Лікування цереброваскулярної патології: важливість уникнення міжлікарських взаємодій
страницы: 25
У структурі неврологічної патології найактуальнішими та соціально значущими залишаються цереброваскулярні захворювання, серед яких перше місце посідають хронічні порушення мозкового кровообігу (близько 90 %): церебральний атеросклероз, гіпертензивна енцефалопатія, ураження судин мозку, зокрема хронічна ішемія мозку (Мищенко и др., 2011). Вони призводять до розвитку когнітивних порушень і деменції, провідну роль у формуванні яких за судинних уражень головного мозку відіграє ураження білої речовини та базальних гангліїв (Poschel and Ho, 1985). Основним патогенетичним чинником цього процесу є артеріальна гіпертензія, яка спричиняє зміни стінок судин (ліпогіаліноз) переважно в мікроциркуляторному руслі. Внаслідок цього патологічного процесу розвивається артеріолосклероз, що зумовлює зміну фізіологічної реактивності судин (Морозова, 2013). Як правило, такі зміни судин зумовлюють зниження перфузії, розвиток ішемії та множинних лакунарних інфарктів у таламусі та медіобазальних відділах кори, а також до втрату мозкової тканини (Chang etal., 1985). Крім того, у процесі фізіологічного старіння структурні, нейрофізіологічні та нейрохімічні зміни в головному мозку стають частішими й серйознішими, призводячи до погіршення пам’яті та уваги, а також інших когнітивних розладів. Із віком зменшується нейрональна пластичність (внаслідок чого відбувається зменшення компенсаторних можливостей мозку за різних патологічних станів), зростає частота судинних і дегенеративних захворювань, знижується кількість нейронів (на 0,1–0,2 % за рік після 50 років), втрачаються гліальні елементи. Усе це спричинює зменшення об’єму головного мозку, зниження рівня мозкового метаболізму і перфузії (Birks, 2007; Мищенко, 2013).
Наслідком таких процесів є розвиток когнітивного дефіциту та значної дезадаптації пацієнтів у повсякденному житті, що потребує терапевтичного втручання. Корекція когнітивних порушень передбачає комплексний підхід, спрямований як на захист нервових клітин від пошкоджувальних чинників (зокрема, нейропротекторна терапія), так і на поліпшення нейромедіаторної передачі, активність якої знижується через вікові та патологічні зміни у структурах головного мозку. Тому одним з обґрунтованих напрямів лікування є призначення ноотропної терапії, оскільки в механізмі дії будь-якого ноотропного засобу можна виділити дві основні ланки: нейрометаболічну (нейропротекторну) та нейромедіаторну (Морозова, 2013).
Нині існує кілька класів ноотропних препаратів, кожному з яких притаманні певні механізми дії. До класу піролідонових, або істинних, ноотропів (рацетамів) належать препарати з домінуванням мнестичного ефекту (так звані cognitive enhancers — підсилювачі когнітивних функцій): пірацетам, оксирацетам, анірацетам, фенілпірацетам, прамірацетам та інші (Голик, 2012). Для всього класу рацетамів характерний вплив на енергозабезпечувальні метаболічні реакції в нейронах та глії. Вони підвищують утворення аденозинтрифосфату (АТФ) в анаеробних та аеробних реакціях окиснення глюкози, прискорюють конверсію аденозиндифосфату в АТФ і сприяють швидшому відновленню концентрації АТФ (Морозова, 2013). Особливо увагу неврологів нині привертає препарат прамірацетам, який має унікальні механізми дії, відмінні від інших піролідонових ноотропів, і досліджений краще за інші лікарські засоби. Ефективність прамірацетаму в геріатричній профілактиці та терапії, зокрема в разі застосування у пацієнтів із когнітивними порушеннями, доведено у низці досліджень, виконаних у країнах Європи та США (Nagy,1996; Poschel etal., 1985; Galliani etal., 1986).
Прамірацетам посилює синтез та накопичення ацетилхоліну в пресинаптичних закінченнях холінергічних гіпокампальних нейронів; пригнічує нейропептидази (а отже, сприяє накопиченню пептидів, залучених до формування довгострокової пам’яті) та захищає мозок від інших чинників, що спричиняють амнезію; значно підвищує рівень активності головного мозку; потенціює синаптичну передачу в гіпокампі; поліпшує увагу, пам’ять, поведінкові функції (Poschel etal., 1985; Yoshimoto etal., 1987; Libri etal., 1994; Malykh and Sadaie, 2010).
Дослідники зазначають, що унікальний механізм його впливу пов’язаний зі стимуляцією системи захоплення холіну та прискоренням синтезу ацетилхоліну (який, своєю чергою, запускає активність синтетази оксиду азоту). Як відомо, оксид азоту відіграє важливу роль у процесах навчання та пам’яті, має потужний вазотропний ефект (Cobo etal., 2010). Прамірацетам має антидепресивну дію, а також активує біосинтез основного «нейропептиду пам’яті» — вазопресину, який відіграє провідну роль у забезпеченні когнітивних функцій (Guazzi,1991).
Одним із клінічних ознак хронічної церебральної ішемії є емоційні розлади. Прамірацетам — більш ніж ноотроп: він одночасно чинить вплив як на когнітивні, так і на емоційно-афективні порушення. Це допомагає зменшити лікарське навантаження на пацієнтів, яким через етіологічні чинники розвитку хронічної церебральної ішемії необхідно отримувати антигіпертензивну, гіполіпідемічну, антитромбоцитарну терапії. Через вікові особливості фармакокінетики ризик розвитку побічних реакцій у пацієнтів літнього віку в 5–7 разів вищий, ніж у молодих, а в разі застосування трьох і більше препаратів — у 10 разів (Деримедведь и др., 2002). Призначення препаратів із декількома механізмами дії дає змогу зменшити кількість побічних ефектів терапії, а також її вартість. Особливо це важливо для вразливої популяції осіб літнього віку з коморбідними захворюваннями, оскільки застосування прамірацетаму допомагає уникнути поліпрагмазії (Морозова, 2013).
Істотно важливим чинником також є високий профіль безпеки прамірацетаму, який зумовлений його сприятливими фармакокінетичними параметрами. Препарат не метаболізується в організмі, не зв’язується з білками плазми крові, майже повністю виводиться із сечею у незміненому стані, не взаємодіє з іншими лікарськими засобами, що є суттєвим в умовах полімедикації (Бурчинский, 2009).
Сьогодні один із препаратів прамірацетаму, що представлений на фармацевтичному ринку України, зареєстрований під торговельною назвою Прамістар (виробник: Берлін-Хемі АГ (Менаріні Груп), Німеччина). Прамістар не має седативної дії або іншої додаткової дії на центральну нервову систему або на діяльність периферичної нервової системи. Він є ефективним препаратом для комплексної терапії пацієнтів із хронічними порушеннями мозкового кровообігу та зниженням когнітивних функцій. Його профіль безпеки допомагає уникати лікарських взаємодій, що особливо важливо для пацієнтів літнього віку, які страждають на коморбідні захворювання.
Підготувала Наталія Купко