Комбінована фармакотерапія депресії у пацієнтів із хворобою Альцгеймера
страницы: 23-27
Пацієнти з хворобою Альцгеймера часто страждають від проявів депресії, які призводять до зниження функціональної здатності. A. Carotenuto et al. у межах дослідження ASCOMALVA вивчали вплив комбінованої терапії інгібітором ацетилхолінестерази і холіну альфосцерат на симптоми депресії у цій популяції хворих, оскільки ефективністьселективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну є обмеженою. До вашої уваги представлено огляд статті A. Carotenuto et al. «Association between the cholinesterase inhibitor donepezil and the cholinergic precursor choline alphoscerate in the treatment of depression in patients with Alzheimer’s disease», опублікованої у виданні J Alzheimers Dis Rep (2022 May 23; 6 (1): 235–243).
Поширеність симптомів депресії як однієї з найчастіших поведінкових і психологічних ознак деменції у пацієнтів із хворобою Альцгеймера (ХА), коливається в межах 16–45 % (Verkaik et al., 2007; Panza et al., 2010; Chi et al., 2015). Іншими подібними проявами є зниження виразності позитивного афекту та задоволення, ізоляція, соціальна відстороненість та дратівливість (Charney et al., 2003). Вони призводять до зниження якості життя пацієнтів і доглядальників (Allan et al., 2009; Liu et al., 2017).
Як відомо, депресія зумовлює необхідність інституціалізації пацієнтів (перебування їх у спеціалізованих медичних закладах) через підвищення ризику поведінкових розладів, функціонального зниження та смертності (Suh et al., 2005; Gaugler et al., 2009).
Депресія є симптомом ХА, але може бути й ознакою продромальної фази захворювання, а також чинником ризику ХА (Ownby et al., 2006). На підставі цих спостережень було зроблено припущення, що до розвитку як депресії, так і ХА залучені загальні неврологічні шляхи (Vilalta-Franch et al., 2012; Sacuiu et al., 2016; Quattropani et al., 2018).
Вчені припустили, що ураження білої речовини судинної природи, атрофія гіпокампа та запальні явища, наявні як за депресії, так і за ХА, ймовірно, є загальною нейропатологічною основою цих двох розладів (DeWinter et al., 2017; Yatawara et al., 2019).
Зокрема, для пацієнтів із ХА й депресією лікування останньої слід розпочинати якнайшвидше. Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), як-от циталопрам і сертралін, належать до препаратів першої лінії для лікування осіб із симптомами депресії при ХА, але вони мають обмежену ефективність. Систематичні огляди та метааналізи не продемонстрували достатньо доказів щодо підтримки такого підходу (Zhuo et al., 2017; Patel et al., 2017; Lozupone et al., 2018). Так, доведено ефективність циталопраму за наявності ознак маячення, тривоги та дратівливості, але не депресії чи дисфорії (Leonpacher et al., 2016).
Як зазначають дослідники, використання цього препарату асоційоване з когнітивними порушеннями (Drye et al., 2014). Сертралін був ефективнішим, ніж плацебо, у довгостроковій перспективі (Banerjee et al., 2011).
Кокранівський огляд даних щодо депресії при деменції підтвердив слабкі докази ефективності застосування цих препаратів, як і антипсихотиків та протинападових засобів (Bains et al., 2002; Lozupone et al., 2018).
Тоді як інгібітор ацетилхолінестерази (ІАХЕ) донепезил сприяє тривалому поліпшенню стану осіб із депресією / дисфорією, тривогою та апатією / байдужістю (Cummings et al., 2006; Carrasco et al., 2011). Призначення на додаток до донепезилу (ІАХЕ) холіну альфосцерату (попередник ацетилхоліну) забезпечувало сильнішу холінергічну стимуляцію та допомагало значуще зменшити ознаки апатії в осіб із ХА (Rea et al., 2014).
Цей ефект, імовірно, зумовлений вищою біодоступністю ацетилхоліну в мозку завдяки поєднанню попередника з інгібітором. Отримані результати узгоджуються з попередніми даними щодо холіну альфосцерату, які можна теоретично пояснити залученням холінергічної системи до розвитку симптомів депресії у пацієнтів із ХА (DeJesus Moreno Moreno, 2003).
A. Carotenuto et al. зазначають, що метою їхньої роботи з 24-місячним періодом спостереження було порівняння ефекту монотерапії донепезилом та комбінованої терапії донепезилом і холіну альфосцератом щодо симптомів депресії у пацієнтів із ХА, учасників рандомізованого дослідження ASCOMALVA (Amenta et al., 2014)
Матеріали та методи дослідження
вгоруЗі 113 пацієнтів, відібраних для участі в подвійному сліпому рандомізованому дослідженні ASCOMALVA, 71 мав симптоми депресії на початку дослідження, а у 19 вони розвинулися протягом періоду спостереження.
Учасників рандомізували у дві групи для порівняння ефективності лікування:
- 1-ша група — комбінованої терапії — донепезилом (10 мг/добу) у поєднанні з холіну альфосцератом (1200 мг/добу);
- 2-га група — монотерапії — донепезилом (10 мг/добу) плюс плацебо.
Частоту й тяжкість симптомів депресії оцінювали під час підбору пацієнтів за допомогою неформальної співбесіди та субтесту нейропсихіатричного опитувальника NPI (Cummings et al., 1944).
Оцінку ознак депресії отримували як результат множення даних щодо їх частоти на ступінь тяжкості (на початковому рівні та через 3, 6, 9, 12, 18 і 24 міс.). Показник ≥ 1 бала в субполі депресії свідчив про її наявність упродовж останніх 4 тижнів; максимальна оцінка, що відповідає найвищому рівню депресії, становила 12 балів. Ступінь дистресу доглядальників визначали за допомогою відповідного субтесту NPI.
Когнітивні функції досліджували за допомогою короткої шкали оцінювання психічного стану MMSE (найвідомішого й найчастіше використовуваного інструменту для встановлення когнітивних порушень) та відповідної підшкали шкали оцінювання тяжкості ХА (ADAS-Cog), яка вважається «золотим стандартом» для розуміння ефективності лікування деменції у пацієнтів з ХА.
Зокрема, основні первинні та вторинні результати дослідження ASCOMALVA наведено в інших джерелах (Amenta et al., 2012; 2014).
У роботі A. Carotenuto et al. обмежилися аналізом ефективності фармакотерапії щодо впливу на симптоми депресії у пацієнтів 1 і 2-ї груп відповідно.
Оцінювали кореляцію між віком і статтю та виразністю поведінкових симптомів за допомогою тесту кореляції Пірсона. Дані щодо двох груп лікування порівнювали за допомогою дисперсійного аналізу (ANOVA) для повторного вимірювання з поправкою Бонферроні.
Результати дослідження
вгоруСеред 113 пацієнтів дослідження ASCOMALVA 90 (27 чоловіків; середній вік 77 ± 7 років) мали симптоми депресії (показники за MMSE на початковому рівні — 14–24 бали); 45 (12 чоловіків; середній вік 76 ± 7 років) увійшли до 1-ї групи та 45 (15 чоловіків; середній вік 78 ± 7 років) — до 2-ї групи.
За даними аналізу за допомогою субтесту NPI («частота × тяжкість» симптомів депресії), після двох років лікування значущу різницю між пацієнтами 1-ї (донепезил + холіну альфосцерат) та 2-ї групи (донепезил + плацебо). У пацієнтів 2-ї групи фіксували збільшення виразності та частоти симптомів депресії порівняно з вихідним рівнем (табл.).
Після двох років лікування тяжкість депресії не була пов’язана з прийманням антидепресантів, як повідомлялося в іншому джерелі (Carotenuto et al., 2017).
Результати за NPI та щодо споживання антидепресантів були модифіковані на якісні дані; кількості пацієнтів, які відповіли / не відповіли на терапію, були зіставлені за тестом хі-квадрат, який не підтвердив значущої відповіді (p = 0,077). Кореляція з терапією також була зіставлена за відношенням шансів (ВШ) для ефективності антидепресантів, дані не засвідчили значущої кореляції (ВШ 2,65, 95 % довірчий інтервал [ДІ] 0,50–14,12; p = 0,254).
Так, стратифікація пацієнтів за балами MMSE під час набору продемонструвала, що 23,5 % вибірки становили суб’єкти з низьким балом (< 15), 64,7 % — із проміжним балом (16–19), а решта 11,8 % пацієнтів мали вищі показники (20–24).
У пацієнтів із високими показниками за MMSE, що вказують на легкі та помірні когнітивні порушення, різниця між двома методами лікування була статистично значущою, на відміну від учасників із низькими й проміжними показником за MMSE (рис. 1).
Власне, результати стратифікації пацієнтів за балами ADAS-Cog продемонстрували, що 23,5 % вибірки охоплювали суб’єктів із високим показником (44–60), 64,7 % – із середнім (27–43), а решта 11,8 % осіб мали низький показник (11–26).
Як і для показників за MMSE, у суб’єктів із низьким балом, що відповідає легким та помірним когнітивним порушенням, різниця між монотерапією та комбінованою терапією була статистично значущою (рис. 2).
Не виявлено статистично значущої різниці між двома групами за результатами субтесту NPI для оцінювання частоти й тяжкості симптомів депресії у пацієнтів із помірними або тяжкими когнітивними порушеннями (згідно з показником за ADAS-Cog).
Обговорення
вгоруЗа даними літератури, понад третина осіб із ХА страждають від депресії, зокрема великого депресивного розладу (Starkstein et al., 2005; Enache et al., 2011; Galts et al., 2019). Це призводить до зниження рівня функціональних можливостей пацієнтів (Maji et al., 2012; Gómez-Gallego et al., 2017).
A. Carotenuto et al. зазначають, що отримані результати підтверджують дані інших досліджень про те, що депресія частіше виникає у жінок, ніж у чоловіків (Lee etal., 2017; Colombo et al., 2018).
Результати епідеміологічних і нейропсихологічних досліджень підтвердили значний вплив симптомів депресії, окремо або в комбінації, на зниження когнітивних функцій при ХА (Gasser et al., 2018).
Лікування пацієнтів із ХА та симптомами депресії все ще є проблемою, оскільки антидепресанти, переважно СІЗЗС, дають обмежений ефект (Orgeta et al., 2017). Це свідчить про ширше залучення нейромедіаторних систем у таких пацієнтів, ніж в осіб, які страждають лише на депресію.
Автори посилаються на висунуту в минулому гіпотезу щодо участі ацетилхоліну в розвитку депресії, нещодавно переглянуту на підставі результатів досліджень нейровізуалізації та функціональної оцінки пацієнтів із ХА та депресією (Janowski et al., 1972; Mineur et al., 2018). Продемонстровано, що ділянки, залучені до регуляції настрою, це гіпокамп і підкіркові мережі лобової частки (Aznar et al., 2011).
Саме ці зони мозку є структурно та функціонально ураженими в пацієнтів із ХА та ознаками депресії, особливо за наявності відповідних судинних чинників ризику (Enache et al., 2011; Orgeta et al., 2017).
Тобто ацетилхолін може мати значущий вплив не тільки на увагу та навчання, але й на регуляцію настрою – через досить складний механізм, який полягає в координації нейронних мереж (Picciotto et al., 2012; Mineur et al., 2013; Higley et al., 2014).
Нейропатологічні дослідження також виявили в пацієнтів із ХА та депресією (які представляють значну більшість пацієнтів із ХА) ураження білої речовини в підкіркових і лобових ділянках, наявність яких пояснюється поєднанням нейродегенерації та судинних порушень (Bidzan et al., 2014; Yatawara et al., 2019).
Доведено, що холіну альфосцерат чинить нейропротекторну дію та зменшує ознаки когнітивних і поведінкових порушень у пацієнтів із ХА й цереброваскулярною патологією (Amenta et al., 2012; 2014).
На відміну від інших холінергічних попередників, холіну альфосцерат, імовірно, швидко поглинається та долає гематоенцефалічний бар’єр. Він діє як донор метаболічно активного холіну в головному мозку, зокрема в базальних холінергічних структурах переднього мозку, залучених до когнітивної активності, особливо чутливої до ішемії (Parnetti et al., 2007).
За даними дослідження K. Matsubara et al. (2018), холіну альфосцерат захищає мозок, сприяючи зменшенню відкладень амілоїдогенного білка транстиретину і запобігаючи нейрозапаленню.
A. Carotenuto et al. зазначають, що в суб’єктів досліджуваної вибірки – пацієнтів, яких було залучено до дослідження ASCOMALVA і діагностовано ХА відповідно до критеріїв Національного інституту неврологічних і комунікативних розладів та інсульту й Асоціації вивчення хвороби Альцгеймера та супутніх захворювань (NINCDS / ADRDA), виявлено поєднання нейродегенеративного і судинного уражень (Amenta et al., 2014).
Як зазначають вчені, в учасників цього дослідження встановлено ішемічні ураження головного мозку, які підтверджені методами нейровізуалізації, і щонайменше два судинні чинники ризику (як-от артеріальна гіпертензія, діабет, ожиріння, ішемічна хвороба серця, гіперхолестеринемія, гіпергомоцистеїнемія, куріння, цереброваскулярні події в анамнезі, сімейна історія серцево-цереброваскулярних захворювань).
Як повідомлялося в систематичних оглядах і метааналізі, у пацієнтів, які раніше отримували терапію СІЗЗС, не виявлено значущої редукції симптомів депресії (Bains et al., 2002; Lozupone et al., 2018; Dudas et al., 2018).
Попередні доклінічні дослідженнятакож підтвердили, що холіну альфосцерат окремо або в поєднанні з ІАХЕ посилює холінергічну передачу (Tayebati et al., 2009; Amenta et al., 2012; 2014).
На підставі цих спостережень A. Carotenuto et al. визначали, чи матиме більша кількість ацетилхоліну, отримана внаслідок поєднання донепезилу та холіну альфосцерату, сприятливий вплив на ознаки депресії у пацієнтів з ХА. Так, на думку авторів, виявлено стабільність симптомів депресії у суб’єктів, які отримували комбінацію донепезилу та холіну альфосцерату протягом 24 місяців, тоді як в осіб, які отримували донепезил у поєднанні з плацебо, ці симптоми лише погіршувалися.
Більш виразний ефект було встановлено у пацієнтів, які мали когнітивні порушення (зокрема, від легких до помірних), на відміну від тих, хто мав помірні й тяжкі порушення. Імовірно, що виразніший ефект комбінованої терапії є за наявності відносно обмеженого ураження холінергічної системи, тоді як серйозніші порушення перевищують можливість компенсації цього дисбалансу через підвищення холінергічного тонусу та збільшення доступності ацетилхоліну. До того ж автори не виключають, що до патофізіології афективних розладів можуть бути залучені зв’язки між холінергічними, глутаматергічними та моноамінергічними шляхами у підкіркових мережах лобової частки (Gipson et al., 2007; Henter et al., 2017).
Висновки
вгоруЗа результатами нещодавніх досліджень, імовірно, прояви депресії можуть бути зменшені завдяки поліпшенню функції гіпокампа через холінергічну стимуляцію нікотинових α7 рецепторів (Zhao et al., 2017).
Відомо, що гіпокамп залучений до розвитку депресії та когнітивних дисфункції. У разі ХА це може являти собою «перетин» поведінкових і когнітивних симптомів (Demir et al., 2019). Крім того, застосування СІЗЗС може мати опосередкований вплив на холінергічну систему, підвищуючи рівні ацетилхоліну в мозку через інгібування холінестерази (Nisa et al., 2017).
Тому, як зазначають автори, не можна виключати, що виразна холінергічна стимуляція, індукована асоціацією холінергічного попередника та інгібітора, може допомагати збереженню мереж, залучених до регуляції настрою. Це дослідження має як сильні, так і слабкі сторони. Власне, до перших можна віднести тривалий час спостереження та лікування (24 місяці), а до других – невеликий розмір вибірки та ретроспективний характер даних.
A. Carotenuto et al. усвідомлюють, що навіть термін «депресія» згідно з Діагностичним та статистичним посібником із психічних розладів (DSM) може бути неадекватним симптомом депресії при ХА. Насправді було припущено, що симптоми депресії краще згрупувати в категорію «афективний синдром», який охоплює апатію, тривогу та дратівливість.
Симптоми депресії оцінювали за допомогою лише одного інструменту, субтесту NPI («частота × тяжкість»), оскільки це було вторинним результатом дослідження ASCOMALVA. Проте його не можна вважати вичерпним для оцінювання депресії за ХА, хоча інших відповідних інструментів наразі немає.
Підсумовуючи, автори дійшли висновку, що все більше є доказових даних, які підтверджують вирішальну роль ліпідів мозкових мембран (наприклад, омега-3 поліненасичених жирних кислот, гліцероліпідів, гліцерофосфоліпідів і сфінголіпідів) у поведінці, пов’язаній із депресією та тривогою (Müller et al., 2015).
Автори наголошують на тому, що не можна виключати той факт, що сприятливий вплив холіну альфосцерату на симптоми депресії у пацієнтів із ХА може бути зумовлений, окрім індукції підвищення біодоступності ацетилхоліну, впливом на нейрональні репараторні механізми, до яких залучені ліпіди мозкових мембран.
Оригінальним препаратом холіну альфосцерату є Гліатилін (виробництво компанії Італфармако С.п.А., Італія). Гліатилін належить до групи центральних холіноміметиків із переважаючим впливом на центральну нервову систему. Він випускається у формі м’яких капсул, кожна з яких містить 400 мг холіну альфосцерату, а також у вигляді розчину для ін’єкцій в ампулах по 4 мл, кожна з яких містить 1000 мг діючої речовини.
Показаннями для застосування препарату у формі капсул є дегенеративно-інволюційні мозкові психоорганічні синдроми або вторинні наслідки цереброваскулярної недостатності, тобто первинні та вторинні порушення розумової діяльності в осіб літнього віку (порушення пам’яті, сплутаність свідомості, дезорієнтація, зниження мотивації та ініціативності, зниження здатності до концентрації); зміни в емоційній та поведінковій сфері (емоційна нестабільність, дратівливість, байдужість до оточення).
Застосування препарату у формі розчину для ін’єкцій показане пацієнтам у гострий період тяжкої черепно-мозкової травми (із порушенням свідомості, коматозним станом, вогнищевою півкульною симптоматикою, симптомами ушкодження стовбура мозку); за наявності дегенеративно-інволюційних мозкових психоорганічних синдромів або вторинних наслідків цереброваскулярної недостатності.
Підготувала Наталія Купко