Ефективність і безпека фармакотерапії пацієнтів із великим депресивним розладом
страницы: 40-45
Великий депресивний розлад є дуже поширеним обтяжливим станом. Нині для оптимізації ефективності та переносимості лікування зазвичай застосовують антидепресанти нового покоління, одним із яких є вортіоксетин. До вашої уваги представлено огляд статті Z. Li et al. «Effectiveness and safety of vortioxetine for the treatment of major depressive disorder in the real world: a systematic review and meta-analysis» видання Int J Neuropsychopharmacol (2023 Jun 23; 26 (6): 373–384), присвяченої результатам метааналізу даних щодо ефективності, переносимості та безпеки застосування вортіоксетину для лікування пацієнтів із депресією в умовах реальної клінічної практики.
Великий депресивний розлад (ВДР) є поширеним психічним захворюванням, яке вражає до 5 % дорослих осіб у всьому світі (Herrman etal., 2022; WHO, 2021). Упродовж останніх 30 років депресія є основною причиною років, прожитих з інвалідністю, що значною мірою спричиняє глобальний тягар захворювань (GBD 2015, 2016, 2022; Malhi and Mann, 2018). Поширеність ВДР та його негативний вплив на захворюваність, інвалідизацію і смертність зумовлюють нагальну потребу в ефективних програмах лікування (Cuijpers etal., 2014). Втім, попри значну кількість доступних методів лікування ВДР, їх застосування в умовах реальної клінічної практики є серйозною проблемою (Cipriani and Tomlinson, 2019; Cuijpers etal., 2020).
Для лікування ВДР зазвичай застосовують антидепресанти різних класів, як-от селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну, трициклічні антидепресанти та ін. (Cipriani etal., 2018). Проте досі тривають дебати щодо їхньої ефективності, оскільки близько 50 % таких пацієнтів не досягають ремісії за допомогою терапії засобами першої лінії допомоги (Ioannidis, 2008; Cipriani etal., 2018; Caldiroli etal., 2021). Тож потреба в розробці нових антидепресантів для лікування ВДР, зокрема з кращою ефективністю та переносимістю, є надзвичайно актуальною.
Вортіоксетин із мультимодальною дією чинить вплив на декілька нейромедіаторних систем завдяки прямій модуляції активності серотонінових рецепторів та інгібуванню транспортера серотоніну (Bang-Andersen etal., 2011; Mork etal., 2012). Ефективність застосування вортіоксетину в дорослих пацієнтів порівнянна з більшістю інших антидепресантів, яка підтверджена результатами низки рандомізованих контрольованих досліджень (РКД), виконаних за «ідеальних» умов, а також метааналізів даних цих РКД (Thase etal., 2016, 2022; Cipriani etal., 2018; Inoue etal., 2018, 2020; Wagner etal., 2018; Zheng etal., 2019; Zhang etal., 2022). Також продемонстровано значні переваги дії вортіоксетину щодо зменшення порушень когнітивних функцій за депресії (Mahableshwarkar etal., 2015; Huang etal., 2022).
РКД вважаються найнадійнішим джерелом доказів для прийняття рішень щодо вибору відповідного лікування. Проте висновки, зроблені на підставі даних досліджень в умовах реальної клінічної практики, можуть бути іншими. Це зумовлено тим, що як умови проведення контрольованих досліджень, так і пацієнти, яких відбирають для них, можуть суттєво відрізнятися від умов і учасників спостережень у межах рутинної клінічної практики. Тобто докази, отримані в реальних умовах, однаково необхідні і для надання інформації щодо терапевтичного впливу, і для прогнозів щодо безпеки лікування.
Метою Z. Li etal. було виконати метааналіз даних щодо ефективності, переносимості й безпеки застосування вортіоксетину для лікування пацієнтів із ВДР в умовах реальної клінічної практики.
Матеріали та методи дослідження
вгоруСтратегія пошуку та вибір досліджень
У базах даних PubMed, Embase, Кокранівський центральний реєстр контрольованих досліджень, Web ofScience, PsycINFO, ProQuest Dissertations, CINAHL і LiLACS автори здійснювали пошук статей, опублікованих до 02.10.2022, використовуючи ключові слова «депресія», «вортіоксетин», «дослідження в умовах реальної практики».
Аналізували всі дослідження, виконані в умовах реальної клінічної практики, у яких оцінювали ефективність і безпеку вортіоксетину для лікування осіб із первинним діагнозом ВДР. Також розглядали дані досліджень, у яких брали участь пацієнти з вторинним діагнозом супутніх психічних розладів, як-от тривожний розлад або компульсивне переїдання. Для якісного аналізу застосовували звіти про клінічні випадки та серії випадків.
Критерії виключення:
1) наявність у пацієнтів діагнозів резистентної до лікування депресії, епізодів депресії в межах біполярного афективного розладу (БАР) або поєднаної зі зловживанням психоактивними речовинами; первинних діагнозів, відмінних від ВДР; вторинних депресивних розладів (як-от постінсультна депресія) або симптомів депресії, пов’язаних з іншими захворюваннями;
2) неоригінальні дослідження, як-от огляди, метааналізи, редакційні статті, коментарі, експерименти на тваринах або моделі in vitro та дослідження клітинних ліній;
3) тези конференцій; дослідження, щодо яких не вдалося отримати достовірних даних.
Отримання даних і оцінювання якості
Дослідники визначали незалежну оцінку даних і методологічної якості відповідних досліджень. Для документування інформації щодо публікацій, демографічних і клінічних характеристик учасників, стратегій лікування (дозування, тривалість, комбінування вортіоксетину з іншими антидепресантами), а також даних про результати (оцінка тяжкості депресії на початковому рівні та після лікування, тип оцінювальної шкали, побічні ефекти, відповідь на лікування, досягнення ремісії, припинення лікування з різних причин) використовували програму Microsoft Excel. Для вилучення даних з оригінальних літературних джерел використовували програмне забезпечення GetData Graph Digitizer 2.26. Якість досліджень визначали за допомогою модифікованого інструменту для оцінювання ризику зміщення, початково розробленого для серій випадків і застосованого в попередніх спостереженнях (Murad etal., 2018; Alnefeesi etal., 2021).
Оцінювані результати
Основними результатами вважали ефективність застосування вортіоксетину, визначену як зменшення показників тяжкості депресії (за шкалами самооцінки чи іншими інструментами), поліпшення когнітивних функцій (за опитувальником для суб’єктивної оцінки дефіциту за депресії [PDQ-D]) та функціональної недієздатності (за шкалою Шихана для оцінювання інвалідизації) від вихідного рівня до періоду після лікування. Безпеку вортіоксетину визначали, аналізуючи типи побічних ефектів і частоту найпоширеніших із них. До інших основних результатів належали показники відповіді на лікування та ремісії після нього, які встановлювали на підставі конкретних критеріїв у кожному дослідженні.
Відповідь на лікування визначали як зменшення тяжкості депресії принаймні на 50 % порівняно з вихідним рівнем, а ремісії — як показник ≤ 7 балів за 17-пунктовою шкалою Гамільтона для оцінювання депресії (HADS-17), ≤ 12 балів — за шкалою оцінювання депресії Монтгомері–Асберга (MADRS), ≤ 9 балів — за 9-пунктовим опитувальником щодо стану здоров’я пацієнта (PHQ-9), ≤ 9 балів — за шкалою Бека для оцінювання депресії (BDI), ≤ 3 балів — за шкалою оцінювання загального клінічного враження — тяжкість (CGI-S) тощо. Також вивчали прийнятність терапії вортіоксетином (визначену наприкінці лікування як частку осіб, які припинили лікування з будь-якої причини), її переносимість (частка пацієнтів, які припинили лікування через побічні ефекти) і зміну показника за CGI-S від базового рівня до кінцевої точки.
Синтез та аналіз даних
Метааналіз було виконано за допомогою програмного забезпечення Stata17.0. Безперервні змінні були представлені як стандартизована середня різниця (СтСР) і відповідний 95 % довірчий інтервал (ДІ). Зведені оцінки частоти та 95 % ДІ використовували для визначення прийнятності, переносимості, частоти нудоти, відповіді на лікування та рівня ремісії.
Якщо більшість фактичних частот подій становила < 0,2, оцінки обчислювали на підставі трансформованих значень за методом подвійного арксинусу, а потім поверталися до вихідних частот.
Статистичний показник I2 використовували для визначення гетерогенності результатів досліджень. Метааналіз випадкових ефектів виконували за значної статистичної неоднорідності (I2 > 50 % або p < 0,1).
Аналіз підгруп і метарегресію застосовували для вивчення потенційних джерел гетерогенності з використанням таких змінних, як країна, континент, дизайн дослідження, період спостереження, розмір вибірки, якість публікації (ризик упередженості), комбінування вортіоксетину з іншими антидепресантами та тип шкали оцінювання депресії. Значення p < 0,05 вважалося статистично значущим.
Результати дослідження
вгоруПошук та характеристики досліджень
Після проведеного пошуку кількісний аналіз охоплював 11 досліджень (за участю загалом 3 тис. 139 учасників) (Chin etal., 2018; Chokka etal., 2019; Liguori etal., 2019; DeBerardis etal., 2020; Minhas etal., 2021; Segura-Garcia etal., 2021; Yang etal., 2021; Di Nicola etal., 2022; Mattingly etal., 2022; Papalexi etal., 2022; Wang etal., 2022). До якісного аналізу було залучено 10 звітів про клінічні випадки або серії випадків (за участю 13 пацієнтів) (Cetin and Kose, 2018; Ozkan, 2019; Okumus, 2020; Yildiz, 2020; Gunes and Inan, 2021; Songur, 2021; Yoshimura etal., 2021; Isik etal., 2022; Tunc and Yilbas, 2022).
Середній вік учасників становив 36,0 років (стандартне відхилення 18,5 року), приблизно третина пацієнтів були чоловічої статі (37,3 %). У п’яти дослідженнях учасники отримували інші антидепресанти перед терапією вортіоксетином (Chin etal., 2018; Chokka etal., 2019; DeBerardis etal., 2020; Yang etal., 2021; Mattingly etal., 2022).
У комбінації з іншими антидепресантами вортіоксетин приймали в чотирьох дослідженнях (DeBerardis etal., 2020; Yang etal., 2021; Mattingly etal., 2022; Wang etal., 2022). Тривалість періоду спостереження після лікування становила в середньому 24 тижні (діапазон 8–52 тижні).
Оцінка якості та аналіз чутливості
За даними оцінювання якості (ризику упередження) для досліджень, найпоширенішою методологічною проблемою була неможливість обмежити вплив спотворень (тобто високий ризик упередженості в домені «причинності»). Із 11 досліджень кількісного аналізу для п’яти ризик упередженості був високим (Liguori etal., 2019; DeBerardis etal., 2020; Segura-Garcia etal., 2021; Yang etal., 2021; Wang etal., 2022), для двох – невизначеним (DiNicola etal., 2022; Mattingly etal., 2022) і для чотирьох – низьким (Chin etal., 2018; Chokka etal., 2019; Minhas etal., 2021; Papalexi etal., 2022).
Для трьох досліджень ризик упередженості був високим у домені «відбору» (Liguori etal., 2019; De Berardis etal., 2020; Segura-Garcia etal., 2021), для двох – у домені «причинності» (Yang etal., 2021; Wang etal., 2022) та для одного – у домені «звітності» (Liguori etal., 2019).
За даними аналізу чутливості, для жодного з досліджень не виявлено надмірного впливу на результати щодо ефективності (зменшення тяжкості депресії, поліпшення когнітивних функцій і загального функціонування) та безпеки (частота нудоти). Встановлено низьку ймовірність упередженості публікації (значення p дорівнювали 0,138; 0,103; 0,203; 0,823 для чотирьох зазначених показників відповідно) за даними тесту Еггера.
Тяжкість депресії
Лікування вортіоксетином сприяло значущому зменшенню тяжкості депресії (за показниками шкал самооцінювання стану пацієнтів; дев’ять досліджень, СтСР = 2,25; 95 % ДІ 1,60–2,89).
За іншими рейтинговими шкалами продемонстровано значуще зменшення тяжкості депресії від початкового рівня до періоду після лікування (п’ять досліджень, СтСР = 3,73; 95 % ДІ 2,78–4,69). Аналогічний сприятливий результат отримано за даними оцінювання стану пацієнтів лікарями за шкалою CGI-S (вісім досліджень, СтСР = 2,40; 95 % ДІ 1,98–2,82).
Спостерігалася значна гетерогенність (I2 = 98,9 %) щодо розмірів ефекту за даними досліджень. Тому було проведено підгруповий і метарегресійний аналізи, щоб дослідити потенційну неоднорідність результатів щодо ефективності (зменшення тяжкості депресії на підставі показників шкал самооцінки).
В аналізі підгруп об’єднаний показник СтСР відрізнявся для різних країн (p < 0,001) і континентів (p < 0,001), дизайну досліджень (p = 0,025), якості публікацій (p = 0,010), поєднання з іншими антидепресантами (p = 0,002) та типу шкали для оцінки депресії (p = 0,001). Значна гетерогенність зберігалася в усіх підгрупах (діапазон 90,1–99,5 %), а це свідчить, що дані змінні не повністю пояснюють гетерогенність.
Для досліджень високої якості комбінований показник СтСР був нижчим (1,38; 95 % ДІ 0,90–1,85) порівняно з дослідженнями низької якості (3,06; 95 % ДІ 1,98–4,15). За даними досліджень, у яких застосовували тільки вортіоксетин (або не повідомляли про приймання інших антидепресантів), загальний показник СтСР був вищим (2,80; 95 % ДІ 1,84–3,76) порівняно з дослідженнями, у яких вортіоксетин поєднували з іншими антидепресантами (СтСР = 1,24; 95 % ДІ = 1,00–1,48).
Для самооцінки в більшості досліджень (6/9) використовували PHQ-9, об’єднаний показник становив 2,06 бала (95 % ДІ = 1,33–2,80) (Chin etal., 2018; Minhas etal., 2021; Yang etal., 2021; Mattingly etal., 2022; Papalexi etal., 2022; Wang etal., 2022).
За даними методу однофакторної метарегресії, країна, якість публікації та поєднання застосування вортіоксетину з іншими антидепресантами, ймовірно, мали вплив на гетерогенність результатів дослідження. Результати багатофакторного метарегресійного аналізу засвідчили, що дизайн дослідження, незалежно від комбінування з іншими антидепресантами, і тип шкал для самооцінювання були значущими чинниками, що впливали на показники зменшення тяжкості депресії (R2 = 62,06 %) та спостережувану гетерогенність.
Когнітивні функції та загальне функціонування
Лікування вортіоксетином асоціювалося зі значним поліпшенням як загального функціонування, так і когнітивних функцій, із комбінованими показниками СтСР 1,86 (вісім досліджень, 95 % ДІ 1,11–2,62) та СтСР 1,71 (шість досліджень, 95 % ДІ 1,14–2,29) відповідно. Однак щодо показників поліпшення когнітивних функцій спостерігалася значна гетерогенність серед досліджень (I2 = 99,3 %), яка зберігалася в усіх підгрупах (діапазон 95,2–99,7 %). У дослідженнях нижчої якості та тих, у яких вортіоксетин комбінували з іншими антидепресантами, учасники мали кращі результати. Загальний показник СтСР становив 1,43 (95 % ДІ 0,59–2,26).
За даними багатофакторного метарегресійного аналізу, континент, дизайн дослідження, а також комбінування з іншими антидепресантами були значущими чинниками, які впливали на збільшення гетерогенності результатів щодо когнітивних функцій (R2 = 80,35 %).
Відповідь на лікування і ремісія
Дані щодо показників відповіді на терапію вортіоксетином були доступні у восьми дослідженнях, а показники ремісії – у дев’яти дослідженнях. Розрахункова частота відповіді становила 66,4 % (95 % ДІ 51,2–81,5), а частота ремісії – 58,0 % (95 % ДІ 48,9–67,1).
Прийнятність і переносимість
З погляду прийнятності терапії вортіоксетином було продемонстровано низьку розрахункову частку вибуття пацієнтів із досліджень – 8,4 % (дев’ять досліджень, 95 % ДІ 4,6–13,2).
Учасники добре переносили лікування вортіоксетином, загальна частка припинення участі в дослідженнях становила 3,5 % (вісім досліджень, 95 % ДІ 1,8–5,8 %).
Безпека
Для оцінювання безпеки застосування вортіоксетину аналізували дані восьми досліджень за участю 3 тис. 181 пацієнта (Chin etal., 2018; Chokka etal., 2019; De Berardis etal., 2020; Minhas etal., 2021; Yang etal., 2021; Di Nicola etal., 2022; Mattingly etal., 2022; Wang etal., 2022).
Нудота, головний біль, запаморочення та свербіж – поширені побічні ефекти, пов’язані з лікуванням вортіоксетином, про які повідомлялося у восьми дослідженнях (Chin etal., 2018; Chokka etal., 2019; De Berardis etal., 2020; Minhas etal., 2021; Yang etal., 2021; Di Nicola etal., 2022; Mattingly etal., 2022; Wang etal., 2022), шести (Chin etal., 2018; Chokka etal., 2019; De Berardis etal., 2020; Minhas etal., 2021; Yang etal., 2021; Di Nicola etal., 2022; Mattingly etal., 2022; Wang etal., 2022), п’яти (Chin etal., 2018; Chokka etal., 2019; Minhas etal., 2021; Yang etal., 2021; Wang etal., 2022) і чотирьох (Minhas etal., 2021; Yang etal., 2021; Mattingly etal., 2022; Wang etal., 2022).
Серед найчастіших побічних ефектів – нудота із загальним показником частоти 8,9 % (95 % ДІ 3,8–15,8). Лише в двох дослідженнях у шести учасників (0,48 %) зафіксовано серйозні побічні реакції на лікарські засоби (Yang etal., 2021; Wang etal., 2022).
Побічні ефекти було виявлено у восьми з десяти звітів про клінічні випадки / серії випадків, причому половина з них (4/8) пов’язані зі шкірними проявами (Cetin and Kose, 2018; Okumus, 2020; Yildiz, 2020; Gunes and Inan, 2021).
Обговорення
вгоруЗа результатами метааналізу, який виконали Z. Li etal., застосування вортіоксетину значно зменшує тяжкість депресії, поліпшує когнітивні функції та загальне функціонування з високим рівнем відповіді на лікування та досягнення ремісії. Вказаний препарат добре переносився, не спричиняючи серйозних проблем щодо безпеки.
У понад 80 країнах світу вортіоксетин схвалено для застосування, а дані численних РКД підтвердили його ефективність (Thase etal., 2016; Cipriani etal., 2018; Inoue etal., 2018; Nishimura etal., 2018; Wagner etal., 2018; Zheng etal., 2019; Inoue etal., 2020; Thase etal., 2022; Zhang etal., 2022).
Дані представленого метааналізу засвідчили високу ефективність вортіоксетину в лікуванні ВДР, зокрема значущого зменшення тяжкості депресії за показниками шкал для самооцінювання та інших інструментів. Поліпшення показників за іншими рейтинговими шкалами було більш значущим, можливо, через переоцінювання клініцистами результатів відкритих досліджень у реальних умовах.
На думку Z. Li etal., доречніше судити про зменшення тяжкості депресії з погляду учасників досліджень в умовах реальної клінічної практики. Так, за попередніми метааналізами даних РКД, вортіоксетин ефективно сприяв поліпшенню показників за MADRS у дорослих пацієнтів порівняно з плацебо, із можливим взаємозв’язком доза–відповідь (Baldwin etal., 2016; Thase etal., 2016; Zheng etal., 2019; Huang etal., 2022).
Результати ще одного метааналізу даних РКД також підтвердили, що терапія вортіоксетином (10 мг/добу) сприяла значущій зміні загального показника за MADRS проти вихідного рівня порівняно з плацебо (СтСР = 3,50; 95 % ДІ 2,17–4,83) (Zheng etal., 2019). Ці результати є порівнянними з даними, які отримали Z. Li etal. (СтСР = 3,73; 95 % ДІ 2,78–4,69).
Крім того, було продемонстровано ефективність вортіоксетину для пацієнтів із ВДР і травматичними подіями в анамнезі: терапія препаратом сприяла зниженню ризику рецидиву, редукції симптомів депресії, зменшенню тривожності та поліпшенню загального функціонування (Chrіstensen etal., 2020).
У пацієнтів із депресією та високим рівнем тривожності вортіоксетин (5–20 мг) був ефективним варіантом лікування (Baldwin etal., 2016). Хоча 12-тижневе РКД із контролем плацебо не виявило істотної різниці між комбінованими дозами вортіоксетину та плацебо в педіатричній і підлітковій популяції (Findling etal., 2022).
Кілька досліджень були присвячені порівнянню ефективності терапії вортіоксетином як першого етапу лікування пацієнтів із ВДР з іншими антидепресантами другого покоління. У деяких дослідженнях не виявлено очевидної різниці щодо ефективності вортіоксетину та інших антидепресантів (Wagner etal., 2018; Zhang etal., 2022). Проте результати комплексного мережевого метааналізу даних РКД, у якому порівнювали вплив 21 антидепресанту для лікування дорослих пацієнтів із ВДР, засвідчили, що вортіоксетин був дієвішим за інші антидепресанти в прямих порівняльних дослідженнях (Cipriani etal., 2018).
Деяким пацієнтам було призначено терапію вортіоксетином після того, як початкове лікування іншими антидепресантами виявилося неефективним; сукупні результати продемонстрували його високу ефективність. Отже, вортіоксетин не поступається за ефективністю іншим антидепресантам другого покоління.
На думку Z. Li etal., обираючи початкову терапію ВДР у клінічній практиці, важливо брати до уваги не лише ефективність препарату, а й уподобання пацієнта, зокрема щодо розвитку побічних реакцій, його ставлення до призначеного препарату і комплаєнсу.
Порушення когнітивних функцій вважаються основними неврологічними симптомами у пацієнтів із ВДР (McClintock etal., 2011). Навіть під час фази ремісії ВДР часто зберігаються деякі залишкові симптоми, зокрема у сфері виконавчої функції та концентрації уваги (McClintock etal., 2010, 2011; Wekking etal., 2012; Bortolato etal., 2014).
Вортіоксетин є першим схваленим Управлінням із контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA) препаратом для лікування когнітивної дисфункції за ВДР.
Цей висновок також узгоджується з дедалі більшою кількістю даних досліджень, які підтверджують його значні клінічні переваги щодо поліпшення когнітивних функцій (Baune etal., 2018; Huang etal., 2022; Zhang etal., 2022).
Результати метааналізу даних РКД підтвердили, що вортіоксетин у дозах як 10, так і 20 мг сприяв суттєвому поліпшенню показників тесту заміни символів цифр у пацієнтів із ВДР і когнітивною дисфункцією (Huang etal., 2022).
Крім того, продемонстровано позитивний вплив вортіоксетину на швидкість психомоторних реакцій, відстрочене пригадування та інші домени когнітивного функціонування, як-от орієнтацію, виконавчу функцію та концентрацію уваги (Rosenblat etal., 2015; Harrison etal., 2016; Bennabi etal., 2019; Cumbo etal., 2019).
Вважається, що механізм поліпшення когнітивних функцій пов’язаний з індукованим вортіоксетином підвищенням рівня серотоніну та прямою модуляцією серотонінових рецепторів (Jensen etal., 2014).
Однак для підтвердження цих висновків необхідні подальші широкомасштабні дослідження в умовах реальної клінічної практики, оскільки потенційне упередження та зміщення оцінок можуть мати вплив на результати виконаних досліджень.
У підгруповому аналізі для групи досліджень низької якості було отримано більший загальний показник СтСР, ніж для групи досліджень високої якості, що вказує на потенційний ризик упередження. Зокрема, для групи низької якості СтСР становили 3,06 і 2,98 для тяжкості депресії та порушень когнітивних функцій відповідно, а для групи високої якості – 1,38 і 0,76 для тих самих результатів. Втім, для обох груп було продемонстровано значущий ефект поліпшення внаслідок терапії вортіоксетином. Зокрема, у групах досліджень, у яких поєднували застосування вортіоксетину з іншими антидепресантами, було отримано гірші результати.
Z. Li etal. вважають, що це можна пояснити наявністю певної резистентності до ліків у пацієнтів, які спочатку отримували інші антидепресанти, а згодом їм призначали вортіоксетин (DeBerardis etal., 2020; Yang etal., 2021; Mattingly etal., 2022).
Як зазначають автори, подальший аналіз для окремих груп (як-от діти й підлітки, особи похилого віку, вагітні жінки), був неможливим через недостатність відповідних даних. Тож майбутні дослідження ефективності та безпеки вортіоксетину для лікування ВДР мають бути зосереджені на згаданих популяціях.
Терапія вортіоксетином сприяє високій частоті відповіді на лікування (66,4 %) і досягненню ремісії (58,0 %) у реальній клінічній практиці. Ці результати порівнянні з даними інших досліджень або навіть перевищують їх (Thase etal., 2016; McCue etal., 2021; Christensen etal., 2022).
За даними подвійного сліпого РКД, зосередженого на популяції осіб похилого віку, не виявлено істотної різниці щодо показників відповіді на лікування та досягнення ремісії між групами приймання вортіоксетину і сертраліну (Borhannejad etal., 2020).
Дані дослідження Z. Li etal. підтвердили хорошу прийнятність (частота припинення терапії 8,4 %) і переносимість (частота вибування з досліджень 3,5 %) терапії вортіоксетином, серед побічних ефектів – шлунково-кишкові реакції (як-от нудота), головний біль, запаморочення та свербіж, що узгоджується з результатами інших досліджень (Zheng etal., 2019; De Carlo etal., 2020; Verma and Kumar, 2021).
Результати численних досліджень підтвердили хорошу переносимість вортіоксетину не лише у дорослих (Inoue etal., 2018; Gonda etal., 2019; Inoue etal., 2020; Christensen etal., 2023; McCue etal., 2021; Bose etal., 2022), а також у дітей й підлітків (Findling etal., 2022), осіб похилого віку (Borhannejad etal., 2020; Danielak, 2021) і пацієнтів із супутніми захворюваннями (як-от серцево-судинні або цукровий діабет) (Baldwin etal., 2022).
Лікування вортіоксетином не спричиняло серйозніших побічних ефектів (або з більшою частотою), ніж іншими антидепресантами другого покоління (Shao etal., 2022). Отримані результати свідчать, що вортіоксетин є безпечним препаратом, який добре переноситься.
Хоча сукупні результати були значущими, гетерогенність майже всіх об’єднаних результатів була значною і зберігалася в усіх підгрупах (> 90,0 %), тобто жодна зі змінних не пояснювала повністю джерела гетерогенності. Дані метарегресійного аналізу засвідчили, що такі змінні, як місце проведення дослідження та режим приймання вортіоксетину (незалежно від комбінування з іншими антидепресантами), позначаються на результатах, потенційно спричиняючи гетерогенність. Тип дизайну дослідження (ретроспективний або проспективний) та оцінювальної шкали можуть бути причинами упередженості, що призводить до гетерогенності результатів.
У дослідженнях в умовах реальної практики пацієнти мали право брати участь лише після призначення вортіоксетину лікарем, без зазначення об’єктивних критеріїв такого втручання (Yang etal., 2021; Mattingly etal., 2022; Papalexi etal., 2022; Wang etal., 2022).
Різні чинники, як-от кількість попередніх епізодів лікування, застосовані методи терапії, комплаєнс, тяжкість захворювання, комбінації з іншими антидепресантами та дозування вортіоксетину можуть мати вплив на призначення, що зрештою призводить до високої гетерогенності результатів. Однак ці характеристики необхідні для моделювання реальної ситуації в клінічній практиці. Крім того, шкала самооцінювання, яку використовували для встановлення тяжкості депресії, охоплювала кілька підшкал, що теж призводило до гетерогенності.
Майбутні дослідження варто зосередити на вдосконаленні стандартизації шкал для самооцінювання тяжкості депресії. Зрештою, відмінності щодо основних характеристик пацієнтів, як-от віковий діапазон, стать і статус основного захворювання, також можуть спричиняти гетерогенність результатів, але ця інформація була недоступна для подальшого аналізу.
Висновки
вгоруПідсумовуючи, автори наголошують, що отримані дані свідчать про значні переваги застосування вортіоксетину для зменшення симптомів депресії, поліпшення когнітивних функцій і загального функціонування дорослих пацієнтів із ВДР в умовах реальної клінічної практики.
Результати метааналізу даних щодо ефективності, переносимості й безпеки застосування вортіоксетину для лікування пацієнтів із ВДР в умовах реальної клінічної практики засвідчили, що препарат добре переноситься та є безпечним, що підтверджує його ефективність як засобу лікування осіб із ВДР та когнітивною дисфункцією. Однак, зважаючи на обмежену кількість і якість охоплених публікацій, клініцистам слід з обережністю інтерпретувати отримані дані.
На думку Z. Li etal., для глибшого розуміння ефективності та безпеки застосування вортіоксетину в майбутньому слід виконати ретельніше сплановані широкомасштабні багатоцентрові дослідження, а також прямі порівняння з іншими антидепресантами в умовах реальної клінічної практики.
Підготувала Наталія Купко