Роль впливу соціального уникнення та дистанціювання на схильність до тривожних розладів у період пандемії СOVID‑19
страницы: 45-50
Зміст статті:
- Актуальність
- Аналіз останніх досліджень і публікацій
- Матеріали та методи дослідження
- Результати дослідження
- Висновки
Актуальність
вгоруГрупа тривожних розладів є одними з найпоширеніших проблем із психічним здоров’ям. Із початком пандемії відповідно до попередніх досліджень та даних Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) очікувалося додаткове навантаження на психічне здоров’я населення, і як наслідок зростання поширених тривожних та депресивних розладів [1].
Уже станом на 2021 рік, за даними наукових досліджень, зазначено, що симптоми депресії та тривожних розладів удвічі перевищують показники поширеності порівняно з доепідемічним періодом [2, 3]. До того ж загальна поширеність проблем із психічним здоров’ям серед осіб, які перехворіли на COVID-19 є вищою порівняно із загальною популяцією [4].
За результатами дослідження О. Ebrahimi et al., особи, які переважно дотримувалися соціального дистанціювання мали значно вищі прояви симптомів та рівні психоемоційного дистресу, порівняно з іншими [3].
Тобто слід вказати, що впровадження карантинних обмежень, як і сама ситуація глобальної пандемії, стали суттєвими викликами для ресурсів адаптації, а соціально-економічні аспекти додатковим чинником вразливості.
На нашу думку, уникнення коригуючого досвіду соціальної взаємодії в умовах пандемії, слід розглядати як чинник, який сприяє негативному підкріпленню непродуктивних переконань щодо себе, світу навколо та життєвої ситуації, у якій опинилася людина. Попередній огляд наукової літератури вказує, що такий спосіб опанування чинить суттєвий вплив на перебіг та розвиток супутніх психоемоційних порушень (великий депресивний розлад, дистимія, генералізований тривожний розлад (ГТР), соціальний тривожний розлад, панічний розлад з або без агорафобії, агорафобія без паніки, розлади харчової поведінки) та в подальшій перспективі посилюватиме психоемоційний дистрес порівняно з тяжкістю основних симптомів цих захворювань [5, 6, 7].
Суттєві асоціації між афективними порушеннями, загальною тривожністю та соціальним уникненням ускладнює надання ефективної психосоціальної підтримки за умов адаптації. Водночас це посилює тягар наслідків у довгостроковій перспективі, зважаючи на невизначеність щодо тривалості соціальних обмежень (фізичного дистанціювання) та розчарування у пропонованих альтернативах задоволення потреб у власній автономії. Отже, схильність до стратегії уникнення з метою опанування сильних негативних емоцій може розглядатися як трансдіагностичний фактор прогнозування тривожних розладів [8].
Аналіз останніх досліджень і публікацій
вгоруУ контексті проблем із психічним здоров’ям, фізичне («соціальне») дистанціювання може розглядатися як виклик задоволенню потреби в автономії. Фрустрація, тривога через невизначеність, неможливість реалізувати інші альтернативи підтримки та обмеження у живій комунікації можуть позначатися на когнітивних та поведінкових стратегіях, які типово використовують для зменшення тривоги та опанування негативних переконань.
Так, одним із механізмів вразливості можна розглянути зростання почуття недостатньої власної компетентності перед життєвими викликами, яка є актуальнішою у нових невизначених умовах і ситуаціях та матиме вплив на маніфестацію психопатологічних симптомів [3, 9].
Особливо це може відобразитися на вразливих групах населення, зокрема повідомлялося, що соціальна ізоляція в умовах глобальної пандемії посилює зв’язок між соціальною тривожністю та почуттям самотності серед дітей та підлітків [10]. Огляд літератури вказує, що «уникнення досвіду» (експірієнтальне уникнення, уникнення коригуючого досвіду), як соціального, так і психічного (охоплюючи тілесні відчуття, емоції, думки, спогади тощо) асоціюється з небажанням особи залишатися у контакті з конкретним приватним досвідом (небажання терпіти неприємні внутрішні переживання), що передбачає залучення заходів (стратегій), спрямованих на зміни форми чи контексту подій / ситуацій, їх частоти чи сприйняття себе або світу в контексті цих подій / ситуацій [7].
Клінічні дослідження демонструють, що уникнення коригуючого досвіду посилює симптоми тривоги та депресії, змінює емоційний досвід людини, посилюючи в такий спосіб психологічний дистрес, навіть у неклінічній вибірці чи при субклінічних рівнях розладів [11, 12, 13].
Проте варто зазначити певне обмеження цих досліджень. Зокрема, крос-секційні дослідження краще засвідчували суттєвий вплив на тривожність, тоді як результати лонгітюдних досліджень прогнозували слабший вплив [14].
Неефективне використання досвіду уникнення у науковій літературі також опосередковується проблемними засобами емоційної регуляції та нетолерантністю до невизначеності, й зазвичай розглядаються у поєднанні з конституційними особливостями відчуття тривоги й страху.
Тенденція відчувати страх до тілесних відчуттів, пов’язаних зі збудженням нервової системи, та відповідні переконання щодо шкідливості цих відчуттів є основою поняття тривожна чутливість (сенситивність), й визнаються як вагомий чинник ризику розвитку тривожної психопатології. Поєднання стратегій уникнення коригуючого досвіду та тривожна сенситивність дають змогу передбачати збереження тривожних розладів із часом, а асоціація з рівнем нейротизму чинить вплив на рецидиви тривожних розладів та інтенсивність ірраціональних когнітивних переконань як чинника психологічної вразливості [15, 16]. У зв’язку з цим особи, які мали в анамнезі тривожні розлади чи схильні до них, демонструватимуть вищий рівень тривоги очікування, що за умов недостатнього внутрішнього ресурсу чи зовнішньої підтримки матиме вплив на зростання соціальної ізоляції, заперечення та інші варіанти поведінкового й когнітивного відсторонення [17].
У такий спосіб уникнення іншої соціальної взаємодії через карантинні обмеження сприятиме непродуктивній раціоналізації стійких функціональних порушень та приховуванню їх через страх бути викритим у власній слабкості чи вразливості. Особливо це позначатиметься на психологічному благополуччі осіб, які мали анамнез соціального тривожного розладу.
За даними сучасних досліджень, особи із соціальною фобією в анамнезі, більш схильні виказувати тривогу через COVID-19, почуваються самотніми та проявляють більш виражену схильність до негативних переконань щодо перспектив зараження чи власної спроможності долати проблеми [10, 18, 19].
Хоча уникнення небажаних внутрішніх переживань чи соціальної взаємодії може полегшити психоемоційний дистрес у короткостроковій перспективі, упродовж тривалішого періоду та за умов виснаження інших шляхів резільєнтності воно парадоксальним чином посилюватиме дистрес [20]. Так, уникнення неприємного досвіду, само собою не є психологічною проблемою, проте використання цієї стратегії у негнучкий спосіб (у контексті відчуття внутрішнього примусу чи необхідності зробити цей «крок» перед виконанням інших значущих дій чи активностей), закріплюється як типова модель поведінки.
Із часом, звична активація проблемного уникнення, вимагає діяти відповідно до нової моделі, що призводить до формування стійких негативних (ірраціональних) переконань й правил життя, обмежує усвідомлений контакт із життєвими (непередбаченими) обставинами чи іншим негативним досвідом.
2006 року опубліковано дослідження Т. Kashdanetal., що оцінювало роль експірієнтального уникнення як посередника між неадаптивним подоланням і стратегіями регуляції емоцій, й відповідним дистресом, пов’язаним з тривогою, охоплюючи такі аспекти, як чутливість до тривоги, тривожність як особистісна риса, страх тілесних відчуттів [21].
Відповідно до результатів дослідження, було виявлено, що схильність до уникнення коригуючого досвіду позитивно корелювала з негативними переживаннями та опосередковувала неуспішні стратегії саморегуляції. Негнучке використання неуспішних стратегій регуляції емоцій і низька толерантність до невизначеності, своєю чергою, демонстрували значний внесок у підтриманні уникнення коригуючого досвіду, замикаючи патогенетичний цикл підтримання тривожних розладів [22].
Отже, дезадаптивні стратегії подолання та саморегуляції призводили до психоемоційного дистресу (зокрема, зростання тривожної симптоматики) через тенденцію уникати небажаних переживань.
Дослідження S. Jowett та колеги вказують, що у контексті пандемії COVID-19 як психотравмуючого тригера загальне відчуття загрози найбільш асоціювалося з соматичними скаргами й порушеннями [23].
Слід згадати, що у період карантинних обмежень одним із чинників зростання загальної напруги, була обмеженість доступу до відповідної та належної медичної допомоги. Так, пацієнти із соматичними захворюваннями демонстрували підвищення тривоги за здоров’я та загального занепокоєння, які у скаргах часто асоціювалися з фіксацією на тілесних відчуттях, які важко пояснити та пов’язувалися з ковідною симптоматикою. Попередні дослідження вказують на те, що параметр «тілесні занепокоєння» у моделі тривожної сенситивності передбачав та пояснював виразність симптомів тривоги незалежно від досвіду уникнення [15].
Водночас дослідження останніх років свідчать про те, що зростання тривожної сенситивності та стратегій уникнення краще давали можливість спрогнозувати зростання психоемоційного дистресу серед пацієнтів із хронічними захворюваннями [24].
D. I. Ugwu etal. вказують, що прийняття повсякденного досвіду може слугувати ресурсним буфером до потенційно несприятливих наслідків для психічного здоров’я, й відповідно можуть стати цілями для психологічних / психотерапевтичних втручань під час роботи з пацієнтами із хронічними захворюваннями [24]. Тобто втручання, спрямовані на усунення симптомів відчуття потенційної загрози та опрацювання ригідних стратегій уникнення, можуть забезпечити полегшення від соматизації емоційних переживань. З огляду на це, дослідження ролі соціального уникнення як чинника вразливості сприятиме кращому розумінню патогенетичних механізмів маніфестації та підтримання тривожних розладів, зокрема в умовах карантинних обмежень. Отримані результати можуть бути використані для формування рекомендацій превенції психоемоційного дистресу в актуальних умовах та імплементовані у відповідні заходи підтримки у сфері психічного здоров’я студентів.
Матеріали та методи дослідження
вгоруГрупа досліджуваних
Дослідження проводили протягом 2020-2021 рр. Усі респонденти отримали доступ до онлайн реєстрації, інформацію про дослідження й надали інформовану згоду.
Участь у дослідженні передбачало можливість доступу до безоплатних психодіагностичних консультацій, психоедукація щодо скарг, які турбували, із подальшою рекомендацією до скерування за психологічною чи іншою допомогою. Первинне діагностичне інтерв’ювання проводилося за планом MINI (MINI; Sheehan etal., 1997) в онлайн форматі [25].
Такий підхід допоміг в умовах карантинних обмежень сформувати вибірку відповідно до критеріїв включення та виключення. Критеріями включення до експериментальної групи стали особи віком 18-35 років, зі значущими суб’єктивними скаргами на психоемоційний дистрес, пов’язаний із соціальним обмеженням через карантинні умови та/чи уникненням соціальних контактів через тривогу (зокрема, тривогу перед негативною оцінкою й засудженням, тривогою за здоров’я, невизначеність й інше), тривалістю не менш як 6 місяців. Як загальні критерії виключення було використано психопатологічні стани, зумовлені супутньою хронічною соматичною патологією, вживанням психоактивних речовин чи медикаментів, травмами голови чи результатом суттєвого психотравмувального стресу як втрата чи участь у бойових діях.
Із метою досягнення поставлених у дослідженні цілей ми використали скринінгові патопсихологічні шкали, які входять до комплексу клінічних шкал IAPT, рекомендованих National Collaborating Centre for mental health Великої Британії, та вимірюють рівень ознак характерних для генералізованого тривожного розладу (GAD-7; Spitzer, Kronke, Williams etal, 2006), соціальної фобії (SPIN; Connor, 2000), дистресу пов’язаного з уникненням подій та/чи соціальних ситуацій, панічних атак чи специфічних фобічних об’єктів та дистресу в підтриманні загальної й робочої активності (IAPT Phobia Scales: W&SAS; NICE, 2018) [26].
Зазначені вище методики були перекладені та адаптовані Українським інститутом когнітивно-поведінкової терапії 2006-2013 рр. Додатковими шкалами та опитувальниками стали: 1) опитувальник AAQ-II (Acceptance and Action Questionnaire; Bondetal, 2011) у перекладі й адаптації А. Широкої та М. Миколайчук; 2) симптоматичний опитувальник Л. Дероґатиса — The Symptom Checklist-90-Revised: SCL-90-R (Derogatis, Rickels, Rock, 1976) в адаптації С. Дембицького та Ю. Середи [27, 28, 29]. Усі статистичні аналізи здійснювали за допомогою SPSS версії 2.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA).
Виклад основного матеріалу
Після попереднього аналізу даних було сформовано загальну вибірку із 242 осіб, зокрема студенти закладів вищої освіти зі суб’єктивними скаргами на дискомфорт, пов’язаний із тривогою та уникненням соціальних контактів через карантинні умови, тривалістю не менш як 6 місяців — 49,6 % (n = 130). Розподіл віку від 18 до 35 років (M = 24,3; SD = 4,93), переважно жіночої статі — 66,94 % (n = 162). Основна (експериментальна) вибірка становила 126 досліджуваних, та 116 осіб сформували контрольну групу.
Аналіз попередніх даних у загальній вибірці продемонстрував наявність у 57,02 % (n = 138) одного або кількох психічних розладів в анамнезі, з приводу яких вони зверталися за психологічною чи психіатричною допомогою (табл. 1). Основна група статистично вирізнялась за анамнезом щодо змішаних тривожно-депресивних розладів, специфічних фобій та розладів харчової поведінки.
Варто зазначити, що дехто з досліджуваних мали скарги на інші розлади, які завдавали значного дистресу в певні періоди життя, проте з різних причин не зверталися за допомогою.
Зокрема, 47,01 % (n = 114) респондентів загальної вибірки демонстрували значущий рівень дистресу в підтриманні загальної й робочої активності, який пов’язували з психоемоційним дискомфортом та симптомами на момент звернення, серед них 26,31 % (n=30 зі 114) скаржились на суттєвий дистрес через уникнення соціальної взаємодії чи страх соціальних ситуацій.
Порівняльний аналіз виявив, що досліджувані основної групи демонстрували статистично вищі рівні симптомів, які відповідають генералізованому тривожному розладу, соціальній фобії, обсесивно-компульсивній й фобічній симптоматиці, що також мало вплив на суб’єктивну оцінку інтенсивності симптоматичного дистресу й дистресу, пов’язаному з впливом травматичних подій, уникненням соціальної взаємодії, ситуацій, що асоціюються з фобічними об’єктами чи досвідом панічних атак (табл. 2 і 3).
Водночас рівень загального дистресу в повсякденному житті й під час підтримання робочої активності не мав статистично значущої відмінності, хоча й був наближений до неї. Слід вказати, що досліджувані основної групи виявилися більш схильними до перебільшення чи применшення симптомологічного дискомфорту, що могло позначитись на первинній оцінці їх психічного статусу. Не менш цікавий результат продемонстрував порівняльний аналіз за показниками, які не були в основному фокусі нашого дослідження, а саме рівні виразності параноїдної симптоматики та схильності до психотичних реакцій виявилися статистично вищими у контрольній групі за відсутності значущих відмінностей за показником ворожості.
Обговорюючи отримані результати, ми висунули гіпотезу, що особи, які опинились у ситуації соціального дистанціювання, але не висловлювали скарг на тривогу чи інший дистрес через соціальне обмеження, більш схильні до підозрілості, формування ригідних непродуктивних концепцій щодо власного стану та ситуації загалом або заперечення. Ми розглядаємо таке реагування як захисне в умовах адаптації до карантинних обмежень, що може маніфестуватися в окремих симптомах чи стратегіях опанування. Тобто можна очікувати асоціацію між загальним показником дистресу в повсякденній та робочій діяльності й згаданими вище категоріями.
Щоб визначити взаємозв’язок основних змінних нашого дослідження, спочатку було проведено серію кореляцій між уникненням досвіду та виразністю симптомів й дистресом, що їх супроводжує (табл. 4 і5).
Було виявлено значущі позитивні кореляції між уникненням коригуючого досвіду (у значенні небажання терпіти неприємні внутрішні переживання) в умовах соціальних обмежень та всіма показниками, окрім виразності ознак ГТР. Найбільш сильними виявились асоціації із соціальним тривожним розладом, симптомами обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) та фобічними проявами (r = 0,44-0,77 для кожної шкали; р < 0,05). Значущі кореляційні зв’язки також було виявлено для супутнього дистресу, серед яких асоціація між уникненням досвіду та суб’єктивною оцінкою симптоматичного дистресу і дистресом через міжособистісну взаємодію найсильніші (r = 0,68-0,71 для кожної шкали, р < 0,05).
Щоб дослідити внесок уникнення досвіду, як механізму дезадаптивних стратегій, у дисперсію тяжкості загального психоемоційного дистресу в повсякденній та робочій діяльності серед досліджуваних експериментальної групи, було проведено ієрархічний регресійний аналіз. На першому кроці рівняння було введено вік, стать — на другому, тривалість скарг — на третьому, суб’єктивна тяжкість загальної психіатричної симптоматики (показник GSI) та уникнення досвіду — на четвертому й п’ятому відповідно. Отримані результати вказують, що рівень дистресу під час виконання повсякденної діяльності у загальній моделі може бути передбачений лише рівнем суб’єктивної оцінки інтенсивності симптоматичного дистресу на 26,6 % (p < 0,001).
Попри те, що вплив експірієнтального уникнення у згаданій моделі не є статистично значущим, ми вирішили визначити, чи пояснює цей аспект показники суб’єктивної оцінки інтенсивності симптоматичного дистресу. Результати лінійного регресійного аналізу вказують, що внесок рівня уникнення неприємного досвіду та іншого дистресу, пов’язаного із симптомами тривоги через соціальні обмеження сягав 46,2 % (p < 0,001).
Надалі було проведено чотири ієрархічні регресійні аналізи з ознаками розладів та порушень, що статистично відрізнялись від контрольної групи: ГТР, соціальна фобія, дистрес через специфічні фобії та виразність симптомів ОКР, кожен із яких слугував залежною змінною. Що стосується змінних-предикторів, то до рівняння було введено вік, стать, тривалість дистресу, пов’язаного із соціальним обмеженням та/або уникненням і виразність експірієнтального уникнення досвіду на 1-4-му кроках відповідно.
Додатковими змінними було введено наявність в анамнезі підтверджених коморбідних діагнозів одного з тривожних розладів, зокрема посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та депресії. Уникнення досвіду як посередника між неадаптивним подоланням і стратегіями регуляції емоцій й відповідного дистресу, пояснювало значну дисперсію у соціальну фобію (p < 0,001), дистрес пов’язаний зі специфічними фобіями (p < 0,001) та обсесивно-компульсивною симптоматикою (p < 0,001). Поєднання чоловічої статті та віку в межах 24-35 років мало статистичний значущий внесок у дисперсію змінних за всіма розладами (p < 0,05).
Після додаткового контролю соціодемографічних показників було виявлено, що для симптомів ГТР 65,1 % дисперсії (p < 0,05) пояснюється поєднанням тривалості дистресу, асоційованого із соціальними обмеженнями, та наявності тривожних розладів в анамнезі. Статистично значущими предикторами соціального тривожного розладу було визначено наявність тривожних розладів в анамнезі, тривалістю дистресу асоційованого із соціальними обмеженнями та схильність до стратегій експірієнтального уникнення — 63,5 % (p < 0,001).
У разі дезадаптації через специфічні фобії 58,5 % (p < 0,001) дисперсії обумовлені поєднанням наявності тривожних розладів та депресії в анамнезі та схильністю до експірієнтального уникнення. Загальна модель виразності симптомів ОКР за тих самих змінних-предикторів може бути пояснена на 36,3 % (p < 0,001). Отже, не виявлено статистичного значущого внеску в розвиток й підтримання симптомів специфічних фобій та ОКР симптомів на момент огляду, тривалості проживання з психоемоційним дистресом, що асоціюється із соціальним обмеженнями.
Результати дослідження
вгоруДослідження вивчало вплив уникнення коригуючого досвіду в умовах карантинних обмежень на схильність до тривожних розладів та пов’язаний із ними психоемоційний дистрес. Ми передбачали позитивний зв’язок між психоемоційним дистресом та тяжкістю симптомів тривожних розладів, що спостерігаються в субклінічній групі (оскільки не проводилося додаткової верифікації психіатричної патології на момент огляду лікарем-психіатром), опосередкований уникненням (обмеженням) емоційного досвіду соціальної взаємодії. Попередній кореляційний аналіз продемонстрував позитивно пов’язані з експірієнтальним уникненням тяжкість симптомів соціальної фобії, специфічних фобій та симптомів ОКР.
Ці результати свідчать про те, що тенденція уникати внутрішніх переживань (з особливим акцентом на емоціях) може сприяти наявності загальних психіатричних симптомів в осіб, які опинилися в умовах соціального обмеження.
Поруч із цим симптоми ГТР не виявили статистично значущої кореляції з уникненням досвіду, проте внесок у вираженість симптомів мав показник тривалості перебування в умовах соціального обмеження. Тобто карантинні обмеження слід розглядати як чинник вразливості до тривожного реагування загалом, у той час як уникнення коригуючого досвіду за його умов підсилює маніфест чи ризик рецидиву більш специфічних тривожних розладів. Отримані результати також узгоджуються з опосередкованим зв’язком між уникненням коригуючого досвіду, симптомологічним дистресом та дистресом у повсякденній та робочій діяльності, виявленим у нашому дослідженні та інших [21, 22]. Розглядаючи схильність до уникнення коригуючого досвіду як негнучкого використання неуспішних стратегій регуляції емоцій і тілесних відчуттів в асоціації із ситуацією невизначеності та тривалістю соціальних обмежень, можна стверджувати її значний внесок у патогенетичні цикли підтримання тривожних розладів. Додатковими чинниками вразливості у комбінованій регресійній моделі виявились чоловіча стать, вік у межах 24-35 років та наявність одного або кількох поширених психічних розладів в анамнезі.
Ми припускаємо, що це може бути пов’язано з викликами навколо соціально-економічних наслідків карантину (звільнення, фінансова й робоча обмеженість, необхідність тривалий час залишатися вдома тощо) та стереотипами щодо психологічної стійкості чоловіків.
Варто зазначити, що різні варіанти когнітивного чи поведінкового уникнення можливо матимуть більш специфічний вплив на симптоматику тривожних розладів. Крім того, стратегії опанування дистресу через уникнення коригуючого досвіду, використані в цьому дослідженні, насамперед оцінювали загальні тенденції уникнення за умов карантинних обмежень на основі гіпотези про причинно-наслідковий зв’язок між демонстрованими під час інтерв’ювання дискомфортом та життєвою ситуацією.
Демонструючи важливість оцінювання загальних стратегій опанування та адаптації, слід також звернути увагу на стратегії, які специфічно пов’язані з травматичним впливом (тобто симптоми уникнення при ПТСР в анамнезі чи локдауну як варіанта соціальної травми), враховуючи наявність кореляційного зв’язку за попередніми даними нашого дослідження. Тому подальші дослідження можуть бути зосереджені на вивченні стратегій уникнення, спрямовані на різні аспекти внутрішнього досвіду.
Висновки
вгоруРезультати цього дослідження також слід оцінити у світлі його обмежень. Кореляційний аналіз та крос-секційний дизайн дослідження унеможливлює з упевненістю визначення фактичного характеру та напряму перевірених зв’язків. Так, загальна психіатрична симптоматика могла призвести до тенденції уникнення внутрішніх переживань, а не навпаки. Водночас демонстрація внеску уникнення коригуючого досвіду та тривалості дистресу через соціальні обмеження дозволяють стверджувати про їх важливу роль у клінічній картині тривожних розладів. Ці висновки також вказують на те, що роль таких чинників тісно пов’язана із симптомами загального дистресу, а не виключно зі специфічними симптомами посттравматичного стресу.
Ще одним обмеженням валідності результатів може бути вплив стратегій уникнення на усвідомлення своїх емоції або труднощів у відкритому вираженні думок і почуттів серед осіб із досвідом тривожних та депресивних розладів, а травматичний досвід у ранньому дитинстві може чинити вплив на розвиток стратегій уникнення як захисний чинник.
Превенція порушень психічного здоров’я у періоди глобальних викликів має враховувати механізми, які сприяють соціальному уникненню як модифікуючого чинника в патогенезі поширених тривожних розладів. Розробка психоедукаційних активностей та заходів психологічної підтримки особистісних ресурсів в умовах життєвих викликів, що орієнтовані на коригування негативного досвіду взаємодії (підтримання стосунків) та обмеженої автономії в умовах соціальних обмежень, можуть сприяти розвитку резильєнтності в умовах невизначеності та труднощів в адаптації.
Зокрема, ми вбачаємо пeрcпeктиву подальших напрацювань у розробці практичних рекомендацій із надання психосоціальної допомоги особам, схильним до формування соціального тривожного розладу та їх адаптації в умовах глобальних змін.
Література
1. World Health Organization. Corona virus disease (COVID19) Situation Report 146. Geneva: WHO, 2020. URL : https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200614-covid-19-sitrep-146.pdf?sfvrsn=5b89bdad_6.
2. Salari N., Hosseinian-Far A., Jalali R. et al. Prevalence of stress, anxiety, depression among the general population during the COVID-19 pandemic: a systematic review and meta-analysis. Global Health. 2020. Vol. 16, № 1. Р. 57. DOI : https://doi.org/10.1186/s12992-020–00589-w PMID: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32631403.
3. Ebrahimi O.V., Hoffart A., Johnson S.U. Physical Distancing and Mental Health During the COVID-19 Pandemic: Factors Associated With Psychological Symptoms and Adherence to Pandemic Mitigation Strategies. Clinical Psychological Science. 2021. Vol. 9, № 3. Р. 489-506. DOI : https://doi.org/10.1177/2167702621994545.
4. Liu X., Zhu M., Zhang R. et al. Public mental health problems during COVID-19 pandeic: a large-scale meta-analysis of the evidence. Transl Psychiatry. 2021. Vol. 11, № 1. Р. 384. DOI : https://doi.org/10.1038/s41398-021–01501-9.
5. Spinhoven P., Drost J., de Rooij M. et al. A Longitudinal Study of Experiential Avoidance in Emotional Disorders, Behavior Therapy. 2014. Vol. 45, № 6. Р. 840-50. DOI : https://doi.org/10.1016/j.beth. 2014.07.001.
6. Espel-Huynh H.M., Muratore A.F., Virzi N. et al. Mediating role of experiential avoidance in the relationship between anxiety sensitivity and eating disorder psychopathology. A clinical replication, Eating Behaviors. 2019. DOI : https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2019.101308.
7. Fernаndez-Rodrіguez C., Paz-Caballero D., Gonzаlez-Fernаndez S. et al. Experiential Avoidance as a Transdiagnostic Condition of Emotional Distress: An Empirical Study. Frontiers in Psychology. 2018. DOI : https://doi.org/10.3389/fpsyg.2018.01618.
8. Spinhoven P., van Hemert A.M., Penninx B.W.J.H. Experiential avoidance and bordering psychological constructs as predictors of the onset, relapse and maintenance of anxiety disorders: One or many. Cognitive Therapy and Research. 2017. Vol. 41, № 6. Р. 867-80. DOI : https://doi.org/10.1007/s10608-017–9856-7.
9. Tindall IK, Curtis GJ. Validation of the Measurement of Need Frustration. Front Psychol. 2019;10:1742. DOI: https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.01742
10. Loades ME, Chatburn E, Higson-Sweeney N, et al. Rapid Systematic Review: The Impact of Social Isolation and Loneliness on the Mental Health of Children and Adolescents in the Context of COVID-19. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2020;59(11):1218-39. DOI: https://doi.org/10.1016/j.jaac.2020.05.009
11. Tull MT, Gratz KL, Salters K, Roemer L. The role of experiential avoidance in posttraumatic stress symptoms and symptoms of depression, anxiety, and somatization. J. Nerv. Ment. Dis. 2004;192:754-61. DOI: https://doi.org/10.1097/01.nmd.0000144694.30121.89;
12. Tull MT, Roemer L. Emotion regulation difficulties associated with the experience of uncued panic attacks: Evidence of experiential avoidance, emotional nonacceptance, and decreased emotional clarity. Behavior Therapy. 2007;38(4):378-91. DOI: https://doi.org/10.1016/j.beth.2006.10.006;
13. Stein AT, Medina JL, Rosenfield D, Otto MW, Smits J. Examining experiential avoidance as a mediator of the relation between anxiety sensitivity and depressive symptoms. Cognitive behaviour therapy. 2020;49(1):41-54. DOI: https://doi.org/10.1080/16506073.2018.1546768
14. Kelso KC, Kashdan TB, Imamoğlu A, Ashraf A. Meaning in life buffers the impact of experiential avoidance on anxiety, Journal of Contextual Behavioral Science. 2020;16:192-8. DOI: https://doi.org/10.1016/j.jcbs.2020.04.009
15. Berman NC, Wheaton MG, McGrath P, Abramowitz JS. Predicting anxiety: the role of experiential avoidance and anxiety sensitivity. Journal of anxiety disorders. 2010;24(1):109-13. DOI: https://doi.org/10.1016/j.janxdis.2009.09.005;
16. Spinhoven P, van Hemert AM, Penninx BWJH. Experiential Avoidance and Bordering Psychological Constructs as Predictors of the Onset, Relapse and Maintenance of Anxiety Disorders: One or Many. Cognit Ther Res. 2017;41(6):867-80. DOI: https://doi.org/10.1007/s10608-017–9856-7
17. Panayiotou G, Karekla M, Mete I. Dispositional coping in individuals with anxiety disorder symptomatology: Avoidance predicts distress. Journal of Contextual Behavioral Science. 2014;3(4):314-21. DOI: https://doi.org/10.1016/j.jcbs.2014.07.001.
18. Olivera-La Rosa A, Chuquichambi EG, Ingram GPD. Keep your (social) distance: Pathogen concerns and social perception in the time of COVID-19. Pers Individ Dif. 2020;166:110200. DOI: https://doi.org/10.1016/j.paid.2020.110200
19. Hawes MT, Szenczy AK, Klein DN, Hajcak G, Nelson BD. Increases in depression and anxiety symptoms in adolescents and young adults during the COVID-19 pandemic. Psychological Medicine. 2021;1-9. DOI: https://doi.org/10.1017/S0033291720005358
20. Bardeen JR. Short-term pain for long-term gain: the role of experiential avoidance in the relation between anxiety sensitivity and emotional distress. Journal of anxiety disorders. 2015;30:113-9. DOI: https://doi.org/10.1016/j.janxdis.2014.12.013
21. Kashdan TB, Barrios V, Forsyth JP, Steger MF. Experiential avoidance as a generalized psychological vulnerability: Comparisons with coping and emotion regulation strategies. Behaviour Research and Therapy. 2006;9:1301-20. DOI: https://doi.org/10.1016/j.brat.2005.10.003
22. Di Giuseppe K, Taylor AJG. Investigating How Intolerance of Uncertainty and Emotion Regulation Predict Experiential Avoidance in Non-Clinical Participants. Psychol Stud. 2021;66:181-90 DOI: https://doi.org/10.1007/s12646-021–00602-1
23. Jowett S, Shevlin M, Hyland P, Karatzias T. Posttraumatic Stress Disorder and Persistent Somatic Symptoms During the COVID-19 Pandemic: The Role of Sense of Threat. Psychosomatic medicine, 2021;83(4): 338-44. DOI: https://doi.org/10.1097/PSY.0000000000000890
24. Ugwu DI, Onyedibe MCC, Chukwuorji JBC. Anxiety sensitivity and psychological distress among hypertensive patients: the mediating role of experiential avoidance, Psychology, Health and Medicine. 2021;26(6):701-710. DOI: https://doi.org/10.1080/13548506.2020.1764599
25. Sheehan DV, Lecrubier Y, Sheehan KH, et al. The Mini-International Neuropsychiatric Interview (MINI): the development and validation of a structured diagnostic psychiatric interview for DSM–IV and ICD-10. J Clin Psychiatry. 1998;59(20):22-33.
26. NCCMH. The Improving Access to Psychological Therapies Manual (IAPT). London: National Collaborating Centre for Mental Health; 2018. URL: https://www.england.nhs.uk/publication/the-improving-access-to-psychological-therapies-manual/
27. Shyroka A, Mykolaychuk M. Ukrainian adaptation of the efficacy of psychotherapy questionnaire OQ-452: validity and reliability. Scientific Bulletin of Kherson State University. 2020;3:201-13. DOI: https://doi.org/10.32999/ksu2312-3206/2020-3–25
28. Shyroka A, Mykolaychuk M. Ukrainian adaptation of the acceptance and action questionnaire (AAQ-II) in subclinical and non-clinical samples. Scientific Bulletin of Kherson State University. 2021:101-12. DOI: https://doi.org/10.32999/ksu2312-3206/2021-3–14
29. Dembytskyi S, Sereda Yu. Symptomatic Questionnaire of Leonard Derogatis (SCL-90-R): Validation in Ukraine. Sociology: theory, methods, marketing. 2015;4:40-71. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/142132
Психосоматична медицина та загальна практика.2021. Вип. 6, № 4 : e0604338.DOI:10.26766/pmgp.v6i4.338