Ангедонія: пошук можливих біомаркерів та ефективність антипсихотичної терапії
страницы: 37-41
Ангедонія є трансдіагностичним симптомом за шизофренії та великого депресивного розладу. Зокрема, підвищений рівень фактора комплементу Hу плазмі крові асоціюється із симптомом ангедонії у пацієнтів із великим депресивним розладом, проте немає дослідження, у якому було б виявлено зв’язок фактора комплементу H з ангедонією в осіб із шизофренією. До вашої уваги представлено огляд Y. Zhang et al. «Effects of olanzapine on anhedonia in schizophrenia: mediated by complement factor H», опублікованої у виданні Front Psychiatry (2023 Jul 13; 14: 1146714). Метою дослідження було перевірити, чи є рівень вказаного фактора біомаркером ангедонії в осіб із шизофренією, та оцінити ефективність антипсихотичної терапії.
Шизофренія — хронічне психічне захворювання, що призводить до інвалідизації; його поширеність становить близько 1 % населення світу (Wang etal., 2020). Хоча розуміння патофізіології шизофренії лишається неповним, епідеміологічні дані свідчать про можливу кореляцію між функціонуванням імунної системи та розвитком цієї хвороби (Brown and Derkits, 2010). Нині накопичено докази, які демонструють спільні риси між шизофренією та певними аутоімунними захворюваннями (Benros etal., 2011). Дані генетичних досліджень підтверджують зв’язок між шизофренією та головним комплексом гістосумісності, зокрема теорію, за якою імунна дисфункція може підвищити ризик розвитку згаданого захворювання (Pardinas etal., 2018). Сукупність вищезазначених висновків свідчить про залученість імунної системи до патофізіології шизофренії. Відомо, що система комплементу відіграє важливу роль у функціях вродженого та адаптивного імунітету (Hakobyan etal., 2005; Tichaczek-Goska, 2012). Компоненти C3 і C4 забезпечують критичні фізіологічні функції, а фактор комплементу H залучений до регуляції альтернативного шляху активації комплементу (Zipfel, 2001; Zhang etal., 2016b). У виконаних дотепер дослідженнях не виявлено зв’язку компонентів C3 і C4 із шизофренією (Nietal., 2015; Wang etal., 2015). Проте Y. Zhang etal. (2017) виявили зв’язок між геном, який кодує фактор комплементу H (CFH), і негативними симптомами шизофренії. На думку дослідників, основним негативним симптомом шизофренії є ангедонія (Marder and Galderisi, 2017; Yu etal., 2020). Підвищений рівень фактора комплементу H у плазмі пов’язаний з ангедонією за великого депресивного розладу (ВДР) (Tang etal., 2021). Останніми роками для лікування шизофренії широко застосовують антипсихотики другого покоління, зокрема оланзапін. Завдяки протизапальній дії препарату терапія оланзапіном сприяла редукції негативних симптомів у пацієнтів із шизофренією (Zhang etal., 2016a; Zhang etal., 2018b). Монотерапія оланзапіном упродовж 16 тижнів зменшувала ознаки ангедонії у пацієнтів із першим епізодом шизофренії (Sevy etal., 2011).
У доклінічних дослідженнях на тваринних моделях фіксували вплив оланзапіну на ангедонію у щурів, які зазнали хронічного помірного стресу (Orsetti etal., 2007). Терапія оланзапіном може бути ефективною за ангедонії, проте нині невідомо, за яким механізмом він діє. Y. Zhang etal. припустили, що фактор комплементу H може бути потенційним біомаркером ангедонії за шизофренії, а ефект оланзапіну щодо зменшення симптомів ангедонії може відбуватися через модулювання експресії цього фактора. Для підтвердження гіпотези проведено двоетапне дослідження. За даними повногеномного дослідження асоціацій, фактор комплементу H чинить вплив на периферичні рівні компонентів C3 і C4 (Yang etal., 2012). Було здійснено відбір пацієнтів із першим епізодом шизофренії, які раніше не отримували фармакотерапію, щоб перевірити, чи корелюють у них рівні компонентів системи комплементу в плазмі з ангедонією. Потім проведено 12-тижневе клінічне дослідження, щоб визначити, чи зменшує оланзапін ознаки ангедонії через модуляцію активності системи комплементу.
Матеріали та методи дослідження
вгоруУ дослідженні взяли участь пацієнти чотирьох психіатричних лікарень Східного Китаю. Критеріями включення були: 1) вставлений діагноз шизофренії відповідно до критеріїв Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів четвертого видання (ДСМ-IV); 2) на вихідному рівні загальний показник за шкалою оцінювання позитивних і негативних симптомів (PANSS) від 60 до 120 балів; 3) вік пацієнтів — від 18 до 45 років; 4) не діагностовано соматичних захворювань або психічних розладів (крім шизофренії). Усі пацієнти отримували монотерапію оланзапіном. Психотичні симптоми оцінювали за шкалою PANSS. Симптом ангедонії встановлено за допомогою розробленої в Китаї версії шкали оцінювання ангедонії Снейта-Гамільтона (SHAPS) у формі анкети для самооцінки із 14 пунктів, високу надійність і валідність якої підтверджено (Liu etal., 2012; Tang etal., 2021). Вищі показники за шкалою SHAPS свідчать про виразнішу ангедонію; наявність ангедонії визначають як загальний показник за SHAPS > 5 балів. Рівні компонентів C3 і C4, фактора комплементу H і С-реактивного білка в плазмі визначали за допомогою методу імуноферментного аналізу.
Критерій Стьюдента (t) для незалежної вибірки використовували для перевірки змінних, які відповідали нормальному розподілу між групами, а U-критерій Манна–Уїтні — для порівняння змінних, які не відповідали йому. Для виявлення кореляції рівнів параметрів запалення у плазмі з психотичними симптомами та ангедонією у пацієнтів із шизофренією використано модель поетапної регресії, основаної на методі форсованого введення.
Загальні бали за PANSS і SHAPS обрано як залежні змінні, а параметри запалення — як незалежні. Ефективність лікування оланзапіном проти початкового рівня до кінцевої точки оцінювали за допомогою знакового рангового критерію Вілкоксона. Кореляційний аналіз Спірмена використовували для розрахунку кореляції параметрів запалення зі змінами загальних показників за PANSS і SHAPS. Значення p < 0,05 вважали статистично значущим.
Результати дослідження
вгоруЗі 152 осіб, стан яких оцінено на вихідному рівні, у 99 (65,13 %) виявлено ангедонію. Клінічні характеристики та параметри запалення у пацієнтів з ангедонією та без неї представлено в таблиці 1.
Між групами пацієнтів з ангедонією та без неї не було різниці щодо віку, статі, тривалості захворювання. В осіб з ангедонією помітно вищими були показник за підшкалою негативних симптомів шкали PANSS, загальний показник за SHAPS і рівень фактора комплементу H у плазмі, ніж у пацієнтів без ангедонії (для всіх значень p < 0,05). За даними поетапного багатофакторного лінійного регресійного аналізу з використанням загального показника за SHAPS як залежної змінної та рівнів C-реактивного білка, компонентів C3 і C4 та фактора комплементу H як незалежних змінних, підвищення рівня останнього в плазмі було незалежним чинником ризику погіршення загального показника за SHAPS (стандартизований коефіцієнт [β] = 0,18; p = 0,03) (табл. 2).
Виявлено, що рівні C-реактивного білка і компоненту C3 були незалежними чинниками ризику погіршення показника за підшкалою позитивних симптомів шкали PANSS (β = -0,08; p = 0,02 і β = 45,82; p = 0,01 відповідно).
У межах проспективного обсерваційного дослідження лікування отримували 99 пацієнтів, 25 із яких вибули з різних причин, 74 — закінчили дослідження. Первинним кінцевим результатом були зміни показників за PANSS і SHAPS і рівня фактора комплементу H у плазмі від початку до 12-го тижня. Наприкінці завершення дослідження було виявлено значуще зменшення показників за PANSS і SHAPS та зниження рівня фактора комплементу H у плазмі (табл. 3).
Для виявлення кореляції зміни загальних показників за PANSS і SHAPS зі зниженням рівня фактора комплементу H було виконано кореляційний аналіз Спірмена. На рисунку продемонстровано зміну загального показника за SHAPS і показника за підшкалою позитивних симптомів PANSS, що позитивно корелює зі зниженням рівня фактора комплементу H (p= 0,02 і p = 0,04 відповідно).
Обговорення
вгоруЗа даними клінічної практики, ангедонія є трансдіагностичним симптомом за шизофренії та ВДР. Відповідно до критеріїв DSM-5, для ангедонії характерною ознакою є ВДР, а також основним негативним симптомом шизофренії (Battle, 2013). Результати дослідження W. Tang etal. (2021) продемонстрували, що функція комплементу пов’язана з ознаками ангедонії у пацієнтів із ВДР. Метою Y. Zhang etal. було визначити роль системи комплементу в розвитку симптому ангедонії за шизофренії. Оцінювання рівнів маркера запалення С-реактивного білка і компонентів системи комплементу (C3, C4 і фактора H) у пацієнтів із шизофренією з або без ангедонії засвідчило, що рівень фактора комплементу H у плазмі був значно вищий в осіб з ангедонією. Дані подальшого поетапного багатофакторного лінійного регресійного аналізу продемонстрували, що підвищення рівня фактора комплементу H у плазмі було незалежним чинником ризику погіршення загального показника за шкалою SHAPS. Ці результати підтверджують, що підвищений рівень фактора комплементу H у плазмі пов’язаний із розвитком ангедонії за шизофренії. До того ж отримані результати засвідчили, що рівні С-реактивного білка і компонента C3 можуть бути незалежними чинниками ризику щодо позитивних симптомів за шизофренії, що узгоджується з отриманими раніше даними (Wang etal., 2022).
Y. Zhang etal. зазначають, що раніше було виявлено вищі рівні експресії гена CFH, асоційованого із тяжкістю негативних симптомів за шизофренії, у мозку пацієнтів із цим захворюванням порівняно зі здоровими учасниками (Zhang etal., 2017). Аномалії гена CFH можуть порушувати гомеостаз системи комплементу (Gehrs etal., 2010). Підвищений рівень матричної РНК гена CFH позитивно корелює з тяжкістю хвороби Альцгеймера (ХА), призводячи до структурних змін в енторинальній корі та пришвидшуючи її атрофію за прогресування ХА (Zhang etal., 2016с).
У дослідженні із застосуванням нейровізуалізації продемонстровано, що зменшення товщини енторинальної кори у пацієнтів із ВДР корелює з клінічними фенотипами, зокрема з ангедонією (Yuetal., 2021). За даними доклінічного дослідження на тваринній моделі, ураження енторинальної кори в неонатальний період пов’язане зі зниженням мотивації під час оперантної поведінки, що відображає стан ангедонії у щурів (Schmadel etal., 2004). Це свідчить, що підвищення рівня фактора комплементу H може призвести до розвитку ангедонії через вплив на структуру та функціонування енторинальної кори. Тобто рівень фактора комплементу H може бути потенційним біомаркером ангедонії у пацієнтів із шизофренією. Щоб оцінити вплив оланзапіну на психотичні симптоми та ангедонію за шизофренії, Y. Zhang etal., провели 12-тижневе проспективне поздовжнє дослідження. Його результати підтвердили, що приймання оланзапіну впродовж 12 тижнів сприяло редукції позитивних і негативних симптомів, зокрема симптому ангедонії, у разі лікування пацієнтів із першим епізодом шизофренії, які раніше не отримували фармакотерапію. Це узгоджується з даними попередніх досліджень (Zhang etal., 2018b; Sevy etal., 2011; Tollefson and Sanger, 1997).
Дані доклінічного дослідження із застосуванням моделі депресії у гризунів також засвідчили, що оланзапін чинить захисну дію проти ангедонії (Orsetti etal., 2006). У попередніх дослідженнях Y. Zhang etal. було продемонстровано, що оланзапін має нейротрофічний ефект, поліпшує нейропластичність і сприяє утворенню синапсів через модулювання запальних шляхів (Zhang etal., 2014; Zhang etal., 2018b; Zhang etal., 2018а).
Враховуючи потенційну роль фактора комплементу H у розвитку ангедонії, згодом автори виявили вплив оланзапіну на фактор комплементу H і ангедонію у пацієнтів із шизофренією. Отримані результати підтверджують, що приймання оланзапіну сприяло зменшенню рівня фактора комплементу H у плазмі крові, що позитивно корелювало зі зміною загального показника за шкалою SHAPS і показника за підшкалою оцінювання позитивних симптомів шкали PANSS. Тобто терапія оланзапіном може зменшувати ознаки ангедонії та позитивних симптомів у пацієнтів із шизофренією завдяки зниженню рівня фактора комплементу H. За даними дослідження тваринних моделей, ангедонія розвивається за зниження сили синапсів гіпокампу — прилеглого ядра та порушення довгострокового потенціалу (LeGates etal., 2018).
Білки комплементу опосередковують розвиток синапсів у головному мозку і сприяють синаптичній пластичності (Holtmaat and Svoboda, 2009; Paolicelli etal., 2011).
Фактор H є білком, який контролює функції комплементу і відіграє важливу роль в опосередкуванні синаптоґенезу (Ren etal., 2020). Результати дослідження протеому (повної сукупності білків організму)засвідчили, що 6-тижневе лікування оланзапіном пацієнтів із шизофренією супроводжується як підвищенням, так і зниженням рівня фосфорилювання периферичних білків комплементу (Jaros etal., 2015). Як було продемонстровано раніше, приймання оланзапіну сприяє усуненню порушень довгострокового потенціалу в гіпокампі, зумовленого дизоцильпіном (MK-801) (Zhang etal., 2014). Також під впливом оланзапіну збільшується утворення синапсів і підвищується нейроґенез завдяки модуляції рівнів запальних і нейротрофічних факторів (Hatziagelaki etal., 2019).
Y. Zhang etal. зробили припущення, що вплив оланзапіну на редукцію симптому ангедонії може залежати від посилення синаптичної пластичності через контролювання шляху активації комплементу Н. Проте автори наголошують, що для подальших досліджень слід з’ясувати механізм, який лежить в основі цього процесу. Певними обмеженнями дослідження, на думку авторів, є незначний розмір вибірки, відсутність контролю плацебо, а також те, що через незначний рівень значущості за допомогою перехресного дослідження не вдалося визначити причинно-наслідкові зв’язки між рівнем фактора комплементу H та ангедонією у пацієнтів із шизофренією. Отримані дані потребують подальших досліджень для підтвердження цих висновків.
Висновки
вгоруПідсумовуючи, Y. Zhang etal. зазначили, що представлене двохетапне дослідження було виконано для визначення можливого біомаркера ангедонії у пацієнтів із шизофренією. Отримані дані свідчать, що потенційним біомаркером ангедонії у пацієнтів із шизофренією можна вважати рівень фактора комплементу H у плазмі крові. Крім того, автори вважають, що зменшення ознак ангедонії завдяки прийманню оланзапіну зумовлене зниженням рівня фактора комплементу H у плазмі крові.
Підготувала Наталія Купко