Практичні настанови щодо лікування резистентної епілепсії
страницы: 55-60
Зміст статті:
- Ефективність комбінованої терапії щодо зменшення частоти нападів у дорослих із фокальною епілепсією
- Ефективність монотерапії щодо зменшення частоти нападів у дорослих із фокальною епілепсією
- Ефективність комбінованої та монотерапії щодо зменшення частоти нападів резистентної генералізованої епілепсії
- Ефективність ПЕП щодо зменшення частоти нападів у пацієнтів із синдромом Леннокса-Гасто
- Ефективність комбінованої та монотерапії щодо зменшення частоти нападів у дітей із фокальною епілепсією
- Ефективність монотерапії щодо зменшення частоти нападів у дітей із фокальною епілепсією
Сучасне уявлення про резистентну, некурабельну епілепсію формується на основі розуміння можливих механізмів захворювання, при цьому тяжкість і частота нападів, неврологічні та психічні супутні симптоми або побічні дії протиепілептичних препаратів не піддаються належній корекції та є неприйнятними для хворого і/або його близьких. До вашої уваги наведено огляд керівництва щодо лікування резистентної епілепсії, яке було розроблене за участю вчених Американської академії неврології (AAN, 2018) та Американської епілептичної спілки (AES, 2018).
Для вдосконалення розроблених 2004 року рекомендацій AAN щодо лікування медикаментозно-резистентної епілепсії протиепілептичними препаратами (ПЕП) другого та третього поколінь було проведено систематичний огляд фахової літератури (з січня 2003 р. до листопада 2015 р.). На його основі класифіковано відповідні дослідження терапевтичних схем та об’єднано рекомендації з належною доказовою базою для лікування пацієнтів зі згаданою формою епілепсії.
За вказаними настановами ефективними (рівень А) для зменшення частоти нападів можуть бути рекомендовані такі препарати, як:
- прегабалін негайного вивільнення (НВ) і перампанел для лікування медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії (МРФЕ) у дорослих;
- вігабатрин — засіб другої лінії вибору для лікування МРФЕ;
- руфінамід як засіб додаткової терапії при синдромі Леннокса-Гасто (СЛГ).
Ефективними препаратами (рівень В) для зменшення частоти нападів є:
- лакозамід, еслікарбазепін та топірамат пролонгованої дії для лікування медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії (виробництво езогабіну припинено);
- ламотриджин негайного та контрольованого вивільнення (КВ) при епілепсії з медикаментозно-резистентними генералізованими тоніко-клонічними (ГТК) нападами у дорослих;
- леветирацетам як засіб додаткової терапії у пацієнтів віком від 1 місяця до 16 років із медикаментозно-резистентною дитячою фокальною епілепсією (МРДФЕ), медикаментозно-резистентними генералізованими тоніко-клонічними нападами та медикаментозно-резистентною ювенільною міоклонічною епілепсією;
- клобазам як засіб додаткової терапії в разі лікування нападів при синдромі Леннокса-Гасто в дорослих;
- зонізамід для лікування медикаментозно-резистентної дитячої фокальної епілепсії у пацієнтів віком від 6 до 17 років;
- окскарбазепін для лікування медикаментозно-резистентної дитячої фокальної епілепсії у пацієнтів віком від 1 місяця до 4 років.
У представленому матеріалі зазначено також рекомендації, що відповідають рівню С. Вибір ПЕП залежить від типу нападів і синдромів пацієнта, його віку, супутнього лікування, переносимості фармацевтичних засобів, а також їх безпечності та ефективності. Наведена доказова інформація описує рекомендації щодо призначень відповідних препаратів при медикаментозно-резистентній епілепсії, насамперед акцентуючи увагу на тих симптомах і синдромах, які потребують більш ґрунтовної доказової бази. Так, Управління з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA) прийняло рішення щодо розширення загальної стратегії, яка уможливлює перенесення результатів ефективності на загальну популяцію хворих. Зокрема, у разі фокальної епілепсії отримано погодження FDA для застосування еслікарбазепіну та лакозаміду (для дітей лише в оральній формі) як засобів додаткової терапії чи монотерапії в осіб віком старше 4 років та перампанелу (як засобу монотерапії). Перші рекомендації щодо застосування фелбрамату AAN та AES опублікували 1999 року (French et al., 1999), а 2004 року — на основі застосування восьми ПЕП другого покоління (табл. 1) (French et al., 2004).
На підставі згаданих публікацій FDA погодила шість нових ПЕП третього покоління та два препарати другого покоління (табл. 2). Це оновлення стосувалося сучасних даних ефективності протиепілептичних препаратів у лікуванні медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії у дорослих та генералізованої епілепсії у дітей та дорослих хворих. При первинних генералізованих тоніко-клонічних нападах FDA погодила нові засоби додаткової терапії — бріварацетам та перампанел (що не ввійшли до керівництва 2004 року, оскільки ці результати не були включені до пошуку).
Ефективність комбінованої терапії щодо зменшення частоти нападів у дорослих із фокальною епілепсією
вгоруПрегабалін
Дію прегабаліну у формі негайного вивільнення вивчали у двох дослідженнях класу І та у двох дослідженнях класу ІІ (French Et al., 2003; Arroyo et al., 2004; Beydoun et al., 2005; Elger et al., 2005), а також в одному дослідженні класу І у формі контрольованого вивільнення (French еt al., 2014). Результати застосування прегабаліну в добовій дозі 150, 300 та 600 мг продемонстрували кращу ефективність порівняно з плацебо. Так, у понад 50 % респондентів, залежно від дозування лікарського засобу, фіксували кращий рівень зменшення кількості нападів. Найчастішими побічними ефектами були запаморочення та седація. Зі збільшенням дозування препарату через побічні реакції відповідно зростала частота відмови від дослідження.
У дослідженні класу І порівнювали плацебо з дією прегабаліну контрольованого вивільнення в дозуванні 165 та 330 мг на добу (Arroyo etal., 2004). Суттєвих відмінностей при цьому не спостерігали. Побічні ефекти та припинення участі в дослідженні через небажані явища виявляли більшою мірою серед пацієнтів, які отримували високі дози препарату, що і було зафіксовано у випробуванні прегабаліну негайного вивільнення (Arroyo et al., 2004; Beydoun et al., 2005; Elger et al., 2005; French еt al., 2014). У такий спосіб дані застосування прегабаліну негайного вивільнення засвідчили свою ефективність як засіб додаткової терапії фокальної епілепсії у дорослих (два дослідження класу І). Ефективність і побічні реакції мали тенденцію до зростання пропорційно зі збільшенням дозування препарату. Початкова доза прегабаліну негайного вивільнення була вищою, ніж та, яку зазвичай застосовують на практиці (25–50 мг/добу), що може бути причиною виникнення більшої кількості побічних ефектів.
Лакозамід
Порівняно з плацебо лакозамід вивчали в одному дослідженні класу І та двох дослідженнях класу ІІ (Halsz et al., 2009; Chung et al., 2010; Ben-Menachem et al., 2007). Дані застосування лакозаміду в дозуванні 400 та 600 мг на добу продемонстрували значно вищий рівень відповіді та кращий середній термін досягнення редукції нападів, аніж плацебо. Під час дослідження препарату в дозуванні 600 мг на добу виявлено кращу редукцію щодо вторинних генералізованих тоніко-клонічних нападів (Chung et al., 2010). Дозозалежний ефект побічних реакцій не спостерігався.
Серед побічних небажаних явищ виявляли диплопію, вертиго і блювання (Halsz et al., 2009). Тоді як в іншому дослідженні пацієнти скаржились на запаморочення, нудоту, втомлюваність, атаксію, диплопію та ністагм (Chung et al., 2010; Ben-Menachem etal., 2007). При парантеральному введенні лакозаміду зі збільшенням дозування до 400 мг на добу зростала і кількість побічних ефектів — це головний біль, втомлюваність та сонливість (клас ІІІ) (Krauss G. etal., 2010).
Отже, лакозамід може бути ефективним засобом у лікуванні медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії у дорослих (одне дослідження класу І). Початкові дози лакозаміду були вищими, ніж зазвичай застосовують у клінічній практиці (50–100 мг на добу), що може призводити до вищої частоти виникнення побічних ефектів. Узагальнення отриманих даних підтверджує, що втомлюваність фіксували вдвічі частіше під час приймання лакозаміду, ніж при використанні інших препаратів (Sake et al., 2010).
Руфінамід
У вивченні дії руфінаміду його ефект порівняно з плацебо був вищим щодо редукції середньої частоти нападів протягом перших 28 днів лікування у понад 50 % респондентів (Brodie et al., 2009; Elger et al., 2010; Biton etal., 2011). Найменша ефективна доза, при якій утримувався стабільний позитивний результат, дорівнювала 400 мг на добу. Найчастіше фіксували під час зазначених інтервенцій такі небажані явища, як: втомлюваність, запаморочення, нудоту, сонливість, диплопію, сплутаність свідомості, атаксію та погіршення концентрації уваги. Руфінамід може бути ефективним засобом додаткової терапії при синдромі Леннокса-Гасто, проте його перевага має помірний характер (три дослідження класу І).
Езогабін
Дієвість езогабіну в дозуванні 600, 900 та 1200 мг на добу вивчали відповідно в трьох дослідженнях класу ІІ (Brodie et al., 2010; Porter et al., 2007; Frenchetal., 2011). Вказаний препарат продемонстрував кращий ефект ніж плацебо щодо відсотка зменшення нападів і рівня відповіді на лікування. Пов’язані із застосуванням езогабіну побічні ефекти демонстрували дозозалежний ефект, зокрема запаморочення, сонливість та головний біль. Уже на 7-й день титрування зазначеного засобу спостерігали зростання побічних реакцій (Brodie et al., 2013).
Езогабін може бути ефективним як засіб додаткової терапії при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії у дорослих пацієнтів (три дослідження класу ІІ). 2013 р. у FDA викликали занепокоєння поява блакитних плям на шкірі та зміна пігменту сітківки, а тому хворим які, приймають вказаний препарат, рекомендовано регулярно проходити огляд в окуліста.
Як відомо, виробництво езогабіну в червні 2017 року було припинено.
Вігабатрин
У двох дослідженнях класу І оцінювали різні дозування вігабатрину порівняно з плацебо (French et al., 1996; Dean Et al., 1999). Так, у дозуванні 1, 3 та 6 мг на добу препарат відповідно значно зменшував середній час редукції нападів уже на першому місяці та відмічали високу відповідь на лікування.
Втомлюваність і сонливість були найчаcтішими побічними ефектами, які спостерігали у групі, де пацієнти отримували 6 мг/добу. 1997 року було описано незворотну ретинопатію, спричинену двостороннім звуженням зорового поля, що пов’язували зі збільшенням дозування препарату та віком пацієнта (Maguire et al., 2010). На підставі цього факту FDA рекомендує здійснювати оцінку зорового поля що 3 місяці (два дослідження класу І).
Призначаючи вігабатрин, обов’язково слід брати до уваги всі можливі ризики, особливо стосовно незворотної ретинопатії.
Клобазам
Дієвість клобазаму вивчали у трьох дослідженнях класу ІІІ за участю 30 пацієнтів із фокальною та генералізованою епілепсією (Koeppen et al., 1987; Schmidt еt al., 1986; Allen et al., 1983). Під час дослідження дозування препарату змінювали від 10 до 40 мг на добу.
У пацієнтів, рандомізованих у дослідницьку групу, спостерігали зменшення частоти нападів і кращу відповідь на застосовувані інтервенції. Зокрема, у згаданій когорті фіксували більшу частоту виникнення побічних ефектів, а саме: седативний дефект, втомлюваність, дратівливість, депресію та збудження.
Клобазам може бути ефективним як засіб додаткової терапії для лікування медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії у дорослих (три дослідження класу ІІІ). Результати цього дослідження обмежені невеликою кількістю вибірки, а досліджувана група була змішаною.
Перампанел
Порівнюючи з плацебо, дієвість перампанелу в трьох дослідженнях класу І у дозуваннях 4, 8 та 12 мг на добу засвідчила кращий результат щодо зменшення частоти нападів протягом перших 28 днів лікування (French еt al., 2012; Krauss еt al., 2012; French еt al., 2013). Неоднаковою в різних дослідженнях була і відповідь на терапію, зокрема у групі плацебо вона різнилася високими показниками.
Серед побічних ефектів найчастіше фіксували запаморочення, атаксію, падіння, головний біль, сонливість, втомлюваність, дратівливість, депресію, нудоту та зниження ваги тіла. Побічні реакції мали дозозалежний характер і спостерігалися як при титруванні, так і в стабільній фазі. Як сигнали застереження розглядали такі явища, як дратівливість та агресивна поведінка.
Перампенал може бути ефективним засобом додаткової терапії при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії у дорослих (три дослідження класу І). У разі його призначення обов’язково слід проводити моніторинг психічних розладів, особливо щодо дратівливості та агресивної поведінки.
Еслікарбазепін
У трьох дослідженнях (одне — класу І, одне — класу ІІ, одне — класу ІІІ) дію еслікарбамазепіну порівнювали з плацебо (Elger еt al., 2009; Gil-Nagel еt al., 2009; Ben-Menachem еt al., 2010).
Дані застосування звичайних добових доз 400, 800 та 1200 мг відповідно продемонстрували ефективність щодо зменшення частоти нападів протягом 4 тижнів. Слід зазначити, що в дозуванні 1200 мг фіксували найкращий результат. Побічні ефекти мали дозозалежний характер та призводили до припинення лікування. Найчастіше серед небажаних реакцій фіксували: запаморочення, головний біль, диплопію, сонливість, нудоту, блювання та порушення координації.
На підставі отриманих даних еслікарбазепін можна рекомендувати у дозуванні 800 та 1200 мг на добу при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії (одне дослідження класу І).
Щодо зазначеного дослідження, то були певні обмеження, оскільки всі особи, які брали в ньому участь, належали до кавказької національності, а тому переносимість препарату може дещо різнитися. До того ж понад 50 % пацієнтів отримували карбамазепін, який молекулярно пов’язаний з окскарбазепіном.
Рекомендації:
- Прегабалін негайного вивільнення та перампанел ефективні для зменшення частоти нападів при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії (рівень А)
- Лакозамід та еслікарбазапін та топірамат пролонгованої дії дієві щодо зменшення частоти нападів (рівень В)
- Вігабатрин та руфінамід слід розглядати як препарати, що ефективні для зменшення частоти нападів при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії, проте не як засіб лінії вибору — через високий ризик ретинопатії під час приймання вігабатрину та середню силу ефекту руфінаміду (рівень А)
- Езогабін ефективний щодо зменшення частоти нападів, хоча викликає занепокоєння поява змін з боку шкіри та пігменту сітківки (рівень В)
- Клобазам та окскарбазепін пролонгованої дії можливо застосовувати для зменшення частоти нападів при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії (рівень С)
Окскарбазепін пролонгованої дії
В одному дослідженні класу ІІ порівнювали окскарбазепін пролонгованої дії з плацебо (French еtal., 2014). Під час застосування вказаного препарату в дозуванні 2 400 мг на добу було відмічено кращу відповідь на лікування і зменшення середнього рівня частоти нападів. Відсоток відповіді на плацебо серед мешканців Сполучених Штатів Америки був дуже високим, хоча серед жителів Північної Америки фіксували ефективність вказаного препарату також у дозуванні 1200 мг/добу. Найчастішими побічними ефектами, зокрема і ті, які зумовлювали припинення інтервенцій, були: запаморочення, атактична хода, нудота, блювання, головний біль, сонливість, втомлюваність та диплопія.
Окскарбазепін пролонгованої дії в дозуванні 2400 мг на добу вважають ефективним засобом для лікування медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії (одне дослідження класу ІІ).
Рекомендації:
- Еслікарбазепін може бути рекомендований як засіб монотерапії для зменшення частоти нападів при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії у дорослих (рівень С)
- Наразі бракує даних, які б засвідчили перевагу ПЕП третього покоління над ПЕП другого покоління як засобів монотерапії при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії (рівень U)
Топірамат пролонгованої дії
Результати дослідження топірамату пролонгованої дії в дозуванні 200 мг на добу (клас І) продемонстрували його перевагу над плацебо у відповіді на лікування та зменшенні кількості нападів на тиждень (Chung еt al., 2014). В досліджуваній групі достовірно фіксували вищий відсоток відмови від лікування, що спричинений наявністю побічних ефектів, серед яких найчастішими були: сонливість, парестезії та зменшення ваги тіла.
Топірамат пролонгованої дії можна вважати ефективним засобом додаткової терапії медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії у дорослих (одне дослідження класу І).
Ефективність монотерапії щодо зменшення частоти нападів у дорослих із фокальною епілепсією
вгоруУ керівництві 2004 року зазначено, що ламотриджин, окскарбазепін та топірамат є ефективними препаратами при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії у дорослих. Згодом у п’яти дослідженнях класу ІІІ було встановлено ефективність (як засобів монотерапії) таких препаратів, як:
1) леветирацетам 1000–2000 мг/добу (Chung et al., 2012);
2) прегабалін 150–600 мг/добу (French еt al., 2014);
3) лакозамід 300–400 мг/добу (Wechsler et al., 2014);
4) еслікарбазепін 1200–1600 мг/добу (Sperling et al., 2015; Jacobson et al., 2015).
Еслікарбазепін ефективний як засіб монотерапії при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії. Наразі бракує даних для визначення результативності лакозаміду, леветирацетаму пролонгованої дії чи прегабаліну як засобів монотерапії. Також немає досліджень високого рівня щодо ефективності клобазаму, еслікарбазепіну, габапентину, перампанелу, руфінаміду, тіагабіну, вігабатрину чи зонізаміду.
Ефективність комбінованої та монотерапії щодо зменшення частоти нападів резистентної генералізованої епілепсії
вгоруВідповідно до керівництва 2004 року лише топірамат вважали ефективним засобом у комбінації з іншими препаратами при медикаментозно-резистентних генералізованих тоніко-клонічних нападах як у дорослих, так і у дітей.
Пізніше було опубліковано дані трьох досліджень застосування ламотриджину та двох досліджень щодо приймання леветирацетаму (Biton et al., 2005).
Ламотриджин
Залежно від віку пацієнта та типу ПЕП, який він приймає, різнилося й дозування ламотриджину, ефект якого вивчали в дослідженні класу ІІ у пацієнтів із медикаментозно-резистентною генералізованою епілепсією віком від 2 до 55 років (Biton еt al., 1995).
При застосуванні досліджуваного препарату фіксували суттєво вищий рівень відповіді на лікування, а на 12-й тиждень було досягнуто редукції нападів. Серед головних побічних ефектів фіксували: запаморочення, сонливість та нудоту.
В іншому дослідженні спостерігали значне покращення середнього відсотка частоти нападів у групі приймання ламотриджину як у період підвищення його дозування, так і на момент досягнення дози (French еtal., 1999). Рідкісними явищами були відмова від лікування, спричинена побічними ефектами, крім того, не зафіксовано жодного випадку появи будь-якого висипу на шкірі.
Зіставні дані отримано в дослідженні (класу І) ламотриджину пролонгованого вивільнення, яке включало осіб підліткового віку та дорослих (French еt al., 2004). Так, під час зазначених інтервенцій у досліджуваній групі фіксували значно вищий показник ефективності. Серед найчастіших побічних реакцій спостерігали нудоту, блювання та диплопію.
Обидві форми негайного та пролонгованого вивільнення ефективні як засоби додаткової терапії при медикаментозно-резистентних генералізованих тоніко-клонічних нападах (одне дослідження класу І — для XR форми та два дослідження класу ІІ — для форми негайного вивільнення).
Леветирацетам
У двох дослідженнях класу І вивчали дієвість леветирацетаму в дозуванні 3000 мг/добу порівняно з плацебо при медикаментозно-резистентній генералізованій епілепсії. Зокрема, в одному з досліджень брали участь пацієнти віком від 4 до 65 років, де досліджуваний препарат виявився значно ефективнішим над плацебо (AAN, 2004). Дані іншого дослідження, до якого потрапили підлітки та дорослі з ювенільною міоклонічною епілепсією (ЮМЕ) чи ювенільною епілепсією у вигляді абсансів, продемонстрували ефективність вказаного препарату як щодо міоклонічних, так і всіх інших видів нападів (French еt al., 2003).
Пацієнти у групі застосування плацебо під час першого дослідження припиняли участь у лікуванні через побічні ефекти, тоді як у досліджуваній групі частіше фіксували такі небажані реакції, як дратівливість, запаморочення, сонливість і головний біль. Натомість у другому дослідженні фіксували лише сонливість і біль у ділянці шиї.
Леветирацетам ефективний засіб додаткової терапії при медикаментозно-резизистентній генералізованій епілепсії з генералізованими тоніко-клонічними нападами (одне дослідження класу І). Зазначений препарат може бути дієвим як засіб додаткової терапії при медикаментозно-резистентній ювенільній міоклонічній епілепсії та ювенільній епілепсії у вигляді абсансів (одне дослідження класу І). Отриманими даними можна послуговуватися для всіх пацієнтів із медикаментозно-резизистентною генералізованою епілепсією.
Враховуючи, що під час першого дослідження пацієнти мали складний перебіг захворювання, застосовували лише високі дозування препаратів.
Як засіб додаткової терапії леветирацетам-XR може використовуватися для лікування генералізованої епілепсії (рівень В).
Тоді як звичайна форма леветирацетаму може застосовуватися лише при генералізованій медикаментозно-резистентній ювенільній міоклонічній епілепсії та ювенільній епілепсії у вигляді абсансів (рівень В). Більшість симптомів у пацієнтів з ідіопатичною епілепсією добре піддаються лікуванню, проте дані щодо резистентних випадків вкрай обмежені.
Незрозуміло також, як отримані результати можуть бути застосовані до тих же симптомів у разі відсутності медикаментозної резистенції.
Ефективність ПЕП щодо зменшення частоти нападів у пацієнтів із синдромом Леннокса-Гасто
вгоруНа підставі керівництва 2004 року для лікування синдрому Леннокса-Гасто ефективними вважали фелбрамат, ламотриджин та топірамат, проте з часом були опубліковані дані нових досліджень щодо клобазаму та руфінаміду.
Клобазам
У двох дослідженнях класу ІІ вивчали дієвість клобазаму проти плацебо в трьох дозуваннях (0,25, 0,5 та 1 мг на кг відповідно). Клініцисти спостерігали ефективність щодо редукції нападів, проте кращий результат фіксували у пацієнтів, які отримували найвищу дозу згаданого препарату. Серед побічних ефектів відмічали: сонливість, летаргію, седацію, гіперсекрецію слини, закрепи, агресію, гіпоманію та інсомнію.
Клобазам може бути ефективним засобом у додатковій терапії при синдромі Леннокса-Гасто (два дослідження класу ІІ).
Руфінамід
У двох дослідженнях (клас І) порівнювали дієвість руфінаміду в дозуванні 45 мг на кг на добу. Так, отримані дані засвідчили значну перевагу вказаного засобу над плацебо щодо зменшення кількості нападів та зміни тоніко-клонічних нападів у дітей та осіб молодого віку (Elger et al., 2005; French еt al., 2014). Серед основних побічних ефектів фіксували сонливість, нудоту, зниження апетиту.
Руфінамід можна вважати ефективним засобом додаткової терапії при синдромі Леннокса-Гасто (два дослідження класу ІІ).
Рекомендації
- Руфінамід рекомендований до застосування при синдромі Леннокса-Гасто (рівень А)
- Клобазам можна застосовувати при синдромі Леннокса-Гасто (рівень В)
Ефективність комбінованої та монотерапії щодо зменшення частоти нападів у дітей із фокальною епілепсією
вгоруВідповідно до керівництва 2004 року, габапентин, ламотриджин та топірамат є ефективними засобами додаткової терапії для лікування медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії у дітей.
Рекомендації
Для додаткової терапії медикаментозно-резистентної фокальної епілепсії для зменшення частоти нападів можливо призначати такі препарати, як:
- леветирацетам — пацієнтам віком від 1 місяця до 1 року (рівень В)
- зонізамід — ефективний для лікування пацієнтів віком від 6 до 17 років (рівень В)
- окскарбазепін — для пацієнтів віком від 1 місяця до 4 років (рівень В)
Наразі бракує належних даних щодо ефективності клобазаму, еслікарбазепіну, лакозаміду, перампанелу, прегабаліну, руфінаміду, тіогабіну чи вігабатрину як засобів додаткової терапії для лікування дітей і підлітків (рівень U)
Отримані результати фармакодинамічного аналізу продемонстрували зіставний рівень ефективності за умови однакової концентрації лікарського засобу в плазмі крові. На підставі цих даних FDA дозволило послуговуватися вказаною інформацією для лікування дітей віком 4 роки (Sake et al., 2010; Brodie et al., 2009)
Згодом опубліковано ще чотири дослідження щодо ефективності застосування леветирацетаму (два дослідження), окскарбазепіну (одне дослідження) та зонізаміду (одне дослідження).
Леветирацетам
В одному дослідженні класу І вивчали ефективність леветирацетаму у дітей та підлітків віком від 4 до 16 років у дозуванні 60 мг на кг на добу, де вона значно переважала над плацебо щодо зменшення частоти нападів і часу, необхідної для досягнення ремісії.
Приймання леветирацетаму асоціювалося з вищим, ніж серед контрольної групи, відсотком побічних ефектів, а саме: сомноленція, нудота, анорексія, риніт, ворожість, посилення кашлю, фарингіт і нервозність. У групі застосування плацебо відсоток відмови від лікування, спричинений появою побічних ефектів, був теж вищим, ніж у досліджуваній когорті. Дані стосовно приймання леветирацетаму засвідчили його ефективність як засобу додаткової терапії при медикаментозно-резистентній фокальній епілепсії у дітей і підлітків (одне дослідження класу І). Вказаний препарат рекомендований для лікування згаданих розладів у дітей віком молодше 4 років (одне дослідження класу І).
Окскарбазепін
Ефективність окскарбазепіну 10 та 60 мг на кг на добу відповідно вивчали серед дітей віком від 1 місяця до 4 років (Ben-Menachem еt al., 2007). Первинні позитивні результати спостерігали впродовж перших 24 годин, які покращувалися протягом трьох днів, зокрема фіксували зменшення частоти нападів (за даними відеореєстрації ЕЕГ). У пацієнтів, які отримували вищі дозування окскарбазепіну відмічали швидший ефект, хоча при цьому зазначали і вищий рівень розвитку побічних реакцій (сонливість, атаксію, нудоту).
Дієвість окскарбазепіну продемонстровано в дослідженні дітей із медикаментозно-резистентною фокальною епілепсією (клас І). Зважаючи на короткий термін цього дослідження, неможливо зробити належні висновки щодо тривалого лікування.
Зонізамід
У пацієнтів віком 6–17 років досліджували ефективність зонізаміду в дозуванні 8 мг на кг на добу (Krauss еt al., 2005) порівняно з плацебо. В досліджуваній групі фіксували позитивний ефект на 12-му тижні лікування. Між двома групами не було суттєвих відмінностей щодо появи побічних ефектів, проте серед небажаних явищ у досліджуваній групі фіксували зниження апетиту, зменшення маси тіла, сонливість, нудоту та діарею. Як засіб додаткової терапії зонізамід ефективний у дітей і підлітків із медикаментозно-резистентною фокальною епілепсією (одне дослідження класу І). Нині бракує даних щодо дієвості клобазаму, еслікарбазепіну, лакозаміду, перампанелу, прегабаліну, руфінаміду, тіогабіну в згаданій групі осіб.
Ефективність монотерапії щодо зменшення частоти нападів у дітей із фокальною епілепсією
вгоруНаразі бракує даних, які б могли дати чітку відповідь щодо ефективності ПЕП для зменшення частоти нападів у дітей із медикаментозно-резистентною фокальною епілепсією. А тому немає і відповідних рекомендацій для таких хворих. Після оприлюднення останнього керівництва не було виявлено жодних серйозних побічних ефектів застосування ПЕП у вказаній когорті пацієнтів.
Підготувала Юлія Крамар
Оригінальний текст документа читайте на сайті www.neurology.org