Епізоди гострої манії за синдрому Фанконі–Бікеля
сторінки: 44-46
Синдром Фанконі–Бікеля — рідкісне метаболічне захворювання, спричинене зниженням функціональної активності глюкозного транспортера 2-го типу внаслідок мутацій, що, як правило, призводять до зміненого метаболізму глюкози та накопичення глікогену в нирках і печінці. Нині бракує даних про потенційний зв’язок між афективними станами і фізіологією метаболізму.До вашої уваги представлено огляд статті A.P.F. Chen et al. «Presentation and management of acute mania in Fanconi-Bickel syndrome, a metabolic genetic disorder» видання Case Rep Psychiatry (2024 Apr 4; 2024: 5593846), у якій описано перебіг цього захворювання у пацієнта з ознаками гострої манії.
Синдром Фанконі–Бікеля — це аутосомно-рецесивний дисметаболічний розлад, спричинений втратою функціональної здатності глюкозного транспортера 2-го типу (GLUT2) внаслідок мутацій у гені SLC2A2. Експресія GLUT2 відбувається переважно в шлунковому тракті, проте він виявляється і є важливим в інших системах і тканинах організму людини, зокрема в певних ділянках головного мозку. Класичною клінічною ознакою цього синдрому є дисглікемія із широким спектром соматичних наслідків змін вуглеводного обміну. Попри критичну важливість фізіології вуглеводного метаболізму для центральної нервової системи (ЦНС), бракує відомостей про можливі нейропсихічні симптоми за синдрому Фанконі–Бікеля. Дані про те, що метаболічні синдроми, пов’язані з порушенням регуляції рівня глюкози в крові, частіше виникають в осіб із психічними розладами, підтверджують гіпотезу про взаємозв’язок метаболічних порушень і психічних розладів (Rosenbaum etal., 2015; Vancampfort etal., 2015; Penninx etal., 2018).
Прямий зв’язок між змінами метаболічних шляхів і афективними розладами досі лишається нез’ясованим, хоча описано важливу роль глюкозних транспортерів у функціонуванні головного мозку та розвитку відповідних захворювань (Szablewski, 2021). Дисфункція GLUT2 залучена до патогенезу цукрового діабету 2-го типу (ЦД-2) (Thorens, 2015). Встановлено двоспрямований епідеміологічний зв’язок між цим типом ЦД та біполярним афективним розладом (БАР) (Charles etal., 2016; Kittel-Schneider etal., 2020). Є дані, які свідчать про підвищений ризик афективних і психотичних розладів у пацієнтів із ЦД 1-го типу (Ross, 2011; Chen etal., 2022).
На початку перебігу ЦД 1-го типу можливе продукування аутоантитіл до GLUT2, хоча це, ймовірно, є транзиторним епіфеноменом без чіткого зв’язку з психоневрологічною симптоматикою (Chen etal., 2022; Pehuet-Figoni etal., 2000; Inman et al, 1993). Патофізіологічні механізми, які безпосередньо об’єднують функціональність GLUT2 зі змінами настрою або когнітивними розладами, лишаються неуточненими. Частково цю прогалину можна пояснити браком доступних генетичних моделей і метаболічно спрямованих втручань для лікування пацієнтів з афективними розладами (Iasevoli etal., 2012; Liu etal., 2015; Penckofer etal., 2012).
До вашої уваги представлено огляд клінічного випадку щодо перебігу захворювання у пацієнта із синдромом Фанконі–Бікеля, який двічі проходив лікування в психіатричному стаціонарі з приводу симптомів, які нагадували ознаки гострого епізоду манії, зазвичай притаманної БАР І типу. На думку A.P.F. Chen etal., ці симптоми можуть пояснюватись функціональними змінами нейронних сигналів, спричиненими мутаційною втратою активності гена GLUT2 на тлі синдрому Фанконі–Бікеля. Це підтверджує роль GLUT2 у регуляції нейромереж настрою, зокрема на рівні паравентрикулярного таламуса (ПВТ), мигдалеподібного тіла та прилеглого ядра (nucleus accumbens).
Клінічний випадок
вгоруПацієнт С., 28 років, у якого в дитинстві діагностували синдром Фанконі–Бікеля (батьки були близькими родичами), був госпіталізований до відділення невідкладної психіатричної допомоги з тяжкими ознаками гострої манії. З анамнезу відомо, що пацієнт має хронічну хворобу нирок, ускладнення з боку серця, гепатомегалію, гіпоглікемію натще та постпрандіальну гіперглікемію, що потребує частого вживання їжі.
На момент обстеження пацієнт жив із батьками та молодшим братом, раніше був одружений, але розлучився. Певний час відвідував коледж, а потім продовжив працювати з батьком у будівельному бізнесі. Сімейний анамнез психічними розладами не обтяжений.
У ранньому підлітковому віці пацієнт почав виявляти імпульсивність та агресію. А у віці 21 року після перенесеного тяжкого епізоду великого депресивного розладу вперше був госпіталізований до психіатричного відділення. Відтоді юнак неодноразово перебував на стаціонарному лікуванні з приводу епізодів манії, які супроводжувались значною дратівливістю, імпульсивністю та агресивною поведінкою. З анамнезу відомо про епізодичне вживання кокаїну, бензодіазепінів і канабісу, але на момент госпіталізації він не приймав жодних наркотичних речовин.
Лікування в психіатричному відділенні з приводу описаного стану чоловік проходив двічі. Першій госпіталізації передував епізод, під час якого пацієнт неспровоковано і неодноразово вдарив батька по голові, а потім переслідував його, погрожуючи вбити. У відділенні невідкладної психіатричної допомоги він неодноразово і без провокацій нападав на інших пацієнтів і персонал. Упродовж усього часу перебування у відділенні пацієнт отримував фармакотерапію галоперидолом, лоразепамом, флуфеназином, хлорпромазином і дифенгідраміном. Під час оцінювання психічного стану при госпіталізації було виявлено ознаки значної дратівливості, манії величі, рецидивної агресії, психомоторного збудження, різке прискорення мислення з безперервною зміною однієї незакінченої думки іншою (fuga ideаrum) та параної.
Фармакотерапію розпочали з призначення флуфеназину (по 10 мг двічі на день) та вальпроєвої кислоти (500 мг вранці та 1000 мг на ніч; рівень вальпроєвої кислоти в сироватці крові становив 99 мкг/мл). Пацієнт приймав флуфеназину деканоат. А через 10 днів досяг стану еутимії та був виписаний. Через 6 днів після виписки чоловік знову звернувся до відділення невідкладної психіатричної допомоги. Після виписки, за словами батька, чоловік приймав флуфеназин і вальпроєву кислоту. Згодом втратив сон, мав характерні ознаки манії: зі значною дратівливістю, манією величі, імпульсивністю, психомоторним збудженням, агресивною поведінкою і параноєю.
Протягом перебування у відділенні невідкладної психіатричної допомоги трапився епізод, під час якого пацієнт, виглядаючи доволі спокійним, поставив медсестрі запитання, а потім без пояснення причин почав наносити удари їй та іншим працівникам. На момент другої госпіталізації поновлено приймання флуфеназину (по 10 мг двічі на день) та вальпроєвої кислоти (500 мг вранці та 1000 мг на ніч). Через 12 днів його стан поліпшився до еутимії, і він був виписаний.
Обговорення
вгоруУперше згаданий G. Fanconi andH. Bickel глікогеноз XI типу, відомий як синдром Фанконі–Бікеля, є рідкісним порушенням метаболізму глюкози, спричиненим кількома відомими мутаціями гена SLC2A2 (Fanconi etal., 1949; Sharari etal., 2020). Нині у світі зафіксовано менш ніж 200 пацієнтів із цим рідкісним захворюванням. Власне, актуальним є питання, як генетична мутація і порушення регуляції глікемії можуть зумовити клінічні ознаки БАР. Об’єднуючи експериментальні дані, отримані в доклінічних дослідженнях на моделях захворювання у мишей та приматів, а також імовірні зміни функціонування прилеглого ядра (nucleus accumbens) та мигдалини в патофізіології БАР, автори припускають, що втрата функціональності транспортера GLUT2 при синдромі Фанконі–Бікеля може пояснювати нейропсихічні ознаки гострого епізоду манії та високий рівень імпульсивності (рисунок).
Порушення функції GLUT2 індукує і надмірно активує зв’язок між ПВТ і прилеглим ядром та мигдалиною, що призводить до розвитку гострих ознак манії та імпульсивності на тлі синдрому Фанконі–Бікеля. Ділянки ПВТ представлено популяцією глутаматергічних нейронів, які експресують GLUT2 (GLUT2+), а пригнічення GLUT2 або локальна гіпоглікемія індукують активність нейромереж ПВТ (Labouebe etal., 2016).
У верхній частині рисунка зображено роль ділянки ПВТ у регуляції активності в пошуку винагороди та механізмів пам’яті про страх. Зокрема, активність нейронів ПВТ підтримує ці поведінкові моделі через зв’язок із прилеглим ядром і мигдалиною. А у нижній частині рисунка графічно представлено можливі зміни регуляції за синдрому Фанконі–Бікеля, коли хронічна функціональна недостатність GLUT2 провокує гіперактивність мережі ПВТ. Надмірна активація за контуром мигдалеподібного тіла / прилеглого ядра може призводити до розвитку епізодів манії. Для розуміння перетину між симптомами синдрому Фанконі–Бікеля та БАР (як-от ознаки гострої манії та імпульсивність), важливим є те, що за обох станів значну роль відіграє ПВТ як структура головного мозку з виразною експресією GLUT2. Як відомо, ПВТ є центром пошуку винагороди, і частина його функцій регулюється метаболічними сигналами, зокрема через GLUT2. За даними доклінічних досліджень на моделях захворювання у гризунів, ПВТ містить основну популяцію нейронів, які експресують GLUT2 і є чутливими до коливань рівня глюкози (Labouebe etal., 2016).
Пригнічення активності GLUT2 у цих клітинах призводить до надмірної активації ПВТ і розташованого нижче прилеглого ядра. Генетична інактивація GLUT2 у нейронах мишей посилює поведінку, спрямовану на пошук сахарози, що призводить до відкриття проєкцій нейронів ПВТ з експресією GLUT2 на прилегле ядро — ділянку головного мозку, пов’язану з винагородою і мотивацією. Швидкість сигналів GLUT2+ нейронів ПВТ зростає на тлі гіпоглікемії. Згодом ці клітини були охарактеризовані як глутаматергічні нейрони, що активують прилегле ядро за наявності сигналів у відповідь на гіпоглікемію. Активація ядра сприяє прагненню до винагороди, тобто стану високої мотивації. Ці дані підтверджують механізм зворотного зв’язку, що підсилює активність пошуку сахарози за умов дефіциту поживних речовин через передачу сигналу від ПВТ до прилеглого ядра. Вказане коло зворотного зв’язку перебуває під контролем GLUT2, тому інактивація GLUT2 призводить до компульсивного пошуку винагороди. Підвищена активність переднього ПВТ у мишей провокує компульсивний пошук сахарози (Cheng etal., 2022).
У доклінічному експерименті тварин їхній раціон передбачав високий вміст жирів, що раніше пов’язували з розвитком нейрометаболічних змін, відповідальних за поведінкове компульсивне вживання їжі. Навіть за явної загрози чи сигналів потенційної шкоди миші перебували в гедоністичному стані, шукаючи сахарозу. ПВТ демонстрував підвищену активність, а зворотне пригнічення його функцій послаблювало компульсивний пошук сахарози (Cheng etal., 2022). Це підтверджує роль ПВТ як нейронного метаболічно-сенсорного центру в регуляції поведінки, спрямованої на пошук винагороди.
Розуміння цих функцій дає змогу передбачити його важливу роль у регуляції неспання та циркадного ритму; поведінки, пов’язаної з винагородою; поведінкових ознак депресії та тривожного розладу; реакції на стрес та збудження у відповідь на нові стимули (Barson etal., 2020).
Синаптичні зв’язки на рівні ПВТ асоційовані з низкою нейромедіаторів, як-от серотонін, норадреналін і дофамін. Виконуючи функцію вузла лімбічної мережі, ПВТ інтегрує сигнали від різноманітних емоційно заряджених стимулів, забезпечуючи подальшу збуджувальну аферентну імпульсацію в ділянках головного мозку, залучених до формування позитивних і негативних емоційних станів (мигдалина, прилегле ядро і префронтальна кора). Це визначає критичну важливість ПВТ в обробці емоційних сигналів (Barson etal., 2020; Hsu etal., 2014). ПВТ відіграє допоміжну роль у розвитку імпульсивності та можливих психоневрологічних симптомів БАР, а також має зв’язок із вентральним стріатумом, префронтальною корою, прилеглим ядром і мигдалиною (Kark etal., 2021).
Активність ПВТ послідовно корелює зі станами поведінкового збудження (Kirouac, 2021). Ця структура може відігравати центральну роль у нейромережах, відповідальних за формування тривоги, що передбачає її потенційне значення для захисної та агресивної поведінки (Hsu etal., 2014). Зокрема, у пацієнтів із БАР виникає гіперактивація таламічної мережі, прилеглого ядра та мигдалини. Гіперактивність мигдалеподібного тіла постійно фіксується в осіб із БАР за гострих афективних епізодів, у міжсимптомний період та у відповідь на емоційні сигнали (Blond etal., 2012). Активація цих ділянок провокує імпульсивність і поведінку, спрямовану на отримання винагороди — ознаки, які є важливими клінічними характеристиками в описах манії (Coker-Appiah etal., 2013; Thomas etal., 2013).
Дисфункція прилеглого ядра може слугувати підґрунтям стану імпульсивності, яка спостерігається за різних психічних порушень, як-от БАР, межовий розлад особистості (МРО), розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, і з дефіцитом уваги та гіперактивністю (Strakowski etal., 2012; Beck etal., 2009; Herbort etal., 2016).
Втрата функціональної здатності GLUT2 на тлі синдрому Фанконі–Бікеля може призводити до гіперактивації мережі ПВТ, зумовлюючи аберантну збуджувальну імпульсацію в мигдалині та прилеглому ядрі, а також інших структурах мозку. Це підтверджує можливість розвитку епізодів манії як нейропсихоневрологічних ознак згаданого синдрому.
Подібну картину описано в представленому клінічному випадку, зважаючи на гіперактивацію лімбічної системи як у стані спокою, так і під час епізодів гострого порушення настрою у пацієнта з БАР. Виразна реакція пацієнта на лікування, спрямоване на пригнічення ознак манії, може свідчити про гіпотетичну наявність нейробіологічного ендофенотипу, пов’язаного із синдромом Фанконі–Бікеля, за якого можна пов’язати опосередковану ПВТ лімбічну гіперактивність і розвиток симптомів манії з гаплонедостатністю гена SLC2A2.
Досі немає повідомлень про афективні розлади у пацієнтів із синдромом Фанконі–Бікеля. Автори пропонують декілька можливих пояснень цього. Насамперед — це частота згаданого генетичного розладу. Так, наразі зафіксовано менш ніж 200 осіб із цим діагнозом, що зумовлює низьку ймовірність простеження можливого зв’язку між глікогенозом XI та афективною симптоматикою (Sharari etal., 2020).
Епізоди манії та психічних порушень на тлі синдрому Фанконі–Бікеля можуть лишатися нерозпізнаними. Багато клінічних випадків — це описи стану пацієнтів, які здійснюють лікарі-педіатри, приділяючи основну увагу діагностуванню цього рідкісного захворювання та його лікуванню до досягнення середнього віку маніфестації більшості психоневрологічних розладів (Grande etal., 2016; McIntyre etal., 2020).
Висновки
вгоруПідсумовуючи, A.P.F. Chen et al. акцентують увагу на симптомах гострого епізоду манії за синдрому Фанконі–Бікеля, що наслідують клінічну картину, притаманну БАР І типу. Взаємозв’язок манії та синдрому Фанконі–Бікеля полягає в тому, що надмірна активність ПВТ через зниження функціональної здатності транспортера глюкози GLUT2 може призводити до посилення аферентної імпульсації декількох ділянок головного мозку, які аберантно активуються під час епізодів манії (особливо мигдалеподібне тіло і прилегле ядро). Це може свідчити про потенційний зв’язок між афективними станами та фізіологією метаболізму, що підтверджує уявлення про роль обмінних процесів глюкози у формуванні настрою.
Підготувала Наталія Савельєва-Кулик