Мультидисциплінарний підхід в епілептології
За матеріалами XXVI Конференції Української Протиепілептичної Ліги з міжнародною участю (20–22 жовтня 2022 р.)
страницы: 30-36
Зміст статті:
- Генетична онтологія як один із дескрипторів діагностики епілепсії
- Нові підходи до лікування синдрому Драве
- Гострі симптоматичні напади — етіологія та менеджмент
- Чи можлива «раціональна політерапія» епілепсії? Реалії та перспективи
- Епілептогенні каверноми головного мозку: тактика лікування
Продовження. Початок у № 1–2 (138) 2023
Генетична онтологія як один із дескрипторів діагностики епілепсії
Доктор Пьотр Зволінські, медичний партнер Центру неврології, епілептології та психіатрії NEUROSPHERA (Варшава, Польща), на початку своєї доповіді зазначив, що цей Центр має потужну хмарну кіберфізичну систему Neuroterminal® (Нейротермінал), яка забезпечує можливість повного ретельного та динамічного лікування епілепсії та є програмним додатком для зв’язку лікаря з пацієнтом, зокрема в режимі онлайн. Наприклад, діагностичні та терапевтичні заходи у згаданій системі підтримуються роботом зі штучним інтелектом під назвою ICTAL®. Він допомагає встановлювати діагнози та пропонує схеми терапевтичних заходів в електронному вигляді, а також автоматизує та підтримує роботу лікаря за допомогою сучасних алгоритмів, зокрема штучного інтелекту. У системі зосереджене все, що пов’язано з наданням допомоги пацієнтам, документуванням медичної та організаційної діяльності. Онтологія робота ICTAL® базується на опитувальнику з 96 питань. Кожне з них є окремим пунктом, що описує семіологію епілептичних судом пацієнта, їх перебіг та фази. За зібраними анамнезами пацієнтів формується опис типу нападів.
Власне, ICTAL® забезпечує автоматичну діагностику (е-діагностику). Найімовірнішими пропонованими діагнозами у пацієнтів із судомними нападами, за класифікацією Міжнародної протиепілептичної ліги (ILAE, 2017), є: первинний генералізований, немоторний абсансний напад (82 %); фокальний немоторний напад із загальмованістю поведінкових реакцій (78 %); фокальний немоторний сенсорний напад (77 %) (у дужках зазначено відсотки схожості вектора судом пацієнта з модельним вектором судом).
Доповідач зауважив, що ICTAL® є лише помічником у діагностуванні, точний діагноз встановлює лікар. Коли тип нападу підтверджено, робот підказує поетапну схему терапії. Наприклад, пропонує монотерапію препаратами першої лінії: леветирацетамом (23 %), вальпроєвою кислотою (20 %) або лакосамідом (19 %) (у дужках зазначено частку подібності до середньої частоти призначення препарату за всіма зібраними в системі ICTAL® рекомендаціями; найбільша частка відповідає найпопулярнішому препарату, який призначають за певного діагнозу). При цьому на схемі позначається препарат, що раніше застосовувався, але не мав бажаного ефекту. Усі дані щодо діагностування, рекомендацій і спостереження додаються до історії хвороби. Автоматично пацієнт отримує всі важливі повідомлення, пов’язані з лікуванням. Крім того, пацієнта, зі слів доповідача, «наче ведуть за руку впродовж перебігу хвороби».
Доктор П. Зволінські також зупинився на питанні «Методи генетичного тестування: чи є їх застосування примхою, чи необхідною частиною процесу діагностики?». Результати тесту повноекзомного секвенування «WES + Тріо» все частіше допомагають з’ясувати причину розвитку епілепсії, а також визначити відповідне лікування та прогноз пацієнта.
Наразі відомо про десятки епілептичних синдромів і захворювань, основною ознакою яких є саме епілептичні напади, а також понад 800 мутацій, проявами яких є напади або епілепсія. Зміни в класифікації епілепсії та її синдромів рухаються в бік більшої інтеграції генетичних знань в епілептологію.
Отже, генетика стає невід’ємним елементом клінічного діагностування. Проєкт GEO (генетика, епілепсія, онтологія) має на меті пов’язати широкий спектр фенотипів епілепсії з відомими генами та мутаціями, які її спричиняють. Усю отриману інформацію буде додано до нейротерміналу та системи ICTAL® для вдосконалення процесу діагностування.
Як зазначив доповідач, нині в межах цього проєкту розвивається клінічна, наукова та дослідницька співпраця центру NEUROSPHERA з кафедрою медичної генетики Варшавського медичного університету на чолі з професором Рафала Плоскі. Так, результатом спільної роботи став опис нової епілептичної енцефалопатії, спричиненої мутацією гена KCNC2. Система Neuroterminal®-ICTAL® містить інформацію про детальну семіологію нападів та автоматизовані дані щодо ведення пацієнтів із судомами та епілепсіями. Було б надзвичайно корисним додати до неї даних щодо генетичного аналізу, опису генної патології та відповідних фенотипів. Система HPO (Human Phenotype Ontology — онтологія фенотипів людини) являє собою повну онтологічну бібліотеку мутацій, фенотипів і пов’язаних із ними симптомів захворювань, доступну онлайн. Взаємодія цих двох кіберплатформ допомагає об’єднати епілептологію з динамічною цифровою генетикою. Робота щодо такої інтеграції вже виконується. Для електронної діагностики планується використовувати так звані «вікна редагування мутацій», які з певною ймовірністю можуть зумовлювати епілептичні напади. Наприклад, введення в таке «вікно» інформації щодо мутації гена SCN1A, виявленої в дитини з підозрою на синдром Драве, продемонструє перелік симптомів захворювань і порушень, причиною яких є саме ця мутація. Відповідний опис фенотипу, усі його наявні та відсутні елементи, також додаватимуться до профілю пацієнта.
Завершуючи доповідь, доктор П. Зволінські наголосив, що постійне накопичення знань щодо певних мутацій дає змогу описувати й систематично додавати інформацію про захворювання, спричинені цими мутаціями. Для зберігання та систематизації таких знань необхідні системи, зокрема, подібні до Neuroterminal®-ICTAL®.
Нові підходи до лікування синдрому Драве
вгоруДоктор Міколай Пієлас, клінічний ординатор із дитячої неврології в Інституті «Pomnik — Centrum Zdrowia Dziecka» (Варшава, Польща) та співробітник Центру NEUROSPHERA, присвятив свою доповідь застосуванню нових опцій для лікування пацієнтів із синдромом Драве. Це рідкісна тяжка форма епілепсії з дебютом у дитячому віці. Зазвичай перші міоклонічні фебрильні судоми трапляються у пацієнтів віком 1–20 місяців, здебільшого — у 4–8 місяців. На ранній стадії результати магнітно-резонансної томографії (МРТ) і електроенцефалографії (ЕЕГ) зазвичай відповідають нормі. Зокрема, у пацієнтів віком 1–5 років можуть розвиватися фармакорезистентні напади кількох типів, які часто супроводжуються когнітивними порушеннями, розладами поведінки, мовлення та сну, аномаліями ходи. Втім, у 75–80 % випадків причиною розвитку синдрому є мутація гена SCN1A, що призводить до дефекту натрієвих каналів. Доповідач представив таблицю з описом мутацій інших генів, що теж можуть слугувати причиною захворювання, зазначивши, що не всі мутації гена SCN1A зумовлюють розвиток синдрому Драве. Крім того, доктор М. Пієлас зауважив, що синдром Драве є однією з найскладніших для лікування епілепсій із поганим прогнозом, що призводить до значних соціальних та фінансових наслідків як для доглядальників, так і системи охорони здоров’я. Отже, необхідні дослідження, метою яких стане розроблення нових ефективних методів терапії цього захворювання. До того ж слід уникати чинників, що провокують судоми.
Як відомо, блокатори натрієвих каналів можуть посилювати судоми та погіршувати когнітивні наслідки. Призначення бензодіазепінів залишається невідкладною допомогою першої лінії, причому в стаціонарі надають перевагу внутрішньовенному введенню. Доцільність використання препаратів другої лінії, зокрема ганаксолону, є досить спірною.
Останнім часом як «золотий стандарт» лікування розглядають комбінацію вальпроєвої кислоти, клобазаму та стирипентолу. Кетогенна дієта не лише сприяє зменшенню частоти нападів, але й поліпшує когнітивні показники. Інші протинападові препарати (ПНП) можливо використовувати як засоби третьої лінії. Проте за неефективності фармакотерапії слід розглянути стимуляцію блукаючого нерва (Cross, 2019).
Результати останніх досліджень демонструють ефективність застосування стирипентолу, фенфлураміну та канабідіолу. Зокрема, механізм дії стирипентолу пов’язаний із γ-амінооксимасляним (ГАМК-)шляхом; він збільшує концентрацію інших протисудомних засобів, як-от клобазаму; застосовується як додатковий засіб при лікуванні вальпроатом і клобазамом. Ефективність і безпеку стирипентолу підтверджено в довгострокових дослідженнях за участю як дітей, так і дорослих.
Фенфлурамін, який у 1970-х роках застосовували як засіб проти анорексії, 2020 р. схвалений Управлінням із контролю за якістю харчових продуктів та лікарських засобів США (FDA) та Європейським агентством із лікарських засобів (EMA) для лікування синдрому Драве. Механізм його дії не повністю вивчено, але відомо, що він діє на серотонінергічний шлях.
Зокрема, дані двох проспективних подвійних сліпих досліджень контрольованих плацебо підтвердили ефективність і безпеку засобу. Терапія фенфлураміном значуще подовжувала часові інтервали між нападами. Серед побічних ефектів — зниження апетиту, зменшення ваги, діарея, втомлюваність і сонливість.
Канабідіол схвалено для лікування синдрому Драве у США 2018 р., у Європі — 2019 р. Дія препарату також не повністю вивчена і не є специфічною для синдрому Драве. Ефективність його доведено в рандомізованих дослідженнях контрольованих плацебо. Побічні ефекти — сонливість, втрата апетиту, діарея, проте загалом препарат має хорошу переносимість (Schoonjans, 2021).
Для спектра нових препаратів, що модулюють передачу сигналів серотоніну, показано потенціал щодо зменшення тягаря нападів. Результати дослідження клемізолу й тразодону продемонстрували ефективність синдром-специфічних ліків. Клемізол — антагоніст антигістамінних рецепторів першого покоління — потенційно є терапевтичним засобом для лікування пацієнтів із синдромом Драве. Його ефективність і безпечність було підтверджено в дослідженні I фази, надалі відбувається набір учасників (дітей із синдромом Драве віком від двох років) для проведення глобального багатоцентрового дослідження II фази (Griffin et al., 2017).
Лоркасерін раніше був відомий як препарат для зниження ваги, проте був протестований на пацієнтах із синдромом Драве, засвідчивши позитивні результати. Так, завдяки іншому масштабнішому дослідженню в пацієнтів підтверджено зниження середньомісячної частоти моторних судом на 43 %. Побічні ефекти — втрата апетиту та ваги, зниження уваги. Нині відбувається набір дітей від двох років для нових досліджень застосування препарату (Tolete et al., 2018).
У дослідженнях на тваринних моделях продемонстровано здатність тразодону пригнічувати судоми, проте клінічних випробувань ще не проводили. Сотиклестат є селективним інгібітором холестерин-24-гідроксилази. Препарат полегшує перебіг судом, захищає від гіпотермічних нападів, запобігає раптовій смерті при епілепсії (за даними досліджень на тваринних моделях). Результати нещодавнього дослідження за участю пацієнтів із синдром Драве і синдромом Леннокса–Гасто продемонстрували значне зниження частоти нападів на тлі терапії сотиклестатом, зокрема на 46 % у групі учасників із синдромом Драве (Hahn etal., 2022). Побічні ефекти препарату — млявість і закрепи. Наразі триває набір учасників до клінічного рандомізованого подвійного сліпого контрольованого плацебо дослідження III фази, метою якого є оцінювання ефективності сотиклестату.
Як зазначив доктор М. Пієлас, дослідження у сфері генної терапії допоможуть модернізувати сучасні методи лікування пацієнтів з епілепсією. Одним із найперспективніших препаратів нині вважають STK-001 (сполука на основі антисенсових олігонуклеотидів, яка підвищує рівень інформаційної РНК та сприяє експресії білка Nav1.1 — компонента натрієвого каналу). Завершуючи доповідь, спікер наголосив, що підхід до лікування синдрому Драве набуває все більшої персоналізації. Очікується, що поточні методи лікування будуть революціонізовані сполуками, які модифікують захворювання, а нові препарати домінуватимуть у наданні допомоги таким пацієнтам.
Нині препаратом першої лінії залишається вальпроат. Фенфлурамін, стирипентол та клобазам слід розглядати як засоби другої лінії. Канабідіол належить до препаратів третьої лінії, а додатковими методами є застосування кетогенної дієти, топірамату та інших засобів.
Гострі симптоматичні напади — етіологія та менеджмент
вгоруПрофесорка кафедри неврології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, керівниця обласного протиепілептичного центру, д.мед.н. Лідія Борисівна Мар’єнко розпочала свою промову з класифікації першого епілептичного нападу:
- Спровокований напад (внаслідок неспання, впливу токсинів, проконвульсивних ліків, метаболічних розладів [зниження вмісту натрію або кальцію; гіпо- та гіперглікемія тощо], можливого першого рефлекторного нападу, наприклад у структурі фотосенситивних епілепсій).
- Гострий симптоматичний напад (у гострому періоді інсульту, черепно-мозкової травми [ЧМТ], в активній фазі інфекції центральної нервової системи [ЦНС] тощо); розглядається як чинник ризику розвитку епілепсії в майбутньому, а не її дебют натепер.
- Віддалений неспровокований симптоматичний напад (на ґрунті наявного структурного ураження мозку).
- Напад у структурі епілептичних вікозалежних синдромів (ювенільна міоклонічна епілепсія [ЮМЕ], абсансна, роландична епілепсія).
- Невизначений (Beghi et al., 2010).
Природним є запитання: чи існує первинна профілактика епілепсії? Серед причин цієї недуги є кілька, яким наразі можна запобігти. Зокрема, вивчено тягар цих форм епілепсії для системи охорони здоров’я і запропоновано пріоритети для первинної профілактики епілепсії. Визначено, що відносна частка епілепсії, що є наслідком перинатальних причин, інфекцій, ЧМТ та інсульту загалом сягає майже 25 % у країнах як із високим, так і з низьким рівнем доходів. Заходи, спрямовані на охорону здоров’я матері та дитини, імунізацію, громадську санітарію, профілактику травм головного мозку та інсульту, можуть значно знизити тягар епілепсії (Thruman et al., 2018).
Доповідачка детально охарактеризувала гострий симптоматичний напад (ГСН): це клінічний напад, який виникає під час системного патологічного стану або в тісній часовій кореляції із задокументованим мозковим захворюванням. Наприклад, напад, що виникає впродовж тижня після інсульту, вперше виявленої субдуральної гематоми, ЧМТ, аноксичної енцефалопатії; в активній фазі інфекції ЦНС, у разі загострення розсіяного склерозу (РС) або іншого автоімунного захворювання; за наявності тяжких метаболічних порушень (підтверджених протягом 24 годин специфічними біохімічними або гематологічними відхиленнями); за наркотичної й алкогольної інтоксикації (або припиненні вживання наркотиків чи алкоголю); за вживання епілептогенних (проконвульсивних) лікарських засобів (Beghi et al., 2010).
ГСН відрізняється від епілепсії тим, що можна чітко визначити його безпосередню причину (ці напади можуть бути реактивними, ситуаційними, спровокованими). На відміну від неспровокованих нападів, ГСН не обов’язково притаманна тенденція до рецидиву і навряд чи повториться без повторення основного гострого причинного стану. Як зазначила пані Лідія, напади, що виникають через гострий інсульт за наявності в пацієнта застарілої ЧМТ, слід класифікувати як ГСН внаслідок гострого інсульту. Наприклад, якщо у пацієнта вже була епілепсія, напади, які відповідають критеріям гострої симптоматики, все одно будуть класифікуватися у такий самий спосіб (Beghi et al., 2010).
Ранні посттравматичні напади являють собою ГСН, що виникають упродовж першого тижня після ЧМТ. Їхня частота варіює від 0,4 до 10,5 % (у дітей — 30–35 %), вони часто пов’язані з високою смертністю. Упродовж семи днів після ЧМТ рекомендовано протисудомну профілактику, але підтверджень переваг щодо довгострокового запобігання посттравматичній епілепсії бракує через обмежене розуміння основного прогресу епілептогенезу (Laing etal., 2022; Golub and Reddy, 2022).
Л. Б. Мар’єнко зазначила, що думки щодо прогностичного значення і лікування ранніх епілептичних нападів лишаються суперечливими. Негайні та ранні (до 7 днів) посттравматичні напади пов’язані з низьким ризиком рецидивів, оскільки виникають безпосередньо внаслідок травми (підвищення внутрішньочерепного тиску, набряку мозку та метаболічних розладів), тоді як пізні напади (після 7 днів) сильніше корелюють із розвитком посттравматичної епілепсії (Lamar et аl., 2014).
Роль ГСН у подальшому розвитку посттравматичної епілепсії з’ясована не до кінця, проте ранні посттравматичні напади можуть збільшити її ризик, а їх лікування — зменшити. Наразі практично невідомо, чи має лікування ГСН антиепілептогенний ефект (Laing et al., 2022).
Діагноз посттравматичної епілепсії (на яку припадає 20 % набутих епілепсій і 5 % усіх її форм) встановлюють за наявності принаймні двох неспровокованих нападів за період понад 7 днів після травми (Agrawal, 2006).
Ефективність профілактичного застосування ПНП у пацієнтів із ЧМТ, у яких не було пароксизмів у гострому періоді, не підтверджено з позицій доказової медицини (Diamond et al., 2014).
Але в поточних настановах Фонду черепно-мозкової травми щодо лікування тяжкої ЧМТ (BTF, 2020) рекомендовано застосовувати фенітоїн або леветирацетам для запобігання раннім посттравматичним нападам (які являють собою ГСН) протягом щонайменше 1–2 тижнів, якщо користь переважає ризики. Часом лікування продовжують до 6 місяців (Hawryluk et al., 2020).
Доповідачка також детально висвітила проблему профілактики та лікування постінсультних нападів. Ранніми вважаються напади впродовж 7 днів після початку інсульту, вони являють собою ГСН і не потребують встановлення діагнозу «епілепсія». Напади поза межами цього періоду є пізніми; за настановами Європейської організації інсульту (ESO, 2017), вони підпадають під критерії діагнозу постінсультної епілепсії, що потребує призначення ПНП.
Нині в лікарнях України активно запроваджується виконання тромболізису. Вважається, що ураження кори та внутрішньовенний тромболізис є незалежними чинниками ризику виникнення ранніх постінсультних нападів (ГСН) (Brigo et al., 2020).
Є докази того, що ранні епілептичні напади частіше виникали, зокрема, після застосування тромболізису (у 4,5–12,9 % випадків), ніж за лікування традиційними засобами (у 2 %) (Naylor et al., 2018).
Проте аналіз понад 135 тис. випадків інсульту, за яких застосовували тромболізис, підтвердив, що різниці за частотою ранніх нападів із групою контролю не було (Zöliner et al., 2020). Наявність подібного протиріччя свідчить про необхідність глибшого вивчення проблеми.
Як зазначила пані Л. Б. Мар’єнко, профілактика постінсультної епілепсії — це передусім профілактика інсульту. За сучасними протоколами з лікування інсульту не рекомендовано використовувати ПНП для профілактики епілепсії після інсульту (Holtkamp et al., 2017).
До того ж доволі обнадійливими є дослідження з ефективності використання статинів, які зменшують ризик як ранніх нападів, так і розвитку постінсультної епілепсії загалом (завдяки нейропротективному ефекту зі зменшенням нейрозапалення) (Fang et al., 2017; Quintano-Pajara et al., 2018).
На запитання «Чи потрібне лікування за наявності ГСН при інсультах?» доповідачка зауважила, що, як зазначають дослідники, можлива короткотривала терапія ПНП після кількох ранніх нападів або після одного нападу в разі крововиливу, або за геморагічної трансформації ішемічного інсульту (Qian et al., 2014; Serafini et al., 2015). У разі пізніх нападів потрібне таке саме лікування, як і за структурної епілепсії будь-якої іншої етіології.
ГСН розвиваються й при енцефалітах; дані щодо їх частоти дуже варіабельні (від 2 до 67 % випадків). Є обмежені докази того, що серед можливих чинників ризику — етіологія енцефаліту, молодший вік і ступінь ураження кори — здатність передбачати, хто саме піддається ризику нападів, залишається дуже низькою (Pandey etal., 2016).
Крім того, натепер є певні доказові дані щодо ефективності лікування ПНП (Wood et al., 2022).
Наразі бракує доказів додаткового ризику розвитку ГСН в осіб із СOVID-19 (Luet al., 2020). Підтримується використання терміна «ГСН внаслідок автоімунного енцефаліту» за нападів, що виникають в умовах активної фази імуноопосередкованого енцефаліту. Так, нині пропонується термін «автоімунно-асоційована епілепсія» для зазначення хронічних нападів, які є вторинними щодо автоімунних захворювань головного мозку (Steriade et al., 2020).
За Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду (МКХ-10), ГСН належать до таких категорій:
1) G40.50 — Особливі епілептичні синдроми без згадки про фармакорезистентну епілепсію:
- Епілепсія парціальна безперервна (continua) Кожевникова.
- Епілептичні напади, пов’язані із:
- вживанням алкоголю;
- застосуванням лікарських засобів;
- гормональними змінами;
- депривацією сну;
- впливом стресових чинників.
2) G40.60 — Напади grand mal неуточнені (з малими нападами [petit mal — абсансами] або без них) без згадки про фармакорезистентну епілепсію.
Усупереч поточним рекомендаціям, ГСН часто призводять до тривалого лікування протисудомними препаратами. Відповідно до даних, зібраних у 1950–1980-х рр., ризик подальших неспровокованих нападів за наявності ГСН є низьким (< 20 % на 10 років). Як зазначають дослідники, за наявності епілепсії ризик розвитку подальших неспровокованих нападів становить > 60 % на 10 років (Hesdorffer et al., 2009).
Насамкінець Л. Б. Мар’єнко зробила такі висновки:
- Навіть за структурної етіології ГСН пов’язані з низьким ризиком подальших неспровокованих нападів, тож лікарям слід утримуватися від початку тривалої протисудомної терапії після розвитку ГСН.
- Протиепілептичне лікування не призначається для профілактики епілепсії за гострих станів (за винятком тяжкої ЧМТ) пацієнтам без нападів протягом перших 7 днів після події.
- Починаючи з 8-го дня, напади підпадають під діагноз епілепсії (згідно з її визначенням).
Чи можлива «раціональна політерапія» епілепсії? Реалії та перспективи
вгоруТетяна Анатоліївна Літовченко, д.мед.н., професорка, завідувачка кафедри неврології та дитячої неврології Харківської медичної академії післядипломної освіти, присвятила свою доповідь проблемі раціональної політерапії епілепсії.
Як відомо, політерапію застосовують, якщо курси монотерапії двома (рідше трьома) препаратами першої лінії в максимально переносимих дозуваннях не мали ефекту. Теоретично переваги мають комбінації ПНП із різними механізмами дії. Дозування першого з призначених препаратів має бути адаптованим, зважаючи на можливі лікарські взаємодії з іншим засобом. Слід також брати до уваги, що взаємодії фермент-індукувальних препаратів є значною мірою непередбачуваними та не застосовувати більш ніж три препарати одночасно. Тож використання фіксованих комбінацій препаратів вважається застарілим підходом. Крім того, здебільшого необхідний моніторинг плазмоконцентрації ПНП.
Згідно з Уніфікованим клінічним протоколом первинної, екстреної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги пацієнтам з епілепсією (Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 17.04.2014 № 276), за неефективності монотерапїї другим ПНП перехід на приймання третього препарату як засобу монотерапії можливе лише за нетяжких нападів, які трапляються дуже рідко. Тож зазвичай пацієнти переходять на терапію двома ПНП. Із перших двох препаратів обирають той, який був ефективнішим і краще переносився; до нього додають препарат першої або другої лінії, можлива комбінація призначених раніше ПНП, зважаючи на їх фармакокінетичну і фармакодинамічну взаємодії. Проте поєднання більш ніж трьох ПНП вважається недієвим через неможливість оцінити їх взаємодію та неминучу сумацію побічних ефектів.
Власне, початок лікування з політерапії рекомендовано за так званих «катастрофічних епілепсій дитинства»: синдрому Леннокса–Гасто, міоклонічно-астатичній епілепсії, у разі поєднання кількох типів нападів від дебюту захворювання. Монотерапію вальпроатами рекомендовано (і є ефективною) за епілептичних енцефалопатій II типу (тільки мовленнєві, когнітивні, поведінкові порушення).За енцефалопатій І типу з епілептичними нападами внаслідок туберозного склерозу ефективною є монотерапія вігабатрином. Отже, підхід до лікування має бути індивідуалізованим. Доповідачка також нагадала про особливості ПНП, які необхідно враховувати в разі їхнього комбінування, а саме: специфіка впливу на певний тип(и) нападів; спектр ефективності; безпека; переносимість; побічні реакції; фармакокінетику та фармакодинаміку; міжлікарські взаємодії; механізм(и) дії; швидкість досягнення ефективної дози при титруванні; необхідність лабораторних тестів; частота приймання та зручність використання; вартість лікування. Відомими механізмами дії ПНП є: блокада вольтаж-залежних (К+, Na+, Са+) іонних каналів; підвищення активності гальмівної ГАМК-ергічної системи; зниження активності збуджувальної глутаматергічної системи; модуляція функції протеїну синаптичних везикул (SV2А). Щодо взаємодії, то механізми впливу різних ПНП можуть бути адитивними, антагоністичними або синергічними.
Т. А. Літовченко процитувала С. Deekers, який ще 2002 року писав: «Проголошення, що механізм дії — один з основоположних критеріїв для вибору ПНП — це концепція, яка нині є маловживаною. Причини: полівалентність дії всіх ПНП, зокрема, наявність додаткових невивчених механізмів; брак конкретних даних про індивідуальні клітинні ефекти ПНП. Як наслідок основним є емпіричний досвід лікаря».
Основними фармакокінетичними чинниками є абсорбція та розподіл, зв’язування з білками (оскільки діючою є вільна фракція), для більшості ПНП — печінковий метаболізм (окисний — за допомогою системи цитохрому Р450, кон’югація з глюкуроновою кислотою за допомогою уридиндифосфат-глюкуроносил-трансферази, епоксид-гідролазний механізм або ж так званий «нульовий механізм»). Найбільше значення має взаємодія для ПНП, які використовують єдині механізми біотрансформації (тобто чинять вплив на одні й ті самі ланки).
Важливу роль відіграє генетичний поліморфізм метаболізувальних систем, оскільки за генетичних мутацій можливі значні варіації ефективності ПНП. Основне значення має спрямованість дії: індукція чи інгібування (або «нульовий» механізм). Зокрема, індукторами печінкового метаболізму є фенобарбітал, примідон, карбамазепін, фенітоїн; індукція, пов’язана з використанням різних ізоензимів Р450, є дозозалежним та оборотним процесом.
У ПНП з активними метаболітами індукція може сприяти їх утворенню зі зниженням вмісту основного препарату, що супроводжується посиленням побічних ефектів. ПНП-індуктори можуть значно зменшувати період напівжиття інших ліків. За ферментного інгібування два препарати конкурують за зв’язування тих самих ферментних ділянок, уповільнюючи у такий спосіб метаболізм. Цей процес є дозозалежним та оборотним; зокрема, до інгібіторів належать вальпроат, топірамат, фелбамат. Тож за одночасного застосування двох ПНП підвищення ефективності та, відповідно, токсичності може відбуватися без зміни сироваткової концентрації препаратів — завдяки фармакодинамічній взаємодії. Побічні реакції також можуть підсумовуватися в разі поєднання препаратів зі схожими дозозалежними ефектами або засобів із різними механізмами дії, що приводять до одного результату (наприклад, сумація ГАМК-ефектів за впливу на систему трансаміназ і зворотне захоплення).
Отже, ризиками політерапії є: збільшення кількості побічних ефектів ПНП; взаємодія з іншими препаратами; підвищення ризику тератогенності; неможливість оцінити ефективність та побічні дії кожного з ПНП; нижчий комплаєнс; висока вартість.
Проте політерапії потребують 30–50 % пацієнтів із незадовільним контролем нападів за монотерапії, а для осіб із симптоматичними фокальними епілепсіями цей показник значно вищий. Вибір другого препарату залежить від низки об’єктивних і суб’єктивних чинників. Зазвичай використовують комбінації ПНП із різними (за можливості — з антагоністичними) побічними реакціями.
Також пані Тетяна навела приклади різних комбінацій ПНП із зазначенням їхніх переваг і недоліків. Наприклад, за неефективності першої монотерапії в адекватних дозах кожен лікар має вирішувати питання «Друга монотерапія чи дуотерапія?», зважаючи на індивідуальні особливості пацієнта. Крім того, слід брати до уваги, що не доведено перевагу другої монотерапії перед дуотерапією, а під час переходу на другу монотерапію необхідно застосовувати щонайменше два препарати впродовж певного часу.
Переваги монотерапії, зокрема для певної категорії пацієнтів (особи похилого віку, вагітні, діти), полягають у мінімізації ймовірності виникнення побічних ефектів ПНП та можливості їх прогнозування, достатньо високій ефективності за адекватного дозування, нижчій вартості лікування, кращому комплаєнсі тощо.
У разі політерапії слід ретельно зважити її переваги та недоліки. До перших належать збільшення ефективності втручань, можливість застосування нижчих дозувань, подолання фармакорезистентності та швидке досягнення терапевтичного ефекту. Недоліками вважають сумацію відомих і можливу появу нових побічних ефектів, недостатню вивченість лікарських взаємодій (зокрема, з препаратами інших груп).
За даними проведеного дослідження, присвяченого порівнянню ефективності й переносимості другої монотерапії та дуотерапії після невдалої першої монотерапії, контроль нападів становив 17 і 26 % відповідно, а частота нестерпних побічних ефектів — 26 і 12 % відповідно (Kwan and Brodie, 2006).
В іншому подібному дослідженні показники контролю нападів упродовж року та прихильності до лікування за другої моно- та дуотерапії становили 14 і 16 % та 55 і 65 % відповідно (Beghi et al., 2003).
Серед основних вимог до комбінації ПНП у разі вибору політерапії: призначення ефективних препаратів із різними шляхами метаболізму та виведення, із різними механізмами дії, зважаючи на лікарські взаємодії, механізми розвитку побічних ефектів і можливість «сумації» останніх. Небажаним є призначення препаратів із подібними побічними ефектами та механізмами їх розвитку.
Також пані Літовченко представила учасникам заходу деякі комбінації «старих» ПНП, які мають синергічний ефект за різних типів нападів:
- Фокальні напади: вальпроат + карбамазепін, ламотриджин + вігабатрин, вігабатрин + тіагабін, топірамат + ламотриджин.
- Фокальні та генералізовані тоніко-клонічні напади: вальпроат + ламотриджин.
- Абсанси: вальпроат + етосуксимід.
Як відомо, за багатьох комбінацій можуть розвинутися небажані ефекти, як-от рідкісний мультиорганний синдром гіперсенситивності (вальпроат + етосуксимід), повільнохвильова енцефалопатія (вальпроат + топірамат), грубі когнітивні порушення (фенобарбітал + фенітоїн) тощо, і це обов’язково треба брати до уваги під час вибору препаратів. S. Shovron et al. (2009) зазначали: «Раціональна політерапія — в ідеалі це така фармакодинамічна взаємодія двох ПНП, за якої взаємно посилюється їхній протисудомний вплив без будь-якої потенціації токсичних ефектів».
Тож перед лікарем постає запитання: «Із якого ПНП розпочинати лікування?», «Який ПНП призначати в разі неефективності першої монотерапії?», «Обрати моно- чи дуотерапію?». Пошук відповідей на які полегшує поява нових ефективних ПНП, зокрема лакосаміду. За рекомендаціями Європейського агентства з лікарських засобів (EMA), лакосамід можна застосовувати для монотерапії фокальних нападів у дітей віком від 4 років (EMA, 2016, 2017).
У настановах ILAE (2017), Американської академії неврології (AAN, 2018), Шотландської міжуніверситетської мережі з розроблення клінічних рекомендацій (SIGN, 2020), Національного інституту охорони здоров’я та вдосконалення медичної допомоги Великої Британії (NICE, 2020), лікування лакосамідом є ефективним за нападів із фокальним початком (зокрема, фокальних із переходом у двобічні тоніко-клонічні) і може призначатися як моно- і додаткова терапія після неефективності принаймні трьох ПНП пацієнтам віком від 4 років.
Лакосамід чинить синергічну або адитивну протисудомну дію у комбінації з карбамазепіном, вальпроатом, леветирацетамом, ламотриджином, топіраматом, габапентином, фенітоїном. Після приймання всередину лакосамід швидко і повністю всмоктується, має біодоступність ~100 %, зв’язування з білками плазми крові — < 15 %; вплив віку та статі на його фармакокінетику є незначним, клінічно значущу міжлікарську взаємодію не виявлено.
Цей препарат ефективний на різних етапах політерапії фокальної епілепсії, що підтверджено результатами відповідних досліджень (рівень доказовості А) (Chung etal., 2010; Sake etal., 2010; Runge et al., 2015; Villanueva et al., 2015).
Як зазначають дослідники, лакосамід посилює вплив терапії при додаванні до будь-якого ПНП, але найвищу його ефективність продемонстровано за призначення як першого додаткового засобу з неблокаторами Na-каналів у дослідженнях REALLY та RELACOVA (Villanueva etal., 2012; 2015). Дані дослідження VITOBA засвідчили, що лакосамід найбільш ефективний за призначення в ранній політерапії одразу після невдачі лікування одним препаратом (Runge etal., 2015).
Насамкінець Т. А. Літовченко зауважила, що як моно-, так і дуотерапія у пацієнтів з епілепсією мають свої переваги та недоліки, тому підхід до лікування має бути індивідуальним, зважаючи на всі аргументи «за» і «проти». Різноманіття сьогодні ПНП на вітчизняному ринку, а також поява таких нових та ефективних засобів, як лакосамід, допомагають зробити оптимальний вибір терапії для кожного пацієнта.
Епілептогенні каверноми головного мозку: тактика лікування
вгоруПрезидент Української асоціації нейрохірургів, член тренувального комітету Європейської асоціації нейрохірургічних товариств, ректор Державного вищого навчального закладу «Ужгородський національний університет», професор, д.мед.н. Володимир Іванович Смоланка розпочав свою доповідь із представлення як нозологічної одиниці каверном (або кавернозних ангіом), однієї із чотирьох судинних мальформацій головного мозку (три інші — капілярні телеангіектазії, артеріо-венозні мальформації та венозні ангіоми).
Каверноми — проліферативні судинні новоутворення — містять велику кількість синусоїдальних каверн, заповнених венозною кров’ю, які можуть бути частково тромбовані. Ці утворення, як правило, оточені зоною гліоми та відкладень гемосидерину. Близько 80 % каверном у ЦНС розташовані в супратенторіальних відділах головного мозку, 17 % — у структурах задньої черепної ямки та стовбура мозку, 3 % — у спинному мозку.
У загальній популяції частота каверном становить 0,3–0,9 % (близько 40 млн осіб у світі), тобто 5–10 % усіх цереброваскулярних вад розвитку. Ці утворення з однаковою частотою виникають у чоловіків та жінок, а середній вік, у якому їх виявляють сягає 30,6 років.
Частину каверном виявляють випадково під час виконання МРТ і комп’ютерної томографії або інших досліджень. Вони виглядають як гетерогенні утворення («кулі попкорну») із зонами гіпер- та гіпоінтенсивних осередків, оточені гіпоінтенсивним гемосидериновим кільцем. Спорадичні каверноми (близько 80 %), як правило, є поодинокими та великими, із ділянками крововиливу навколо; каверноми сімейного типу (близько 20 %) представлені численними утвореннями, що нагадують телеангіектазії. Наявність каверном може бути пов’язана з мутаціями в генах ССМ1, ССМ2 і ССМ3 (Felbor et al., 1997).
Каверноми є надзвичайно високоепілептогенними (у 50–70 % випадків), випереджаючи за цим показником гліоми (10–30 %) та артеріовенозні мальформації (20–40 %). Як відомо, у понад половини випадків супратенторіальні каверноми є причиною епілептичних нападів (Awad and Robinson, 1993).
Ризик виникнення судом у пацієнта із супратенторіальною каверномою — 1,5 % на рік (підвищується за локалізації в скроневій частці або близько до кори головного мозку) (Sure et al., 2010).
Для клінічної картини характерні судомні напади, фокальний неврологічний дефіцит (зазвичай виникає після крововиливу), іноді головний біль. Найчастіше спостерігається безсимптомний перебіг (до 70 % випадків); якщо кавернома не збільшується в розмірі впродовж 1–2 років, лікування призначати не треба. Епілептичні напади є наслідком відкладення навколо каверноми гемосидерину. Порівняння ризику крововиливів із каверном продемонструвало, що він значно вищий для утворень, розташованих в інфратенторіальних ділянках проти супратенторіальних (Dammann et al., 2016).
Окрім того, доповідач акцентував увагу на підходах до лікування осіб з епілептичними нападами, спричиненими каверномами. Власне, починати необхідно із застосування ПНП у комбінації з β-адреноблокатором пропранололом, що зупиняє утворення нових каверном сімейного типу та ріст спорадичних новоутворень (Reinhard et al., 2016).
Другою опцією є радіохірургія, яку нині застосовують рідко. Зокрема, дані численних досліджень з оцінювання ефективності цього методу лікування свідчать про його недостатню дію.
Як приклад професор В. І. Смоланка навів клінічний випадок пацієнта віком 40 років із фармакорезистентною епілепсією впродовж 4 років, у якого через рік після радіохірургічного втручання з приводу каверноми розвинулася сенсорна афазія та помірний геміпарез. Дані проведеного дослідження засвідчили, що кавернома не зменшилася, а навколо неї виникла зона набряку. Тож пацієнтові було призначено кортикостероїдну терапію протягом 7 днів, а після цього виконано хірургічне втручання (видалення каверноми із зоною відкладення гемосидерину). Зрештою його стан значно поліпшився і відповідав II класу за класифікацією результатів хірургічного лікування епілепсії (Engel et al., 1993).
Якщо консервативне лікування не дає належного результату, рекомендовано хірургічне втручання. Уперше операцію з видалення каверноми мозочка здійснив 1928 р. геніальний американський хірург Walter Edward Dandy. Проте нині низка питань залишаються дискутабельними, а саме: чи слід оперувати пацієнта після першого нападу або ж тільки за наявності фармакорезистентної епілепсії? Які саме каверноми — поверхневі, глибокі, множинні — підлягають видаленню? Видаляти саму лише каверному чи зону гемосидерозу також?
На думку спікера, якщо консервативне лікування є дієвим, оперативне втручання не має потреби виконувати, але слід брати до уваги побажання пацієнта. Зокрема, дослідження P. Dammann et al. (2017) продемонструвало, що хірургічне лікування значуще переважає за ефективністю консервативну терапію, а також відкладене оперативне втручання.
Професор В. І. Смоланка представив результати власних досліджень, проведених упродовж 2011–2020 рр. Зокрема, було прооперовано 54 пацієнти з епілептогенними каверномами, приблизно в половини випадків епілепсія тривала понад рік, у 12 осіб захворювання мало фармакорезистентний характер. Він ознайомив учасників заходу з даними досліджень, які свідчать про необхідність видалення каверном разом із зоною гемосидерозу (Baumann et al., 2006; Ruan et al., 2015).
Найчастіше каверноми локалізувалися в лобовій і скроневій ділянках та у 38 % випадків призводили до комплексних фокальних нападів.
Також пан Смоланка навів із власної практики цікаві клінічні випадки пацієнтів, яким видалено каверноми хірургічним способом (із демонстрацією відеозаписів операцій). Після такого втручання стан пацієнтів значно поліпшився, судомні напади припинилися.
На думку спікера, надзвичайно важливим є інтраопераційний нейрофізіологічний моніторинг (неодмінна складова судинної нейрохірургії), який дає змогу під час операції контролювати рухи м’язів кінцівок і запобігати неврологічному дефіциту, а також виявляти зони підвищеної електричної активності мозку та фіксувати її зміну. Так, наприклад, одній із пацієнток, неврологічний дефіцит якої проявлявся як порушення мовлення, було виконано оперативне втручання з виведенням з наркозу після краніотомії. Присутній під час операції фахівець застосовував унікальну батарею тестів, спеціально підготовлених для цієї пацієнтки. Мета такого процесу — запобігти пошкодженню ділянки мозку, яке могло б спричинити післяопераційне порушення мовлення.
Підсумовуючи, професор В. І. Смоланка акцентував увагу на даних, що свідчать про успішні результати хірургічного видалення каверном. Завдяки таким втручанням пацієнти мали змогу позбавитися епілептичних нападів та ознак неврологічного дефіциту, а також стати практично здоровими. Найкращими є результати в пацієнтів із фокальними нападами, які тривали менше року. Отже, за неефективності фармакотерапії слід вчасно скеровувати пацієнтів із каверномами для виконання хірургічного втручання.
Підготувала Наталія Купко
Продовження в наступному номері.