Лікування пацієнтів із великим депресивним розладом
страницы: 46-51
Зміст статті:
- Загальні принципи клінічної практики
- Лікування пацієнтів із великим депресивним розладом
- Великий депресивний розлад без змішаних симптомів
- Великий депресивний розлад зі змішаними симптомами
- Великий депресивний розлад і симптоми психозу
- Підтримувальна терапія за великого депресивного розладу
Залучення фахівців первинної ланки медичної допомоги до надання послуг з охорони психічного здоров’я, зокрема лікування пацієнтів із поширеними психічними розладами, нині є актуальною тенденцією не лише в Україні, а й в усьому світі. Це зумовлює потребу в розробці відповідних настанов і впровадженні їх у клінічну практику. Експерти Центру поліпшення психічного здоров’я (Університет Південної Флориди, США) на підставі нових даних доказової медицини розробили оновлені рекомендації щодо комплексного лікування психічних розладів у дорослих пацієнтів (Florida Best Practice Psychotherapeutic Medication Guidelines for Adults, 2023). До вашої уваги представлено стислий огляд оновлених рекомендацій щодо діагностування та лікування пацієнтів із великим депресивним розладом.
Через зростання поширеності психічних розладів у світі та брак спеціалістів у галузі психічного здоров’я до розв’язання проблеми дедалі частіше залучають клініцистів первинної ланки медичної допомоги. Це зумовлює актуальність створення відповідних настанов, основаних на даних доказової медицини, для надання якісної медичної допомоги пацієнтам із психічними захворюваннями. У Центрі поліпшення психічного здоров’я, створеному на базі Університету Південної Флориди, США, що два роки формують групу авторитетних експертів для оновлення настанов щодо психофармакотерапії у дорослих пацієнтів (Florida Best Practice Psychotherapeutic Medication Guidelines for Adults).
У представлених рекомендаціях щодо лікування дорослих пацієнтів із великим депресивним розладом (ВДР) особливу увагу фахівці приділили наступності надання медичної допомоги, залученню до цього процесу працівників первинної ланки медичної допомоги, аналізу соціальних чинників, які впливають на психічне здоров’я та результати лікування.
Остаточні версії настанов розроблено на підставі даних огляду літератури з акцентом на клінічні докази найвищого рівня (дані рандомізованих контрольованих досліджень [РКД], систематичних оглядів), консенсусу експертів і даних щодо безпеки та ефективності терапії. Рекомендації впорядковано за рівнями (1–4) на підставі даних надійності доказів щодо ефективності та безпеки певної тактики лікування (зокрема, для рівня 1 емпіричні докази ефективності та/або безпеки є найсильнішими).
Рекомендації рівня 1 застосовують для початкового лікування, що має встановлену ефективність і безпеку на підставі результатів повторних масштабних РКД та/або метааналізів. Настанови рівня 2 використовують, якщо терапія, призначена згідно з рекомендаціями рівня 1, є неефективною та/або погано переноситься; дані про ефективність та/або безпеку на рівні 2 отримано на підставі результатів менш якісних РКД, когортних досліджень або систематичних оглядів даних досліджень. У разі неефективності та/або поганої переносимості лікування, згідно з рекомендаціями рівнів 1 і 2, розглядають інтервенції рівня 3; докази цього рівня базуються на більш обмежених даних щодо ефективності та/або переносимості, отриманих у дослідженнях типу «випадок–контроль», на підставі даних аналізу серії випадків або систематичних оглядів.
Якщо лікування згідно з рекомендаціями рівнів 1–3 є неефективним та/або погано переноситься, розглядають рекомендації рівня 4. Ці методи лікування базуються на думці експертів та/або результатах їх використання в клінічній практиці.
Нині ВДР є тяжким поширеним захворюванням, зумовленим генетичними, екологічними, психологічними та біологічними чинниками (Marx etal., 2023). Для цього розладу характерні: стійке пригнічення настрою; втрата інтересу або задоволення від діяльності, яка раніше приносила радість; періодичні думки про смерть, а також фізичні та когнітивні симптоми. Зниження якості життя пацієнтів часто поєднується із супутніми соматичними захворюваннями та обтяжливими соціальними чинниками.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ, 2008) назвала ВДР третьою за частотою загального тягаря хвороб у всьому світі, прогнозуючи, що рівень захворюваності досягне до 2030 р. світової першості (Bains etal., 2024). Зокрема, пандемія COVID-19 призвела до збільшення кількості осіб у всьому світі, які страждають на депресію і асоційовані з нею стани (як-от тривожні розлади). Вищезазначені чинники, пов’язані з ВДР, а також національна опіоїдна епідемія та збільшення частоти випадків суїциду, особливо серед молодого населення, призвели до того, що США та багато інших країн світу переживають кризу у сфері психічного здоров’я (Ceban etal., 2021).
Лікарі-практики мають бути добре обізнані з тим, що ВДР зазвичай може перетинатися з іншими психічними розладами, а також соматичними патологіями. Вразливість людей з афективними розладами до соматичних захворювань підтверджена даними дослідження, згідно з якими особам із депресією притаманний вищий ризик інфікування SARS-CoV-2 та ускладнень COVID-19, зокрема й підвищена летальність (Ceban etal., 2021). Крім того, захворюваність на ВДР посилюється за коморбідних станів, що призводить до збільшення використання медичних послуг і витрат на них.
Накопичені за останнє десятиліття результати досліджень свідчать, що в більшості дорослих із ВДР діагноз або не встановлюють, або встановлюють із запізненням. При цьому особи, які мають доступ до медичних закладів, переважно не отримують доказово-обґрунтованого лікування, а ті, кому призначають відповідну терапію, припиняють її протягом декількох місяців. Більшість пацієнтів із ВДР не отримують лікування «наступного кроку», якщо терапія першої лінії була неприйнятною. Суттєвий розрив між «знаннями та впровадженнями» свідчить про потребу в модифікації підходів (Maj etal., 2020; Kessler etal., 2022). Встановлення діагнозу ВДР досі лишається складним клінічним завданням. На думку дослідників, застосування цифрових технологій у психіатрії має обнадійливі перспективи. Так, під час пандемії COVID-19 стрімкого поширення набуло надання віртуальних медичних послуг, які, безсумнівно, є одним із важливих джерел допомоги пацієнтам із ВДР, а також основою запровадження «протокольної психотерапії» (Kessler etal., 2022). Однак, як і в разі фармакогеноміки, цифрова революція (за винятком телемедицини) у місцях надання медичної допомоги поки що є радше прагненням до майбутніх змін, аніж рутинною практикою.
За останні чотири роки Управління з контролю за якістю харчових продуктів та лікарських засобів США (FDA) схвалило декілька нових підходів до лікування пацієнтів із ВДР, зокрема застосування інтраназального ескетаміну (за резистентної до терапії депресії та що супроводжується суїцидальними намірами); комбінації декстрометорфану та бупропіону (першого швидкодіючого перорального антагоністу N-метил-D-аспартатних рецепторів та агоністу δ-1-рецепторів); атипового антипсихотика карипразину (часткового агоністу дофамінових D2/D3 рецепторів), а також транскраніальної стимуляції під контролем магнітно-резонансної томографії (McIntyre etal., 2021).
Ці події, а також вдосконалення протокольних психотерапевтичних методів, доступних завдяки телемедицині, дають надію пацієнтам із ВДР на появу дійсно інноваційних стратегій лікування.
Загальні принципи клінічної практики
вгоруКомплексне діагностування стану пацієнта має охоплювати низку заходів, зокрема ретельне обстеження для виключення соматичних причин поведінкових симптомів. Для оцінювання та відстеження динаміки психічних симптомів і порушень рекомендовано використовувати валідовані інструменти й методики. Загальне оцінювання стану психічного здоров’я передбачає аналіз ризиків заподіяння шкоди собі або іншим.
Це потребує визначення повного спектра психічних симптомів і розладів, зокрема супутнього вживання психоактивних речовин (ПАР), а також порушень, спричинених цими чинниками. Насамперед необхідним є ретельне обстеження психічного статусу пацієнта; збір анамнестичних даних; оцінка стану соматичного здоров’я із фізикальним оглядом; встановлення вживання ПАР, зокрема тютюнопаління; оцінка сімейного анамнезу психічних захворювань, як-от даних про лікування з цього приводу членів сім’ї, відомостей про вживання ПАР тощо.
Під час первинного оцінювання стану пацієнта за потреби рекомендовано звертатися до членів сім’ї або близьких друзів для уточнення додаткових даних анамнезу психічних захворювань. Також важливою складовою є визначення соціальних детермінант здоров’я (як-от нестабільність побутових умов / брак житла чи продовольчої безпеки; рівень освіти; статус зайнятості).
Для оцінювання й моніторингу клінічних симптомів та ймовірних побічних ефектів слід використовувати валідовані інструменти. Після призначення психофармакологічних засобів необхідне ретельне спостереження за станом пацієнта для оцінювання переносимості медикаментозного лікування. Клініцист має аналізувати переваги та ризики терапії, переглядати застереження, зазначені в інструкціях до застосування препаратів та інформувати про це пацієнта.
Важливо здійснювати моніторинг показників соматичного здоров’я, оцінювання системи соціальної підтримки (наявність житла, сім’я, інших осіб, які здійснюють догляд), чинників загрози переривання терапії (фінансовий тягар, доступність ліків, прихильність до лікування тощо); надавати пацієнту підтримку, необхідну для відновлення.
Крім того, для будь-якого пацієнта з діагностованим ВДР слід наполегливо рекомендувати регулярний і систематичний скринінг на біполярний афективний розлад (БАР), для чого можливо розглянути використання експрес-скринінгу для оцінювання настрою (Rapid Mood Screener) або опитувальника щодо розладів настрою (Mood Disorder Questionnaire).
Необхідною передумовою забезпечення інтегрованої підтримки таких пацієнтів має бути формування належної взаємодії у спілкуванні між лікарями первинної медичної допомоги, психіатрами, соціальними працівниками та іншими членами мультидисциплінарної команди.
У спільному прийнятті рішень щодо лікування мають брати участь самі пацієнти, члени їхньої родини та особи, які здійснюють їх догляд. Від пацієнта або особи, яка юридично здатна дати згоду на медичні втручання (наприклад, фармакотерапію), слід отримати письмову інформовану згоду, задокументовану в персональній медичній карті.
Додаткові психосоціальні втручання (за показаннями):
1) індивідуальну та сімейну психоосвіту;
2) когнітивно-поведінкову терапію (КПТ);
3) міжособистісну психотерапію (МПТ);
4) міжособистісну та соціальну ритмотерапію;
5) сімейно-орієнтовану терапію;
6) групову психоосвіту (особливо в разі БАР);
7) тренінг соціальних навичок (особливо за шизофренії);
8) когнітивну корекцію / реабілітацію (для поліпшення уваги, пам’яті та/або виконавчих функцій).
Окремо фахівці вказують на обмежені доказові дані про більшу користь або безпеку лікування за умов призначення фармакогенетичних тестів. Корисними інструментами є опитувальники та рейтингові шкали, які доповнюють клінічні судження на етапах первинної діагностики та відстеження динаміки показників стану пацієнта при лікуванні. Рекомендовано інтегрувати використання вимірювальних шкал у рутинну клінічну практику. Так, запропоновано застосовувати рейтингові шкали для оцінювання тяжкості симптомів під час первинного обстеження, лікування, модифікації плану фармакотерапії та/або коли пацієнт повідомляє про зміну характеру симптомів.
Цілі лікування мають бути чітко визначені, а ефективність та безпека / переносимість медикаментозного лікування слід систематично аналізувати за допомогою відповідних шкал та фіксацією отриманих результатів згідно з протоколом оцінювання побічних ефектів.
У таблиці наведено перелік інструментів для оцінювання симптомів низки психічних розладів у дорослих пацієнтів. Зокрема, шкалу оцінювання депресії Монтгомері–Асберг (MADRS) і шкалу оцінювання депресії Гамільтона (HAM-D) необхідно використовувати для визначення симптомів депресії за ВДР, а також для оцінювання симптомів депресії в осіб із БАР за фази манії (наприклад, для виключення БАР зі змішаними симптомами) та у тих, хто отримує підтримувальну терапію з приводу БАР.
Лікування пацієнтів із великим депресивним розладом
вгоруПід час лікування осіб із ВДР основну увагу слід приділяти досягненню пріоритетної терапевтичної мети — повного функціонального відновлення та соціальної реабілітації. Для досягнення очікуваного результату важливо під час скринінгу на ВДР застосовувати інструменти для самооцінювання стану пацієнта. Власне, особи з ВДР із більш високим рівнем функціонування, попри депресію, із вищою ймовірністю реагують на терапію антидепресантами і досягають ремісії. Підтвердженням складного взаємозв’язку симптомів і функцій за ВДР є те, що поліпшення клінічного стану у дорослих із високим рівнем функціонування дає імпульс для одночасного впливу як на симптоми, так і на функції.
Зважаючи на відносно високі показники коморбідності соматичних і психічних розладів серед осіб із ВДР, ретельне відстеження симптомів депресії має поєднуватись з уважним ставленням до профілактики і лікування супутніх захворювань. Виявлення найпоширеніших супутніх психічних станів (як-от тривожний розлад, порушення, пов’язані з вживанням ПАР, розлади з дефіцитом уваги і гіперактивністю, розлади харчової поведінки), а також соматичних захворювань (як-от серцево-судинні захворювання, ожиріння, цукровий діабет [ЦД]) має бути частиною рутинного обстеження будь-якого пацієнта з ВДР. Критично важливим є оцінювання безпосереднього ризику суїцидальної поведінки, хоча, на жаль, дотепер можливості надійного, клінічно прийнятного і доказового прогнозування цих тяжких наслідків є недостатніми.
Оптимальним варіантом для багатьох пацієнтів із депресією легкого ступеня може бути застосування регламентованої психотерапії (manual-based psychotherapy). Позитивний потенціал впливу на клінічний стан за епізодів депресії легкого ступеня тяжкості також має лікувальна фізкультура. Для інших пацієнтів із депресією від помірного до тяжкого ступеня в межах ВДР слід розглядати додаткове призначення фармакотерапії. У багатьох випадках регламентована психотерапія також може бути альтернативним та/або додатковим лікуванням. Зокрема, для дорослих із резистентним до лікування ВДР регламентована психотерапія є найефективнішою в поєднанні з фармакотерапією. Комбіновані підходи фармакотерапії та регламентованої психотерапії рекомендовано для осіб із персистувальним ВДР і в разі поєднання з окремими супутніми захворюваннями (як-от обсесивно-компульсивним розладом), а також у випадках, коли пацієнти повідомляють про пережиту в дитинстві травму та/або демонструють дезадаптивні риси особистості.
У клінічній практиці випадки ВДР, резистентного до лікування антидепресантами першої лінії, є надзвичайно поширеними. Водночас немає чітких критеріїв визначення резистентної до терапії депресії та/або можливостей підтвердження такого діагнозу за допомогою біомаркерів. Через брак валідованого біомаркера поширеність цього розладу коливаються в межах 30–60 % (McIntyre etal., 2021).
Для дорослих пацієнтів із недостатньою відповіддю на терапію першої лінії слід розглядати можливість призначення схвалених FDA атипових антипсихотиків другого покоління замість додаткових антидепресантів. Якість даних щодо можливої ефективності та прийнятної переносимості комбінованої терапії антидепресантами нижча, ніж якість доказів ефективності та переносимості атипових антипсихотиків. Особам, які важко переносять лікування препаратами першої лінії, рекомендовано перехід до іншої терапії. За умов достатньо задовільної переносимості лікування першої лінії перевагу слід віддавати додатковим стратегіям, якщо пацієнти позитивно сприймають таку можливість і є певні припущення про користь додаткових атипових препаратів порівняно з монотерапією антидепресантами. Для осіб із резистентною до терапії депресією можливим є призначення електросудомної терапії (ЕСТ), повторюваної транскраніальної магнітної стимуляції та ескетаміну в поєднанні з антидепресантами, а також внутрішньовенного введення рацемічного кетаміну (McIntyre etal., 2021).
Ескетамін може бути відносно ефективнішим, ніж деякі антипсихотики другого покоління, у дорослих із резистентною до терапії депресією.
Великий депресивний розлад без змішаних симптомів
вгоруВідповідно до Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів 5-го перегляду (DSM-5) (APA, 2013), специфікатор змішаних симптомів передбачає підпорогові симптоми гіпоманії, які виникають під час епізоду депресії в особи з ВДР. Небезпека, яку становлять змішані симптоми (наприклад, тяжчий перебіг хвороби, вищий рівень коморбідності, суїцидальність), а також знижена відповідь на традиційні антидепресанти, потребують ретельного їх оцінювання.
Для оцінювання стану пацієнтів із ВДР застосовують: шкалу депресії Бека (BDI), 9-пунктовий опитувальник щодо стану здоров’я пацієнта (PHQ-9), швидкий опитувальник щодо симптомів депресії (QIDS). Також для встановлення симптомів депресії при ВДР можна використовувати шкалу оцінювання депресії Монтгомері–Асберг (MADRS) і шкалу оцінювання депресії Гамільтона (HAM-D). Рекомендовано здійснювати комплексну діагностику стану пацієнта з оцінюванням динаміки показників стану під час лікування.
Терапевтичними завданнями за гострої фази розладу є забезпечення безпеки, встановлення відповіді на лікування, психоосвіта пацієнта та його близьких, а також ініціація процесу симптоматичного, синдромального та функціонального відновлення.
Примітка. Перед початком лікування наполегливо рекомендовано отримати консультацію психіатра та призначити психотерапію, використовуючи мультидисциплінарний підхід, якщо лікування здійснює не психіатр.
Для виключення ймовірності БАР в осіб з епізодами депресії рекомендовано оцінити наявність: поточного та попередніх станів гіпоманії або манії (симптомів або епізодів); супутніх психічних та соматичних захворювань (як-от розлади, пов’язані з вживанням ПАР, тривожні розлади, ожиріння, ЦД); наявність специфічних ознак, зокрема: симптомів психозу, змішаних симптомів, суїцидальності; когнітивної дисфункції (наприклад, скарг на порушення пам’яті; труднощів із концентрацією уваги, прийняттям рішень та ясністю мислення); чинників ризику рецидиву (як-от тяжкість симптомів, вік дебюту ВДР, кількість епізодів депресії).
На підставі отриманих висновків відповідною тактикою лікування легкої депресії (зокрема, рівень показника за шкалою PHQ-9-5-9 балів) можуть бути регламентована психотерапія (як-от КПТ) або застосування фізичних вправ, а також (за умови доступу) — проведення під керівництвом лікаря онлайн психотерапії за протоколом. Для дорослих пацієнтів із ВДР без змішаних симптомів рекомендовано вибирати та визначати послідовність лікування відповідно до алгоритму, наведеного нижче.
Рівень 1. Опції початкового лікування
- Підбір терапії антидепресантом в адекватній дозі* та оцінка відповіді:
- призначення селективного інгібітору зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС)**, селективного інгібітору зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну (СІЗЗСН), вортіоксетину, декстрометорфану/ бупропіону.
- монотерапія бупропіоном або міртазапіном.
Примітка. *Реакція на лікування антидепресантами виразніша за депресії помірної тяжкості й тяжкої; **призначаючи СІЗЗС, слід брати до уваги ризик розвитку лікарських взаємодій і диференційований ризик тератогенності.
- Розгляньте можливість застосування брексанолону в пацієнток із післяпологовою депресією.
- Дорослим із виразними ознаками суїцидальних думок або відповідних дій на будь-якому рівні лікування розгляньте призначення інтраназально ескетаміну в поєднанні з традиційним антидепресантом.
- За часткової відповіді через 2–4 тижні лікування можна продовжити лікування ще на 2–4 тижні або перейти на рівень 2.
Примітка. За недостатності відповіді через 4 тижні слід оптимізувати дозування та перейти до рівня 2; комбіновану терапію слід призначати особам із рецидивами епізодів депресії, персистувальним депресивним розладом і травмами в анамнезі, уважно відстежуючи симптоми гіпоманії.
Рівень 2. За неефективності та/або поганої переносимості терапії 1-го рівня
- Оцініть прихильність до лікування.
- Оптимізуйте дозу ліків, яку застосовували на рівні 1.
- Перейдіть на інший препарат монотерапії з іншого або того самого класу (СІЗЗС, СІЗЗСН, бупропіон або міртазапін).
- Комбінуйте монотерапію з:
- доказовою психотерапією (як-от КПТ, МПТ);
- антипсихотиком другого покоління з переліку схвалених FDA для додаткової терапії при ВДР (арипіпразол, брекспіпразол або карипразин; кветіапін через його переносимість належить до 3-го рівня);
- інтраназальним ескетаміном або внутрішньовенним рацемічним кетаміном; у разі призначення інтраназального ескетаміну поєднуйте його з антидепресантом;
- антидепресантом (уникайте комбінацій СІЗЗС із СІЗЗС/СІЗЗСН).
- Призначте транскраніальну магнітну стимуляцію (ТМС) за прискореним протоколом. За можливості розгляньте виконання ТМС під контролем магнітно-резонансної томографії (МРТ).
Примітка. Окремі атипові антипсихотики схвалено FDA як допоміжні засоби для лікування ВДР. Попередні дані оцінювання ефективності доданими до початкової терапії антидепресантів порівняно з з аугментацією атиповими антипсихотиками вказують на вищу ефективність антипсихотиків і кращу переносимість антидепресантів.
Рівень 3. За неефективності та/або поганої переносимості терапії рівнів 1 і 2
- Оцініть прихильність до лікування.
- Отримайте консультацію психіатра.
- Призначте комбінацію СІЗЗС/СІЗЗСН + кветіапін (зважайте на проблеми з переносимістю).
- Призначте комбінацію СІЗЗС/СІЗЗСН + літій/ препарат тиреоїдних гормонів (Т3).
- Призначте комбінацію СІЗЗС/СІЗЗСН + L-метилфолат/S-аденозилометіонін.
- Призначте трициклічний антидепресант (ТЦА).
- Призначте інгібітор моноаміноксидази (МАО).
- Призначте ЕСТ.
- Призначте ТМС.
Примітка. Більшість доказів щодо прийнятності ТМС стосується лікування пацієнтів у гострий період.
Рівень 4. За неефективності та/або поганої переносимості терапії рівнів 1–3
- Якщо немає терапевтичної відповіді на два чи більше методів лікування, перегляньте діагноз захворювання.
- Підвищіть дозування МАО, уникаючи протипоказаних комбінацій.
- Призначте потрійну комбінацію препаратів (даних наукових досліджень, що підтверджують або спростовують цю стратегію, недостатньо):
- СІЗЗС/СІЗЗСН + міртазапін + бупропіон;
- СІЗЗС/СІЗЗСН + міртазапін + літій;
- СІЗЗС/СІЗЗСН + бупропіон + антипсихотик другого покоління.
- Розгляньте застосування інших нейромодуляторних підходів (наприклад, стимуляцію блукаючого нерва).
Примітка. Слід дуже обережно призначати препарати літію, зважаючи на підвищений ризик тератогенезу під час вагітності (аномалія Ебштейна).
Великий депресивний розлад зі змішаними симптомами
вгоруДля пацієнтів із ВДР зі змішаними симптомами важливо враховувати ймовірність розвитку БАР. За DSM-5 (APA, 2013), змішані симптоми — це субсиндромні ознаки гіпоманії. Більшість осіб із ВДР і змішаними симптомами демонструють фенотипову часову стабільність (тобто діагноз ВДР зберігається). Попри це, відносний ризик розвитку БАР у дорослих із ВДР та змішаними симптомами є підвищеним порівняно з таким у загальній популяції.
Тож рішення про призначення традиційних антидепресантів мають бути ретельно виваженими, зважаючи на ймовірність посилення та/або появи нових симптомів гіпоманії. Посилення виразності симптомів тривожного розладу, ажитації, дратівливості, дисфорії та порушень сну може варіювати; можливі також інші ознаки.
Це свідчить, що для деяких пацієнтів зі змішаною формою депресії антипсихотики другого покоління можуть бути не лише ефективними, але й краще переноситись. Інші препарати з властивостями стабілізаторів настрою (літій, ламотриджин) також можливо розглядати в разі вибору лікування для осіб із ВДР зі змішаними симптомами як доповнення до антидепресантів, а в окремих випадках — як альтернативне лікування.
Для оцінювання стану пацієнтів із ВДР та змішаними симптомами слід використовувати шкали BDI, CGI, MADRS, YMRS, опитувальники PHQ-9 і QIDS. Рекомендовано здійснювати комплексну діагностику стану пацієнта, зокрема валідовані інструменти й методики для оцінювання динаміки показників ефективності лікування.
Примітка. Перед початком лікування наполегливо рекомендовано отримати консультацію психіатра та призначити психотерапію, використовуючи мультидисциплінарний підхід, якщо лікування здійснює не психіатр.
Рекомендовано обстеження на наявність в анамнезі епізодів гіпоманії / манії, а також супутніх психічних та соматичних захворювань (зокрема, розладів, пов’язаних із вживанням ПАР; тривожних розладів; ожиріння; ЦД).
Рівень 1. Опції початкового лікування
- Обговоріть можливі варіанти лікування, зокрема доказову психотерапію (як-от КПТ, МПТ, поведінкову активацію). Даних наукових досліджень щодо лікування осіб із ВДР та змішаними симптомами, що підтверджують чи спростовують цей підхід, недостатньо.
- Розгляньте можливість призначення схвалених FDA антипсихотиків другого покоління (луразидон, луматеперон, карипразин*) або стабілізатора настрою (наприклад, літій**) як додаткової терапії ВДР.
Примітка. *Побічні ефекти згаданих препаратів передбачають збільшення ваги, метаболічний синдром та екстрапірамідні симптоми, що потребує ретельного нагляду лікаря; **через підвищений ризик для плода, зокрема вади розвитку нервової трубки та інших вроджених дефектів, при застосуванні під час вагітності слід з обережністю призначати літій, ламотриджин, дивалпроекс або карбамазепін жінкам репродуктивного віку.
- Монотерапія антидепресантами (4–8 тижнів) в оптимальному дозуванні з оцінюванням ефективності:
- СІЗЗС, СІЗЗСН або вортіоксетин;
- бупропіон (якщо є труднощі з переносимістю) або міртазапін.
Примітка. Монотерапія антидепресантами при ВДР із субсиндромальною гіпоманією може бути пов’язана з вищою частотою субоптимальних терапевтичних результатів порівняно з ВДР без субсиндромальної гіпоманії.
- Для всіх варіантів терапії 1-го рівня за часткової відповіді на лікування через 4 тижні можливим є його продовження ще на 2–4 тижні або перехід до 2-го рівня втручань.
- Якщо немає відповіді через 4 тижні лікування за 1-го рівня рекомендовано оптимізувати дозування фармакотерапії з переходом до 2-го рівня.
Рівень 2. За неефективності та/або поганої переносимості неодноразових терапії 1-го рівня
- Виконайте повторне оцінювання на наявність симптомів гіпоманії / манії.
- Оптимізуйте дозу ліків, що застосовували на рівні 1.
- Перейдіть на монотерапію луразидоном або луматепероном чи додаткову терапію.
Рівень 3. За неефективності та/або поганої переносимості терапії рівнів 1 і 2
- Альтернативна додаткова терапія з використанням антипсихотика другого покоління або літію чи ламотриджину.
- Розгляньте можливість застосування ЕСТ або ТМС (якщо можливо, призначте ТМС за прискореним протоколом).
- Альтернативні антидепресанти, зокрема ТЦА, інгібітори МАО або антипсихотик першого покоління.
Примітка. При призначенні антипсихотичних засобів зважайте на можливість збільшення ваги, розвитку метаболічного синдрому та екстрапірамідної симптоматики; необхідний ретельний нагляд лікаря.
Великий депресивний розлад і симптоми психозу
вгоруСимптоми психозу наявні принаймні у 20 % осіб із ВДР (McIntyre etal., 2021). Для таких пацієнтів комбінація традиційного антидепресанту та антипсихотика є оптимальним вибором терапії за гострого періоду і запобігає рецидивам, порівняно з монотерапією антидепресантом. ЕCT лишається альтернативним варіантом лікування пацієнтів із ВДР та симптомами психозу; монотерапія антидепресантами, а також регламентована психотерапія як самостійне лікування не рекомендовано.
Для оцінювання стану пацієнтів із ВДР і симптомами психозу використовують: шкали BDI, BPRS, CRDPSS, HAM-D, MADRS, PANSS. Рекомендовано виконувати комплексну діагностику стану пацієнта, зокрема валідовані інструменти й методики для оцінювання динаміки показників ефективності лікування.
За визначенням DSM-5 (APA, 2013), симптоми психозу передбачають наявність маячення та/або галюцинацій. При цьому симптоми психозу можуть бути афективно-конгруентними, коли маячення та/або галюцинації відповідають типовим темам власної неадекватності, провини, хвороби, смерті, нігілізму, заслуженого покарання, характерним для депресії, або афективно-неконгруентними, якщо їх зміст або не пов’язаний зі згаданими темами, або відображає суміш афективно-конгруентних та афективно-неконгруентних описів. Рекомендовано виконати обстеження на наявність в анамнезі гіпоманії / манії.
У разі розвитку ВДР у післяпологовий період необхідною є діагностика для виключення ймовірності БАР; обстеження з огляду на супутні психічні та соматичні захворювання (передусім — розлади, пов’язані з вживанням ПАР, тривожні розлади, ожиріння, ЦД).
Примітка. Перед початком лікування наполегливо рекомендовано отримати консультацію психіатра та призначити психотерапію, використовуючи мультидисциплінарний підхід, якщо лікування здійснює не психіатр.
Рівень 1. Опції початкового лікування
- Призначення антидепресанту 1-го рівня (рекомендації щодо лікування осіб із ВДР без симптомів психозу): СІЗЗС/СІЗЗСН або вортіоксетин + антипсихотик другого покоління*.
- ЕСТ (якщо безпека пацієнта є нагальним питанням).
- КПТ і МПТ не рекомендовано як методи лікування 1-го рівня.
*Примітка. При призначенні антипсихотичних засобів слід враховувати ризик розвитку екстрапірамідних симптомів та метаболічних розладів, зокрема збільшення ваги.
Рівень 2. За неефективності та/або поганої переносимості неодноразових терапії 1 рівня
- Комбінація альтернативного препарату класу антидепрасантів + антипсихотик другого покоління.
- ЕСТ.
Рівень 3. За неефективності та/або поганої переносимості терапії рівнів 1 і 2
- Перегляньте попередній діагноз.
- Поєднайте інший антидепресант з антипсихотиком другого покоління.
- Поєднайте інший антидепресант з антипсихотиком першого покоління.
- ЕСТ (якщо не призначено раніше).
Підтримувальна терапія за великого депресивного розладу
вгоруБільшість пацієнтів із ВДР схильні до рецидиву. Частота епізодів депресії є потужним предиктором розвитку в майбутньому психічних розладів. Серед чинників ризику, які визначають імовірність рецидивів, можуть бути: кількість попередніх епізодів депресії, залишкові симптоми, порушення когнітивних функцій, супутні захворювання і стресові компоненти. Клініцисти мають брати до уваги довготривалу переносимість і безпеку лікування вибраними антидепресантами за гострого перебігу захворювання (наприклад, ризик збільшення ваги, розвиток порушень гомеостазу глюкози).
Регламентована психотерапія та підходи, основані на усвідомленості, можуть бути корисними додатковими та/або альтернативними стратегіями лікування в межах підтримувальної терапії ВДР у пацієнтів із виразною відповіддю на невідкладну монотерапію антидепресантами.
Основною терапевтичною метою підтримувального лікування за ВДР є допомога в досягненні повного функціонального відновлення пацієнта. Водночас психосоціальні методи лікування, зокрема психотерапію згідно з протоколами, слід розглядати як підтримувальні заходи.
Підготувала Наталія Савельєва-Кулик
Оригінальний текст документа читайте на сайті www.floridabhcenter.org