Первинний головний біль у дітей
страницы: 34-44
Зміст статті:
- Природа та класифікація головного болю
- Мігрень
- Патофізіологія головного болю: де знаходиться вогнище?
- Генетична складова мігрені
- Клінічна картина та діагностика
- Діагностування ГБ згідно із чинною класифікацією
Природа та класифікація головного болю
вгоруГоловний біль (ГБ) є шостою найчастішою причиною інвалідизації у світі [1]. Страждати на головний біль, який є найчастішою скаргою у дітей і підлітків, пацієнти часто починають ще у дитячому віці. Епідеміологічні дослідження та вивчення частоти головного болю і мігрені здійснюються впродовж достатньо тривалого часу. У літературі за 1962-2019 рр. можна зустріти дані, що додатково підтверджують актуальність цієї теми. Різні автори вказують, що на головний біль можуть страждати 3-8 % осіб у віці трьох років [2, 3].
У віці п’яти років на головний біль скаржаться до 19 % дітей, семи років — 37-51 %, у 15-річному віці ця поширеність зростає до 57-82 % [2, 4, 5].
Результати масштабного епідеміологічного дослідження Eurolight project (2010) у країнах Європи продемонстрували, що до 50 % дорослих страждали на головний біль; серед них головний біль напруги (ГБН) був у 60 %, мігрень — у 15 %, хронічний головний біль — у 4 %, кластерний головний біль — у 0,2-0,3 %. Більшість дорослих — це були жінки. Серед 36 тис. дітей 9,2 % страждали на мігрень, 16 % мали головний біль напруги [6].
Це дослідження стало базисним для вивчення упродовж наступних років впливу частого головного болю у дорослих активних осіб на повсякденне життя. Зокрема, більшість осіб із головним болем (як-от мігрень і ГБН) мали зниження працездатності щонайменше на 10 %, що, своєю чергою, позначилось на економічних показниках країн. Результати згаданого дослідження мали вплив на політику охорони здоров’я в Європі. За даними підручника з педіатрії (Nelson Textbook of pediatrics), частота дітей віком до 15 років із головним болем сягала 75 %, серед них мігрень діагностували у 10,2 % дітей віком 5-15 років та у 28 % — дітей старшого віку [7].
Головний біль — один із найпоширеніших патологічних симптомів та одна з найчастіших скарг пацієнтів. Зокрема, він виникає в разі подразнення больових рецепторів у багатьох тканинах голови. Внутрішньочерепні структури охоплюють мозкові оболонки, венозні синуси, великі артерії, чутливі корінці черепних нервів (V, IX, X черепні нерви та перші три шийні корінці), менінгеальні артерії.
Екстрацеребральні структури — шкіра, підшкірна клітковина, надкісниця, м’язи, сухожилля, нерви, ганглії; тканини органів зору і слуху; зуби, пазухи носа, слизова оболонка порожнини носа; гілки зовнішньої сонної артерії. Тканини мозку, епендими шлуночків, судинних сплетінь не мають больових рецепторів, тому їх ураження не зумовлює болю. До численних гілок трійчастого, язико-глоткового та спинномозкових нервів (великого вушного, великого та малого потиличних) приєднуються волокна від вегетативних нервових сплетінь.
Симпатичні волокна — від периваскулярних сплетінь сонних і хребцевих артерій, а парасимпатичні — від війкового, крило-піднебінного, вушного, піднижньощелепного, під’язикового вузлів та парасимпатичного ядра блукаючого нерва.
У стінках великих артерій основи мозку є багато чутливих нервових волокон: у внутрішній сонній артерії та її другій і третій гілках — волокна трійчастого та великого поверхневого кам’янистого нерва, а у хребцевих артеріях та їхніх гілках — волокна язико-глоткового, блукаючого, додаткового та під’язикового нервів.
Розрізняють два види головного болю: первинний, який не зумовлений органічною причиною (85-90 % випадків) і вторинний (10-15 %), спричинений органічними ураженнями структур голови, зокрема порушеннями мозкового кровообігу, пухлинами, інфекціями мозку, патологією ЛОР-органів тощо. Аналіз причин головного болю став основою останньої версії Міжнародної класифікації головного болю (МКГБ-3, 2018), яка охоплює всі ймовірні причини його виникнення та діагностичні критерії кожного захворювання [8].
У таблиці представлено класифікацію первинного головного болю згідно з МКГБ-3 (2018).
На рисунку 1 наведено алгоритм діагностування головного болю.
Мігрень
вгоруЗокрема, за Міжнародною класифікацією хвороб 10-го (МКХ-10) і 11-го перегляду (МКХ-11) мігрень позначено кодами G43 і 8А80 відповідно. Так, згідно з визначенням Міжнародного товариства боротьби з головним болем (IHS), мігрень — хронічне захворювання, для якого характерний повторюваний однобічний пульсуючий інтенсивний головний біль із/без аури протягом 2-48 годин, що обмежує фізичну активність і повсякденну діяльність та супроводжується нудотою, блюванням, звуко- та світлобоязню [9].
Поширеність
Мігрень є основною ознакою первинного головного болю. Епідеміологія мігрені вивчено достатньо добре. Дані епідеміологічних досліджень вказують на високу частоту захворюваності та соціально-економічну значущість захворювання.
У середньому близько 10 % населення планети страждають на мігрень. Як правило, захворювання починається в підлітковому віці, хоча нетипові напади мігрені можуть бути діагностовано в дітей раннього віку (віком до 3 років). Пік захворюваності припадає на вік 30-40 років, найактивніший період життя людини. Серед дорослих частіше (у 3-4 рази) хворіють жінки. Тоді як серед дітей поширеність мігрені однакова як у хлопчиків, так і дівчаток: у віці 7 років становить від 1,2 до 3,2 %, у 7-11 років — 4-11 %, у підлітків — 10-23 % (для дівчат — вища; для хлопців ймовірність усунення нападів у дорослому віці вища, ніж для осіб жіночої статі). Серед дорослого населення 20-30 % страждають на мігрень [4, 10, 50].
Поширеність мігрені серед дітей становить 7,7 %, за даними систематичного огляду 2010 р. [11]. Результати дослідження, виконаного у США 2009 року, засвідчило, що близько 5 % дітей страждали на мігрень, а середній вік дебюту захворювання у хлопчиків становив 7 років, а у дівчаток — 11 років. Необхідно зазначити, що 20 % дітей мали першу атаку мігрені у віці до 5 років [12].
Дітям до 2-річного віку нечасто діагностують мігрень через недостатність класичних симптомів, але слід пам’ятати про періодичні дитячі синдроми, які можуть передувати класичній мігрені у дорослому віці, і саме вони частіше виникають у дитячому віці [8, 13, 14].
Етіологія
Мігрень має генетичну природу, а на ознаки захворювання мають вплив екологічні чинники. У дослідженні за участю близнюків встановлено генетичний ризик на рівні 60-70 %. Також доведено, що наявність мігрені в одного з батьків підвищує ймовірність розвитку хвороби у дитини до 90 % [15-17].
Ознаками генетичної схильності є наявність каналопатій, роль яких у розвитку сімейної геміплегічної мігрені доведено. Цим можна пояснити коморбідність мігрені та генетично зумовленої епілепсії, до патогенезу якої також залучено різні каналопатії (дисфункції іонних Na-, K-, Ca-каналів) та порушення метаболізму нейротрансмітерів, особливо серотоніну. Вважається, що мігрень є генетично зумовленим станом, на розвиток якого мають вплив тригерні чинники навколишнього середовища.
Патофізіологія головного болю: де знаходиться вогнище?
вгоруСучасна тригемінально-васкулярна теорія полягає в тому, що до судинних змін призводять нейрогенні асептичні запалення в разі збудження трійчастого нерва. У першій фазі нападу спазм судин пояснюється вивільненням медіаторів запалення — простагландинів, метаболітів арахідонової кислоти, субстанції Р та серотоніну. Тоді як у другій фазі швидкий метаболізм цих метаболітів спричинює дилатацію судин.
Аура, найімовірніше, може бути спричинена кірковою депресією, що поширюється (cortical spreading depression). Головний біль виникає через активацію судин, іннервованих сенсорними волокнами трійчастого нерва, і зумовлене цим вивільнення пептиду, пов’язаного з геном кальцитоніну [10].
Нині досягнуто значних успіхів як у вивченні цереброваскулярних, нейрональних, нейрохімічних, генетичних, імунологічних аспектів патогенезу мігрені, так і у виявленні впливу медіаторів і рецепторів серотонінергічної системи та чинників функціональної церебральної недостатності.
Ці дані дають підстави вважати мігрень первинною нейрогенною церебральною дисфункцією з наявністю генетично детермінованої стовбурової недостатності, вираженої кортикальною гіперактивністю з періодичними порушеннями функції гіпоталамуса.
Розлади за мігрені розглядають як порушення функціонального характеру. Нейрогенна концепція визначає мігрень як порушення мозкових функцій, що має ознаки підвищення нейрональної збудливості, схильності до спонтанної деполяризації нейронів і зміненої чутливості нейросудинних реакцій на деякі впливи.
Стовбурова серотонінергічна та моноамінергічна системи модулюють біль, феномен депресії нейронів кори мозку, що поширюється, активацію тригемінально-васкулярної системи та нейрогенне запалення. У стовбурі мозку є частина висхідної серотонінергічної системи (ядpa шва — nuclei raphe), яка іннервує судини мозку та поширюється в таламус, гіпоталамус і кіркову речовину.
Низхідна біль-модулювальна серотонінергична система починається в периакведуктальній сірій речовині середнього мозку, проходить через nuclei raphe довгастого мозку та закінчується в задніх рогах спинного мозку.
Центром норадренергічної біль-модулювальної системи вважається блакитна пляма (locus ceruleus) мосту. Зокрема, низхідний шлях закінчується в шийному та грудному відділах спинного мозку. Низхідними біль-модулювальними шляхами здійснюється контроль больових подразників, що надходять із периферичних рецепторів. При цьому серотонінергічна система сполучається з енкефаліновими нейронами, а норадренергічна система — з інтернейронами, у функціонуванні яких задіяна γ-аміномасляна кислота.
Зокрема, сегментарні ушкодження цих систем контролю супроводжуються немодулювальним поширенням спалахів нейронних розрядів у спінальному ядрі трійчастого нерва через надмірну аферентну стимуляцію таламуса та кори. Внаслідок цього процесу виникає больове відчуття.
За даними дослідження нейрохімічних особливостей закінчень трійчастого нерва, у твердій мозковій оболонці та біля церебральних судин є сенсорні волокна, які містять нейропептиди: субстанцію Р, нейрокінін А, пептид, пов’язаний із геном кальцитоніну (CGRP). Також виявлено вплив прозапальних цитокинів (фактора некрозу пухлин α [ФНП-α] та інтерлейкіну 1α) у патогенезі мігрені [18].
Доведено, що внаслідок активації тригемінальної системи вивільняється CGRP, який містить 37 амінокислот, має дуже короткий період напіврозпаду (10 хв), але є потужним вазодилататором (зокрема, коронарних судин та судин нирок) [19].
Нервові волокна, у яких є нейропептид Y, належать до симпатичної системи, а ті, що містять вазоактивний інтестинальний пептид — до парасимпатичної. Подразнення менінгіальних сенсорних волокон призводить до вивільнення цих нейропептидів із закінчень волокон трійчастого нерва в оболонках мозку, спричинюючи екстравазацію (пропотівання) плазми, а також вазодилатацію судин твердої та павутинної мозкових оболонок.
Весь комплекс патофізіологічних змін із вивільненням нейропептидів, екстравазацією плазми, дегрануляцією опасистих клітин із вивільненням гістаміну та агрегацією тромбоцитів залучено до розвитку нейрогенного запалення, яке, ймовірно, спричиняє біль у разі мігрені. Під впливом гістаміну відбувається вазодилатація церебральних судин. Крім того, до патогенезі мігрені залучені зміни в метаболізмі серотоніну.
Хронічне зниження вмісту серотоніну описується як «фон мігрені», тоді як за мігренозних атак відбувається різкий раптовий викид серотоніну з тромбоцитів. Низький рівень серотоніну в плазмі пов’язаний із кірковою депресією, що поширюється. Останню описали A.A.P. Leão як концентричну хвилю транзиторної деполяризації кіркових нейронів, яка повільно поширюється з потиличних відділів кори вентрально зі швидкістю 2-6 мм/хв, призводячи до тривалого гальмування нейрональної активності (рис. 2) [20-24].
Це складний нейробіологічний процес, у якому виявляються нейротоксичність і нейропротекція: зміни концентрації іонів калію і водню, оксиду азоту; експресія циклооксигенази-2, що чинить вплив на локальний синтез простагландинів, запобігаючи ішемії; локальне збільшення рівня ФНП-α та інтерлейкіну 1α, які активують астроцити з проєктивними функціями у відповідь на руйнацію мозку. Деполяризація кіркових нейронів супроводжується помірною олігемією — зниженням церебрального кровотоку, але не до рівня, за якого розвивається ішемія.
Отже, мігренозні процеси не призводять до ішемічного ураження мозку. Основний клінічний симптом за деполяризації кіркових нейронів — це аура. Деполяризація кіркових нейронів зумовлює вивільнення іонів калію, арахідонової кислоти, оксиду азоту, спричиняючи подальшу деполяризацію (переважно в рецепторах чутливих закінчень трійчастого нерва), а надалі — активацію каудального ядра трійчастого нерва та інших структур мозкового стовбура [25].
Цей процес розвивається тільки внаслідок дисфункції кори головного мозку, яку в разі мігрені індукують екзогенні (аферентація, стрес) та ендогенні чинники (гормональні зміни).
Результати дослідження регіонального церебрального кровообігу свідчать про відсутність змін, які передують кортикальній депресії, що, своєю чергою, поширюється за нападів мігрені без аури. Хоча зміни кровообігу можуть відбуватися у стовбурі, подібні зміни в корі мозку також можуть вторинно активувати біль. У разі мігрені з аурою патогномонічною ознакою є олігемія, що поширюється. За численними літературними даними, кортикальній депресії не притаманна мігрень без аури, проте результати нещодавніх досліджень демонструють, що це не так. Також є припущення, що гліальні зв’язки або інші кортикальні феномени можуть бути важливими для розвитку мігрені без аури.
На цей процес мають вплив молекули оксиду азоту (NO), 5-гідрокситриптаміну (5-НТ) та CGRP. Хоча захворювання було попередньо охарактеризоване як первинне васкулярне, упродовж останнього десятиліття все більшу увагу вчені приділяють важливим чутливим шляхам, нервам і рецепторам, залученим до поширення болю, тобто активності центральної нервової системи.
Активація тригемінально-васкулярного тракту супроводжується вивільненням вазоактивних пептидів до судинної стінки, де вони зумовлюють асептичний запальний процес (нейрогенне запалення). Для нього характерні вазодилатація, екстравазація плазматичних протеїнів, дегрануляція опасистих клітин, агрегація тромбоцитів, активація ендотелію та утворення численних ендотеліальних везикул, мікроворсинок і вакуолей.
Останнім часом уточнено схему мігренозного болю, роль тригемінально-васкулярної системи та деякі аспекти, пов’язані з нейротрансмітерами на периферії та в тригемінальному ядрі, центральній і мезенцефальній сірій речовині й таламусі. Процес активації тригемінальної системи за мігрені зображено на рисунку 3.
Внаслідок проведення імпульсу тригемінально-васкулярними волокнами відбувається поширення запальної реакції до навколишніх тканин і передача ноцицептивної інформації до спинномозкового ядра трійчастого нерва (nucleus tractus spinalis) та вищих центрів болю. На підставі цього можна дійти висновку, що мігренозний напад може бути зумовлений стимуляцією стовбурових моноамінергічних систем із кори головного мозку (стрес, емоційні стимули), таламуса (зорові, слухові, нюхові подразники), гіпоталамуса («біологічний внутрішній годинник», зміни внутрішнього середовища, гормональний вплив) та каротидного синусу (реакція на вазодилатаційні препарати або виконання ангіографії).
Зокрема, активація стовбурових систем, особлива провокація активності нейронів блакитного ядра здатна через неокортикальні контакти індукувати депресію кори, що поширюється, та спричинити ауру. Біохімічні зміни, які супроводжують депресію кори, активують тригемінально-васкулярну систему, виникає периваскулярне нейрогенне запалення та розвивається больова фаза мігрені. Весь спектр дії серотоніну виявляється внаслідок його впливу на 5-НТ-рецептори в судинах.
До розвитку мігрені залучено рецептори 5-НТ1, 5-НТ2, 5-НТ3. Рецептори 5-НТ1 (5-НТ1А, 5-НТ1В, 5-НТ1D, 5-НТ1Е) належать до інгібувальних. Стимуляція 5-НТ2 (постсинаптичних рецепторів інтракраніальних судин) і 5-НТ1 D (пресинаптичних рецепторів у закінченнях трійчастого нерва) призводить до зменшення викиду вазоактивних поліпептидів і зниження ступеня нейрогенного запалення. А стимуляція рецепторів 5-НТ3 у нижніх відділах стовбура головного мозку зумовлює виникнення нудоти та блювання за нападу. Більшість препаратів, які застосовують за гострого нападу мігрені, є 5-НТ1В- / 5-НТ1D-агоністами. Зокрема, продемонстровано ефективність нових препаратів із високою специфічністю щодо рецепторів за гострих мігренозних атак: триптанів, агоністів 5-НТ1-рецепторів та агоністів CGRP-рецепторів.
Генетична складова мігрені
вгоруРезультати дослідження генетичної складової жіночого здоров’я (GWAS) протягом 2010-2022 рр. за участю понад 5 тис. жінок із мігренню та серцево-судинними захворюваннями свідчать, що генетичні чинники відіграють певну роль у патогенезі обох патологій, хоча специфічні варіанти генів не було ідентифіковано [26].
За 10 років було ідентифіковано 123 локуси з генами, мутації яких можуть бути першопричиною мігрені. Ці локуси об’єднали до п’яти кластерів згідно з патогенетичним впливом на різні механізми болю: глутаматергічну нейротрансмітерну ланку, розвиток синапсів і пластичність, больову чутливість, металопротеїнази, судини та метаболізм судин. Проте загальні генетичні чинники для мігрені та інсульту на рівні загальної популяції ще не ідентифіковано, натепер відомо щонайменше про два гени (NOTCH3 і TREX1), залучені до розвитку як мігрені, так і ішемічного інсульту.
Клінічна картина та діагностика
вгоруМігрень має два основні підтипи: мігрень без аури та з аурою (для останньої характерні минущі фокальні неврологічні симптоми, що звичайно передують ГБ, а іноді супроводжують його). У деяких пацієнтів також виникають симптоми-передвісники (як-от гіперактивність, гіпоактивність, пригнічений настрій, бажання деяких харчових продуктів, часте позіхання, слабкість або неприємне відчуття / біль у шиї) за декілька годин або днів перед нападом ГБ.
Якщо в пацієнта наявні більш ніж один критерій підтип мігрені, усі вони мають бути зазначені в діагнозі та закодовані. Наприклад, у пацієнта може бути діагноз: мігрень з аурою; мігрень без аури.
1.1 Мігрень без аури (G43.0 за МКХ-10, 8А80.0 за МКХ-11)
Діагностичні критерії:
А. Наявність не менш ніж п’ять нападів, що відповідають критеріям пунктів Б–Г.
Б. Напад головного болю, що триває від 4 до 72 годин (без лікування).
В. Головний біль має принаймні дві з нижчезазначених характеристик:
- Однобічна локалізація.
- Пульсуючий характер.
- Помірна або сильна інтенсивність (обмежує або робить неможливою звичну діяльність).
- Посилюється в разі виконання звичайного фізичного навантаження (наприклад, підйом сходами, швидка ходьба, біг та ін.)
Г. Головний біль супроводжується хоча б одним із таких симптомів:
- нудота або блювання;
- світло- і звукобоязнь.
Доповнення: анамнез, дані фізикального і неврологічного обстежень не мають ознак органічного захворювання, яке може імітувати мігрень.
Нотатки:
- Один або декілька нападів сильного ГБ важко діагностувати як мігрень, тому для встановлення такого діагнозу необхідно не менш ніж п’ять нападів. Якщо у пацієнта є мігрень, що відповідає всім критеріям, але нападів менше, ніж п’ять, у нього діагностують клінічно «імовірну мігрень без аури».
- Якщо пацієнт засинає з нападом мігрені, але прокидається без неї, то слід брати до уваги час до просинання.
- У дітей і підлітків (до 18 років) напади можуть бути тривати від двох годин.
1.2 Мігрень з аурою (G43.1 за МКХ-10, 8А80.1 за МКХ-11)
Раніше ця форма мала назву «класична мігрень», «офтальмічна, геміпаретична, геміпарестетична або афатична мігрень», «мігрень з ускладненнями».
Діагностичні критерії:
А. Наявність принаймні двох нападів, що відповідають критеріям пунктів Б і В.
Б. Наявність принаймні трьох із таких п’яти ознак:
- Один або більше повністю оборотних симптомів аури, що свідчать про локальну кортикальну та/або стовбурову церебральну дисфункцію (зорову, сенсорну, мовленнєву, моторну, слухову, стовбурову).
- Щонайменше один симптом аури розвивається впродовж більш ніж п’яти хвилин або два чи більше симптомів розвиваються послідовно, один за іншим.
- Тривалість симптомів аури до 60 хвилин.
- Щонайменше одна аура є унілатеральною.
- ГБ розвивається на тлі аури або не пізніше ніж за 60 хвилин після її зникнення.
В. Наявність головного болю, що відповідає характеристикам мігрені без аури.
Опис: атаки, що повторюються, тривають декілька хвилин; оборотні візуальні, сенсорні або інші симптоми з боку центральної нервової системи зазвичай розвиваються поступово й переходять у головний біль і симптоми мігрені.
Доповнення: анамнез, дані фізикального і неврологічного обстежень не підтверджують ознак органічного захворювання, яке може імітувати мігрень.
Нотатки: 1) якщо, наприклад, три симптоми наявні в аурі, їхня можлива максимальна тривалість становить 3 × 60 = 189 хв, моторні симптоми можуть тривати до 72 год; 2) афазія завжди розглядається як унілатеральний симптом, дизартрія — не обов’язково.
Коментар: аура — це комплекс неврологічних симптомів (зорових, соматосенсорних, афатичних, вестибулокохлеарних, моторних, когнітивних, пов’язаних з емоціями), що зазвичай виникає перед нападом ГБ. Аура може також розвиватися після больової фази або тривати під час фази ГБ.
Зорова аура — найчастіша та найтиповіша, яку фіксують у 90 % пацієнтів із мігренню з аурою. Вона частіше виявляється зигзагоподібними фігурами біля точки фіксації погляду, які можуть поступово поширюватися праворуч або ліворуч, зникати повністю або перетворитися на миготливу скотому.
За інших клінічних випадків може бути наявною тільки скотома, особливо в разі гострого початку. У дітей і підлітків аура представлена мінімальними типовими білатеральними зоровими симптомами.
Наступні за частотою — сенсорні порушення. Частіше це відчуття оніміння в різних частинах тіла; рідше виникають порушення мовлення, переважно афазія. Якщо аура охоплює моторні порушення у вигляді слабкості, захворювання необхідно кодувати як: 1.2.3 — геміплегічна мігрень або одна з її форм.
Симптоми аури різних типів можуть виникати один за одним, починаючись із зорових, далі — сенсорні, потім — афатичні. Протягом години всі симптоми аури, як правило, зникають. Моторні симптоми можуть тривати довше. Пацієнти мають чітко визначати тривалість симптомів аури та повідомляти про це лікарю. Необхідно вести щоденник аури.
У багатьох пацієнтів, які страждають на мігрень з аурою, може також траплятися мігрень без аури. За таких клінічних випадків слід встановлювати два діагнози (коди 1.1 і 1.2).
Симптоми-передвісники виникають за години / дні (до двох діб) до появи ГБ. Вони можуть мати різні комбінації таких ознак, як слабкість, напруження м’язів шиї, дратівливість, пригнічений настрій, підвищення апетиту, фізична гіперактивність, тривожність, порушення сну, затримка рідини в організмі, сонливість, проблеми з концентрацією уваги, відчуття важкості в шиї, чутливість до звуків і світла, нудота, нечіткий зір, позіхання та блідість. Отже, у такому разі краще використовувати терміни «продром» для виключення помилкового діагностування аури.
У деяких клінічних випадках аура може бути без мігренозного ГБ. Результати систематичних досліджень демонструють, що багато пацієнтів із зоровою аурою іноді можуть мати симптоми порушення мовлення та відчуття в кінцівках.
І навпаки, пацієнти із симптомами порушення відчуття в кінцівках та порушення мовлення майже зажди мають зорові аури, принаймні в разі декількох атак. У пацієнтів із стовбуровою аурою майже завжди є додаткові симптоми типової аури. Зокрема, у пацієнтів із геміпаретичною мігренню виникає моторна слабкість. Її класифікують як окремий підтип, тому що вона відрізняється за генетичною природою та патофізіологією від мігрені з типовою аурою. Такі пацієнти мають додатково стовбурові симптоми. Клінічно імовірна мігрень може мати атипові ознаки (як-от пролонгована аура та аура з раптовим гострим початком).
Діагноз загалом встановлюють після ретельного вивчення історії хвороби пацієнта. Зрідка виникають вторинні захворювання (як-от розшарування сонної артерії, артеріовенозна мальформація, епілепсія), що за симптомами нагадують мігрень.
1.2.1 Мігрень із типовою аурою
Мігрень з аурою у вигляді зорових та/або сенсорних, та/або мовленнєвих симптомів (але не моторної слабкості) триває до години.
Діагностичні критерії:
А. Щонайменше дві атаки, що відповідають критеріям пунктів Б і В.
Б. Аура зорова, сенсорна, мовленнєва, але не моторна слабкість, стовбурова та ретинальна аури.
В. Принаймні дві з таких чотирьох характеристик:
- Щонайменше один симптом аури тривалістю понад 5 хв та/або два й більше симптомів — до 60 хв.
- Кожен симптом аури триває 5-60 хв
- Щонайменше один симптом аури є унілатеральним.
- Аура супроводжується ГБ або він виникає протягом 60 хв після неї.
Д. У пацієнта немає інших захворювань, зокрема транзиторних ішемічних атак.
Нотатки: якщо в одного пацієнта є три симптоми аури, їхня сумарна тривалість може становити 3 × 60 = 180 хв. Афазія завжди вважається унілатеральною.
1.2.1.1 Типова аура з ГБ
Опис: мігрень із типовою аурою, яка супроводжує ГБ або передує йому протягом 60 хв, із/без характеристик мігрені.
Діагностичні критерії:
А. Критерії мігрені з типовою аурою (1.2.1).
Б. ГБ із/без характеристик мігрені.
1.2.1.2 Типова аура без ГБ
Опис: мігрень із типовою аурою, за якої аура не супроводжує ГБ та не передує жодному його підтипу.
Діагностичні критерії:
А. Критерії мігрені з типовою аурою (1.2.1).
Б. У пацієнта немає ГБ протягом 60 хв.
Нотатки: у деяких пацієнтів типова аура слідує за мігренозним ГБ, але багато пацієнтів додатково мають атаки з аурою і незначними симптомами ГБ або взагалі без нього. Тоді вони кодуються як 1.2.1.2 — типова аура без ГБ. За таких клінічних випадків аура може нагадувати ознаки інших захворювань (як-от транзиторної ішемічної атаки [ТІА]).
Диференціація часто потребує обстеження. Якщо аура виникає вперше після 40 років, симптоми тільки негативні (як-от геміанопсія), аура триває до 5 хв або понад 60 хв, слід розглядати ймовірність ТІА.
1.2.2 Мігрень зі стовбуровою аурою
Попередній термін — «базилярна мігрень».
Опис: мігрень із симптомами аури, спричиненої порушеннями функцій стовбура мозку, та зі стовбуровими симптомами без моторної слабкості.
Діагностичні критерії:
А. Щонайменше дві атаки.
Б. Аура у вигляді зорових, сенсорних або мовленнєвих симптомів, але без моторних або ретинальних.
В. Щонайменше два з таких стовбурових симптомів:
- Дизартрія.
- Вертиго.
- Дзвін у вухах.
- Гіпоакузія.
- Диплопія.
- Атаксія.
- Зниження рівня свідомості.
Г. Принаймні дві з таких чотирьох характеристик:
- Щонайменше один симптом аури тривалістю понад 5 хв та/або два та більше симптомів, що виникають послідовно.
- Кожен окремий симптом аури триває 5-60 хв.
- Щонайменше один симптом аури є унілатеральним.
- Аура супроводжує ГБ або виникає протягом 60 хв до появи ГБ.
Д. У пацієнта немає інших захворювань із подібною симптоматикою згідно з класифікацією.
Нотатки: 1) за моторної слабкості слід кодувати захворювання як геміплегічна мігрень (код 1.2.3); 2) симптоми аури можуть тривати 3 × 60 = 180 хв; 3) афазія є унілатеральним симптомом.
Коментар: симптоми типової аури можуть бути разом зі стовбуровою аурою. У такому разі кодувати потрібно два стани: 1.2.1 — мігрень із типовою аурою та 1.2.2 — мігрень зі стовбуровою аурою.
Багато симптомів, зазначених у критерії пункту В, можуть супроводжуватися тривожністю та гіпервентиляцією. У такому разі пацієнт потребуватиме диференційної діагностики.
1.2.3 Геміплегічна мігрень (8А80.10 за МКХ-11)
Опис: мігрень з аурою, що передбачає моторну слабкість.
Нотатки: 1) термін «плегія» означає параліч, хоча атаки можуть супроводжуватися моторною слабкістю; 2) у деяких пацієнтів слабкість може тривати тижнями; 3) афазія є унілатеральним симптомом, дизартрія — ні.
Діагностичні критерії:
А. Щонайменше дві атаки.
Б. Для аури характерні два такі симптоми:
- моторна слабкість, що повністю минає;
- зорові, сенсорні та/або мовленнєві симптоми, що повністю минають.
В. Стан відповідає принаймні двом із таких чотирьох характеристик:
- Щонайменше один симптом аури тривалістю понад 5 хвилин та/або два й більше симптомів, що виникають послідовно.
- Кожен симптом немоторної аури триває 5-60 хв, моторна слабкість — до 72 год.
- Щонайменше один симптом аури є унілатеральним.
- Аура супроводжує ГБ або настає протягом 60 хв до появи ГБ.
Г. У пацієнта немає інших захворювань із подібною симптоматикою (зокрема, ТІА або гостре порушення мозкового кровообігу / інсульт), згідно з чинною класифікацією.
1.2.3.1 Сімейна геміплегічна мігрень (СГМ)
Мігрень з аурою, що передбачає моторну слабкість, та наявна щонайменше в одного родича першого та другого рівня спорідненості, який мав мігренозну ауру у вигляді моторної слабкості.
Діагностичні критерії:
А. Критерії для 1.2.3 — геміплегічної мігрені.
Б. Мігрень наявна щонайменше в одного родича першого чи другого рівня спорідненості, який мав мігренозну ауру у вигляді моторної слабкості.
Коментарі: дані генетичних досліджень вказують на етіологію СГМ:
- СГМ 1-го типу спричиняє мутація в CACNA1A на 19-й хромосомі, який кодує субодиницю α-1А кальцієвого каналу типу P/Q;
- СГМ 2-го типу — мутація в АТР1А2 на 1-й хромосомі, який контролює активність K/Na-АТФази;
- СГМ 3-го типу — мутація в SCN1A на 2-й хромосомі, який кодує α-субодиницю потенціалзалежного натрієвого каналу NaV1.1.
Часто СГМ наявний разом із мігренню зі стовбуровою аурою та з мігренню з типовою аурою та завжди — із ГБ. Зрідка також можуть траплятися порушення свідомості (зокрема кома), лихоманка та плеоцитоз в лікворі.
Крім того, СГМ може імітувати епілепсію. Атака СГМ може призвести до черепно-мозкової травми. Члени приблизно половини родин із СГМ страждають на хронічну прогресивну церебелярну атаксію, не пов’язану з мігренозною атакою.
Діагностичні критерії всіх підтипів:
А. Критерії СГМ.
Б. Виявлено генетичний дефект.
1.2.3.2 Спорадична геміплегічна мігрень
Опис: мігрень з аурою, що передбачає моторну слабкість, без родичів першого й другого рівнів спорідненості, які мали мігренозну ауру у вигляді моторної слабкості.
Діагностичні критерії:
А. Критерії для 1.2.3 — геміплегічної мігрені.
Б. У пацієнта немає родичів першого та другого рівнів спорідненості, які мали мігренозну ауру у вигляді моторної слабкості.
Коментар: епідеміологічні дані свідчать, що спорадична геміплегічна мігрень виникає дещо частіше, ніж СГМ. Спорадичні випадки потребують виконання нейровізуалізації та інших діагностичних тестів для виключення вторинної причини геміплегії. Люмбальна пункція потрібна для диференціації із синдромом транзиторного ГБ (код 7.3.5 за МКГБ-3) і неврологічним дефіцитом із лікворним лімфоцитозом (HaNDL).
1.2.4 Ретинальна мігрень
Опис: повторювані атаки з порушенням монокулярного зору (зі сцинтиляціями, скотомами та сліпотою, асоційованою з ГБ).
Діагностичні критерії:
А. Щонайменше дві атаки.
Б. Аура з повністю минущими позитивними або негативними феноменами протягом атаки з іншими симптомами:
- слід виконати клінічне оцінювання зору;
- пацієнт вказує на монокулярний дефект зору.
В. Принаймні дві з таких трьох характеристик:
- аура триває понад 5 хв;
- аура триває 5-60 хв;
- аура супроводжується ГБ.
Г. У пацієнта немає інших захворювань.
Коментар: у деяких пацієнтів, що скаржаться на монокулярний дефект зору, наявна геміанопсія. Описані деякі випадки без ГБ, тоді мігрень не можна вважати етіологічним чинником. Ретинальна мігрень є рідкісною патологією.
1.3 Хронічна мігрень (8А80.2 за МКХ-11)
Опис: ГБ, що виникає принаймні до 15 днів на місяць протягом понад трьох місяців підряд і має ознаки мігренозного болю щонайменше вісім днів на місяць.
Діагностичні критерії:
А. ГБ (типу ГБН або мігреноподібного) упродовж більш ніж 15 днів на місяць понад три місяці, що відповідає критеріям пунктів Б, В і Г.
Б. У пацієнта було щонайменше п’ять атак, які відповідали критеріям мігрені без аури та/або з аурою
В. Понад вісім днів на місяць протягом більш ніж три місяці трапляються атаки з такими характеристиками:
- відповідають критеріям пунктів В і Г для мігрені без аури;
- відповідають критеріям пунктів Б і В для мігрені з аурою;
Г. У пацієнта немає інших захворювань.
Коментар:
- Діагноз 1.3 — хронічна мігрень виключає діагноз 2 — ГБН, оскільки він передбачений в 1.3.
- Причина для виокремлення хронічної мігрені в окрему категорію — можливість дати пояснення такій частоті атак у пацієнтів із ГБ. Характеристики ГБ можуть змінюватися протягом дня (або декількох днів). Достатньо важко контролювати стан таких пацієнтів без медикаментозного лікування. Більшість клінічних випадків із симптомами хронічної мігрені можуть бути зумовлені залежністю від аналгетиків, тому їх слід діагностувати як 8.2 — медикаментозно зумовлений ГБ, тобто внаслідок зловживань ліками. Можливо кодувати два діагнози: 1.3 — хронічна мігрень і 8.2 — іноді після відміни ліків мігренозні атаки стають рідшими, тоді кодують інший тип мігрені.
- Характеристики та частоту ГБ необхідно фіксувати щодня в щоденнику щонайменше протягом місяця.
- Дуже часті напади мігрені можуть бути представлені як 1.3 — хронічна мігрень. За поєднання її з ГБ внаслідок зловживання аналгетиками слід діагностувати обидва типи: 1.3 — хронічна мігрень та 8.2 — медикаментозно зумовлений ГБ.
1.4 Ускладнення мігрені
У діагнозі вказують окремо підтипи мігрені та ускладнень.
1.4.1 Статус мігренозний
Відповідає критеріям коду G43.2 за МКХ-10 і коду 8А80.30 за МКХ-11.
Опис: напади мігрені тривають понад 72 год.
Діагностичні критерії:
А. Мігренозні напади.
Б. Пацієнти страждають на мігрень без/з аурою з типовими нападами.
В. Напади тривають понад 72 год (іноді із ремісіями під час сну або приймання аналгетиків). Напади та асоційовані симптоми виснажують пацієнта.
Г. У пацієнта немає іншого захворювання.
1.4.2 Персистувальна аура без інфаркту
Симптоми аури тривають понад тиждень, причому в пацієнта немає зони інфаркту мозку за даними магнітно-резонансної томографії (МРТ).
Симптоми аури часто є білатеральними та можуть тривати декілька місяців або років (основний критерій — тривалість щонайменше тиждень). Якщо напади аури тривають понад годину але менше тижня — діагностують як 1.5.2 — клінічно імовірна мігрень з аурою.
1.4.3 Мігренозний інфаркт
Наявний принаймні один симптом мігренозної аури, що асоціюється з ішемічним ураженням головного мозку (підтвердженим даними МРТ або комп’ютерної томографії). Симптоми аури тривають понад 60 хв. Ішемічний інфаркт може бути зумовлений іншими причинами, ніж мігрень, або спорідненими з нею причинами.
Цей діагноз встановлюють лише за перебігу мігрені з типовими аурами, під час яких стався інфаркт. У пацієнтів, що страждають на мігрень з аурою, вдвічі збільшується ризик ішемічного інсульту (не як ускладнення мігрені — мігренозного інфаркту). Дані більшості досліджень свідчать про відсутність зв’язку між мігренню без аури та ішемічним інсультом.
1.4.5 Судоми, викликані мігренозною аурою
Коментар: мігрень та епілепсія є спорідненими захворюваннями, оскільки можуть виникати пароксизмально. Хоча мігреноподібний ГБ часто супроводжує постіктальний період, інколи судоми трапляються впродовж виключно мігренозної аури. Такий феномен іноді документують як «мігрень-епілепсія». Його фіксують достатньо рідко. У пацієнтів із діагнозом 1.1 — мігрень без аури, судоми не описано.
Діагностичні критерії:
А. Судоми, що відповідають критеріям для одного типу епілептичних нападів.
Б. Судоми виникають тільки в пацієнтів із 1.2 — мігренню з аурою протягом години / одразу після аури.
В. У пацієнта немає інших захворювань.
1.5 Імовірна мігрень
Діагноз клінічно «імовірна мігрень» встановлюють, якщо у пацієнта наявні напади мігренозного ГБ, що не відповідають усім критеріям конкретного підтипу мігрені, але немає іншої причини та вторинних ГБ. Напади можуть траплятися дуже рідко (1-2), або бути коротшими, ніж зазначено в критеріях, швидко минати та мати середню інтенсивність.
1.5.1 Імовірна мігрень без аури (відповідає майже всім критеріям 1.1 — мігрені без аури)
1.5.2 Імовірна мігрень з аурою
1.6 Періодичні синдроми, які асоціюються з мігренню
Такі стани згідно з МКХ-11 кодують як DD93.Y. Для дитячого віку характерна теорія зміни симптомів. W. G. Wyllie та B. Schlesinger 1933 року запропонували термін «періодичні хвороби дитинства» для опису епізодичних короткочасних патологічних станів — абдомінальних та головних болів і блювання [27].
Згадані симптоми можуть трансформуватися з часом. Вчені дійшли висновку, що такі стани передують класичним формам мігрені осіб старшого віку. Додатково у пацієнтів можуть виникати такі симптоми: малюкові колькі, епізоди порушення руху, розлади сну (як-от сомнамбулізм, сноговоріння, бруксизм, нічні кошмари).
Останні дослідження щодо різних ознак мігрені у дітей раннього віку були присвячені вивченню та аналізу малюкових кольок та їхнього поєднання з мігренню в старшому віці. Зокрема, було продемонстровано збільшення частоти мігрені у дітей, які мали малюкові колькі [28, 29].
До дитячих періодичних синдромів, які можуть передувати «класичним» нападам мігрені, належать: гастроінтестинальні порушення, доброякісне пароксизмальне вертиго, доброякісний пароксизмальний тортиколіз (кривошию).
1.6.1 Періодичні шлунково-кишкові порушення
Попередні назви: хронічний абдомінальний біль, функціональна диспепсія.
Опис: епізодичні атаки абдомінального болю та/або дискомфорту, що повторюються; нудота та блювання (нечасті, хронічні або з точними інтервалами), що можуть бути асоційовані з мігренню.
Діагностичні критерії:
А. Щонайменше п’ять атак із певними характеристиками (про це йшлося вище).
Б. Гастроінтестинальне обстеження не підтверджує відповідної патології.
В. У пацієнта немає іншого захворювання, що імітує цей стан.
1.6.1.1 Синдром циклічного блювання (CVS)
Опис: повторювані епізодичні атаки інтенсивної нудоти та блювання, зазвичай стереотипні в одного індивідуума, із точно відомим часом епізодів. Атака може супроводжуватися блідістю та летаргією. Без патології та симптомів між атаками.
Діагностичні критерії:
А. Принаймні п’ять атак інтенсивної нудоти та блювання, відповідність критеріям пунктів Б і В.
Б. Стереотипність у конкретного пацієнта та повтори з відомою періодичністю.
В. Наявність усіх умов:
- Нудота та блювання виникають щонайменше чотири рази на годину.
- Атаки тривають понад годину та більш ніж 10 днів.
- Атаки спостерігаються понад тиждень.
Особливість: обстеження не виявляє інших причин гастроінтестинальних порушень. Синдром циклічного блювання є типовим епізодом, якщо він виникає із певною періодичністю та чергується з нормальним станом між епізодами.
1.6.1.2 Абдомінальна мігрень
Опис: ідіопатичне захворювання, що виникає переважно у дитячому віці, у вигляді атак, що повторюються з достатньо сильним болем у животі та асоціюються з вазомоторними симптомами, нудотою та блюванням, що тривають 2-72 години. Між атаками стан дитини без ознак патології. Головний біль не характерний під час атак.
Діагностичні критерії:
А. Щонайменше п’ять атак абдомінального болю, що відповідає критеріям пунктів Б, В і Г.
Б. Біль відповідає щонайменше двом із таких трьох характеристик:
- Локалізація посередині живота, біля пупка.
- Ниючий біль.
- Біль середньої або сильної інтенсивності.
В. Протягом атаки є щонайменше два симптоми:
- Анорексія.
- Нудота.
- Блювання.
- Блідість шкіри.
Г. Тривалість атак (без допомоги та лікування) становить 2-72 години.
Д. Немає симптомів між атаками.
Е. У пацієнта немає іншого органічного захворювання, зокрема шлунково-кишкового тракту або нирок.
Нотатки: абдомінальна мігрень — стан, що достатньо серйозно перешкоджає звичній щоденній активності. У дітей раннього віку ГБ часто лишається поза увагою. Слід звертати увагу на наявність / відсутність ГБ; у разі ГБ або мігрені з болем у животі необхідно діагностувати як 1.1 — мігрень без аури.
Дітям важко розрізнити анорексію та нудоту. Блідість часто асоціюється з потемнінням в очах. Зокрема, у деяких пацієнтів почервоніння обличчя є одним із вазомоторних симптомів. У багатьох дітей з абдомінальною мігренню надалі може розвинутися мігренозний головний біль.
1.6.2 Доброякісне пароксизмальне вертиго (головокружіння)
Опис: захворювання із повторюваними атаками спонтанного раптового головокружіння у загалом здорових дітей.
Діагностичні критерії:
А. Щонайменше п’ять атак, що відповідають критеріям пунктів Б і В.
Б. Вертиго виникає раптово, із максимальними ознаками на початку, спонтанно зникає через кілька хвилин або годин без втрати свідомості.
В. Наявність щонайменше одного з таких симптомів:
- Ністагм.
- Атаксія.
- Блювання.
- Блідість.
- Боязливість.
Г. Неврологічний статус, аудіологічне та вестибулярне функціонування між пароксизмами без порушень.
Д. Симптоми не імітують іншого захворювання.
Нотатки: діти раннього віку можуть бути не в змозі описати всі симптоми головокружіння. Діагностика захворювання базується на даних, описаних батьками всіх ознак періоду атаки.
Необхідно пам’ятати, що подібні симптоми можуть виникати у разі пухлини задньої черепної ямки, епілептичних нападів та захворювання вестибулярного апарату, які слід виключити.
1.6.3 Доброякісний пароксизмальний тортиколіз (кривошия)
Опис: епізоди нахилу голови в один бік, іноді з невеликою ротацією, що повторюються та зникають спонтанно. Часто такий стан виникає у дітей раннього віку, починаючи з першого року життя.
Діагностичні критерії:
А. Повторювані атаки в дітей раннього віку, що відповідають критеріям пунктів Б і В.
Б. Нахили голови в будь-який бік із/без незначної ротації, які раптово зникають через кілька хвилин або днів.
В. Щонайменше один із таких додаткових симптомів:
- Блідість.
- Дратівливість.
- Погане самопочуття.
- Блювання.
- Атаксія.
Г. Неврологічний статус без порушень між атаками.
Д. У пацієнта немає іншого захворювання з подібними симптомами.
Нотатки: атаки мають тенденцію до повторення щомісячно. У дітей старшого віку ймовірність виникнення атаксії є вищою. Необхідно виконати диференційну діагностику з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою, ідіопатичною торсійною дистонією, складними фокальними епілептичними нападами, вродженими аномаліями структур задньої черепної ямки.
Діагностування ГБ згідно із чинною класифікацією
вгоруЯкщо новий ГБ із характеристиками мігрені трапляється вперше та збігається за часом з іншим захворюванням, що може спричинити ГБ, то цей епізод діагностують як вторинний внаслідок хвороби, що зумовила ГБ.
Якщо вже наявна мігрень стає хронічною і збігається в часі із захворюваннями, які можуть бути її причиною, можна встановлювати обидва діагнози: мігрень і вторинний ГБ.
Зловживання медпрепаратами, що призводить до ГБ, є прикладом встановлення двох діагнозів: епізодичної та хронічної мігрені й абузусного ГБ (як 8.2 — вторинний ГБ). Якщо ознаки вже наявної мігрені стають значно тяжчими або частішими після іншого захворювання, встановлюють два діагнози: перинна мігрень і вторинний ГБ (це свідчить, що ця хвороба може спричиняти ГБ).
Конфлікт інтересів
Авторка заявляє про відсутність будь-якого конфлікту інтересів.
Література
1. Disease G.B.D., Injury I., Prevalence C. et al. Global, regional and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burder of Disease Study. Lancet. 2016. Vol. 388. P. 1545-1602.
2. Sillanpaa M., Piekkala P., Kero P. et al. Prevalence of headache at preschool age in an unselected child population. Cephalalgia. 1991. Vol. 11. Р. 239-242.
3. Zuckermann B., Stevenson J., Bailey V. et al. Stomataches and headaches in a community sample of preschool children. Pediatrics. 1987. Vol. 79, № 5. Р. 677-682.
4. Barbanti P., Grazzi L., Egeo G. Pharmacotherapy for acute migraines in children and adolescents. Expert Opinion on Pharmacotherapy. 2019 Mar. Vol. 20, № 4. Р. 455-463. DOI: 10.1080/14656566.2018.1552941.
5. Deubner D. C. An epidemiologic study of migraine and headache in 10-20 year olds. Headache. 1977. Р. 173-180.
6. Stovner L.J., Colette. Prevalence of headache in Europe: a review for the Eurolight project. J Headache Pain. 2010. Vol. 11. Р. 289-299.
7. Headache. In: Hershey A.D., Kabbouche M.A., O’Brein H.L. Nelson Textbook of pediatrics. 20th ed. Philadelphia, Kliegman R.M., 2015. Р. 4348-4362.
8. Headache Classification Committee of the International Headache Society [IHS]. The international classification of headache disorders, 3rd edition. Cephalalgia. 2018. Vol. 38, № 1. Р. 1-211.
9. Guidance for migraine in children. URL: https://bestpractice.bmj.com/topics/en-gb/678/pdf/678.pdf.
10. Ferrari M.D., Klever R.R., Terwindt G.M. et al. Migraine pathophysiology: lessons from mouse models and human genetics. Lancet Neurol. 2015. Vol. 14. Р. 65-80. DOI: 10.1016/S1474-4422(14)70220-0.
11. Abu-Arafeh I., Razak S., Sivaraman B. et al. The prevalence of headache and migraine in children and adolescents: A systematic review of population based studies. Dev Med Child Neurol. 2010. Vol. 52. Р. 1088-1097.
12. Lewis D.W. Pediatric migraine. Neurol Clin. 2009. Vol. 27, № 2. Р. 481-501.
13. Goadsby P.J. To scan or not to scan in headache. BMJ. 2004. Vol. 28, № 329[7464]. Р. 469-70.
14. Migraine. In: Behrman R.E., Kliegman R.M., Jenson H.B., eds. Nelson textbook of pediatrics. 16th ed. Philadelphia, PA: Saunders; 2000. Р. 1832-34.
15. Hershey A.D. Current approaches to the diagnosis and management of pediatric migraine. Lancet Neurol. 2010. Vol. 9. Р. 190-204.
16. Bigal M.E., Arruda M.A. Migraine in the pediatric population — evolving concepts. Headache 2010. Vol. 50. Р. 1130-43.
17. Sejersen T., Ching H. Wang. Editors. Acute Pediatric Neurology Springer-Verlag London, 2014. 413 p.
18. Bockowski et al. Proinflammatory plasma cytokines in children with migraine. Pediatr Neurol. 2009 Jul; Vol. 41[1]:17-21.
19. Goadsby P.J., Holland P.R., Martins-Oliveira M. et al. Pathophysiology of migraine: a disorder of sensory processing. Physiol Rev. 2017. Vol. 97. Р. 553-622.
20. Leão A. A. P. Further observations on the spreading depression of activity in the cerebral cortex. J. Neurophysiol. 1947. Vol. 10. Р. 409-414.
21. Bruijn J., Locher H. et al. Psychopathology in children and adolescents with migraine in clinical studies: a systematic review. Pediatrics. 2010. Vol. 126. 323 р.
22. Hershey A.D. Current approaches to the diagnosis and management of pediatric migraine. Lancet Neurol. 2010. Vol. 9. Р. 190-204.
23. Bigal M.E., Arruda M.A. Migraine in the pediatric population — evolving concepts. Headache. 2010. Vol. 50. Р. 1130-43.
24. Cutrer F.M. Pathophysiology of migraine. Semin Neurol. 2010. Vol. 30, № 2. Р. 120-30.
25. Moskwitz M. A. Pathophisiology of headache — past and present. Headache. 2007. Vol. 47, № l. Р. 58-63.
26 Schürks M., Buring J.E., Ridker P.M. et al. Genetic determinants of cardiovascular events among women with migraine: a genome-wide association study. PLoS ONE2011; 6: e22106.
27. Wyllie W. G., Schlesinger B. The periodic group of disorders in childhood. Br J Child Dis. 1933. Vol. 30. Р. 1-21.
28. Gelfand A.A., Goadsby P.J., Allen I.E. The relationship between migraine and infant colic: a systematic review and meta-analysis. Cephalalgia. 2015. Vol. 35, № 1. Р. 63-72.
29. Zhang D., Zhang Y., Sang Y. The Relationship between Infant Colic and Migraine as well as Tension-Type Headache: A Meta-Analysis. Pain Res Manag. 2019.