Принципи вибору оптимального антипсихотичного препарату відповідно до клінічного профілю пацієнта
страницы: 26-32
Зміст статті:
- Призначення антипсихотиків пацієнтам із психотичними розладами і шизофренією
- Вибір антипсихотичного лікування
- Призначення антипсихотичних засобів першої та другої ліній
- Висновки
Початок застосування антипсихотичних препаратів припадає на 1950 рік, коли у Франції вперше було синтезовано хлорпромазин, який є похідним фенотіазину [6]. Спочатку планували застосовувати хлорпромазин як анестетик під час хірургічних операцій. Втім, за даними дослідження його властивостей, було встановлено, що хлорпромазин має виразні антипсихотичні властивості, його застосування назвали «фармакологічною лоботомією». Зокрема, 1957 року дослідники хлорпромазину запровадили термін «нейролептики» (нині — «антипсихотики»). А 1958 року в лабораторії бельгійської компанії «Janssen Pharmaceutica» було синтезовано перший антипсихотичний препарат із групи похідних бутирофенону — галоперидол, а 1966 року — антипсихотичний препарат із групи бензамідів — сульпірид [8]. Крім того, було розроблено антипсихотичні засоби подовженої дії для парентерального застосування, як-от препарати флуфеназину, перфеназину, флюпентиксолу, що належали до групи типових (традиційних) антипсихотиків.
Уперше 1968 року було синтезовано клозапін — антипсихотичний препарат, застосування якого не призводило до екстрапірамідних побічних ефектів. Завдяки цим фармакологічним властивостям клозапін став першим атиповим антипсихотиком (АА) [6].
Починаючи з 80-х років ХХ ст. до початку ХХІ ст. було синтезовано ще низку АА, які мають поліпшені фармакологічні властивості та краще переносяться пацієнтами, як-от рисперидон, оланзапін, амісульприд, кветіапін та арипіпразол [1, 2].
Призначення антипсихотиків пацієнтам із психотичними розладами і шизофренією
вгоруЗа рекомендаціями Американської психіатричної асоціації (АРА, 2022) щодо призначення антипсихотичних засобів за фармакотерапії пацієнтів із психотичними розладами і шизофренією, необхідно перед цим:
- Оцінити потреби пацієнта.
- Розробити відповідний план фармакотерапії.
- Виконати огляд анамнезу захворювання та життя пацієнта.
- Обстежити психічний стан пацієнта, зокрема когнітивне функціонування.
- Встановити будь-які супутні соматичні захворювання.
- Брати до уваги будь-які супутні психічні проблеми та критерії залежності від психоактивних речовин.
- Оцінити ризик виникнення суїцидальної та/або агресивної поведінки.
- Визначити прихильність до терапії антипсихотиками (позитивний і негативний досвід попереднього лікування та дотримання режиму приймання ліків).
- Розглянути попередній анамнез лікування антипсихотиками (відповідь на терапію, профіль безпеки).
- Відкоригувати поточне лікування (зважаючи на такі умови, як вагітність, стан після пологів, годування грудьми).
- Додати будь-які методи психосоціальної інтервенції (як-от когнітивно-поведінкова терапія, психоосвіта, сімейна терапія, тренінг соціальних навичок, когнітивна ремедіація, підтримувальна психотерапія).
- Застосовувати ефективне лікування, яке відповідає клінічним потребам пацієнта, або те, яке було дієвим у минулому.
- Узгодити з пацієнтом вибір антипсихотиків для лікування, зважаючи на:
- доступність та економічність препарату;
- кращу прихильність до терапії (пероральні або ін’єкційні форми пролонгованої дії);
- фармакокінетичні властивості;
- лікарські взаємодії та метаболізм із цитохромами Р450;
- профіль побічних ефектів поточного антипсихотика;
- супутні соматичні захворювання або інші побічні реакції [10].
Вибір антипсихотичного лікування
вгоруВідповідно до оновлених рекомендацій Національного інституту охорони здоров’я та вдосконалення медичної допомоги Великої Британії (NICE, 2014), вибір антипсихотичного лікування має базуватися на можливих клінічних перевагах кожного препарату, зважаючи на його побічні ефекти:
- Метаболічні порушення — збільшення ваги, дисліпідемія, гіперглікемія, цукровий діабет 2-го типу, метаболічний синдром.
- Екстрапірамідні неврологічні симптоми — акатизія, тардивна дискінезія, гостра дистонія, паркінсонізм.
- Кардіоваскулярні побічні ефекти — подовження скоригованого інтервалу QT (QTс), ортостатична гіпотензія, атріовентрикулярна блокада.
- Нейроендокринні порушення — підвищення рівня пролактину в плазмі, галакторея, гінекомастія.
- Сексуальна дисфункція.
- Надлишкова седація та гіперсонливість.
- Холінолітичні побічні ефекти — порушення пам’яті й зору, сухість у роті, затримка сечі, закрепи та інші [9].
Базовий моніторинг фізичного здоров’я слід виконувати на початку антипсихотичної терапії та з дотриманням рекомендацій в інструкціях для медичного застосування вибраних лікарських засобів. Призначаючи підтримувальну терапію, лікар має переконатися, що постійно відбувається контроль параметрів фізичного здоров’я. У разі призначення антипсихотичних препаратів слід вживати відповідних заходів за будь-яких відхилень від норми, особливо для захисту серцево-судинної системи та підтримки метаболізму пацієнтів із тяжкими психічними захворюваннями.
Призначення антипсихотичних засобів першої та другої ліній
вгоруУ таблиці 1 представлено клініко-психопатологічні особливостей стану та побічних ефектів у пацієнтів із симптомами психозу та шизофренією відповідно до рекомендацій Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS, 2023) щодо призначення антипсихотичних засобів першої та другої [7].
Починати лікування антипсихотиками слід із дози нижньої межі діапазону та поступово її підвищувати відповідно до відповіді та переносимості. Насамперед необхідно оцінити відповідь за оптимальної дози впродовж 2-3 тижнів, і якщо вона є, продовжувати лікування щонайменше протягом 4-6 тижнів, перш ніж розглядати можливість зміни препарату. Максимальна доза не має перевищувати зазначену в інструкції для медичного застосування лікарського засобу. Особливо менші дози рекомендовано пацієнтам із негативними симптомами та первинним епізодом психозу. Сучасні доказові дані не підтверджують рутинного застосування високодозованої антипсихотичної терапії. Тому слід обґрунтувати та зазначити причини призначення препаратів у дозах, що виходять за межі дозволеного діапазону. Слід призначати лише один антипсихотик, окрім виняткових обставин (як-от аугментація терапії клозапіном, арипіпразолом чи амісульпридом або перехресне титрування ліків). Необхідно уникати поліпрагмазії антипсихотиків через підвищений ризик побічних реакцій, як-от екстрапірамідні небажані ефекти, подовження інтервалу QT і раптова серцева смерть.
Базовий моніторинг параметрів фізичного здоров’я має відбуватися на початку антипсихотичної терапії згідно з рекомендаціями в інструкціях для медичного застосування вибраних лікарських засобів. Призначаючи підтримувальну терапію, лікар має переконатися, що постійно відбувається контроль показників фізичного здоров’я. У разі призначення антипсихотичних препаратів за будь-яких відхилень від норми слід вживати відповідних заходів, особливо для захисту серцево-судинної системи та підтримки метаболізму пацієнтів із тяжкими психічними захворюваннями.
Згідно з рекомендаціями NHS (2023) щодо моніторингу показників фізичного стану пацієнтів під час фармакотерапії антипсихотиками, пероральні та пролонговані парентеральні форми того самого антипсихотика слід призначати окремо, оскільки їхня біодоступність може вирізнятися [7].
Призначення антипсихотиків слід переглядати регулярно, в ідеалі — щотижня, або залежно від клінічних показань, частоти приймання, терапевтичних переваг і побічних ефектів. Необхідно перевіряти, чи не призвели необхідні призначення до перевищення максимальної добової дози, зазначеної в інструкції для медичного застосування (табл. 2 і 3).
Антипсихотики мають різні профілі безпеки та переносимості. Серед небажаних явищ, які потребують особливої уваги, слід відзначити екстрапірамідні побічні ефекти, акатизію, збільшення ваги, гіперпролактинемію та метаболічні розлади, порушення обміну ліпідів і глюкози, сексуальну дисфункцію, синдром подовження інтервалу QTc, надлишкову седацію та холінолітичні побічні ефекти. Основні заходи менеджменту побічних ефектів, пов’язаних із прийманням антипсихотиків, а також запобігання їм представлено у таблиці 4.
Власне, антипсихотичний препарат має корелювати з індивідуальними перевагами та недоліками, тому жоден із відомих засобів не є ідеальним для терапії пацієнтів відповідного профілю. Однак клініцисти мають змогу раціонального вибору належного препарату для кожного окремого пацієнта, зважаючи на його клінічний профіль і рівень терапевтичної ефективності лікарського засобу завдяки вивченню спектра характерних для його застосування побічних ефектів.
Нижче представлено клінічні профілі пацієнтів щодо призначення кветіапіну, арипіпразолу, амісульприду, рисперидону згідно з міжнародними настановами та рекомендаціями (BMJ Best Practice, 2023; NHS, 2021; CANMAT, 2018).
Клінічний профіль пацієнта щодо призначення кветіапіну (Кветиксол):
- Лікування гострого епізоду депресії за біполярного афективного розладу (БАР) I та ІІ типу (монотерапія або посилення до терапії літієм та вальпроатами). Початкова доза становить 50 мг/добу, підтримувальна — 300 мг/добу.
- Лікування гострого епізоду манії або змішаного епізоду при БАР І типу (монотерапія або посилення до терапії літієм та вальпроатами). Початкове дозування становить 50 мг/добу, підтримувальна доза— 400-800 мг/добу.
- Підтримувальна терапія (запобігання рецидиву) після гострого епізоду депресії або манії при БАР І та ІІ типів (монотерапія або посилення до терапії літієм та вальпроатами). Початкова доза становить 50 мг/добу, підтримувальна — 300 мг/добу.
- Ад’ювантна терапія до лікування селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну / селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну (СІЗЗС / СІЗЗСН) за великого депресивного розладу. Початкове дозування становить 25 мг/добу, підтримувальна доза — 150 мг/добу.
- Лікування шизофренії. Початкова доза становить 50 мг/добу, підтримувальна — 400-750 мг/добу.
- Тривожно-фобічні розлади (застосування поза затвердженими показаннями). Початкове дозування становить 25 мг/добу, підтримувальна доза — 50-150 мг/добу.
- Лікування психотичних розладів у пацієнтів із деменцією та хворобою Паркінсона (поза затвердженими показаннями). Початкове дозування становить 12,5 мг/добу, підтримувальна доза — 50-200 мг/добу.
- Лікування ажитації та агресії, збудження у пацієнтів із деменцією з тільцями Леві та хворобою Альцгеймера (застосування поза затвердженими показаннями). Початкова доза становить 12,5 мг/добу, підтримувальна — 50-200 мг/добу.
- Первинні та вторинні порушення сну (застосування поза затвердженими показаннями). Початкове дозування становить 25 мг/добу, підтримувальна доза — 25-100 мг/добу [4, 5, 7].
Клінічний профіль пацієнта щодо призначення арипіпразолу (Арілентал):
- Лікування гострого епізоду манії або змішаного епізоду при БАР І типу (монотерапія або посилення до терапії літієм та вальпроатами). Початкове дозування становить 10 мг/добу, підтримувальна доза — 15-30 мг/добу.
- Підтримувальна терапія (запобігання рецидиву) після гострого епізоду манії при БАР І типу (монотерапія або посилення до терапії літієм та вальпроатами). Підтримувальне дозування становить 10-20 мг/добу.
- Ад’ювантна терапія до лікування СІЗЗС / СІЗЗСН за великого депресивного розладу. Початкове дозування становить 5 мг/добу, підтримувальна доза — 5-10 мг/добу.
- Лікування шизофренії у дорослих та підлітків. Початкове дозування для дорослих становить 10 мг/добу, підтримувальна доза — 10-30 мг/добу. Для підлітків віком від 13 років: перші 2 дні — по 2 мг, наступні 3-6 днів — по 5 мг, із 7-го дня — по 10 мг/добу.
- Додавання (аугментація) арипіпразолу (Арілентал) до антипсихотиків для лікування шизофренії, коморбідної з метаболічним синдромом і гіперпролактинемією. Підтримувальна доза становить 5-10 мг/добу.
- Лікування ажитації, агресії, збудження у пацієнтів із деменцією з тільцями Леві та хворобою Альцгеймера (поза показаннями). Початкова доза становить 5 мг/добу, підтримувальна — 5-10 мг/добу.
- Лікування роздратованості за розладів спектра аутизму. Перші 2 дні — 2 мг, 3-6 днів по 5 мг, із 7-го дня — по 10 мг/добу.
- Лікування межового розладу особистості, обсесивно-компульсивного розладу (ОКР), посттравматичного стресового розладу (ПТСР) (поза затвердженими показаннями). Початкова доза становить 5 мг/добу, підтримувальна — 5-15 мг/добу [4, 7].
Клінічний профіль пацієнта щодо призначення амісульприду (Солекс):
- Лікування загострення шизофренії у дорослих. Початкове дозування становить 400 мг/добу, підтримувальна доза — 800-1200 мг/добу.
- Лікування шизофренії з переважанням негативних симптомів. Початкова доза становить 50 мг/добу, підтримувальна — 100-200 мг/добу.
- Лікування дистимії. Початкове та підтримувальне дозування становить 50 мг/добу.
- Лікування соматоформних і соматизованих розладів. Початкова доза становить 25 мг/добу, підтримувальна — 50-75 мг/добу.
- Лікування та профілактика нудоти та блювання. Початкове та підтримувальне дозування становить 25 мг/добу [4, 7].
Клінічний профіль пацієнта щодо призначення рисперидону (Рисперон):
- Лікування шизофренії у дорослих. Початкове дозування становить 2 мг/добу, титрація до 4 мг/добу (1-3 дні), підтримувальна доза — 4-8 мг/добу.
- Лікування епізоду манії та змішаного епізоду при БАР І типу. Початкове дозування становить 2 мг/добу, титрація до 4 мг/добу (1-3 дні), підтримувальна доза — 4-6 мг/добу.
- Лікування психотичних і поведінкових розладів у пацієнтів із деменцією та хворобою Альцгеймера. Початкова доза становить 0,25 мг/добу, підтримувальна — 0,5-1 мг/добу.
- Лікування резистентного великого депресивного розладу (аугментація до СІЗЗС). Початкове дозування становить 0,5 мг/добу, підтримувальна доза — 1-2 мг/добу.
- Лікування резистентного ОКР (аугментація до СІЗЗС). Початкова доза становить 0,5 мг/добу, підтримувальна — 1-2 мг/добу.
- Лікування ПТСР, межового розладу особистості. Початкове дозування становить 0,5 мг/добу, підтримувальна доза — 1-2 мг/добу.
- Лікування шизофренії та гострої манії при БАР І типу в дітей. Початкове дозування становить 1 мг/добу, титрація до 4 мг/добу (1-3 дні), підтримувальна доза — 1-6 мг/добу.
- Лікування розладів спектра аутизму, гіперкінетичних розладів, розладу з дефіцитом уваги та гіперактивністю, поведінкових порушень за розумової відсталості. Початкове дозування становить 1 мг/добу, титрувати до 4 мг/добу (1-3 дні), підтримувальна доза — 1-4 мг/добу [4, 7].
Висновки
вгоруПредставлений огляд міжнародних настанов і рекомендацій щодо вибору та призначення антипсихотичних засобів, який базується на доказовій ефективності та переносимості кожного препарату, свідчить що арипіпразол, кветіапін, амісульприд та рисперидон є ефективними та безпечними антипсихотиками II–III генерації для лікування психічних захворювань.
За рекомендаціям Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS, 2022) щодо призначення антипсихотичних засобів відповідно до клініко-психопатологічних особливостей, побічних ефектів кожного препарату, коморбідності психічної та соматичної патології, препаратами першої та другої лінії фармакотерапії у пацієнтів із шизофренією, психотичними і афективними розладами є арипіпразол, кветіапін, амісульприд та рисперидон.
Як рекомендовано, має відбуватися ретельний моніторинг параметрів фізичного здоров’я пацієнтів на початку та під час тривалого лікування антипсихотиками. Дані щодо моніторингу свідчать про достовірну безпеку застосування таких препаратів, як арипіпразол, кветіапін, рисперидон та амісульприд за підтримувальної та профілактичної фармакотерапії психічних розладів.
Відповідно до даних огляду заходів менеджменту та профілактики побічних ефектів антипсихотиків, препаратом першого вибору як засобу монотерапії психічних розладів та аугментації до поточного лікування у пацієнтів із коморбідними екстрапірамідними симптомами, гіперпролактінемією, збільшенням ваги, дисліпідемією, гіперглікемією, сексуальною дисфункцією, надлишковою седацією, подовженням інтервалу QTc є антипсихотик III генерації — арипіпразол (Арілентал).
Наведено клінічні профілі пацієнтів із психічними розладами відповідно до призначення арипіпразолу, кветіапіну, амісульприду та рисперидону.
Серед препаратів арипіпразолу, кветіапіну, амісульприду та рисперидону на українському фармацевтичному ринку на особливу увагу заслуговують такі антипсихотики, як Арілентал, Кветиксол, Солекс та Рисперон (компанія Farmlyga), які виробляють у Європі, мають доведену клінічну біоеквівалентність та сертифіковані для застосування у країнах Європейського Союзу, що гарантує високу якість лікування. Зокрема:
- Рисперон — перевірений часом надійний європейський рисперидон, що забезпечує ефективне та безпечне лікування за тривалого застосування.
- Арілентал — препарат арипіпразолу в Україні, щодо якого доведено безпеку лікування шизофренії з метаболічними порушеннями; є оптимальним вибором для поліпшення соціального функціонування пацієнтів [1].
- Кветиксол — якісний європейський кветіапін, який демонструє найнижчий ризик побічних явищ у геронтопсихіатрії, що робить його препаратаом першого вибору лікування поведінкових і психопатологічних симптомів за деменції, тривожно-депресивних розладів та порушень сну в пацієнтів похилого віку [2].
- Солекс — єдиний швейцарський амісульприд із кращою переносимістю, що продемонстрував надійний контроль негативних симптомів і низький ризик ендокринних розладів.
Отже, сучасні та надійні антипсихотичні препарати компанії Farmlyga переконливо демонструють ефективність та найнижчий ризик виникнення побічних ефектів, мають добру переносимість, що забезпечує високу прихильність та комплаєнс до лікування відповідних психічних розладів і дає можливість розглядати їх як засоби першого вибору.
Література
1. Денисов Є. М. Досвід застосування модуляторів активності серотонін-дофаміну при лікуванні пацієнтів із шизофренією, коморбідною з метаболічним синдромом. НейроNews. 2023. Вип. 4, № 140. С. 16-21.
2. Денисов Є. М. Досвід застосування кветіапіну для лікування поведінкових та психологічних симптомів при деменції. НейроNews. 2023. Вип. 6, № 142. С. 17-20.
3. Денисов Є. М. Нові можливості застосування міансерину в клінічній практиці. НейроNews. 2023. Вип. 9, № 145. С. 20-25.
4. Schizophrenia. Straight to the point of care. BMJ Best Practice. UK, 2023. P. 90.
5. Canadian Network for Mood and Anxiety Treatments (CANMAT) and International Society for Bipolar Disorders (ISBD) 2018 guidelines for the management of patients with bipolar disorder — Yatham — 2018 — Bipolar Disorders — Wiley Online Library.
6. Galletly C., Castle D., Dark F. et al. Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists clinical practice guidelines for the management of schizophrenia and related disorders. Aust N Z J Psychiatry. 2016. Vol. 50. Р. 410-472.
7. Guidelines for antipsychotic drug treatment and monitoring between secondary and primary care. City and Hockney Clinical Commissioning Group. NHS Foundation Trust. 2022. P. 15.
8. Pieters T., Majerus B. The introduction of chlorpromazine in Belgium and the Netherlands (1951-1968); tango between old and new treatment features. Studies in History and Philosophy of Biological and Biomedical Sciences. Vol. 42, № 4. Р. 443-52. PMID22035718. DOI:10.1016/j.shpsc.2011.05.003.
9. Psychosis and schizophrenia in adults: prevention and management. NICE guideline. UK, 2014. P. 40.
10. Treatment of Patients with schizophrenia. American Psychiatric Association. URL: https://psychiatryonline.org/doi/pdf/10.1176.