDA-рецепторів амантадин вважають дієвим засобом доповнення до леводопи для лікування дискінезій, попри його побічні ефекти, які включають сплутаність свідомості та зорові галюцинації (Sawada etal., 2010).
Нефармакологічні методи лікування моторних і немоторних симптомів хвороби Паркінсона
вгоруНавчання пацієнтів та осіб, що їх доглядають, — це важлива складова лікування моторних симптомів при ХП, особливо на перших стадіях захворювання (Oliver etal., 2016). Мультидисциплінарний підхід до діагностики, залучення гастроентерологів, пульмонологів, геріатрів, дієтологів і фізіотерапевтів часто є затребуваним на всіх стадіях ХП (Radder etal., 2019).
Фізичні вправи можуть поліпшити ходу, рівновагу, м’язову силу й рухливість (відповідно і контроль над певними моторними симптомами), загальні фізичні характеристики, а також бути корисними для серцево-судинної системи у пацієнтів із ХП. Логопедичні заняття рекомендовані при гіпофонії та дизартрії, хоча наукові дані щодо зазначеного ефекту все ще не переконливі (Cruickshank etal., 2015).
Глибока стимуляція мозку добре зарекомендувала себе для поліпшення рухової симптоматики, флуктуацій і якості життя осіб із ХП порівняно з фармакотерапією. Хірургічне лікування розглядають, якщо моторні флуктуації та дискінезії призводять до обмеження рухомості та втрати працездатності, попри відповідь хворого на леводопу. Результати використання транскраніальної магнітної стимуляції для зменшення рухових ускладнень виявилися мінливими, ймовірно, через відмінності щодо частоти втручань, їх тривалості тощо. Для поліпшення моторних симптомів поширене застосування фізіотерапевтичних вправ (Gilat etal., 2018).
За немоторних симптомів при ХП рекомендовано когнітивну поведінкову терапію для зниження тривоги, депресії та порушення контролю над імпульсами. Також слід розглянути індивідуалізований мультимодальний підхід у поєднанні з фармакологічним лікуванням (Valentino etal., 2014).
Когнітивну стимуляційну терапію та реабілітації можна розглядати у пацієнтів із ХП із розладом контролю над імпульсами, таке втручання потребує додаткових досліджень. Є дані стосовно користі когнітивної стимуляційної терапії при немоторних флуктуаціях, порушеннях сну й поведінки, попри брак чітких доказових даних (Folkerts etal., 2018; McCormick etal., 2019).
Висновки
вгоруХвороба Паркінсона — прогресуючий неврологічний розлад, якому притаманний широкий спектр моторних і немоторних проявів. Широка варіабельність відповіді пацієнтів на лікування не дає змогу встановити єдину терапевтичну стратегію.
Дослідження біомаркерів і продромальних симптомів цієї хвороби залишається основною метою для досягнення довгострокового впливу на її прогресування. Необхідні додаткові дослідження, орієнтовані на патофізіологічні механізми ХП, для визначання оптимальних методів терапії.
Підготувала Олена Коробка
Спільний проєкт Оріон Фарма (Фінляндія) і групи компаній Кусум (Україна) у боротьбі з віковими захворюваннями центральної нервової системи
Оріон Фарма (www.orion.fi), провідна компанія в галузі охорони здоров’я у Фінляндії, і група компаній Кусум (www.kusum.ua), один із фармацевтичних виробників України з найбільш динамічним розвитком, розпочали спільний проєкт із розвитку технологій лікування хвороби Паркінсона. У рамках підписаної угоди ТОВ «Кусум Фарм» розпочинає виробництво препарату Конфундус® Тріо з нефасованих таблеток у формі in bulk, які містять леводопу, карбідопу й ентакапон, вироблених Оріон Фарма у Фінляндії.
Ентакапон, ключовий компонент комбінації Конфундус® Тріо, розроблений компанією Оріон ще наприкінці 90-х років. Виробництво ентакапону, а потім і комбінованого препарату Сталево, дасть змогу суттєво поліпшити біодоступність леводопи і якісно змінити рівень життя пацієнтів із хворобою Паркінсона [1, 2].
2003 р. комбінація леводопи, карбідопи та ентакапону була запатентована і пізніше зареєстрована компанією Оріон у Європейському Союзі під торговельною назвою Сталево, цей препарат став одним із найбільш значущих і ефективних для терапії згаданого захворювання [3, 4].
Переміщення частини виробничого процесу з компанії Оріон на завод групи компаній Кусум, який розташований у м. Суми (Україна), забезпечить можливість знизити собівартість продукції, що позитивно позначиться на доступності комбінованої терапії з леводопою для пацієнтів, які страждають на хворобу Паркінсона.
Оріон і Кусум спільно працюють над просуванням цього продукту і розвитком технологій терапії вікових захворювань центральної нервової системи.
Література
1. Poewe W. H., Deuschl G., Gordin A. et al. Efficacy and safety of entacapone in Parkinson’s disease patients with suboptimal levodopa response: a 6-month randomized placebo-controlled double-blind study in Germany and Austria (Celomen study). 2002. Acta Neurol Scand. Vol. 105. P. 245-255.
2. Rinne U. K., Larsen J. P., Siden A., Worm-Petersen J. Entacapone enhances the response to levodopa in parkinsonian patients with motor fluctuations. 1998. Neurology. Vol. 51, № 5. Р. 1309-1314.
3. Регистрация в Европейском Союзе № EMEA/H/C/000511 от 17.10.2003.
4. Brooks D. J., Leinonen M., Kuoppamaki M., Nissinen H. Five-year efficacy and safety of levodopa/DDCI and entacapone in patients with Parkinson’s disease. J Neural Transm. 2008 Jun. Vol. 115, № 6. Р. 843-9.